Wkłady do JBL1502

Filtry, grzałki itp - Nasze Opinie

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#1

Post autor: Lucas »

Do nowego akwarium udało mi się zakupić filtr jbl1502 (dzisiaj przyjechał (!)) i zastanawiam się w jakie wkłady / wypełnienia do niego należałoby zainwestować :)

Z filtrem przyszła masa gąbek i coś nazwanego JBL Micromec - nie ma natomiast żadnego "woreczka" o którym wspominał sprzedawca w akwarystycznym - zastanawiam się czy nie powinienem czegoś takiego dokupić i jakie jest kryterium (wielkościowe) kiedy takie wkłady powinny być w jakimś woreczku?

Po lekturze na forum & zapytaniach w sklepach zainteresowałem się kilkoma:

* purigen
* zeolit
* seachem matrix
* coś co miało obniżać PH - nie mogę sobie przypomnieć nazwy, a w trakcie wizyty w sklepie nie zapisałem - może ktoś skojarzy

jeżeli ten JBL Micromec miałby zostać miałbym wtedy do dyspozycji 2 wyglądające na spore - kosze (1,9 L) + 1 mały (chyba żę ten mały to ten "powiększony prefiltr").

Jeżeli ktoś miałby jakiś ciekawy artykuł w którym są opisane różne wkłady bez wprowadzania w błąd - prośba o informację, z chęcią poczytam.
Standardowo z góry dziękuję za wszystkie opinie / sugestie :)
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#2

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: śr mar 31, 2021 12:30 am Z filtrem przyszła masa gąbek i coś nazwanego JBL Micromec - nie ma natomiast żadnego "woreczka" o którym wspominał sprzedawca
A w jakiej wersji dostałeś ten Micromec ??? Luzem czy w pudełku ? Bo w pudełku powinien być na niego woreczek. No zdjęciu poniżej to to niebieskie.
Obrazek
Lucas pisze: śr mar 31, 2021 12:30 am jeżeli ten JBL Micromec miałby zostać miałbym wtedy do dyspozycji 2 wyglądające na spore - kosze (1,9 L) + 1 mały (chyba żę ten mały to ten "powiększony prefiltr").
Ten mały to prawdopodobnie tak jak piszesz "powiększony prefiltr". Jeżeli chodzi o wypełnienie to jak dla mnie podstawą jest Ceramika i Zeolit w takiej kolejności żeby zeolit i ceramika były na końcu obiegu. Czyli :
- Prefiltry
- ...???...
- ...???...
- Zoelit
- Ceramika (którą już masz to właśnie ten Micromec).

W dwa pozostałe kosze możesz włożyć już według potrzeb później jakieś inne media. Czy to do obniżania PH czy do podwyższania albo absorpcji NO₃ czy PO₄... Jak nie będziesz miał pomysłów na te dwa kosze to zawsze możesz je wypełnić tymi gąbkami (będzie lepsza filtracja mechaniczna).
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#3

Post autor: K-bomba »

Jakbyś chciał poznać opcje to najlepiej u źródeł: JBL Filtracja
Tormec Activ obniża pH i twardość.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#4

Post autor: Lucas »

Dziękuję za odpowiedzi :)
Kenross pisze: śr mar 31, 2021 3:20 am A w jakiej wersji dostałeś ten Micromec ??? Luzem czy w pudełku ? Bo w pudełku powinien być na niego woreczek. No zdjęciu poniżej to to niebieskie.
dostałem luzem w samym filtrze - wypełniony jest po brzegi cały ostatni koszyk.
K-bomba pisze: śr mar 31, 2021 6:55 am Jakbyś chciał poznać opcje to najlepiej u źródeł: JBL Filtracja
Tormec Activ obniża pH i twardość.
dzięki, dodaje do ulubionych i poczytam / poprzeglądam po pracy :)
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#5

Post autor: K-bomba »

Lucas pisze: śr mar 31, 2021 9:23 am wypełniony jest po brzegi cały ostatni koszyk
Ta siateczka to nie jest jakiś cud. Kawałek firany.
W sumie dla bio-ball-i, czy ceramiki, to nie ma większego znaczenia, bo ich się intensywnie nie płucze.
Wyjmujesz koszyk, przelewasz wodą z akwarium i wkładasz z powrotem.

