Grzałka

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#1

Post autor: JowiWu »

Witam,
Mam problem z grzaniem. Aktualnie mam 50W na 120l, mieszkam w domu więc grzanie własne więc temperatura powietrza Wacha się między 19-24C. Jak mam w domu 24C to temp wody 26C ale jak spada do 19C to w akwarium 23-24C.
Żeby utrzymać stałą temperaturę lepiej wymienić grzałkę na mocniejsza czy kupić druga i dołożyć?

Piotr Pepe
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: ndz sty 01, 2023 8:28 pm
Lokalizacja: Wawa Grochow/Gocław/Ząbki
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Grzałka

#2

Post autor: Piotr Pepe »

A co to za grzałkę masz zainstalowaną? Jakaś firmowa? Czy jest wyposażona w termostat? Jeśli nie, to tu jest problem.
Awatar użytkownika

jaacek
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Grzałka

#3

Post autor: jaacek »

Witam
Moc grzałki trzeba liczyć około ,08 W na litr wiec 80 do 100W byłaby odpowiednia ta grzałka posiada termostat? na ile jest ustawiony ?musisz przyuważyć czy jak spadnie w domu temperatura czy grzałka się wyłączy czy grzeje bez przerwy jeżeli tak jest to musisz dokupić druga lub wymienić na większą

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#4

Post autor: JowiWu »

Ma termostat, włącza się bo dioda świeci. Dziś jestem w domu i obserwuje od rana, temp 19 stopni a wody 23,5C podkręciłam termostat na 32C koło 9.00 a woda bez różnicy nic nie wzrosła temperatura. Normalnie ustawiłam na 26C. Niby jak dotknę grzałke to czuję, że coś ciepła jest ale czy tyle co powinna to nie wiem. Nie wiem jakiej firmy niestety.

Piotr Pepe
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: ndz sty 01, 2023 8:28 pm
Lokalizacja: Wawa Grochow/Gocław/Ząbki
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Grzałka

#5

Post autor: Piotr Pepe »

Sugeruję wymienić grzałkę.

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#6

Post autor: JowiWu »

A możesz jeszcze doradzić jakie firmy są godne uwagi?

Piotr Pepe
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: ndz sty 01, 2023 8:28 pm
Lokalizacja: Wawa Grochow/Gocław/Ząbki
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Grzałka

#7

Post autor: Piotr Pepe »

Tu chyba nie sugerowałbym się firmą, to nie jest kosmiczna technologia. Można zerknąć na serwis aukcyjny i popatrzeć na opinię innych klientów.

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#8

Post autor: JowiWu »

Ok dzięki ;)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Grzałka

#9

Post autor: Ziemiojad »

JowiWu pisze: pn lut 06, 2023 10:37 am A możesz jeszcze doradzić jakie firmy są godne uwagi?
Eheim.
Dodano do tego postu po 1 minucie 23 sekundach
Ale sprawdź też odczyt na termometrze. To często jest niestety kiepski, bo tanio kupiony element wyposażenia akwarium.

Piotr Pepe
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: ndz sty 01, 2023 8:28 pm
Lokalizacja: Wawa Grochow/Gocław/Ząbki
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Grzałka

#10

Post autor: Piotr Pepe »

Ziemiojad ma rację, termometr! Ja założyłem, że pisząc to koleżanka wskazania termometru jest pewna....

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#11

Post autor: JowiWu »

Termometru jestem dość pewna, od razu przy zakładaniu sprawdziłam na dwóch innych(tyle, że pokojowych) i temperatury się pokrywały.
Dodano do tego postu po 3 minutach 27 sekundach
Sprawdzę jeszcze raz jak wrócę do domu jeszcze raz czy coś się nie zmieniło w tej kwestii bo dali mi Panowie jednak do myślenia ;) kupiłam Aqua Nova, dziś odebrałam z paczkomatu w domu zamontuje ale wpierw upewnię się z temperaturą.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Grzałka

#12

Post autor: r10 »

