Gąbka - dziura - jak wyciąc?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#1

Post autor: Lech-u »

Jak wyciąć ładny okrągły otwór w gąbce? Wysokość gąbki to około 10 cm, a więc dość wysoka. Średnica otworu to ok. 18-20 mm czyli otwór akwarystyczny.

Da się to zrobić w domowych warunkach?

Jak?
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#2

Post autor: Komarowa »

Stalowa rurka rozmiarem odpowiadająca średnicy otworu + młotek.
Rurkę przykładasz w odpowiednie miejsce gąbki ( tam, gdzie chcesz otwór i jebut młotkiem.
Tylko że dziura będzie na wylot.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#3

Post autor: Lech-u »

Ma być na wylot.

To może dziurkaczem?

Tak samo tylko ma ostre krawędzie.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#4

Post autor: Komarowa »

Jeśli masz taki dziurkacz ... :)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#5

Post autor: Lech-u »

Mam. Tylko nie wiem czy średnica zadziała.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#6

Post autor: r10 »

Podłączę się do tematu: czy są jakieś gotowe gąbki, które by pasowały jako zamiennik do prefiltra Eheim (może coś z asortymentu gąbek do filtrów Happet czy Aquael?)? Te oryginalne eheimowskie gąbki jak dla mnie nieco za rzadkie są - mało czegokolwiek zatrzymują czego nie wyłapie kratka obudowy prefiltra (cząstki roślin).
Co do cięcia gąbek znalazłem poradę, żeby wcześniej włożyć gąbkę do zamrażarki - porada jak porada, ale może komuś się przyda z pożytkiem.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#7

Post autor: Lech-u »

No ja właśnie szukam gąbek pod kątem zastosowania w prefiltrach EHEIM.

Te oryginalne mają wymiar 6x6 cm. I po włożeniu do obudowy prefiltra "kurczą" się i stają się za małe.
Więc wymyśliłem, żeby tam upchnąć gąbkę o średnicy 7 cm i wysokości 7 cm.

No a takich gąbek nie znalazłem.
Stąd pomysł, żeby kupić np. 7x14 cm przeciąć na pół i dorobić dziurkę.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#8

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: ndz lip 04, 2021 11:51 amtakich gąbek nie znalazłem.
Może tu?
Aquael produkty media filtracyjne mechaniczne
Kształtem podchodzą np. wkłady gąbkowe do Turbo (500, 1000, 1500, 2000), do FAN (mini, 1, 2, 3 - ale nie jestem pewien kształtu gąbki czy jest walcowy):
Aquael katalog części zamiennych 2021/22
Niestety w katalogu części zamiennych nie podają wymiarów ani gęstości wkładów, stąd doświadczenie innego akwarysty byłoby bezcenne - te gąbki w filtrach Aquael mają robić za biologię, a u nas w prefiltrze za mechanikę.
Ewentualnie o wymiary spytać jakiegoś sprzedawcę?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#9

Post autor: K-bomba »

Są otwornice tapicerskie, ale jak to jakieś małe ppi, to wystarczy nożem naciąć krzyżyk i nasunąć - najwyżej się trochę na rurce zagęści.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#10

Post autor: r10 »

Otwór wydaje się wyciąć dość łatwo:
PRZEBIJAKI RURKOWE DO SKÓRY, GUMY, KARTONU, TEKSTYLIÓW
- gorzej z wycinaniem walca, więc szukamy Lechowi gąbki walcowej fi 7 cm :-).
A zmrożoną w zamrażarce gąbkę przytniemy na długość nożem do chleba ;-).
Lech-u pisze: ndz lip 04, 2021 11:51 amszukam gąbek pod kątem zastosowania w prefiltrach EHEIM.
Wiele osób zaleca watę zamiast tych oryginalnych gąbek, ale jak to jest z watą - na "raz" (czyli starą wyrzucamy i dajemy nową co tydzień) czy do płukania?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#11

Post autor: K-bomba »

to może z płachty wyciąć nożyczkami plastry ananasa i ułożyć jeden na drugim??
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#12

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: pn lip 05, 2021 2:24 pmczy do płukania?
Ja płuczę watę wielokrotnie.
K-bomba pisze: wt lip 06, 2021 9:01 am to może z płachty wyciąć nożyczkami plastry ananasa i ułożyć jeden na drugim??
Taki układ ma sens przy przepływie wody "pionowo" czyli przez plastry ananasa, czyli przez całą grubość plastra.
A w prefiltrze EHEIM woda płynie z boków do środka, więc system plastrowy się nie sprawdzi.
To raczej musi być walec.