Krolic
Moderator
Posty: 784
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#6

Post autor: Krolic »

Kenross pisze: śr mar 31, 2021 3:20 am - Ceramika (którą już masz to właśnie ten Micromec).
a czemu na koncu? ceramike najlepiej dac po gąbce.. na końcu cos co sie szybko zapycha jak np węgiel aktywowany lub żywicę..
Lucas opisz troche zbiornik w którym będzie działał ten filtr... wymieniłeś dość drogie i myślę że niepotrzebne wkłady w większości akwariów..

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#7

Post autor: Lucas »

Krolic pisze: śr mar 31, 2021 12:00 pm a czemu na koncu? ceramike najlepiej dac po gąbce.. na końcu cos co sie szybko zapycha jak np węgiel aktywowany lub żywicę..
Lucas opisz troche zbiornik w którym będzie działał ten filtr... wymieniłeś dość drogie i myślę że niepotrzebne wkłady w większości akwariów..
Akwarium 80 x 40 x 45 / 80 x 45 x 45 - niestety wciąż czekam na końcową wycenę także 144 lub 162l.

rośliny:
* ludwigia repens
* vallisneria tigris / valliseria spiralis
* microsorium, anubias, bucephalandry do obsadzenia korzenia
* Lagenandra meeboldii red
* w paru miejscach w formie trawki saggitaria subulata

podłoże aquabasis + żwir lub piasek (tu jeszcze nie mam decyzji) - i jako obsada ryby głównie z Ameryki Południowej - kiryski, neonki, otoski, drobnoustki możliwe że harem pielęgniczek (tutaj tez nie mam jeszcze końcowego wariantu)

Krolic
Moderator
Posty: 784
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#8

Post autor: Krolic »

Jak na moje oko to klasyczna filtracja zrobi robote.. nie potrzebujesz maseratii :) Sachem jest drogi.. fajny ale drogi.. zamieniłbym go na klasyczna ceramikę.. np w trzmielu sprzedają rozważana - mam ja u siebie i jestem zadowolony.. testowałem ja przez 24 h czy nie uwalnia czegoś do wody.. i nie uwalnia. Co do żywic typu purigen.. kolejne drogie rozwiązanie i pytanie czy potrzebne.. planujesz trochę roślin które cos musza żreć. Zastanolibym sie nad jakim wkladem na fosforany - bo pewnie będzie ich dużo ... ale tez ie wrzucaliby, go od początku.. tylko poczekał co testy pokaża... bo masz w planie kupic testy?
Podsumowując - ja bym zrobił tak: wlot wody ->gabka (jedna lub dwie w zależności ile masz miejsca-> ceramika np z trzmiela wymieszana z tym jbl który masz -> węgiel aktywowany (150 -200 g ) na ten litraż który podałeś, wymiana co miesiąc (w trzmielu tez maja fajny ten węgiel rozważany) - > wata np jbl -> wylot wody
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#9

Post autor: Kenross »

Krolic pisze: śr mar 31, 2021 12:00 pm a czemu na koncu? ceramike najlepiej dac po gąbce.. na końcu cos co sie szybko zapycha jak np węgiel aktywowany lub żywicę..

Na końcu w tej konfiguracji jaką kolega na razie posiada. Na końcu dlatego żeby na ceramikę trafiała już najczystsza woda. W przypadku wsadzenia węgla aktywowanego lub żywicy no to wiadomo że te media na końcu bo inaczej bakterie w ceramice będą głodować.
Ja sądzę tak jak Krolic że nie ma co kombinować na początku tylko właśnie odpalić zbiornik na ceramice (ja bym jeszcze przed ceramiką dołożył zeolit, ewentualnie za ceramiką węgiel) i względem potrzeb kombinował co dalej wrzucić do kubełka.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#10

Post autor: Lucas »

