Filtracja w 125l, jak usprawnic?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
zolf
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 03, 2015 6:09 pm
Lokalizacja: warszawa

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#1

Post autor: zolf »

Witam serdecznie :)

Proszę Was o porade bo ostatnio założyłem akwarium 125 i zamierzam tam wpuścić około 8 Saulosi. Na ta chwile od 3 dni trawa cykl azotowy wiec mam czas aby pozostałe rzeczy usprawnić przed wpuszczeniem ryb. Głownie chodzi o usprawnienie filtracji oraz cyrkulacji.

Mam filtr HW-302 z porcelana na dnie, pozniej matrix i na wierzchu wata(domyslnie biologiczny). Do niego podłączony jest prefiltr HW-602a z gabkami w środku(domyslnie mechaniczny). W akwarium mam Aquael FAN 1, który został mi ze starego zbiornika i wrzucilem go aby poprawić cyrkulacje. Czy taka filtracja wystarczy wg was? jakie ew wkłady wyrzucic albo wymienic?

Zastanawiałem się ew na wymiana Aquael FAN 1 na Aquael Trubo 500 aby poprawić cyrkulacje, czy potrzebne?

Rozważałem dołozenie pompy przed prefiltr HW-602, z którego woda przepływa pozniej do filtra HW-302, ale nie wiem czy tak mozna, czy moga być dwie pompy na jednym obiegu, czy to nie bedzie w jakies sposob ze soba kolidowac?

Ostatnie pytanie o cyrkulacje i czy tak bedzie dobrze. Mam wszystkie wloty i wyloty skumulowane w jednym tylnym rogu akwarium. Wylot z filtra HW-302 skierowany jest wprost na srodek przedniej szyby, gorna czesc a przy okazji porusza lekko tafla wody. FAN 1 skierowany podobnie czy bedzie dobrze wg was woda opływała akawrium do wlotu? Dodam ze kamienie mam na srodku sa raczej, niektore z nich najblizej 5 cm od scianki.

Coniaq
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 02, 2021 11:03 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#2

Post autor: Coniaq »

zolf pisze: pn mar 15, 2021 4:48 pm Zastanawiałem się ew na wymiana Aquael FAN 1 na Aquael Trubo 500 aby poprawić cyrkulacje, czy potrzebne?
Jeżeli chcesz poprawić samą cyrkulację to lepszy będzie Falownik JVP-110, tańszy i mniej prądu pobiera a naprawdę robi robotę.
Dodano do tego postu po 5 minutach 59 sekundach
zolf pisze: pn mar 15, 2021 4:48 pm Ostatnie pytanie o cyrkulacje i czy tak bedzie dobrze. Mam wszystkie wloty i wyloty skumulowane w jednym tylnym rogu akwarium. Wylot z filtra HW-302 skierowany jest wprost na srodek przedniej szyby, gorna czesc a przy okazji porusza lekko tafla wody. FAN 1 skierowany podobnie czy bedzie dobrze wg was woda opływała akawrium do wlotu? Dodam ze kamienie mam na srodku sa raczej, niektore z nich najblizej 5 cm od scianki.
Ciężko odpowiedzieć. Byle roślina może zaburzać cyrkulację. Najlepiej jak po zalaniu tak ustawisz aby woda była w ruchu w całym zbiorniku bez martwych punktów. A tak to ciężko powiedzieć jak to masz ustawić bo przekręcisz kolanko od wylotu o kilka mm i już woda będzie całkiem inaczej krążyć w zbiorniku.

Autor
zolf
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 03, 2015 6:09 pm
Lokalizacja: warszawa

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#3

Post autor: zolf »

Tak zrobię z tym falownikiem, napewno będzie bardziej wydajny. Co do cyrkulacji to masz rację poprostu będę kombinował i przesuwał ustawienia oraz obserwował. A orientujesz się czy można do prefiltra podłączyć pompę zaznaczając że on następnie jest podłączony do filtra i są na jednym obiegu? Przez tą papę chciałbym poprawić filtrację

Coniaq
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 02, 2021 11:03 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#4

Post autor: Coniaq »

zolf pisze: pn mar 15, 2021 5:48 pm A orientujesz się czy można do prefiltra podłączyć pompę zaznaczając że on następnie jest podłączony do filtra i są na jednym obiegu? Przez tą papę chciałbym poprawić filtrację
Nie miałem nigdy kubełków zawsze jakieś filtry diy na zasadzie kaseciaków itp. ale dwie pompy na jednym obiegu to może się robić jakieś podciśnienie. Zamiast dwóch osobiście wolał bym założyć jedną bardziej wydajną jeżeli jest taka możliwość.

