GLONY

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

GLONY

#1

Post autor: Miro »

Glony - ich rodzaje i metody zwalczania

Posiadanie pięknego, czystego i elegancko prezentującego się zbiornika jest marzeniem każdego akwarysty. Niestety w rzeczywistości bardzo często występują trudności związane z utrzymaniem takiego stanu rzeczy. Wynika to przede wszystkim z problemu, jaki stanowią dla akwarysty glony. Czym zatem są glony?
Glony (Algephytae) - proste organizmy samożywne, rozmnażające się przez fragmentację plechy, jedno bądź wielokomórkowe. Chlorofil stanowi ich podstawowy barwnik fotosyntetyczny, jednak u niektórych gatunków występują inne barwniki, które odpowiedzialne są za ich różnorodność kolorystyczną oraz preferowane oświetlenie, w którym rozmnażają się najlepiej. Glony w akwarium słodkowodnym występują w postaci następujących gatunków: okrzemki, sinice, zielenice, krasnorosty. W zależności od warunków panujących w danym akwarium występują poszczególne ich rodzaje, nie spotyka się zatem wszystkich rodzajów w jednym akwarium. Chcąc przeciwdziałać występowaniu glonów niezbędne jest dbanie o stan i jakość wody w akwarium.
Chcąc przeciwdziałać ich występowaniu poznać należy specyficzne warunki sprzyjające bądź ograniczające ich rozwój, należą do nich czynniki zewnętrzne, pośredniczące oraz wewnętrzne. Wśród czynników zewnętrznych znajdą się m.in. właściwe ustawienie akwarium eliminujące bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Czynniki pośredniczące to właściwy dobór sztucznego oświetlenia o odpowiednim natężeniu, właściwe określenie długości naświetlania w ciągu doby, lekceważenie konieczności poddawania roślin kwarantannie po dokonaniu zakupu, zbyt mały litraż akwarium nie pozwalający na stworzenie prawidłowo funkcjonującego ekosystemu i jego biologicznej równowagi. Wśród czynników wewnętrznych zachodzących w akwarium, a sprzyjających rozwojowi glonów znajdują się przede wszystkim odbiegające od normy parametry wody (woda bogata w azotany i azotyny stanowi dobre podłoże do rozwoju glonów), duża jej twardość, woda alkaliczna. Występowaniu glonów sprzyja ponadto brak prawidłowej wymiany gazowej, którą zapewnia ciągły, lecz powolny ruch wody. Przy jego braku nie zachodzi proces samoczynnego oczyszczania się wody poprzez pęcherzyki powietrza, za pomocą których usuwane są szkodliwe, gazowe produkty przemiany materii. Ogromne znaczenie wśród czynników wewnętrznych posiadają wytwarzające się podczas rozkładu materii, cząstek roślin, niespożytych resztek pokarmowych azotany i azotyny będące doskonałym pożywieniem dla glonów.
Przedstawiamy pokrótce charakterystykę poszczególnych rodzajów glonów, aby poznając sprzyjające ich rozwojowi warunki móc samodzielnie przeciwdziałać ich występowaniu w akwarium.




Okrzemki – gatunek glonów brunatnych charakteryzujący się występowaniem na roślinach, kamieniach, szybach i sprzęcie akwariowym brązowego nalotu. Wypełniona krzemionką ściana komórkowa tych glonów sprawia, że są one szorstkie w dotyku, a jednocześnie dość trudne do usunięcia. Pojawieniu się okrzemek sprzyja słabe oświetlenie zbiornika oraz nadmiar krzemianów w wodzie. Często występują one w akwariach nowo założonych. Jednak nierzadko zdarza się, że w wyniku nagłych zmian, jakim poddawane jest akwarium pojawiają się one także w dojrzałych zbiornikach. Zmiany te wynikać mogą zarówno z zastosowania środków chemicznych eliminujących glony jak i w skutek zmiany parametrów wody. Nie bez znaczenia pozostaje także zmiana oświetlenia zbiornika oraz poziom azotanów w wodzie oraz pH przekraczające 71/2 stopnia. Okrzemki nie są niebezpieczne dla zdrowia ryb, jednak utrudniają w znaczny sposób rozwój roślinności prowadząc niejednokrotnie do jej obumierania. Trudne do usunięcia z uwagi na zdolność wytwarzania przetrwalników. W warunkach niesprzyjających wydają się ginąć jednak ich przetrwalniki w sprzyjających warunkach odradzają się.
Metody zwalczania tego rodzaju glonów:
- obniżenie poziomu pH do 7 stopni,
- staranne odmulenie podłoża z resztek rozkładającej się materii,
- zadbać o prawidłowe oświetlenie zbiornika,
- regularnie dokonywać podmian wody,
- wprowadzenie do akwarium ryb glonożernych (Otosek, Kosiarka)
- w przypadku nieskuteczności powyższych metod zastosować należy metodę chemiczną.