Krolic pisze: śr mar 31, 2021 2:50 pm Jak na moje oko to klasyczna filtracja zrobi robote.. nie potrzebujesz maseratii Sachem jest drogi.. fajny ale drogi.. zamieniłbym go na klasyczna ceramikę.. np w trzmielu sprzedają rozważana - mam ja u siebie i jestem zadowolony.. testowałem ja przez 24 h czy nie uwalnia czegoś do wody.. i nie uwalnia. Co do żywic typu purigen.. kolejne drogie rozwiązanie i pytanie czy potrzebne.. planujesz trochę roślin które cos musza żreć. Zastanolibym sie nad jakim wkladem na fosforany - bo pewnie będzie ich dużo ... ale tez ie wrzucaliby, go od początku.. tylko poczekał co testy pokaża... bo masz w planie kupic testy?
Podsumowując - ja bym zrobił tak: wlot wody ->gabka (jedna lub dwie w zależności ile masz miejsca-> ceramika np z trzmiela wymieszana z tym jbl który masz -> węgiel aktywowany (150 -200 g ) na ten litraż który podałeś, wymiana co miesiąc (w trzmielu tez maja fajny ten węgiel rozważany) - > wata np jbl -> wylot wody
zastanawiałem się nad testami ale... co mi po nich jak czytanie ich mi nie idzie (kupiłem jakieś paskowe tetry i wiem na ich podstawie ze woda w zasadzie w normie :) )

Obrazek

bazując na tym rysunku drugi wkład który mam czyli u mnie na samym dole powinna być ceramika którą już mam nieco wyżej zeolit nieco wyżej ceramika nieco wyżej wata? bo bazując na strzałkach wygląda jakby woda przechodziła po prefiltrze przez wszystkie wkłady od dołu, czyli tu sam dół filtra nie będzie ostatnim wkładem tylko pierwszym, zaraz za prefiltrem?


zastanawiam się Krolic, bo napisałeś 200g - u mnie kosze mają 1,9 L - w ramach jednego kosza można mieć trochę jednego i trochę czegoś innego?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#11

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: śr mar 31, 2021 11:18 pm bazując na tym rysunku drugi wkład który mam czyli u mnie na samym dole powinna być ceramika którą już mam nieco wyżej zeolit nieco wyżej ceramika nieco wyżej wata? bo bazując na strzałkach wygląda jakby woda przechodziła po prefiltrze przez wszystkie wkłady od dołu, czyli tu sam dół filtra nie będzie ostatnim wkładem tylko pierwszym, zaraz za prefiltrem?
Jeżeli tylko zeolit ceramika i gąbki to woda najpierw przepływa przez prefiltry potem gąbki potem zeolit na końcu ceramika. Jeżeli będziesz dokładał np. węgiel aktywowany to to medium na końcu przepływu ponieważ absorbuję z wody większość pierwiastków w tym również NO2. NO2 znowu potrzebują bakterie nitryfikacyjne mieszkające w ceramice żeby to NO2 przetworzyć na NO3 potrzebne jako odżywka dla roślin. Więc jeżeli węgiel by był przed ceramiką to do ceramiki nie dotrze już NO2 (węgiel aktywowany go zabsorbuje) i bakterie nitryfikacyjne będą głodować.
Lucas pisze: śr mar 31, 2021 11:18 pm zastanawiam się Krolic, bo napisałeś 200g - u mnie kosze mają 1,9 L - w ramach jednego kosza można mieć trochę jednego i trochę czegoś innego?
Tak... Można mieć tylko należy kłaść na sobie warstwami dane media (po to właśnie omawiany na początku woreczek do ceramiki) nie "obok siebie" , żeby woda była wstanie przez nie wszystkie przepłynąć.
Lucas pisze: śr mar 31, 2021 11:18 pm czyli tu sam dół filtra nie będzie ostatnim wkładem tylko pierwszym, zaraz za prefiltrem?
Tak jak piszesz... w przypadku twojego filtra wkład na dole filtra jest pierwszym medium przez które przepływa woda po prefiltrze.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#12

Post autor: K-bomba »

Kenross pisze: śr mar 31, 2021 11:33 pm w przypadku twojego filtra wkład na dole filtra jest pierwszym medium
W zasadzie drugim. Prefiltry są na samej górze po bokach. Potem woda schodzi na dół.
Jeśli zanieczyszczeń jest dużo, dobrze dać od dołu gąbkę 40ppi, potem ceramika czy bio-ball-e, mogą być zmieszane w jednym koszyku, potem gąbka 20ppi i w ostatnim koszu gąbka 20ppi lub 10ppi i na koniec obok prefiltrów gąbka 10ppi lub wata w zależności od tego ile śmiecia zbiera filtr.

