Odmulacz-który wybrać?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#1

Post autor: falco »

Siema,
jak w temacie a dokładniej mówiąc...

Od lat używam odmulacza, który zrobiłem z gumowej rurki "włączanej" mechaniką hydrauliczną (czyt. ustami) :wink: z szerszą plastikową końcówką do oczyszczania dna. Ponieważ bieganie z wiaderkami zwyczajnie mnie już zmęczyło (starość nie radość) "wymyśliłem", żeby kupić dłuuugą gumową rurkę, którą na czas czyszczenia będę umieszczał w łazience i bez biegania skupię się na odmulaniu. Podobnie chcę wykorzystać rurkę do nalewania wody, czyli dokupić przejściówkę, którą wkręcę do baterii a przed samym odmulaczem założę kranik. Dzięki temu wszystko powinno pójść łatwiej, szybciej i przyjemniej.

Reasumując:
jaki muszę kupić odmulacz (najchętniej samą końcówkę, bo i tak muszę dokupić długą rurkę), który ma mieć 1 podstawową funkcję, czyli "włączanie" po kilku ruchach posuwisto-zwrotnych bez konieczności zasysania?

P.S. A może ktoś ma zbędny? Chętnie przyjmę/kupię/wymienię - niepotrzebne skreślić.

Dzięki!
Ostatnio zmieniony ndz mar 24, 2013 11:15 am przez falco, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#2

Post autor: pkucaba »

Hmm może coś takiego Cię zainteresuje JBL Aqua In Out
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#3

Post autor: Drottnar »

Aqua Nova ma coś takiego, Tetra, JBL... Z tym, że nie nalejesz tym wody, bo... zaworek, o którym marzysz właśnie temu ma zapobiegać, żeby woda nie wracała.

Używałem tetry i spisywała się wyśmienicie. Teraz sobie kupiłem Aqua Nova, ale jeszcze nie testowałem.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#4

Post autor: pkucaba »

Drottnar, ale tym JBL Aqua In Out w dwie strony idzie lać hihi
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#5

Post autor: falco »

Pkucaba - zastanawiam się tylko nad 1, czy do spuszczania wody kran musi być cały czas odkręcony? To nie działa na zasadzie naczyń połączonych, czyli potrzeba tylko do startu/zassania a potem można zakręcić kran? Inaczej, to straszna strata wody. :(

Drottnar - zaworek o którym ja myślałem, to zwykły hydrauliczny, którym możesz zamknąć/otworzyć, czyli nie blokuje przepływu wody w tył a jedynie zamyka/otwiera.

Nie umiem tego narysować, ale postaram się krótko opisać co bym chciał (proste, tanie, skuteczne)
1. Rurka gumowa z dokładaną końcówką do wkręcenia w baterię (coś jak na w/w filmie), do kupienia w hydraulicznym za grosze.
2. Końcówka odmulacza (tego właśnie nie wiem), która zacznie ściągacz wodę, ale bez konieczności zassania na końcu (u Ciebie coś takiego widziałem).
3. Zaworek, którym mogę zamknąć ściąganie wody czy nalewanie, który chcę umieścić przed końcówką odmulacza. Również z hydraulicznego za grosze.
4. Całość ma spełniać 2 funkcje:
- ściągacz wodę/czyścić dno z akwarium,
- dolewać wodę bezpośrednio z baterii.
Konieczne jest zamykanie/otwieranie przed odmulaczem, które chcę rozwiązać właśnie zaworkiem on/off.

Dzięki za błyskawiczną reakcję!
Ostatnio zmieniony ndz mar 24, 2013 11:28 am przez falco, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#6

Post autor: Drottnar »

Ale to w tym in out. Miałem na myśli Aquaex.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#7

Post autor: falco »

In-Out kosztuje 170zł, odpada, ja chcę coś prostego i taniego, nie musi być hostess do (za)s(y)sania... ;)

Co do nalewania, to czy samej końcówki odmulacza EX nie można zdjąć? Wtedy zostawiłbym tylko mój zaworek i byłoby idealnie plug&play!

P.S. Na jakiej zasadzie działa zaworek EX, szukam, ale nie mogę znaleźć informacji?
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#8

Post autor: Drottnar »

Ty chcesz mieć dwa zawory - jeden w odmulaczu - zwrotny i drugi, którym będziesz zamykał dopływ / odpływ. Kupujesz sobie najtańszy z zaworem zwrotnym i potem, tak, jak piszesz - po prostu odpinasz odmulacz i nalewasz wodę wężem.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#9

Post autor: pkucaba »

Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Re: Odmulacz-który wybrać?

