Historyczne sprzęty

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#1

Post autor: rhino »

Cześć ,

może warto stworzyć dział z galerią zdjęć "początki akwarystyki" ? Część starszych użytkowników pewnie jeszcze ma jakieś ciekawe zdjęcia a może urządzenia , akcesoria i może chciałaby się podzielić z resztą (zdjęciami znaczy :) ) ?
Bo z kilka lat nikt już nie będzie wiedział jak wyglądała grzałka solna , piaskowa , żarówkowa czy też szklany filtr kaskadowy .
Takie małe , wirtualne muzeum akwarystyki .
Ostatnio zmieniony pn lis 18, 2013 11:56 am przez Drottnar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zmieniłem tytuł wątku i przeniosłem do odpowiedniego działu, skoro temat już popłynął.
Ratel
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Pytanie

#2

Post autor: Drottnar »

A po co dział cały? Załóż temat w galerii i będzie git.
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pytanie

#3

Post autor: rhino »

Galeria , galerią ale tam się da pogadać ? Nie znam się a np. już mam pytanie - ktoś gdzieś widział/ma/ma na zbyciu szklaną fajkę do odławiania narybku ? No i tu wypadałoby wstawić zdjęcie .
Ratel
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pytanie

#4

Post autor: Przemo_K »

Jak Tiny zacznie działać to wstawię fotkę fajki.
182l, 27l

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pytanie

#5

Post autor: pkucaba »

Można dodawać ze strony http://tinypic.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Historyczne sprzęty

#6

Post autor: falco »

Co prawda zdjęć nie mam, ale za to mam w piwnicy... zewnętrzny filtr(y?) szklane z... wkładami, chyba nawet część rurek się zachowała. :D
Akwarium ramowe (jeszcze po moim ś.p. Dziadku), a w domu nadal działający brzęczyk Skalar (z lat 80.). 8)

"Siatkę" - szklaną fajkę też miałem, ale potłukłem. :(
Ostatnio zmieniony pn lis 18, 2013 11:58 am przez falco, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Pytanie

#7

Post autor: Drottnar »

rhino pisze:Galeria , galerią ale tam się da pogadać ?
No to galeria czy dyskusja? Jak dyskusja o sprzęcie, to można np. tutaj: http://fawa.pl/viewforum.php?f=53" onclick="window.open(this.href);return false;

A co do gadania - jak będą chętni, to prawie wszędzie można pogadać ;)
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pytanie

#8

Post autor: rhino »

No właśnie o to mi chodzi :) , żeby takie rzeczy uwiecznić na zdjęciach :)
a fajki szukam i szukam (moja gdzieś przepadła w trakcie licznych przeprowadzek) , skalarka też miałem .
I ciekawostka , mam jeszcze swojego pierwszego Eheima , zakupiony ok. 94 roku (chodził jakieś 3 lata) model Classic 2013 w 100% sprawny :)
Ratel
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Historyczne sprzęty

#9

Post autor: falco »

Z lat 90. mam 2 (nadal używane) kaskady Aquaela 100 i 200 a w odwodzie ciepłowniczym z lat 80., parę piaskowych grzałek Skalara, oczywiście bez termostatu. Tu w razie czego jest do dyspozycji nie raz omawiany na forum antyczny... RT-2.

Grzałki nadal grzejące, choć przewody miejscami "trochę" zesztywniały... ;) Do tego drobnica w stylu pływających karmików do rurecznika też się znajdzie, ot moje małe akwarystyczne muzeum z czasów dzieciństwa. :-D
Ostatnio zmieniony pn lis 18, 2013 11:58 am przez falco, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pytanie

#10

Post autor: rhino »

Ja jeszcze muszę poszukać drobiazgów , fajny zacisk na wężyk powietrzny mam (na 100% dużo starszy niż ja) używał go jeszcze mój Tata :) - wieczorem zamieszczę fotkę . A w garażu stary (nie tak stary) kompletny Juwel RIO "cośtam" (120 l szkło,pokrywa,tło strukturalne i chyba szafka) - jakiś rok 92 :)
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Historyczne sprzęty