Jeśli chodzi o zastosowanie torfu, to chyba głównie na obniżenie pH - czyli wtedy, kiedy ładujesz samą kranówę i jest ona zasadowa.
Jeśli planujesz podmiany z RO, to woda już będzie leko poniżej 7, więc może nie warto?

Węgiel to bym odpuścił na początek. Tego daje się albo po jakiś lekach, żeby je wygarnąć z wody, albo w celu obniżenia DOC - a czy będziesz go miał w nadmiarze, to tego nie wiesz.

To są moje przemyślenia, każdy może mieć swoje i w zasadzie każda opcja jest do uzasadnienia.
Generalnie uważam, że JBL e1502 to dobry wybór. Sam go używam od niepamiętnych czasów i nigdy nie miałem kłopotów ze szczelnością, czy przepływem.
Dodano do tego postu po 13 minutach 57 sekundach
Zerknąłem jeszcze na nową wersję tego filtra i widzę, że w nowszych wersjach prefiltr jest na górze z dziurą, w starszych po bokach.
Generalnie nie ma to wielkiego znaczenia, bo prefiltr jest na samej górze. Pewnie masz do niego gąbkę oryginalną.
Obrazek

Krolic
Moderator
Posty: 784
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#13

Post autor: Krolic »

K-bomba pisze: czw kwie 01, 2021 7:28 am Tego daje się albo po jakiś lekach, żeby je wygarnąć z wody, albo w celu obniżenia DOC
- to nie są jedyne właściwości węgla :)
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#14

Post autor: Kenross »

K-bomba pisze: czw kwie 01, 2021 7:28 am W zasadzie drugim. Prefiltry są na samej górze po bokach.
Tak też napisałem że jest to pierwsze medium zaraz po prefiltrach...
Kenross pisze: śr mar 31, 2021 11:33 pm wkład na dole filtra jest pierwszym medium przez które przepływa woda po prefiltrze.
:) :)

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#15

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: śr mar 31, 2021 11:33 pm Lucas pisze: ↑śr mar 31, 2021 11:18 pm
zastanawiam się Krolic, bo napisałeś 200g - u mnie kosze mają 1,9 L - w ramach jednego kosza można mieć trochę jednego i trochę czegoś innego?
Tak... Można mieć tylko należy kłaść na sobie warstwami dane media (po to właśnie omawiany na początku woreczek do ceramiki) nie "obok siebie" , żeby woda była wstanie przez nie wszystkie przepłynąć.
Są jakieś media które w ramach jednego kosza i oddzielnych woreczków nie można łączyć?



W ramach wkładów do filtra nie raz pojawiło się wspomnienie o testach.
Które testy będą dobre i czytelne dla początkującego akwarysty? (jakby przy okazji nie zrujnowały strasznie budżetu byłoby super)


I jak rozumiem wszystko porządkuje w akwarium, wsadzam wszystkie media, zalewam wodą, odpalam filtr, dodaje jakichś bakterii i czekam?

Czy jeżeli mam jakiś zbiornik (obecnie) to lepiej wlać kilka litrów wody z tego zbiornika i resztę dopełnić świeżą wodą? Dodawać w tym wypadku jakieś bakterie?
Czy niczego nie mieszać tylko np. gąbkę wypłukać w wodzie z podmianki ze zbiornika który obecnie posiadam, włożyć do filtra, zalać świeżą wodą i czekać?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#16

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: sob kwie 03, 2021 12:12 am Są jakieś media które w ramach jednego kosza i oddzielnych woreczków nie można łączyć?

