MALAWI 180L

ODPOWIEDZ

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#1

Post autor: piotrek1996 »

Witam.
Posiadam standardowe akwarium 180l (100x40x45cm). Tymczasem są w nim zrobione "czarne wody/roślinny" lecz planuję założyć w nim biotop Malawi. Filtr jaki teraz mam to sump własnej produkcji, który świetnie się sprawdza przy dotychczasowym zbiorniku, więc i przy Malawi powinien dać radę. Oświetlenie to 3 żarówki ledowe - 3W każda oraz 2 reflektory również ledowe - 10W każdy

Moja wizja to wapień filipiński na piasku kwarcowym obsadzony rożnego rodzaju Anubiasami. Rybki to od 2 do 4 gatunków pyszczaków w różnych kolorach oraz jeden niewielki sumik.

I teraz pojawiają się pytania z mojej strony:
1.Ile potrzebuję piasku i wapienia by schludnie to wyglądało?
2.Czy filtracja zda egzamin?
3.Co z oświetleniem?
4.No i najważniejsze co z rybkami (gatunki, ilość)?

Mile widziane zdjęcia z propozycjami wykonania ;)

Z góry dziękuje. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

MALAWI 180L

#2

Post autor: Lech-u »

Czy 45 to wysokość, czy głębokość?

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#3

Post autor: piotrek1996 »

45 to jest wysokość

Psyho

MALAWI 180L

#4

Post autor: Psyho »

Jakoś nie mam przekonania do wapienia i bardziej widzę w Malawi serpenit. Dobrze kontrastuje z piaskiem. Pamiętaj tylko o tym by konstrukcja z kamieni była stabilna i zabezpieczona od dna jakąś podkładką tj. żeby kamienie nie stały bezpośrednio na szybie. Co do roślin w Malawi wiem że są ale ja osobiście bym nie dal. Mam też wątpliwości co do ilości gatunków w tym zbiorniku ,moim zdaniem trochę dużo chcesz tam wsadzić.

Wysłane z mojego MYA-L41 przy użyciu Tapatalka


Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#5

Post autor: piotrek1996 »

Myślałem właśnie nad wapieniem z tego powodu, że widziałem kiedyś zdjęcie Malawi zrobionego właśnie w ten sposób i bardzo mi się to spodobało ale rozważę także opcję z serpenitem. A co do ryb to właśnie chciałbym Waszych porad aby wyglądało to ładnie i by rybom nie było za ciasno

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

MALAWI 180L

#6

Post autor: Karolus »

Pamiętaj że malawi = glony, mi osobiście nie podoba się wapień porośnięty glonami, serpentynit wygląda dużo lepiej (wapień jest super ale tylko przez pewien czas po odpaleniu zbiornika :))
Jeśli chodzi o rośliny to 1-2 anubiasy nie zaszkodzą, dla moich pyszczaków ulubionym schronieniem w trakcie "prac technicznych" są ich liście.
Co do gatunków.... jeśli będziesz kupował maluch to możesz "poszaleć" i 4x6 kupić, ale musisz sobie zdawać sprawę że jak podrosną to mogą zacząć się schody (z tym że pewnie w trakcie coś z obsady się wykruszy), ogólnie im mniej kryjówek tym spokojniej w zbiorniku (ale na pewno też dużo mniej naturalnych zachowań rybek).
Docelowo myślę że 12-15 ryboli w układzie haremowym 1+x w każdym gatunku to max, chociaż wszystko zależy od indywidualnego charakterku poszczególnych "zawodników"
Jeśli to Twoje pierwsze malawi to pamiętaj też o nie mieszaniu mbuna i nonmbuna oraz przedstawicieli typowo roślinożernych z typowo mięsożernymi (nie wpływa to za dobrze na rozwój poszczególnych gatunków, ktoś zawsze będzie pokrzywdzony)
Natomiast jeśli chodzi o filtr to biologicznie na pewno da radę, czy da mechanicznie to już inna sprawa, nie napisałeś jaką masz pompę i jaki przepływ możesz uzyskać, acha no i pomyśl o komorach na absorbery azotu (np purolite) i fosforu, z powodu braku/małej ilości roślin prędzej czy później stanie to się problemem
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#7

Post autor: piotrek1996 »

Osobiście podoba mi się taki wapień "zzieleniały", nadaje klimatu. Co do rybek to chodzi mi głównie o efekt kolorystyczny, więc myślałem nad haremem saulosi + 1-2 dodatkowe gatunki (nie mam na nie pomysłu jeszcze). Czy jest jakiś gatunek sumika pływający w tym biotopie nadający się do takiego akwarium? Filtr składa się z 2 pomp o mocy 600 i 400l/ h (choć nie jestem pewien, a nie mam teraz możliwości sprawdzenia).

