Kilka akwariów morskich SeaGarden

ODPOWIEDZ

Autor
SeaGarden
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 27, 2019 4:16 pm
Lokalizacja: Bielawa
Na imię mam: MIREK

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#1

Post autor: SeaGarden »

Witam wszystkich użytkowników.

Poniżej kilka filmów z założonymi prze zemnie akwariami morskimi:






Jeżeli ktoś jest zainteresowany lub ma jakieś pytania to zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam
Mirek.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#2

Post autor: mariom222 »

mam mnóstwo zbiorników leżących odłogiem,
mam odpieniacz dość pokaźnych rozmiarów,
nawet falownik i kawał martwej rafy koralowej by się znalazł

ale ciągle brakuje odwagi żeby pobawić się w taką solniczkę :?

Autor
SeaGarden
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 27, 2019 4:16 pm
Lokalizacja: Bielawa
Na imię mam: MIREK

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#3

Post autor: SeaGarden »

Najtrudniej jest zacząć. Potem już jest łatwiej. Jeżeli jest już część sprzętu i akwarium to potrzebne jest jeszcze trochę czasu i samo zaparcia a efekty pracy na pewno się pojawią.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#4

Post autor: Lech-u »

SeaGarden pisze: śr sie 28, 2019 9:39 pm Najtrudniej jest zacząć
Opisz jak się zabrać za akwarium morskie.
Co trzeba mieć ze sprzętu, jak przygotować wodę, jak wystartować?
Dla wielu z nas akwarium morskie to czarna magia.

Autor
SeaGarden
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 27, 2019 4:16 pm
Lokalizacja: Bielawa
Na imię mam: MIREK

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#5

Post autor: SeaGarden »

Zaczynamy od akwarium. Tutaj wybór konfiguracji jest ogromny od akwariów prostokątnych po różne inne kształty takie jak chociaż z filmiku poniżej, akwarium 2400l narożne z skośną szybą w rogu.



Większość zbiorników jest wyposażana w komin wewnętrzny lub zewnętrzny zależnie od umiejscowienia zbiornika. Komin służy do podłączenia hydrauliki i uzyskania odpowiedniej wymiany wody pomiędzy zbiornikiem a sumpem. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest projekt akwarium. Pozwala to uniknąć wielu błędów

Sump to kolejny temat rzeka. Rozmieszczenie przegród jest dość istotne zależy od użytego sprzętu. Dlatego warto na etapie zakładania zbiornika sobie to rozplanować. Preferuję proste supmy trzy komory + dolewka do uzupełniania odparowanej wody. Pierwsza komora odpieniacz, druga komora filtr glonowy. Moim zdaniem najlepsza filtracja dla zbiornika morskiego. Szczególnie polecam glony spaghetti Chaetomorpha. Ostatnia komora pompa obiegowa.

Wszystkie akwaria polecam stawiać na stelażach. Nawet niewielki zbiornik 100l potrafi ważyć w granicy 140-170 kg. Niestety większość szafek nie jest przystosowana do takiego obciążenia. Nawet jeżeli z początku nie będzie problemu to należy pamiętać że akwarium będzie stało tam nawet kilka lat. Płyty wiórowe stosowane w tego typu szafkach potrafią „chłonąc” wodę co może doprowadzić do deformacji szafki i problemów z akwarium.

Oświetlenie zbiornika aktualnie polecam lampy led w stosunku 0,5W na litr wody. Oczywiście to dość ogólne założenie i zależy od przyszłych mieszkańców. Bardziej wymagające korale będą potrzebowały więcej światła.

Pompa obiegowa tu sprawa jest prostsza ogólnie przyjmuję 10 x objętość akwarium. Czyli dla zbiornika 100 litrów będzie to pompa o wydajności 1000l/h

Cyrkulacja w zbiorniku tutaj niewielkie falowniki będą generowały ruch wody zakłada się że całkowita wydajność pompa obiegowa + falowniki powinna wynosić od 30 do 50 krotności objętości akwarium. Czyli dla zbiornika 100l który ma już pompę obiegową 1000l/h będą jeszcze potrzebne falowniki o mocy 2000l/h do 4000l/h.