Chyba nie... Ja o takich nie słyszałem ale chętnie się dowiem jak takie występują (nie mówiąc o takich co się wzajemnie wykluczają).
Lucas pisze: sob kwie 03, 2021 12:12 am Które testy będą dobre i czytelne dla początkującego akwarysty? (jakby przy okazji nie zrujnowały strasznie budżetu byłoby super)
ciężkie pytanie... to kwestia indywidualna (jeżeli chodzi o odczyt testów) jeżeli chodzi o dokładność to różne opinie chodzą. Ja np. używam testów sery i zooleka. Na temat zooleka są opinie że zawyżają testy. Na temat sery nie słyszałem złych opinii. Jest też różnica w cenie miedzy testem sery a zooleka. Dlatego ja używam sery do PO4 i NO3 (tu chce mieć w miarę dokładny wynik)
a zooleka do pozostałych (KH GH PH CO2). Po za testami sery i zooleka są jeszcze inne firmy jak chociaż tetra czy jbl. Jednak ja mam doświadczenie tylko z tymi dwoma firmami co opisałem powyżej więc tyle napisałem co wiem. o reszcie testów innych firm niech się wypowiedzą inni. Ja nie mam doświadczenia.
Lucas pisze: sob kwie 03, 2021 12:12 am I jak rozumiem wszystko porządkuje w akwarium, wsadzam wszystkie media, zalewam wodą, odpalam filtr, dodaje jakichś bakterii i czekam?
Tak. To będzie najlepsze co możesz zrobić dla swojego akwarium na start :)
Lucas pisze: sob kwie 03, 2021 12:12 am Czy jeżeli mam jakiś zbiornik (obecnie) to lepiej wlać kilka litrów wody z tego zbiornika i resztę dopełnić świeżą wodą? Dodawać w tym wypadku jakieś bakterie?
Czy niczego nie mieszać tylko np. gąbkę wypłukać w wodzie z podmianki ze zbiornika który obecnie posiadam, włożyć do filtra, zalać świeżą wodą i czekać?

Jeżeli ten drugi zbiornik już dojrzały i w nim parametry dobre to jak najbardziej można ten nowy zalać wodą ze starego. Ten nowy szybciej wtedy wystartuje. Bakterii nigdy za wiele więc też trzeba dodać :)

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#17

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: sob kwie 03, 2021 9:25 am Lucas pisze: ↑sob kwie 03, 2021 12:12 am
Które testy będą dobre i czytelne dla początkującego akwarysty? (jakby przy okazji nie zrujnowały strasznie budżetu byłoby super)
ciężkie pytanie... to kwestia indywidualna (jeżeli chodzi o odczyt testów) jeżeli chodzi o dokładność to różne opinie chodzą. Ja np. używam testów sery i zooleka. Na temat zooleka są opinie że zawyżają testy. Na temat sery nie słyszałem złych opinii. Jest też różnica w cenie miedzy testem sery a zooleka. Dlatego ja używam sery do PO4 i NO3 (tu chce mieć w miarę dokładny wynik)
a zooleka do pozostałych (KH GH PH CO2). Po za testami sery i zooleka są jeszcze inne firmy jak chociaż tetra czy jbl. Jednak ja mam doświadczenie tylko z tymi dwoma firmami co opisałem powyżej więc tyle napisałem co wiem. o reszcie testów innych firm niech się wypowiedzą inni. Ja nie mam doświadczenia.
czyli trzeba się liczyć z jakimś tam wydatkiem :)
Kenross pisze: sob kwie 03, 2021 9:25 am Jeżeli ten drugi zbiornik już dojrzały i w nim parametry dobre to jak najbardziej można ten nowy zalać wodą ze starego. Ten nowy szybciej wtedy wystartuje. Bakterii nigdy za wiele więc też trzeba dodać
w związku z tym ze mam parę testów tetry które kupiłem w miarę okazyjnie, także dzisiaj przed podmianką wody zobaczę co wykażą i dam znać - tydzień w tydzień leje to samo także tutaj nie powinno być większych zmian.
Dodano do tego postu po 3 godzinach 58 minutach 4 sekundach
Tak to wygląda u mnie teraz (dzisiaj podmianka)

Obrazek

zdjęcie i to co udało mi się odczytać / co odczytała aplikacja:

Azotany 50 mg/l
Azotyny 0.18 mg/l
Twardość ogólna 8 dH
Twardość węglanowa 6 dH
Wartość pH 7.6
Chlor 0.0 mg/l

I tu coś dziwnego odczytała / wyliczyła aplikacja (nie ma tego na pasku)
Dwutlenek węgla 20 mg / l
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#18

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: sob kwie 03, 2021 4:10 pm I tu coś dziwnego odczytała / wyliczyła aplikacja (nie ma tego na pasku)
Dwutlenek węgla 20 mg / l

Bardzo dziwnego. Bo CO2 Można wyliczyć z pH i KH. I z tych wartości pH i KH jakie Tobie podał test CO2 wychodzi 4- 4,5 mg/l. Skąd aplikacja wzięła 20 ???
Chyba te testy nie są miarodajne. I teraz nie wiem czy prawidłowo pokazują stężenie NO3(azotany). Jeżeli tak to jest za wysokie.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#19