Sinice – występowanie tego gatunku glonów charakteryzuje przede wszystkim obecność na roślinach, kamieniach, szybach bądź podłożu śliskiego nalotu, szlamu w kolorze brunatnym, zielonkawym lub szarym przyjmującego przy tym postać kolonii. Początek występowania sinic charakteryzuje się pojawieniem na szybach akwarium pojedynczych szarych nitek, które w niedługim czasie przeradzają się w jednolity nalot słabo trzymający się podłoża, a odchodzący od niego całymi płatami, w kolejnym stadium rozwoju sinic tworzą one kilkumilimetrowy nalot, pod którym niejednokrotnie znajdują się pęcherzyki powietrza. Występowaniu sinic sprzyjają następujące warunki: zbyt bogate w składniki odżywcze podłoże, nadmiar nawozów płynnych stosowanych w akwarium, brak odpowiedniej cyrkulacji wody, złe oświetlenie. Sinice stanowią jedyny rodzaj glonów, które są szkodliwe dla ryb, bowiem wydzielają do wody szkodliwe substancje.
Metody zwalczania sinic;
- ograniczenie lub całkowite czasowe zaprzestanie nawożenia
- dbanie o czystość akwarium i regularne podmiany wody
- zaciemnienie akwarium na 4 dni – ewentualne powtórzenie tej czynności w przypadku nieskuteczności pojedynczego zaciemnienia.
- wykorzystanie np. Glonojad Syjamski, Kosiarka, ślimaki bądź krewetki
- zastosowanie metod chemicznych, antybiotyki (erytromycyna, penicylina krystaliczna) – w trakcie kuracji należy na bieżąco usuwać mechanicznie martwe sinice, podmieniać wodę oraz czyścić filtr, aby nie doszło do wzrostu poziomu azotu.

Zielenice – najczęściej występujące oznaki rozwijających się w zbiorniku zielenic podzielić można na trzy ich rodzaje (postacie) – zielone plamki, krótkie sterczące włoski bądź też długie wijące się nitki otaczające młode pędy a w dalszej kolejności całą roślinę prowadząc do zahamowania jej rozwoju. Zielenice usuwają substancje azotowe z wody stając się jednocześnie pożywieniem dla ryb. Zielenice jednokomórkowe przyczyniają się do tzw. zakwitów wody zaś zielenice wielokomórkowe występują w postaci wcześniej wspomnianych nitek osadzonych na liściach i pędach roślin. Uwzględniając skład chemiczny wody wpływ na pojawienie się zielenic ma obecność azotanów, fosforanów (krótkie, zielone włoski oraz zielone plamki), żelaza lub siarki (glony nitkowe). Uwzględniając ponadto pozostałe czynniki wpływające na pojawienie się w zbiorniku zielenic zwróćmy uwagę na złe oświetlenie, miejsce, w którym ustawiono akwarium, zbyt duże nawożenie, brak regularnych podmian wody, jej twardość oraz pH.
Redukcja ilości występujących zielenic odbywa się przede wszystkim przez:
- zachowanie czystości w akwarium (odmulenie podłoża, odmiany wody)
- wprowadzenie ryb żywiących się zielenicami np. Zbrojniki z rodziny Otocinclus, młode Glonojady syjamskie, Molinezja, Kosiarka, Otosek, krewetki bądź ślimaki.
- zaprzestanie bądź czasowe ograniczenie nawożenia