Odpieniacz tutaj większość producentów podaje parametry i zakresy w jakich może być zastosowany dany model. Zazwyczaj jest to zakres powiedzmy 40-120l lub 80- 250l wody. Należy pamiętać że liczymy wodę w akwarium + woda w sumpie. W przypadku zbiornika 100l bardziej bym się skusił na wybór odpieniacza o wydajności 80-250l niż ten drugi. Ze względu na to iż odpieniacz 40-120l będzie pracował na maksymalnej wydajności za to odpieniacz 80-250l będzie miał jeszcze zapas mocy.
Bardzo częstym błędem jest założenia że im większy odpienacz tym lepiej. Niestety przewymiarowany może mieć niekorzystny wpływ na akwarium.

Filtr glonowy jest ich coraz więcej na rynku. Większość z nich stanowią filtry przepływowe z wewnętrznym lub zewnętrznym oświetleniem led. Osobiście preferuję nieco inną konstrukcje, o ile jest wystarczająco miejsca w sumpie. Dwa kawałki kratki rastrowej pomiędzy którymi znajdują się glony(taka kanapka). Nad całością znajduje się światło i tutaj wystarczy zwykły halogen. Glony nie są zbyt wybredne.

Skała i piasek. Najlepsza jest skała żywa choć niesie ona ze sobą pewne zagrożenia w postaci możliwych plag i niechcianych mieszkańców. To zawsze troszkę ryzyka ale z wszystkim można sobie poradzić.

Życie tutaj polecam zdać się na kogoś z doświadczeniem. Niektóre ryby będą agresywne w stosunku do innych ryb mogą podgryzać korale. Niektóre korale nie mogą przebywać w sąsiedztwie inny (będą się parzyły). Niektóre korale preferują więcej światła i powinny być umieszczone w akwarium wyżej inne wręcz przeciwnie. Metoda prób i błędów jest niestety bardzo droga i często kończy się źle dla lokatorów

Należy też wspomnieć o parametrach wody NH4, NO2, NO3, PO4, MG, CA, KH to takie minimum które należy kontrolować testami.

Sól na początek nie polecam soli bogatych w mikroelementy czyli wszystkich tych z dopiskiem SPS. Na początku w naszym zbiorniku nie ma zbyt wielu korali i w związku z tym nie ma zapotrzebowania na wielkie ilości mikroelementów. Gdy zbiornik się rozwinie wtedy jak najbardziej.

Woda niestety w przypadku akwarium morskiego nie da się wlać wody kranowej. Trzeba zastosować filtr RO najlepiej z dodatkowa żywicą do demineralizacji wody DI.

Myślę że z grubsza na początek to wystarczy.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#6

Post autor: mariom222 »

wygląda na to że sprzętowo byłbym prawie przygotowany,
przypadkowo dostałem od kolegi z forum zbiornik 540l w opti z kominem (w tej chwili działa jako słodkowodne w ogródku i do tego lekko przecieka ale to do zrobienia)

viewtopic.php?p=356744#p356744

do tego stelaż i gotowy sump 240l
odpieniacz gdzieś tam kiedyś kupiłem (wyjątkowo duża bestia 60-70 cm wysokości)
najróżniejszych pomp też mam sporo ( nawet takie od CO )
filtr RO , fakt że z mineralizatorem ale to da się odłączyć

ale,ale
zanim bym się takim bydlakiem odważył coś startować wolałbym potrenować na czymś zupełnie małym
np kostka 30l z jakimś mini odpieniaczem, widziałem takie po max 50-100 zł

i tu kilka pytań na które mógłbyś odpowiedzieć lub nie :mrgreen:

-jaką barwę światła najlepiej używać, kiedyś były jakieś świetlówki aktyniczne do morskich ale jak to się przekłada na kelwiny np w ledach

-czy da się zaszczepić jakiekolwiek proste życie w takim akwarium inaczej niż tylko żywą skałą
( to tak tylko informacyjnie bo kupić kawałek skały najłatwiej)