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

MALAWI 180L

#8

Post autor: Karolus »

harem saulosi to żółto, żółto i jeszcze raz żółto (tylko samiec dominujący jest niebieski) jeśli ma być kolorowo to do tego może metriaclima koningsi, ew labidochromis hongi red, albo popularne rdzawe, tyle że saulosi + rdzawe to taki mocno oklepana obsada.
Mi bardzo podoba się cinotilapia afra jalo, w zasadzie do saulosi pasuje (jedno mięso drugie wszystko żerne)
Zresztą, tak naprawdę wszystkie pyszczaki są fajne i warte obserwacji swych zachowań, niestety przy swoim zbiorniku jesteś mocno ograniczony ich wielkością
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#9

Post autor: piotrek1996 »

Zdaję sobie sprawę, z tego iż zbiornik nie jest kolosem i należy odpowiednio dobrać rybki, więc właśnie prosiłbym o porady co do ilości i gatunku obsady gdyż sam nie jestem mega doświadczony

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

MALAWI 180L

#10

Post autor: Karolus »

jeśli chcesz postawić głownie na saulosi to kup 10 maluchów, z tego potem jakiś harem wyjdzie, a nadwyżkowe samce w razie czego będziesz oddawał, do tego może być to co pisałem wcześniej, popatrz sobie w necie na spokojnie, pamiętaj tylko że najwięcej zdjęć będzie wybarwionych samców, a pozostałe rybole będą często wyglądały całkiem inaczej.
Pytanie też gdzie planujesz kupować rybki, sklepy/hodowcy/prywatnie, wysyłkowo, czy to co znajdziesz lokalnie, wtedy też wybór ci się bardziej ograniczy.
Nikt nie podejmie decyzji za Ciebie, to Ty musisz wybrać obsadę :)
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#11

Post autor: piotrek1996 »

Czy obsada z tych ryb spiszę się:
1.Saulosi
2. Auratus
3.Rdzawy?
Jeśli tak to w jakiej ilości?
A co z Sumem krzaczastym? Mimo iż nie jest to ryba typowo z Malawi to jej usposobienie pasuje do pielęgnicowatych, a i parametry można dobrać by pasowały do ryb. Prosiłbym o pomoc w dobraniu ilości ryb jeśli te gatunki które dobrałem nadają się.

EDIT: Gdzie najlepiej kupować takie rybki? Czy internet to dobra opcja? Co polecacie? (Osobiście jestem z okolic Poznania mimo, iż jest to forum warszawskie)
Ostatnio zmieniony czw lip 26, 2018 5:09 pm przez piotrek1996, łącznie zmieniany 1 raz.

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

MALAWI 180L

#12

Post autor: Karolus »

1,3 to mbuna, 2 to nonmbuna...... nie jest to najlepsze połączenie, w naturze te ryby mieszkają w innych środowiskach, pierwsze w gruzowiskach skalnych, drugie w otwartych wodach.
Co do suma nie wypowiem się, jesli chcesz biotop to nie pasuje, jeśli dopierasz rybki według parametrów wody to może i sie nada, Twój wybór.
Ludzie kupują rybki wysyłkowo, dobre hodowle potrafią naprawdę porządnie zapakować przesyłkę, ja kupowałem u lokalnych hodowców więc nie mam doświadczenia z zakupem wysyłkowym. Jakoś tak czułem "opór" przed wysyłkowym zakupem. (zresztą lokalnie było sporo taniej)
Wracając jeszcze do kamieni, pisałeś że podoba Ci się zzieleniały wapień.... fajnie ale.... zanim będziesz miał zielenice (oby Ci się udało, tybcie będą ci wdzięczne :)) to będziesz miał duuuuuużo okrzemków, a te już wcale tak ładnie na wapieniu nie wyglądają, a i usunąć je z niego trudniej niż z serpentynitu
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Psyho

MALAWI 180L

#13

Post autor: Psyho »

piotrek1996 pisze: czw lip 26, 2018 5:06 pm Mimo iż nie jest to ryba typowo z Malawi
To po co nazywać wątek Malawi jak masz zamiar tam wrzucać azjatyckie ryby? Jeżeli mam powiedzieć szczerze to ja nie widzę Malawi w zbiornikach mniejszych niż 240 litrów.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

MALAWI 180L

#14

Post autor: Lech-u »

Psyho pisze: czw lip 26, 2018 6:50 pm to ja nie widzę Malawi w zbiornikach mniejszych niż 240 litrów.
Chyba, że mają odpowiednio fajne dno. W sensie duże.
Akwarium może być niskie.

Psyho

MALAWI 180L

#15

Post autor: Psyho »

Lech-u pisze: czw lip 26, 2018 7:01 pm Chyba, że mają odpowiednio fajne dno. W sensie duże.
Nie do końca jestem pewien czy w Malawi wymiary dna mają decydujące znaczenie. Raczej pyski pływają w toni więc wysokość może mieć znaczenie. To jedyne moje przypuszczenia bo nigdy nie miałem Malawi i wnioski moje wysnuwam jedynie z obserwacji video na necie

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#16

Post autor: piotrek1996 »

Sum był tylko pomysłem, i może faktycznie nie jest to najlepszy pomysł. A co polecacie do saulosi i rdzawego? Czy 1-3 w tych przypadkach będzie okej? A może 1-2? No i oczywiście ile kg wapnia i piasku będę potrzebował?