Albo może płaski kawałek gąbki wsadzony bokiem do prefiltra w taki sposób, żeby się zawijał wokół środkowego "rdzenia" tego prefiltra?
Tylko, że w miejscu łączenia się tych dwóch krawędzi płaskiej gąbki może powstać mała szczelina i wtedy cały prefiltr traci swoją rolę filtracyjną.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#13

Post autor: K-bomba »

Lech-u pisze: wt lip 06, 2021 9:20 am Tylko, że w miejscu łączenia się tych dwóch krawędzi
Kup gąbkę o grubości 1cm i zrób ślimaka
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#14

Post autor: Lech-u »

K-bomba pisze: wt lip 06, 2021 9:48 am Kup gąbkę o grubości 1cm i zrób ślimaka
No to chyba lepiej walec z gąbki.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#15

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: ndz lip 04, 2021 11:51 amszukam gąbek pod kątem zastosowania w prefiltrach EHEIM. Te oryginalne mają wymiar 6x6 cm. I po włożeniu do obudowy prefiltra "kurczą" się i stają się za małe. Więc wymyśliłem, żeby tam upchnąć gąbkę o średnicy 7 cm i wysokości 7 cm.
Moja druga myśl jest taka, że może projektant prefiltra Eheim specjalnie pozostawił odrobinę luzu pomiędzy gąbką, a obudową? Dzięki temu woda wpływa do gąbki całą jej powierzchnią walcową, a nie tylko fragmentami przyległymi do szczelin koszyków. :?:
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#16

Post autor: Lech-u »

Owszem. To dobra myśl.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#17

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: sob lip 17, 2021 1:11 pmOwszem.
Najważniejsze w tym Eheimie, że przy wyciąganiu prefiltra ze zbiornika woda nie kapie. Na jakiej zasadzie to działa? Przecież woda zwykle płynie z góry na dół... :co:
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#18

Post autor: Lech-u »

Woda czasami płynie pod górę. Na przykład w filtrze zewnętrznym EHEIM, który stoi w szafce i robi tak, że woda płynie do akwarium na szafce.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#19

Post autor: r10 »

Po kilkurazowym czyszczeniu tych gąbek prefiltra Eheim, zwykle raz w tygodniu:
Oryginalna eheimowska gąbka jest jak dla mnie nieco za gęsta, brudzi się tylko do około 0,5 cm głębokości. Najlepiej byłoby wziąć taką na wzór i przejść się do dobrego sklepu akwarystycznego z przeróżnymi gąbkami np. Aquael (z czarnych aquaelowskich gąbek byłem zadowolony przez lata), podejrzewam że coś z gąbek cylindrycznych dałoby się dobrać.
Gdybym miał wycinać, to jako materiał wybrałbym 10 ppi (czyli najrzadszą, bo prefiltr na wlocie rury ssącej w akwa to taki wstępny mechanik ma być).