Post autor: K-bomba »

tu jest problem z odczytem koloru.
o ile pamiętam taki odczyt musi być zrobiony 30? sekund po wyjęciu z wody. z tego zdjęcia ja bym odczytał pH 6.8 a nie 7.6


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#20

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: pn kwie 05, 2021 6:21 pm Skąd aplikacja wzięła 20 ???
Chyba te testy nie są miarodajne. I teraz nie wiem czy prawidłowo pokazują stężenie NO3(azotany).

Aplikacja może wyliczać źle CO2..
Znalazłem historycznie (w lutym), pierwszy test który robiłem na weryfikację wody kranowej (bez filtracji) i wykazało że twardość węglanowa to 20 dH, a pH wynosi 9.2

Wtedy ilość dwutlenku węgla wyniosła według aplikacji 0.

K-bomba pisze: pn kwie 05, 2021 7:28 pm tu jest problem z odczytem koloru.
o ile pamiętam taki odczyt musi być zrobiony 30? sekund po wyjęciu z wody. z tego zdjęcia ja bym odczytał pH 6.8 a nie 7.6
z kolorami mam nieco problem :bęc: to fakt, a aplikacja sugerowała że oświetlenie może nie być za dobre
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#21

Post autor: K-bomba »

a teraz:
Obrazek
7.0?

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#22

Post autor: Lucas »

K-bomba pisze: pn kwie 05, 2021 7:39 pm a teraz:

7.0?
ewidentnie nie 7.6... masz rację :) coś pomiędzy 6.8 a 7.2
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#23

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: pn kwie 05, 2021 7:35 pm węglanowa to 20 dH, a pH wynosi 9.2

Wtedy ilość dwutlenku węgla wyniosła według aplikacji 0.
Przy KH=20 i pH=9.2 to CO2wychodzi jakieś 0,38 mg/l Czyli przy zaokrągleniu będzie 0.
Ale pH=9,2 ???? Toż to już woda mocno zasadowa. Gdzie mają taką kranówkę ??? To już przekracza wytyczne WHO... ale w Polskich normach się mieści (6.5-9.5) :D. Jeżeli testy robiłeś na Warszawskiej kranówce no to w lutym w całej warszawie w żadnej kranówce nie było aż tak zasadowej wody. Tutaj masz parametry kranówki w warszawie w poszczególnych miesiącach z 3 zakładów zasilających Warszawę w wodę. Najwyższe pH było w zakładzie praga (pewnie stąd masz wodę jako że białołęka) i wynosiło średnio 7.6 a max 7.7 Więc skąd u ciebie 9.2 ???
K-bomba pisze: pn kwie 05, 2021 7:39 pm a teraz:
7.0?
No chyba nikt nie ma wątpliwości że nie jest to 7.6 :) też obstawiam 7.0 może 7.1 :D
Dodano do tego postu po 3 minutach 17 sekundach
P.S. Jak ci wcześniej wyszło pH=9.2 jak skala jest do 8.4 na tym teście co pokazałeś ??? Chyba że inny test.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#24

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: pn kwie 05, 2021 8:38 pm Przy KH=20 i pH=9.2 to CO2wychodzi jakieś 0,38 mg/l Czyli przy zaokrągleniu będzie 0.
Ale pH=9,2 ???? Toż to już woda mocno zasadowa. Gdzie mają taką kranówkę ??? To już przekracza wytyczne WHO... ale w Polskich normach się mieści (6.5-9.5) . Jeżeli testy robiłeś na Warszawskiej kranówce no to w lutym w całej warszawie w żadnej kranówce nie było aż tak zasadowej wody. Tutaj masz parametry kranówki w warszawie w poszczególnych miesiącach z 3 zakładów zasilających Warszawę w wodę. Najwyższe pH było w zakładzie praga (pewnie stąd masz wodę jako że białołęka) i wynosiło średnio 7.6 a max 7.7 Więc skąd u ciebie 9.2 ???
Tarchomin / niedaleko Żerania.

