Zbiornik bez użycia

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Darek735
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: sob sie 13, 2016 1:20 pm
Telefon: +48607561205
Lokalizacja: Warszawa,Bemowo,YelonkY
Na imię mam: Dariusz
Płeć:

Zbiornik bez użycia

#1

Post autor: Darek735 »

Witam.Mam pytanie.Podobno, zbiornik,który był nie używany przez dłuższy czas (ok 2 lata) nie nadaje się do dalszej ekploatacji???
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbiornik bez użycia

#2

Post autor: Lech-u »

Z tym to różnie bywa.
Są zbiorniki, które śmigają po 20 lat i nic się nie dzieje.
A są też takie, że po 7 latach puszczają.
Tak samo z przerwą.

Zalej I sprawdź czy jest szczelny.

Ja bym go użył jako akwarium. Bez strachu.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Zbiornik bez użycia

#3

Post autor: Komarowa »

Wiesz. Każdy zbiornik , nowszy, czy starszy, może puścić.
Jednak większość tego nie robi :)

Zalać ( najlepiej nie w mieszkaniu) zostawić na kilka dni, obserwować.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbiornik bez użycia

#4

Post autor: Zbyszek »

Dla zbiornika (jego wytrzymałości) najlepsze jest używanie go w taki sposób aby jak najmniejsze były zmiany w naprężeniu kleju. Mam na myśli to, że im rzadziej jest z niego wylewana i wlewana woda tym lepiej. Oczywiście cała lub znaczna jej część, bo jak wiadomo niewielkie podmiany są wskazane dla prawidłowego funkcjonowania akwarium. Przenoszenie zbiornika też może mieć wpływ na wytrzymałość kleju. Najdłużej wytrzymują zbiorniki, które raz ustawione i zapełnione pozostają nie ruszane.
Powyższa opinia nie jest poparta naukowymi tezami czy wzorami fizyki, jest to mój prywatny wniosek oparty na własnych obserwacjach - posiadałem w swoim życiu kilkadziesiąt zbiorników z których o ile pamiętam około 5-6 sztuk się rozszczelniło. Miałem zbiornik, który rozszczelnił się po 6 latach i mam nadal zbiornik, który w tym roku skończył równo 20 lat. Oczywiście na długowieczność zbiornika ma również wpływ staranność jego wykonania, ale o ile nie robimy go sami to już nie mamy wpływu na ten czynnik.

Wracając do pytania:
Lech-u pisze: śr lis 21, 2018 6:00 am zbiornik,który był nie używany przez dłuższy czas (ok 2 lata) nie nadaje się do dalszej ekploatacji???
Jeśli zbiornik stał sobie spokojnie nie ruszany to można zaryzykować jego zalanie. Natomiast jeśli był przestawiany z kąta w kąt, leżał pod stertą innych gratów lub nie znasz jego historii to ryzyko awarii znacznie wzrasta. Podobnie jest jeśli nabywamy zbiornik używany - nie wiemy co się z nim wcześniej działo, jak poprzedni właściciel się z nim obchodził. Mam akwaria, które nabyłem używane i stoją zalane od kilku lat, ale mam i takie, które po zalaniu było szczelne a po czterech dniach nagle odkleiła się jedna szyba oraz takie, które po roku "puściło". Tak naprawdę to nie wiem czy jest 100% odpowiedź na Twoje pytanie - ja osobiście jeśli byłby to mój zbiornik i bym go odpowiednio przechowywał to bym go użył, jeśli nie to bym nie ryzykował.
Awatar użytkownika

Autor
Darek735
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: sob sie 13, 2016 1:20 pm
Telefon: +48607561205
Lokalizacja: Warszawa,Bemowo,YelonkY
Na imię mam: Dariusz
Płeć:

Zbiornik bez użycia

#5

Post autor: Darek735 »

Zbyszku ,ryzyko jest ,bo to 400l.:((Nie mam opcji sprawdzenia "na świerzym powietrzu"Byłem ciekaw opinii.Ale kto nie ryzykuje ,ten nie jedzie :OK: Natura pokaże. :duży uśmiech:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbiornik bez użycia

#6

Post autor: Lech-u »

Darek735 pisze: śr lis 21, 2018 4:39 pm Natura pokaże.
Też bym tak zrobił.
ODPOWIEDZ