Autor
zolf
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 03, 2015 6:09 pm
Lokalizacja: warszawa

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#5

Post autor: zolf »

Coniaq pisze: pn mar 15, 2021 6:23 pm
zolf pisze: pn mar 15, 2021 5:48 pm A orientujesz się czy można do prefiltra podłączyć pompę zaznaczając że on następnie jest podłączony do filtra i są na jednym obiegu? Przez tą papę chciałbym poprawić filtrację
Nie miałem nigdy kubełków zawsze jakieś filtry diy na zasadzie kaseciaków itp. ale dwie pompy na jednym obiegu to może się robić jakieś podciśnienie. Zamiast dwóch osobiście wolał bym założyć jedną bardziej wydajną jeżeli jest taka możliwość.
Te bym wolał ale szkoda mi kasy aby kupować nowy filtr i ten odstawić. Po podłączeniu prefiltra stracił na wydajności i zastanawiam się jak można ją poprawić ale właśnie się obawiam że po podłączeniu dodatkowej pompy może coś pójść nie tak.

Coniaq
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 02, 2021 11:03 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#6

Post autor: Coniaq »

Ja w swoim filtrze jako pompę wykorzystuje aquaela circulator 1000 ale założyłem do niego wirnik od circulatora 1500 ma większe łopatki. Zwiększyła się wydajność i pobór prądu, ale i tak jak robiłem testy to w porównaniu do circulatora 1500 wychodzi lepiej - stosunek wydajności do poboru energii. Ciekawe jak wygląda sytuacja z wirnikami u ciebie czy da się założyć od HW-303 albo 304 czy się różnią wielkością łopatek czy cały wirnik jest większy.

Autor
zolf
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 03, 2015 6:09 pm
Lokalizacja: warszawa

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#7

Post autor: zolf »

Coniaq pisze: pn mar 15, 2021 8:23 pm Ja w swoim filtrze jako pompę wykorzystuje aquaela circulator 1000 ale założyłem do niego wirnik od circulatora 1500 ma większe łopatki. Zwiększyła się wydajność i pobór prądu, ale i tak jak robiłem testy to w porównaniu do circulatora 1500 wychodzi lepiej - stosunek wydajności do poboru energii. Ciekawe jak wygląda sytuacja z wirnikami u ciebie czy da się założyć od HW-303 albo 304 czy się różnią wielkością łopatek czy cały wirnik jest większy.
Bardzo ciekawe to co mówisz,.muszę się tym zainteresować. Zamówię sobie wirniki z każdego modelu który podałeś i sprawdzę który pasuję, najwyższej odeśle. Dzięki!
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#8

Post autor: Kenross »

zolf pisze: pn mar 15, 2021 6:57 pm ale właśnie się obawiam że po podłączeniu dodatkowej pompy może coś pójść nie tak.
Można podłączyć dwie pompy. Ważne żeby były podobnej wydajności (bo nigdy nie trafimy o idealnie takiej samej) i słabsza z przodu (zakładając że obie pompy i filtry stoją na tym samym poziomie).

Coniaq
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 02, 2021 11:03 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#9

Post autor: Coniaq »

Zanim zamówisz poszukaj może są gdzieś podane wymiary żeby nie zamawiać na darmo.
zolf pisze: pn mar 15, 2021 9:12 pm Bardzo ciekawe to co mówisz,.muszę się tym zainteresować. Zamówię sobie wirniki z każdego modelu który podałeś i sprawdzę który pasuję, najwyższej odeśle. Dzięki!
Zanim zamówisz poszukaj może są gdzieś podane wymiary, żeby nie zamawiać na darmo.