Zwykle lepsze są dwie mniejsze osobne grzałki niż jedna duża, ryzyko ugotowania ryb przy awarii.
U Ciebie przy wahających się temperaturach w pomieszczenia (pokoju z akwarium) lepiej prawdopodobnie sprawdzałaby się grzałka przepływowa (np. w obiegu wody w filtrze zewnętrznym), przy zwykłych grzałkach zanurzeniowych blisko grzałki może być ciepło, a w przeciwległym narożniku zbiornika zimno.
Stabilizacji temperatury sprzyja przykrycie zbiornika (zmniejszenie parowania powierzchni wody).
Lampy również grzeją, wolałbym wydać na kilowaty za mocniejsze światło niż na puste grzanie wody grzałką ;-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#13

Post autor: JowiWu »

A w przypadku grzałki przepływowej jak obliczyć jej moc tak samo jak przy tej klasycznej? Oglądałam na alle ale są od 150W w gorę. Termometr jest ok sprawdziłam ponownie, zmieniłam grzałkę na 150W aqua nova( według zaleceń producenta i opinii ludzi) rano temp powietrza 20C a wody 26C tak jak ustawiłam. Teraz zastanawiam się czy źle zrobiłam i jednak mogłam dokupić druga 50W i dać na drugą stronę akwarium. Choć w pierwszej myśli nie chciałam dwóch skoro akwarium nie jest jakoś duże i nie chciałam zabierać miejsca. Po powrocie sprawdzę jak ma się temperatura. Co myślicie Panowie zostawić 150 czy zamienić na dwie 50?

Piotr Pepe
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: ndz sty 01, 2023 8:28 pm
Lokalizacja: Wawa Grochow/Gocław/Ząbki
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Grzałka

#14

Post autor: Piotr Pepe »

Jeśli po powrocie temperatura będzie się utrzymywać to ewidentnie miałaś za słabą grzałkę - przy spadku temperatury powietrza nie była w stanie podciągnąć temperatury wody. Kupiona w tej chwili w/g mnie trochę przesadzona, 100W w zupełności by wystarczyło. Ale jak już jest to niech będzie, zbiornik nie jest na tyle duży aby stosować dwie sztuki.

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#15

Post autor: JowiWu »

Po powrocie 26C także nowa grzałka daje rade (powietrza 20C jak wróciłam).

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Grzałka

#16

Post autor: r10 »

A generalnie po co taka wysoka temperatura wody w akwarium w słabo ogrzewanym pomieszczeniu?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Grzałka

#17

Post autor: Ziemiojad »

r10 pisze: czw lut 09, 2023 9:20 am po co taka wysoka temperatura
dla skalarów

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Grzałka

#18

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: czw lut 09, 2023 4:21 pmdla skalarów
No jasne, w 120 l?
IMHO lepiej zaoszczędzic na prądzie na ogrzewanie i za to kupić większy zbiornik.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Grzałka

#19

Post autor: Ziemiojad »

r10 pisze: czw lut 09, 2023 8:11 pm No jasne, w 120 l?
JowiWu ma skalary. To grzeje. :x

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#20

Post autor: JowiWu »

Chłopaki ospa u nas dlatego tak zależało mi na dobrej temperaturze, chyba zmarzły przy transporcie albo stres przy zmianie adresu nie wiem. Odpukac ale chyba z tego wyjdziemy bez strat.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Grzałka

#21

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: czw lut 09, 2023 8:43 pmma skalary
W 120 l?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#22

Post autor: JowiWu »

Wiem, że powinno być akwarium większe ale rybki dostałam razem z akwarium.. na razie nie mam umiejętności, doświadczenia do większego. Jak przez jakiś czas będę radziła sobie z takim to na pewno pomyślę o większym. To moje pierwsze w życiu akwarium ;) proszę o wyrozumiałość ;)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Grzałka

#23

Post autor: Ziemiojad »

Twoje doświadczenie niema tu nic do rzeczy. Po prostu masz duże ryby w małym akwarium. I tyle.

Autor
JowiWu
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 04, 2023 10:21 pm
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Grzałka

#24

Post autor: JowiWu »

Na moją obronę prędzej o tym nie wiedziałam dopiero jak trafiłam tu na forum, jak dostałam je w takim akwarium to po prostu przyjęłam, że jest ok i już 🙈 myślicie, że taki 200l byłby już ok? szwagierka ma do oddania 200l to może uśmiechnę się do niej ;)
ODPOWIEDZ