Lech-u pisze: ndz lip 04, 2021 11:51 amNo ja właśnie szukam gąbek pod kątem zastosowania w prefiltrach EHEIM.
Jak często czyścisz prefiltr?
Na początku czyli parę miesięcy temu czyściłem prefiltr częściej niż co tydzień (niecierpliwość mnie zbierała :anioł:), ostatnio nie rzadziej niż co dwa tygodnie :strongmen:, a teraz leci już trzeci tydzień i ciągle znajduję powód żeby tego nie robić.
Lubię moczyć łapy w akwa, ale przy zdejmowaniu i ponownym zakładaniu prefiltra na rurę filtra łatwo coś nabroić - a to ślimaka wyciągnę do zlewu przyssanego do puszki, a to krewetkę niechcący odkryję w jej kryjówce i ktoś ją natychmiast zje, a to jakąś rybcię zestresuję bo akurat udała się na medytacje za puszką...
Może w nocy po ciemaku robić tę operację?
Do tego kubełek żeby czegoś nie wciągnął najlepiej byłoby wyłączyć, a one tego raczej nie lubią (przynajmniej te z lampą UVC nie lubią wyłączania i włączania, a przytłumienie przepływu zaworem na rurze może podnieść temperaturę i u mnie chyba automatycznie się odłącza).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#20

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: czw paź 14, 2021 12:22 am Jak często czyścisz prefiltr?
Raz na 1-2 tygodnie, chyba, że wyjeżdżam na dłużej.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#21

Post autor: igor255 »

Ja kiedyś zaostrzyłem nożykiem rurkę plastikową (jakąś elektryczną chyba). Nienaumyślnie zrobiłem to niedokładnie - powstały jakby ząbki (jak na nożu do chleba). Okazało się że świetnie coś takiego wycinało otwory w gąbce ;)
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#22

Post autor: Lech-u »

igor255 pisze: czw paź 14, 2021 6:55 pm Ja kiedyś zaostrzyłem nożykiem rurkę plastikową (jakąś elektryczną chyba).
Fajna rada. Dzięki!

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#23

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: czw paź 14, 2021 7:45 amRaz na 1-2 tygodnie, chyba, że wyjeżdżam na dłużej.
Ostatnio wyczyściłem po trzech. Na zewnętrznej powierzchni gąbek (tej walcowej) nalot zielonego jakby mchu/mułu, może milimetr na powierzchni i kilka milimetrów wgłąb (kolor ciekawy - mnie zaskoczył, bo przy czyszczeniu co 1-2 tygodnie był typowy brązowy) z tym że u mnie odchody zbiera podżwirówka). Wypływ wody z filtra niemal taki sam, może nieco większy. Ten prefiltr Eheima to spora puszka (podwójna) będąca pierwszą rzeczą która się rzuca w oczy w akwa i zastanawiam się, czy nie zmniejszyć go do jednej pojedynczej puszki żeby tak go nie było widać :roll:. Roślinami trudno puchę obsadzić, bo gdy są zbyt blisko przykleją się prądem wody do filtra.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#24

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: pn paź 18, 2021 12:31 pm Ten prefiltr Eheima to spora puszka (podwójna)
Jeśli teraz cała woda płynie przez dwie puszki, to po zdjęciu jednej cała woda będzie płynęła przez jedną puszkę. A więc chyba trochę szybciej się zasyfi.

A jeśli wiotkie rośliny się przyklejają do prefiltra, to daj tam jakieś sztywniejsze rośliny.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#25

Post autor: r10 »

Oddałem do serwisu cieknący kubeł i zastanawiam się, czy jedną z przyczyn wystąpienia przecieku nie jest ograniczenie przekroju dopływu do kubełka (Sunsun) przez prefiltr Eheim. Kubełek ma węże 20/26mm (lub 19/25mm różnie piszą), a prefiltr Eheim ma jednak mniejszą średnicę wewnętrzną na wylocie z górnego dekielka. U mnie rurka wylotowa od prefiltru Eheim wchodzi w środek rurki teleskopowej zasysu filtra, która z kolei znów wchodzi w środek głównej rurki zasysu, czyli dwustopniowe ograniczenie średnicy/przekroju na zasysie - nie chcę teraz wyciągać prefiltra z akwa (na czas serwisu kubełka zrobiłem z prefiltra dodatkowy filtr wewnętrzny napędzany brzęczykiem) ale obstawiam, że wylot z prefiltra Eheim to 15-16 mm średnicy wewnętrznej.

I PYTANIE:
Czy ktoś kombinował z powiększeniem średnicy wylotu prefiltra Eheim, np. poprzez rozwiercenie rurki wylotowej?