-czy taką solniczkę trzeba stale dosalać , wiem że trzeba to mierzyć zwłaszcza przy podmianach ale czy ta sól gdzieś tam ginie

piszę to jako kompletny ignorant więc pytania mogą wydawać się głupie
ale co tam, może się czegoś nauczę :)

Autor
SeaGarden
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 27, 2019 4:16 pm
Lokalizacja: Bielawa
Na imię mam: MIREK

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#7

Post autor: SeaGarden »

Paradoksalnie łatwiej jest utrzymać stabilne parametry w dużym akwarium niż małym. Skoro masz prawie wszystko do dużego to szkoda marnować pieniądze na małe.
mariom222 pisze: czw sie 29, 2019 5:54 pm -jaką barwę światła najlepiej używać, kiedyś były jakieś świetlówki aktyniczne do morskich ale jak to się prz
Zazwyczaj stosuje się diody niebieskie z białymi w stosunku 2 lub 3 niebieskie jedna biała. Diody białe najlepiej powyżej 10tyś kelwinów.
mariom222 pisze: czw sie 29, 2019 5:54 pm -czy da się zaszczepić jakiekolwiek proste życie w takim akwarium inaczej niż tylko żywą skałą
( to tak tylko informacyjnie bo kupić kawałek skały najłatwiej)
Nie do końca rozumiem o co pytasz. Znam zbiorniki które były uruchamiane tylko na suchej skale i świetnie działają.
mariom222 pisze: czw sie 29, 2019 5:54 pm -czy taką solniczkę trzeba stale dosalać , wiem że trzeba to mierzyć zwłaszcza przy podmianach ale czy ta sól gdzieś tam ginie
Raczej nie, trochę usuwa odpieniacz ale generalnie to znikome ilości. Robi się podmiany wody około 10%-15% na tydzień.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#8

Post autor: mariom222 »

SeaGarden pisze: czw sie 29, 2019 8:56 pm Paradoksalnie łatwiej jest utrzymać stabilne parametry w dużym akwarium niż małym. Skoro masz prawie wszystko do dużego to szkoda marnować pieniądze na małe.
to dokładnie jak w słodkowodnym, w dużych zbiornikach nawet przez pół roku nie podmieniam wody i jakoś się trzyma, w kostkach jak nie wymienię chociaż 2-3l na tydzień to tragedia

bardziej jednak chodzi o to żeby przy wątpliwym wyniku eksperymentu nie kupować od razu 30kg żywej skały tylko max 1-3kg
(wątpliwości nie wynikają z obawy o brak zdolności do takiej zabawy ale raczej o wrodzone lenistwo :hmm: )
SeaGarden pisze: czw sie 29, 2019 8:56 pm Nie do końca rozumiem o co pytasz. Znam zbiorniki które były uruchamiane tylko na suchej skale i świetnie działają.
i właśnie o to pytałem, tzn zamiast żywej skały kupię suchą to co wtedy? idę do sklepu z ukwiałami i proszę o dwa ukwiały jeden niebieski drugi czerwony? czy jak to wygląda?
SeaGarden pisze: czw sie 29, 2019 8:56 pm Raczej nie, trochę usuwa odpieniacz ale generalnie to znikome ilości. Robi się podmiany wody około 10%-15% na tydzień.
i to jest akurat dobra wiadomość :)

Autor
SeaGarden
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 27, 2019 4:16 pm
Lokalizacja: Bielawa
Na imię mam: MIREK

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#9

Post autor: SeaGarden »

mariom222 pisze: pt sie 30, 2019 6:31 pm i właśnie o to pytałem, tzn zamiast żywej skały kupię suchą to co wtedy? idę do sklepu z ukwiałami i proszę o dwa ukwiały jeden niebieski drugi czerwony? czy jak to wygląda?
Myślę że mylisz pojęcia żywa skała a życie w zbiorniku. Żywa skała to nic innego jak skała na której jest już drobne życie w rodzaju alg wapiennych, różnego rodzaju drobnych „robaczków” i bakterii itd.