#11

Post autor: pkucaba »

À propos fajki....
Fajka do łowienia krewetek
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#12

Post autor: rhino »

Piotrze ,
jeśli chodzi o zasadę działania to jest taka sama , natomiast kształt i wielkość raczej dyskwalifikuje ją do zastosowań z rybami , wyprowadź mnie z błędu ale tym się łapie krewetki z dna ? wkładając to pionowo (rurka cienka) do akwarium a rurka grubsza równolegle do dna ? Nie widziałem tego w akcji i nie mam doświadczenia z krewetkami .

-- 19 lis 2013, o 16:51 --

Przepraszam , teraz zobaczyłem link
Ratel
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Historyczne sprzęty

#13

Post autor: Hooltayos »

Proszę :D
Dziś znalezione

http://allegro.pl/pompka-do-akwarium-i3720295320.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://allegro.pl/pompa-do-akwarium-i3706923968.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Historyczne sprzęty

#14

Post autor: rhino »

Miałem podobną do tej z drugiego linka ale z wiatrakiem który miał za zadanie chłodzić silnik , paskami klinowymi były gumki . Żal że go gdzieś wcięło :(

poniżej zdjęcie zacisku do regulacji przepływu powietrza -lata 60-te , później ja używałem a i dzisiaj się przydaje .
Obrazek
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Historyczne sprzęty

#15

Post autor: pkucaba »

A czym naprawialiście brzęczyki? ;) Chodzi mi o zaworki...
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#16

Post autor: rhino »

Kondomami (prezerwatywami) Eros :D

znaczy ja ... a skąd to pytanie ? Rękawiczka gumowa też była OK.
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Historyczne sprzęty

#17

Post autor: pkucaba »

Hihi ja też... Erosy były lepsze... ;)
Ciekawy byłem czy też tak robiłeś (robiliście)...
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#18

Post autor: rhino »

"Eros" w tej konkurencji wygrywał ale jako gówniarz nie zawsze miałem dostęp i kilka razy robiłem z rękawiczki gumowej - też działało (tylko tej pikanterii nie miało ;) )

No to pytaniem za pytanie ;) Jak się robiło żeby rośliny szybko i fajnie "odbiły" ?
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Historyczne sprzęty

#19

Post autor: pkucaba »

O nie wiem... Ja do rzeki biegałem ;)
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#20

Post autor: rhino »

A ja nie ;) gliniane kulki * do podłoża (najczęściej piasek albo żwir) , zakryć czymś (kocem :) ) akwarium , pozostawić u góry prześwit tak aby wpadało trochę światła i 2 dni odczekać spokojnie(!), "plusem dodatnim" była częściowa (lub całkowita) eksterminacja glonów :D
Minusem było lekkie odbarwienie i chyba osłabienie roślin ale nadrabiały to bardzo szybko po odsłonięciu ;)

* robione , nie kupne !
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Historyczne sprzęty

#21

Post autor: pkucaba »

Nie znałem tego sposobu... Jaki cel był w zaciemnieniu?
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#22

Post autor: rhino »

Rośliny "szły" do światła a mając żyzne podłoże zwiększały swoją "masę" gwałtownie (zużywały to co mają w podłożu) nie mając możliwości realizowania fotosyntezy (przynajmniej w 100%) . Wsadź groszek do doniczki i jak wzejdzie "steruj" go światłem - fajne efekty :) to samo będzie np. z moczarką w wodzie - sprawdź sam .
Minusem jest lekkie pozbawienie chlorofilu ale praktycznie natychmiast po dostarczeniu światła łapały kolory .
Ratel
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Historyczne sprzęty

#23

Post autor: falco »

Co do roślin, to... włączałem oświetlenie... żarówkowe (tak, tak z tradycyjnej żarówki). Rośliny rosły pięknie, ale trzeba było baaardzo uważać na glony. 8)

Kolejne pytanie:
Skąd braliście żywy pokarm?
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#24

Post autor: rhino »

Tubifex , oczlik , rozwielitka ze stawu , muszki się hodowało no a jak kasa była to zoologiczny .
falco pisze:żarówkowe (tak, tak z tradycyjnej żarówki).
miało to dodatkową zaletę w zimie ładnie grzało , no niestety latem trzeba było kombinować i otwierać pokrywę , podciągać żarówki wyżej itp. Zresztą w starych księgach akwarystycznych są pokazane grzałki żarówkowe .