II PYTANIE: Czy ktoś używa prefiltra Eheim ze zdjętym dolnym dekielkiem (wówczas byłby dodatkowy zasys od spodu puszki) - poszedłbym tą drogą zwiększenia przepływu przez zdjęcie dolnego dekielka prefiltra, gdyby nie obawa o zasysanie małych krewetek czy nawet małych rybć lubiących się chować pod podobnymi elementami filtracji (może wystarczy wepchnąć kłebek waty?).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#26

Post autor: Lech-u »

Dolny dekiel jest po to, żeby woda przepływała przez gąbkę. Jak zdejmiesz dekiel, to ominie gąbkę.
Tak mi się wydaje.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#27

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: czw gru 23, 2021 7:12 pmJak zdejmiesz dekiel, to ominie gąbkę.
Trochę ominie, a trochę nie ominie, bo przecież górnej gąbki nie omija. Bardziej mnie martwi, czy rybć lub krewetek nie wciągnie, może wystarczyłoby wepchnąć kłaczek waty.
Tak czy inaczej przy najbliższym czyszczeniu będę chciał rozwiercić rurkę (powiększyć wewnętrzną średnicę) górnego dekielka - wewnątrz tego odpływu jest zdaje sie rant ograniczający jak kryza średnicę wewnętrzną do 16 mm, zapewne aby komuś rurka 12/16 mm nie wpadła za głęboko, ale całkowicie zbędny przy orurowaniu 19/25 mm (jak i przy 16/22 mm). Prefiltr Eheim to konstrukcja z roku chyba 2012 (wg daty oferty na Amazon) - jak ten czas leci, filtry się nieco zmieniły.
Gościu pokazuje pasujące gąbki

ale ich nie mogę namierzyć ani na eBay ani na Ali, choć mi najlepsze i najtrwalsze wydają się czarne Aquael (no musi coś z ich gąbek pasować choćby na wcisk, trzeba się do jakiegoś "fabrycznego" sklepu wybrać).
Dodano do tego postu po 8 dniach 14 godzinach 44 minutach
szukam gąbek pod kątem zastosowania w prefiltrach EHEIM.
Znalazłem taki link: pre-filter mod, czyli gdzieś da się kupić gotową gąbkę (i to o większych wolniej zapychających się oczkach):
Medium Pre Filter Sponge

Odświeżyłem temat ponieważ przyszła mi do głowy koncepcja połączenia (postawienia na sobie) dwóch prefiltrów Eheim dla uzyskania zestawu czteropuszkowego. Dzięki temu być może da się uzyskać dwie rzeczy na raz:

* mniejsze zatykanie gąbek prefiltra, co pozwoli na rzadsze ich czyszczenie (stresujące dla obsady, szczególnie dla wszystkiego co lubi się schować pod prefiltrem), a planuję dwutygodniowy wyjazd kiedy to nikt za mnie niczego się nie dotknie;

* uzyskanie "bezpiecznika" zapowietrzającego kubełek w przypadku przecieku pod akwarium - gdy poziom wody w zbiorniku spadnie do najwyższej puszki filtr powinien zassać powietrze i przerwać w ten sposób syfonowanie z akwa do kubełka (niektórzy robią w tym celu małą dziurkę w rurze dopływowej), dzieki czemu miska czy wiadro pod kubłem powinny złapać większość przecieku.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#28

Post autor: Dzik »

R10 . Czy Ty pracujesz dla NASA ?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#29

Post autor: r10 »

Dzik pisze: sob sty 01, 2022 4:24 pmpracujesz dla NASA ?
Nie słyszałem, żeby za rozlanie wody któregoś z astronautów zabiła żona :razz: .
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gąbka - dziura - jak wyciąc?

#30

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: sob sty 01, 2022 4:17 pm dwóch prefiltrów Eheim dla uzyskania zestawu czteropuszkowego.
Ciekawe jak równomiernie lub nierównomiernie by zapychały się te poszczególne części? Czy górna i dolna byłyby tak samo zasyfione w tym samym czasie?
ODPOWIEDZ