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

MALAWI 180L

#17

Post autor: Karolus »

w 240L mam 20k piachu z castoramy i ~ 50kg serpentynitu, jak będę robił jakąś większą przebudowę to jeszcze ze 100k skał bym dołożył.
A ile Ty weźmiesz..... to jak z obsadą, nikt nie da Ci cudownej recepty.
Zapomnij też o celowaniu przy zakupie w harem 1+x... no chyba że będziesz kupował dorosłe osobniki, u maluchów bardzo często nie da się rozpoznać płci, dlatego kupuje się więcej do późniejszej redukcji
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

MALAWI 180L

#18

Post autor: marcinzabki29 »

Piasek łatwo policzyć - szerokość x głębokość x wysokość.
A co do serpenitu, pojedziesz do jakiegoś składu kamienia i mniej więcej będziesz widział ile kamieni Ci potrzeba.
Pozdrawiam Marcin

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#19

Post autor: piotrek1996 »

Podrzucił byś poglądowe zdjęcie Twojego akwarium? Jak to u Ciebie wyszło?

A co do ryb to ile na początek i ile ew zostawić?

Trochę jest u mnie problem z "pójściem do składu" bo takowego nie ma w najbliższej okolicy i muszę zamawiać w internecie a do tego potrzebne mi będą szacowane ilości. Więc skłaniać się przy 10-15kg wapnia czy raczej 25-30? (Wiadomo, o 1kg nie chodzi)

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#20

Post autor: piotrek1996 »

Poszperałem trochę głębiej i może faktycznie wapień nie jest najlepszy. A co z serpenitem? Ile, jak na jakim piaski ładnie wygląda?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

MALAWI 180L

#21

Post autor: marcinzabki29 »

Najbardziej mi się podoba wiślany piasek.
Ale to mi.
Pozdrawiam Marcin

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#22

Post autor: piotrek1996 »

A w jaki sposób układać serpenit, żeby wyglądało to dobrze ale jednocześnie było stabilnie? Jakieś pomysły i patenty na mocowanie?

Psyho

MALAWI 180L

#23

Post autor: Psyho »

Najlepiej silikon akwarystyczny.

Wysłane z mojego MYA-L41 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

MALAWI 180L

#24

Post autor: marcinzabki29 »

piotrek1996, obejrzyj kilka zdjęć w necie, może to Ciebie naprowadzi
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

MALAWI 180L

#25

Post autor: ahr »

Akwarium, mata, kamienie, na końcu piach. Żeby nie dało się podkopać i runąć.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#26

Post autor: piotrek1996 »

Czy pleksi na dnie a na tym przyklejone kamienie to dobry pomysł, a całość przysypana piaskiem? A co z układaniem kamieni "jeden na drugim"? Też silikon?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

MALAWI 180L

#27

Post autor: Miro »

Jak kamienie ułożysz w sposób przemyślany to się nic nie zawali.
Pielęgnice lubią zmiany. Jak im co jakiś czas zrobisz przemeblowanie to są wtedy pobudzone, są żywsze. coś nowego.
A jak wszystko posklejasz to nie przemeblujesz im domu.

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

MALAWI 180L

#28

Post autor: Karolus »

Kamieni nie musisz kleić, a wręcz nie jest to zbyt wskazane, bo jak ci jakiś rybol padnie i ugrzęźnie w kamieniach to go nie wyciągniesz i dopiero będziesz miał problem. Co do kamieni kup przynajmniej 1-2 duże (wysokie) tak żeby po wstawieniu sięgały do ~ 2/3 wysokości zbiornika, jak duże kamienie będą mało stabilne to zawsze można dół podciąć na równo. Zamiast plexi poszukaj spienionego PCV, ew podkładów pod panele (tylko nie stosuj styropianu, bo wcześniej czy później będziesz miał kulki w toni), na taki podkład możesz dać jeszcze kratki do zlewozmywaków kuchennych. dopiero na tak przygotowane podłoże układasz kamienie a potem sypiesz piach. Oczywiście podkład pod kamienie robisz tak żeby zostało 2-3cm w koło niego tak żeby nie było go widać po przysypaniu piachem.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#29

Post autor: piotrek1996 »

Dzięki za porady. Napewno skorzystam. Zobaczymy co mi tam wyjdzie. Dzięki wszystkim

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

MALAWI 180L

#30

Post autor: piotrek1996 »

Pomimo małych zmian w aranżacji akwarium stoi! Zbiornik opisany w dziale GALERII viewtopic.php?f=15&t=37948
Zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Afryka - Malawi. Tanganika i Wiktoria”