Ogólnie jest tak że jak już parametry wody są stabilne. Zazwyczaj w nowych zbiornikach przyjmuje się okres dojrzewania około 2 tygodnie. W tym czasie dozujesz bakterie. Po tym okresie możesz zacząć wpuszczać pierwszych mieszkańców. Ukwiały odradzam.
mariom222 pisze: pt sie 30, 2019 6:31 pm i to jest akurat dobra wiadomość
Oczywiście podmieniana woda musi być słona :)
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#10

Post autor: mariom222 »

SeaGarden pisze: sob sie 31, 2019 12:00 pm Myślę że mylisz pojęcia żywa skała a życie w zbiorniku. Żywa skała to nic innego jak skała na której jest już drobne życie w rodzaju alg wapiennych, różnego rodzaju drobnych „robaczków” i bakterii itd.
dziwne, wielokrotnie czytałem w sieci info że na tej właśnie żywej skale zawsze coś wyrastało, jakiś kawałek miękkiego korala czy coś innego
o życiu takim jak jakaś rybka czy krewetka nawet nie myślałem, tylko to co wyrośnie z tej skały
SeaGarden pisze: sob sie 31, 2019 12:00 pm Ogólnie jest tak że jak już parametry wody są stabilne. Zazwyczaj w nowych zbiornikach przyjmuje się okres dojrzewania około 2 tygodnie. W tym czasie dozujesz bakterie. Po tym okresie możesz zacząć wpuszczać pierwszych mieszkańców.
tu też mam wielkie oczy, myślałem że w morskim w ogóle nie potrzebne są bakterie, wszystko załatwia za nas odpieniacz
ta wiedza to też gdzieś wyczytana na jakimś morskim forum , pisano że zamiast denitryfikować bakteriami usuwa się wszelkie białka nie białka odpieniaczem

to może przynajmniej w teorii da się jakiegoś małego morszczaka poprowadzić na samej filtracji? próbował ktoś kiedyś coś takiego?

SeaGarden pisze: sob sie 31, 2019 12:00 pm Oczywiście podmieniana woda musi być słona
i tego też kompletnie nie rozumiem :huh:
niby sól się nie zużywa, nie wyparowuje, minimalne ilości wydala odpieniacz, to czy z czasem nie przesolimy takiej wody?

Autor
SeaGarden
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 27, 2019 4:16 pm
Lokalizacja: Bielawa
Na imię mam: MIREK

Kilka akwariów morskich SeaGarden

#11

Post autor: SeaGarden »

mariom222 pisze: śr wrz 04, 2019 7:12 pm dziwne, wielokrotnie czytałem w sieci info że na tej właśnie żywej skale zawsze coś wyrastało, jakiś kawałek miękkiego korala czy coś innego
o życiu takim jak jakaś rybka czy krewetka nawet nie myślałem, tylko to co wyrośnie z tej skały
SeaGarden pisze: ↑
To czy coś wyrośnie to loteria, może a nie musi. Czasami wyrośnie coś pożytecznego czasami szkodliwego :)
mariom222 pisze: śr wrz 04, 2019 7:12 pm tu też mam wielkie oczy, myślałem że w morskim w ogóle nie potrzebne są bakterie, wszystko załatwia za nas odpieniacz
ta wiedza to też gdzieś wyczytana na jakimś morskim forum , pisano że zamiast denitryfikować bakteriami usuwa się wszelkie białka nie białka odpieniaczem
Niestety bez bakterii nie da się prowadzić morskiego akwarium to podstawa. Odpieniacz owszem usuwa białka ale to nie wszystko co jest potrzebne do skutecznej filtracji.
mariom222 pisze: śr wrz 04, 2019 7:12 pm i tego też kompletnie nie rozumiem
niby sól się nie zużywa, nie wyparowuje, minimalne ilości wydala odpieniacz, to czy z czasem nie przesolimy takiej wody?
Podczas podmiany odlewasz z akwarium słoną wodę i w jej miejsce wlewasz również słoną na tym polega podmiana wody.
ODPOWIEDZ