#10

Post autor: falco »

Czyli rozumiem, że każdy odmulacz, który ma swój zawór zwrotny "włącza się" przez kilka szybkich ruchów góra-dół, tak? :-D
Pytam, bo próbowałem tak zrobić z moim odmulaczem (bez zaworka), ale ręka już się męczyła a z końcówki nic nie leciało... :hah:

Czy to jest taki sam zawór, który zakłada się np. na wężyk od brzęczyka?

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Niezłe jaja, mam tyle lat akwaria a nigdy nie używałem odmulacza bez zasysania... ;)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#11

Post autor: pkucaba »

Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#12

Post autor: falco »

W/w opinii nie znalazłem. Dzięki!
U mnie jest właśnie ta specyficzna sytuacja, że akwarium stoi poniżej umywalki, więc musiałbym cały czas marnować wodę a to odpada. Zresztą spuszczać brudy też wolę bezpośrednio do kibla, więc w łazience wykorzystam zwykłą dokręcaną końcówkę z hydraulicznego (do nalewania).

Pozostaje tylko dobranie samowłączalnej końcówki odmulacza z możliwością wyssania brudu głębiej spod podłoża (moja samoróbka tu się sprawdza, ale nie zasysa) i temat będzie rozwiązany. ;)

-- 7 kwi 2013, o 22:27 --

Temat nieaktualny, odmulacz kupiłem od Lido120, ale na razie nic więcej nie mogę powiedzieć, bo muszę go odebrać. ;)

Zalewanie wody będzie zrobione bezpośrednio z baterii w której od wyjścia prysznica dokręcę trójnik z kranikiem a do akwarium woda będzie płynęła wężem ogrodowym. Dodatkowo przed samą końcówką założę drugi kranik, by móc odciąć wodę bez konieczności biegania do łazienki gdy zaleję (się) tyle ile chcę. 8)

Wylewanie wody będzie zrobione bezpośrednio do kibla tym samym wężem, dzięki temu odpadnie mi robota nosiciela wody... :wink:

Dzięki za wszelkie sugestie!

-- 13 kwi 2013, o 09:43 --

Odmulacz odebrałem, ale ze względu na specyfikę ustawień moich baniaków, chyba i tak pozostanie mi tradycyjne zasysanie usta-usta, bo akwaria są niemal na równi z podłogą przez co nawet po wielu próbach machania woda nie chce się "zassać".

Druga sprawa czy plastikowy zaworek, który jest w komplecie jest na tyle wytrzymały, że zatrzyma (na chwilę) wodę z baterii zanim dojdę do łazienki aby zakręcić kran? Czy lepiej kupić metalowy w hydraulicznym (jak zrobił Drottnar)?
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

laserx
Gość
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 7:18 pm
Lokalizacja: Gliwice

Odmulacz-który wybrać?

#13

Post autor: laserx »

Po wielu próbach zrobiłem własny odmulacz z odzyskiem wody i chce podzielić się jego konstrukcją . Jako zbiornika na brudy użyłem zwykłego słoika po ogórkach około 0,5 L , jego nakrętkę trzeba było zmodyfikować gdyż cienka blacha poddawała by się deformacji . Na rynku daremnie szukać pojemnika szczelnego , przeźroczystego , taniego .
Materiały :

słoik ~0,5L lub więcej (sklep spożywczy )
wąż do benzyny i oleju fi 8/1,5mm ( sklep motoryzacyjny )
2 kątowniki do węża fi 10 wew , lepsza szczelność ( sklep motoryzacyjny )
pompka zewnętrzna do wody AQNAEL MK-650 ( sklep zoologiczny )
gąbka do filtra ( sklep zoologiczny )
kawałek płyty pleksi grubości 2~3mm , na uchwyt ( zawieszkę ) pompy
rurka z pleksi fi 14~20mm długość według potrzeby tzn. ponad wysokość akwarium (sklep zoologiczny dla wędkarzy lub jakieś opakowanie np. Po wielkim wiertle :) )
pojemnik na filtr , gąbkę , np. plastikowa buteleczka ( wkład do świecznika )

Potrzebne będą jeszcze elementy ( łączniki ) wykonane na tokarce zrobione np. z Boracetalu jakiś prętów plastikowych . Nie będę się szczegółowo rozpisywał , chodzi o ideę .