Autor
zolf
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 03, 2015 6:09 pm
Lokalizacja: warszawa

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#10

Post autor: zolf »

Kenross pisze: pn mar 15, 2021 10:25 pm
zolf pisze: pn mar 15, 2021 6:57 pm ale właśnie się obawiam że po podłączeniu dodatkowej pompy może coś pójść nie tak.
Można podłączyć dwie pompy. Ważne żeby były podobnej wydajności (bo nigdy nie trafimy o idealnie takiej samej) i słabsza z przodu (zakładając że obie pompy i filtry stoją na tym samym poziomie).
U mnie sytuacje wygląda tak ze HW 302 ma teoretycznie 1000l/h i stoi na podłodze złóżmy a prefiltr HW 602 miałby pompę o teoretycznym przepływie 400l/h stoi na wysokości filtra czyli około 40cm ponad podłogą a wiec ponad nim. Czy sądzisz ze tak mogło by być i nie powinno przeciekać z tego powodu?
Dodano do tego postu po 1 minucie 52 sekundach
Coniaq pisze: pn mar 15, 2021 10:29 pm Zanim zamówisz poszukaj może są gdzieś podane wymiary żeby nie zamawiać na darmo.
zolf pisze: pn mar 15, 2021 9:12 pm Bardzo ciekawe to co mówisz,.muszę się tym zainteresować. Zamówię sobie wirniki z każdego modelu który podałeś i sprawdzę który pasuję, najwyższej odeśle. Dzięki!
Zanim zamówisz poszukaj może są gdzieś podane wymiary, żeby nie zamawiać na darmo.
Mam darmową przesyłke oraz zwrot a i tak bede zamawiał ze sklepu grzałke to przy okazji te wirniki wypróbuje.
Dodano do tego postu po 5 godzinach 11 minutach
Przemyslalem sobie sprawe i w sumie zastanawiam sie nad wymiana filtra ale niestety mam budzet 300zł i chciałbym ew wymiec na HW 303 lub 304. co o tym sadzicie? Dodam ze bedzie podlaczony do prefiltra hw 602 oraz zasypany w srodku do pelna jakimi wkladami do ustalenia

Coniaq
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 02, 2021 11:03 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#11

Post autor: Coniaq »

zolf pisze: wt mar 16, 2021 1:10 pm Przemyslalem sobie sprawe i w sumie zastanawiam sie nad wymiana filtra ale niestety mam budzet 300zł i chciałbym ew wymiec na HW 303 lub 304. co o tym sadzicie? Dodam ze bedzie podlaczony do prefiltra hw 602 oraz zasypany w srodku do pelna jakimi wkladami do ustalenia
Kiedyś mnie polecano z tańszych filtrów IKOLĘ 400 maxx.
A z wkładów ze swojej strony polecam sera siporax.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#12

Post autor: Kenross »

zolf pisze: wt mar 16, 2021 1:10 pm U mnie sytuacje wygląda tak ze HW 302 ma teoretycznie 1000l/h i stoi na podłodze złóżmy a prefiltr HW 602 miałby pompę o teoretycznym przepływie 400l/h stoi na wysokości filtra czyli około 40cm ponad podłogą a wiec ponad nim. Czy sądzisz ze tak mogło by być i nie powinno przeciekać z tego powodu?
Czyli już się nie produkować na temat dwóch pomp bo....
zolf pisze: wt mar 16, 2021 1:10 pm Przemyslalem sobie sprawe i w sumie zastanawiam sie nad wymiana filtra ale niestety mam budzet 300zł i chciałbym ew wymiec na HW 303 lub 304. co o tym sadzicie? Dodam ze bedzie podlaczony do prefiltra hw 602 oraz zasypany w srodku do pelna jakimi wkladami do ustalenia
Zmiana koncepcji :)

Autor
zolf
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 03, 2015 6:09 pm
Lokalizacja: warszawa

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#13

Post autor: zolf »