Przemo_K obiecałeś zdjęcie fajki do narybku :)
Ratel
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Historyczne sprzęty

#25

Post autor: falco »

Dokładnie, ja po nieskończone zasoby Oczlika chodziłem ze słoikiem i siatką na Pola Mokotowskie. W kanałkach było eldorado a zdarzało się też widywać... Gupiki!! 8)

Najśmieszniejsze jest to, że nie pamiętam, abym kiedykolwiek zawlókł jakieś choróbsko a teraz, to wszystko "musi" być sterylne nad sterylne... :twisted:

A jak wyglądały/działały filtry wewnętrzne...? Zewnętrzne szklane, to było marzenie :!:
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#26

Post autor: rhino »

falco pisze:nie pamiętam, abym kiedykolwiek zawlókł jakieś choróbsko
no właśnie , z żywym ja też nie (na moją ówczesną świadomość) , z nowymi rybami a i owszem , pleśniawka a i ospa się niestety trafiała

No jak ? "powietrzne" właściwie tylko były , i wewnętrzne i zewnętrzne (takie niby kaskady wieszane na ściance akwarium) - wszystko z "ekskluzywnymi* " szklanymi rurkami , widywałem też "hamburskie" .

* jak patrzę na obecne ceny szklanych wlotów/wylotów to się zastanawiam o co k... chodzi ;) , że wygięty ? że co ? ;)
ale jak kto lubi , jak kto chce ! :D
Ratel
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Historyczne sprzęty

#27

Post autor: falco »

My to wiemy, ale dla pełnej jasności napiszę dla małolatów... 8)
Kawałek gąbki nałożony na kawałek rurki zazwyczaj szklanej, plastikowe były rarytasem ciężkim do zdobycia. Przez to puszczone powietrze z... brzęczyka i para buch, koła w ruch. :D
Tak w ogóle, to jak ktoś miał znajomego w szpitalu czy jakimś laboratorium, to był w czepku urodzony, bo rurki szklane miały to do siebie, że często się (same) tłukły. :-D

Zewnętrzny - szklany, zawieszany mam do tej pory, ale oczywiście nie używam, działał na identycznej zasadzie a zmorą była cieniutka jak słomka rurka wprowadzająca powietrze, którą wiecznie szlag trafiał przy czyszczeniu a zdarzało się, że nawet przy regulacji "mocy"... hahaha.

Hamburski? Nie kojarzę nazwy...?
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#28

Post autor: rhino »

Hamburski : http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum ... ad_id=3769" onclick="window.open(this.href);return false; ,teraz też są używane ale z pompkami
ale dawniej wystarczała rurka wylotowa plus ta "wredna" cienka dolotu powietrza.
Ratel
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Historyczne sprzęty

#29

Post autor: falco »

O! Tego patentu nie znałem, ale nie przemawia do mnie.
Mam nadzieję, że nie tylko my jesteśmy dinozaurami i ktoś jeszcze wzbogaci temat własnymi doświadczeniami... 8)

P.S. Uwielbiam tego typu wspominki :!:
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Historyczne sprzęty

#30

Post autor: rhino »

Powiem Ci że ma to swoje plusy - bardzo duża powierzchnia filtracyjna na przykład , woda nigdy nie pójdzie poza zbiornik ... Widziałem też (i to całkiem niedawno) , takie niby tło strukturalne z czarnej gąbki a za nim mała przerwa i 2 pompy . Nie wiem jak się to sprawdza ale chyba działa , bo ten patent i obecnie jest dość popularny .
Ratel
ODPOWIEDZ