W kontekście skali - taki pomiar aplikacja odczytała - może ma większy rozrzut kolorostyczny niż skala na opakowaniu?
Zaraz wezmę zrobię aż zrzut z telefonu :D

Obrazek
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#25

Post autor: Kenross »

Kolejny dowód na to ze aplikacji nie można ufać. Ale nie dziwne smartfonów czy innych ustrojstw z kamerką na androida jest multum a każdy inaczej interpretuje barwy...jeszcze kwestia oświetlenia, balansu bieli itp. itd. Lepiej samemu sprawdzić a w aplikacji tylko zapisać.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#26

Post autor: Lucas »

Kolejna nauczka :) Mógłbym już książkę napisać :)
Jutro rozbiorę filtr, sprawdzę ile mam miejsca na co, rozpiszę sobie co bym widział i w jakiej ilości i zaproponuje już coś bardziej z głową :)
Dodano do tego postu po 21 godzinach 12 minutach 43 sekundach
Na samej górze jest gąbka z małymi oczkami, później jest jakby drugi prefiltr z bardzo drobną gąbką.

Następnie są 3 miejsca na 3 wkłady.

1) Zaraz za pierwszym prefiltrem dałbym ceramikę (1,9L) (wrzuciłbym tutaj po połowie w kazdym worku)
2) zeolit (1,9L) (podobnie w worku po połowie)
3) na sam koniec woda przechodziła by przez Seachem Matrix (500 ml) (w woreczku po środku filtra, a dookoła byłaby zwykła gąbka (https://www.jbl.de/images/container/w470_h470/87435.jpg ) i w tym samym koszyku w górnej częsci włókninę filtracyjną (https://www.jbl.de/pl/produkty/detail/8 ... us#6029200)

Ew. zamiast Seachem zastanawiam się nad wrzuceniem czegoś innego co nie będzie się gryzło z włókniną.
Dodano do tego postu po 3 dniach 1 godzinie 5 minutach 41 sekundach
+ zastanawiam się jeszcze czy zeolit powinien być raczej większych kawałkach czy mniejszych?
Czym się różni zeolit amonowy (grys amonowy) od mineralnego?
Widziałem na allegro i w sklepach różne wersje.
I czy kolor zeolitu ma znaczenie?
Dodano do tego postu po 12 dniach 1 godzinie 54 minutach 1 sekundzie
po lekturach zrezygnowałem z zeolitu a poszedłem w nieco keramzytu, matrix, ceramikę i włókninę

także będzie w kolejności jak płynie woda:

prefiltr-> gąbka bardziej gęsta -> micro mec jbla -> ceramika + keramzyt -> włóknina + matrix

nie wiem tylko czy włókniny nie dać wcześniej jakoś
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#27

Post autor: K-bomba »

ceramika o jeden wczesniej.
włóknina zdecydowanie na końcu.
ja zamiast włókniny mam dribna gąbkę bo włóknina mi się zapychała za szybko. ale to kwestia ilości brudu w akwarium.


Tapatoknięte

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Wkłady do JBL1502

#28

Post autor: Lucas »

K-bomba pisze: sob kwie 24, 2021 6:23 pm ceramika o jeden wczesniej.
włóknina zdecydowanie na końcu.
ok dzięki za sugestię rozważałem włókninę przed seachemem żeby było spowolnienie wody przed samym matrixem żeby zagnieździło się tam więcej bakterii

ale w takim razie pójdzie w kolejności tego jak płynie woda:

1) prefiltr
2) drobna gąbka
następny kosz
3) zwykła ceramika ~1L
4) keramzyt ~1L
następny kosz
5) micro mec jbl'a ~2L
następny kosz
6) seachem matrix ~1L
7) włóknina
Awatar użytkownika

kasaks
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pn lut 22, 2021 7:28 am
Lokalizacja: Wołomin
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#29

Post autor: kasaks »

Wydaje mi się, że mylisz się co do pierwszego kosza od góry. Czy nie jest tak, że tylko górna jego część jest prefiltrem? Dalej woda bokami spływa na dół, a do dolnej części pierwszego od góry koszyka (tego z drobną gąbką) dociera na samym końcu. Nie widziałem tego filtra na żywo, ale tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wkłady do JBL1502

#30

Post autor: Kenross »

A na górze (dokładnie w 12 poście) masz ładnie narysowane jak ten filtr pracuje i wygląda... o tutaj.
ODPOWIEDZ