Kenross pisze: wt mar 16, 2021 7:19 pm
zolf pisze: wt mar 16, 2021 1:10 pm U mnie sytuacje wygląda tak ze HW 302 ma teoretycznie 1000l/h i stoi na podłodze złóżmy a prefiltr HW 602 miałby pompę o teoretycznym przepływie 400l/h stoi na wysokości filtra czyli około 40cm ponad podłogą a wiec ponad nim. Czy sądzisz ze tak mogło by być i nie powinno przeciekać z tego powodu?
Czyli już się nie produkować na temat dwóch pomp bo....
zolf pisze: wt mar 16, 2021 1:10 pm Przemyslalem sobie sprawe i w sumie zastanawiam sie nad wymiana filtra ale niestety mam budzet 300zł i chciałbym ew wymiec na HW 303 lub 304. co o tym sadzicie? Dodam ze bedzie podlaczony do prefiltra hw 602 oraz zasypany w srodku do pelna jakimi wkladami do ustalenia
Zmiana koncepcji :)
To zależy bo właśnie sprawdziłem przepustowość swojego hw 302 do którego podłączony jest prefiltr i wyszło mi 570l/h czy to wystarczy czy właśnie warto ten filtr podłączyć? Bo to by było tańsze rozwiązanie. Jeśli nie będę.mogl lub nie będzie sensu to wtedy nowy filtr bardziej wydajny :języczek:
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#14

Post autor: Kenross »

zolf pisze: wt mar 16, 2021 8:11 pm To zależy bo właśnie sprawdziłem przepustowość swojego hw 302 do którego podłączony jest prefiltr i wyszło mi 570l/h czy to wystarczy czy właśnie warto ten filtr podłączyć? Bo to by było tańsze rozwiązanie. Jeśli nie będę.mogl lub nie będzie sensu to wtedy nowy filtr bardziej wydajny
Ok.... A teraz czy jedna pompa ~600 l/h nie pociągnie całego zestawu z prefiltrem ??? i jaki jest przepływ wody na prefiltrze przy jednej pompie w filrze głównym ??? Po za tym rozwiązanie na dwóch pompach (~400 l/h przy prefiltrze ~600l/h filtr główny) powinno działać... trochę jest rozbieżność w przepływie miedzy obiema pompami ale ma duże szanse działać. Tu też jeszcze jakiś tam wpływ ma odległość miedzy jednym a drugim filtrem.

Autor
zolf
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 03, 2015 6:09 pm
Lokalizacja: warszawa

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#15

Post autor: zolf »

Kenross pisze: wt mar 16, 2021 8:37 pm
zolf pisze: wt mar 16, 2021 8:11 pm To zależy bo właśnie sprawdziłem przepustowość swojego hw 302 do którego podłączony jest prefiltr i wyszło mi 570l/h czy to wystarczy czy właśnie warto ten filtr podłączyć? Bo to by było tańsze rozwiązanie. Jeśli nie będę.mogl lub nie będzie sensu to wtedy nowy filtr bardziej wydajny
Ok.... A teraz czy jedna pompa ~600 l/h nie pociągnie całego zestawu z prefiltrem ??? i jaki jest przepływ wody na prefiltrze przy jednej pompie w filrze głównym ??? Po za tym rozwiązanie na dwóch pompach (~400 l/h przy prefiltrze ~600l/h filtr główny) powinno działać... trochę jest rozbieżność w przepływie miedzy obiema pompami ale ma duże szanse działać. Tu też jeszcze jakiś tam wpływ ma odległość miedzy jednym a drugim filtrem.
Wiesz hw302 ma teoretycznie 1000l/h a w praktyce wraz z prefiltrem ~600, dodatkowa pompa do prefiltra teoretycznie 400 ale w praktyce obstawiam że 200. No i pytanie czy jest sens przy 120l kombinować i dojadać pompę przed prefiltr czy to wystarczy czy ew wymiana filtra na większy a może tego Fan 1 wymienić na coś innego,. mocniejszego? Jakie masz zdanie?
A i odległość między filtrami to max 30cm a po rurze z 50
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtracja w 125l, jak usprawnic?

#16

Post autor: Kenross »

Jeżeli z prefiltrem masz przepływ ~600 l/h do akwa 112l to według mnie wystarczająco. Ja mam w akwie 200l Filtr z przepływem: Wydajność maksymalna pompy - 1000 litrów na godzinę
Rzeczywista przepustowość filtra - 650 litrów na godzinę
Po drodze do filtra mam jeszcze chłodziarkę co znacznie zmniejsza jego przepływ i działa dobrze. Po za tym filtrem (on służy za biologa i chemika) mam jeszcze mechanika w akwarium. Gąbka która jak już pisałem odpowiada za filtr mechaniczny za ruch wody w akwie i za napowietrzanie.
ODPOWIEDZ