Działa idealnie tu jest link z fotkami http://forum.superakwarium.pl/blog/25/e ... kiem-wody/" onclick="window.open(this.href);return false;


60L
Tetratec 700
buczek
LED R/G/B/W 80szt.
3 Danio
7 Gupików
4 Mieczyki
3 Zbrojniki
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#14

Post autor: Lech-u »

Według mnie to jest hit:
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Tetra_o ... _435___322
Zasysa po kilku ruchach "onanistycznych" bez używania ust.
Masz zaworek zamykający na czas zrobienie siku w czasie demulanizacji akwarium.
ma prawię kąt prosty przy jednym rogu 9dobrze czyści kąty akwarium).
MOŻESZ ROZBUDOWAĆ NAWET DO BAAARDZO WYSOKIEGO ZBIORNIKA.
soorki, za caps lock.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#15

Post autor: cinek1916 »

Dobrze, że nie odmulam podłoży bo nie wiem co lesze "ruchy onanistyczne" czy ciągnięcie :mrgreen:
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

kris1012
Zapaleniec
Posty: 288
Rejestracja: czw kwie 26, 2018 9:14 pm
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Na imię mam: Krystian
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#16

Post autor: kris1012 »

Odświeżę temat :)
Szukam coś dobrego do odmulania piachu u żółwia, ale żeby nie zaciągało mi piachu i było odpowiednie wysokie do akwarium o wysokości 50 cm.
Jest coś takiego?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#17

Post autor: Lech-u »

Według mnie ten sprzęt jest bardzo dobry:
Obrazek

A tu masz filmik jak działa:

Boro1

Odmulacz-który wybrać?

#18

Post autor: Boro1 »

Lech-u pisze: śr gru 18, 2019 12:08 pm Według mnie ten sprzęt jest bardzo dobry:
tylko jedna uwaga - im mniejsze akwarium tym gorszy - niestety za szybko woda ucieka ze zbiornika i za duża końcówka jest (średnica)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#19

Post autor: Lech-u »

Boro1 pisze: śr gru 18, 2019 12:25 pm za szybko woda ucieka ze zbiornika
Tam na "wylocie" jest taki pokrętasek, którym można zdławić przepływ do odpowiedniego.

Boro1

Odmulacz-który wybrać?

#20

Post autor: Boro1 »

Lech-u pisze: śr gru 18, 2019 12:27 pm przepływ do odpowiedniego
tak, wiem ale to kosztem ciągu :)
Dlatego też świetnie tego typu urządzenia sprawują się w dużych i bardzo dużych zbiornikach. Jest po prostu więcej czasu na porządki

wodnik
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 08, 2019 2:28 pm
Lokalizacja: Łódź

Odmulacz-który wybrać?

#21

Post autor: wodnik »

ja mam triexie i dobrze zdaje egzamin ale wężyki mogą być dla ciebie za krótkie.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#22

Post autor: don_Vall »

Mam taką tetrę do sprzedania. Prawie nieużywana...
Brakuje tylko węża.

pozdrawiam

Darek
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kris1012
Zapaleniec
Posty: 288
Rejestracja: czw kwie 26, 2018 9:14 pm
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Na imię mam: Krystian
Płeć:

Odmulacz-który wybrać?

#23

Post autor: kris1012 »

don_Vall pisze: czw gru 19, 2019 10:45 am Mam taką tetrę do sprzedania. Prawie nieużywana...
Brakuje tylko węża.
ile byś chciał za nią?

A co myślicie o tym? https://allegro.pl/oferta/sera-gravel-c ... 8598591110 wg mnie potem i tak wszystko trafia do akwarium.

A najbardziej się zastanawiam między tą tetrą co wymieniliście, a tą aqua novą: https://allegro.pl/oferta/aqua-nova-odm ... 0[quote][b]Dodano do tego postu po 13 dniach 5 godzinach 9 minutach 53 sekundach[/b][/quote]Zakupiłem tą aquanove i powiem dziadostwo, musiałem od razu skrócić rurę, usunąć sitko, nie ma praktycznie ciągu, bo jest za duży ten plastikowy trójkąt. Chyba zamówię sobie rurkę plastikową cieńką i wykorzystam wąż, który już mam. Ktoś juz sobie robił odmulacz DIY?
ODPOWIEDZ