Krasnorosty – o obecności glonów pędzelkowatych (krasnorostów) świadczy fakt, iż na urządzeniach oraz liściach roślin zauważa się nitki glonu w kolorze zielonym, ciemno czerwonym lub brunatno czarnym, które z czasem zakrywają całą roślinę prowadząc do jej obumarcia. Występowanie krasnorostów związane jest z obecnością w wodzie zbyt dużej ilości związków przemiany materii (azotanów), dużą twardością wody w granicach 15 stopni oraz niedoborem dwutlenku węgla. Nadmiar składników przemiany materii związany jest zarówno ze zbyt rzadkim podmienianiem wody, odmulaniem podłoża jak również ze zbytnim zagęszczeniem ryb w akwarium.
Zwalczanie krasnorostów następuje poprzez:
- zmiękczenie i zakwaszenie wody używając w tym celu np. torfu,
- obniżenie twardości wody do 8 stopni
- redukcja ilości wytwarzanych substancji azotowych poprzez odmulanie dna, częste podmiany wody oraz zmniejszenie obsady akwarium eliminując tym samym nadmierną produkcję ubocznych skutków przemiany materii sprzyjających rozwojowi krasnorostów
- nawożenie dwutlenkiem węgla
- pomocne okazać się może zaciemnienie zbiornika na 4 dni, prawdopodobnie czynność tę będzie należało powtórzyć.
- wprowadzenie ryb żywiących się tego rodzaju glonami, m.in. Molinezja, Kosiarka, Krewetka amano.

Podsumowując powyższe informacje związane z występowaniem glonów w akwarium zwróćmy ponownie uwagę na najważniejsze zasady, którymi należy kierować się, aby ograniczyć lub przeciwdziałać występowaniu w akwarium różnego rodzaju glonów.
1. Eliminację glonów rozpoczynamy od pierwszych oznak ich pojawienia się, nie pozwalając na przystosowanie.
2. Dbanie o równowagę biologiczną.
3. Właściwe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych – częste odmulanie, podmiany wody, w miarę możliwości mechanicznie usuwać pojawiające się na liściach, szybach bądź sprzęcie akwariowym glony,
4. Zadbanie o obecność w akwarium ryb glonożernych, przy czym pamiętać należy, iż większość tego rodzaju ryb aktywność w jedzeniu glonów przejawia jedynie w młodości.
5. Zapewnienie prawidłowego natężenia światła.
6. Zwrócenie uwagi na fakt, iż glony muszą występować w każdym akwarium, aby możliwe było prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu – całkowita ich eliminacja jest niemożliwa i niewskazana.
7. Zastosowanie środków chemicznych w każdym przypadku powinno być ostatecznością, bowiem niszcząc glony szkodliwie oddziałujemy także na pozostałe organizmy żyjące w zbiorniku.
str.ekert.pl
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

GLONY

#2

Post autor: rudy1986 »

miro, bez urazy ale kopiuj+wklej bez zdjec to kiszka tu jedzie. Nie wytluszczone, nic nie podkreslone taki misz masz
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

GLONY

#3

Post autor: Miro »

Tak jest w oryginale,brak zdjęć a jedynie są wytłuszczone nazwy glonów. :(

Bianka04
Gość
Posty: 2
Rejestracja: ndz mar 06, 2016 8:21 pm
Telefon: 793704004
Lokalizacja: Wiązowna
Na imię mam: Monika

GLONY

#4

Post autor: Bianka04 »

Ale i tak się przydało, przeczytałam i może będę mądrzejsza :)
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Re: GLONY

#5

Post autor: Norbi »

miro pisze:Tak jest w oryginale,brak zdjęć a jedynie są wytłuszczone nazwy glonów. :(
W jakim oryginale?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły, poradniki, recenzje”