Obsada: 250 litrów

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Obsada: 250 litrów

#1

Post autor: Zrazik »

Witajcie;))

Od 3 lat posiadam akwarium wielkości 75 litrów i przyszedł czas aby stworzyć coś wielkiego;D
Wybór padł na akwarium które ma nie mieć mniej niż 200 litrów ale 300 to maksymalna opcja(preferowałbym cos kolo 240l). Jednak wszystko zależy od tego jakie ryby maja sie w nim znaleźć - a tu mam lekki problem gdyż nie znam sie az tak dobrze na rybach większych niz 10 cm :P .Stwierdziłem ze ma byc to akwarium ktore ma ciekawić:)
Ponieważ od zawsze chciałem mieć skalary to jestem pewny ze one znajda sie w zbiorniczku:) Dodatkowo myslalem o neonkach czerwonych, parce zbrojnikow i moze o kilku zyworodkach jako jedzonko dla skalarow (gupiki). Nie wiem tylko czy to dobry pomysl i jaka ilosc powinna byc tych ryb

PS: Najbardziej podoba mi sie biootop ameryki Płd ale nie znam sie na tych ciemnych i bialych wodach czy jakos tak - wiec mam nadzieje ze pomozecie;D

Pozdrawiam i sory jesli cos napisalem nie tak:P
Ostatnio zmieniony śr gru 09, 2009 4:52 pm przez Zrazik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#2

Post autor: Hornet »

Hejka
Ponieważ trochę zajmuje się pielęgniczkami z czarnych wód to może tak... Skalar należy również do pielęgnicowatych więc musisz się liczyć z tym źe będzie w pewnych okresach przeganiał ze swojego rewiru inne ryby a zatem najlepiej połączyć go z rybami podobnej wielkości bo inaczej mogą zrobić im krzywdę... Z gupikami jest różnie ale z tego co wiem zdarzają się egzemplarze dorosłych skalarów które atakują nawet dorosłe gupiki (szczególnie samce które są mniejsze i trochę wolniej pływają i je zabijają więc jakby co proponowałabym raczej platki bo one są większe i masywniejsze a wylęg narybku podobny w liczebności a dorosłe rybki nie dają się skalarom... Zbrojniki i kiryski oczywiście tak tylko uwaga na długie płetwy bo niektóre osobniki lubią je obgryzć taki sam los może spotykać wszelkiego typu wąsy... Oczywiście nie wszystkie skalary tak będą robić ale zdarzają się sztuki niereformowalne pod tym względem a instynkt myśliwego bierze górę...
Co do pozostałych rybek to musisz się zainteresować jaką wodę lubią z tego co wiem najczęściej skalary hoduje się w mieszaninie 1:1 wody wodociągowej i RO i w takiej wodzie ryby też przystępują do tarła, woda w zbiorniku ogólnym powinna mieć parametry pH ok 6-7, twardość ogólna 5-12. Skalary tolerują dosyć duże zakresy parametrów i nawet okresowe skoki jednak należy uważać bo dosyć łatwo nabawiają się pleśniawki... Musisz poszukać wśród swoich ulubionych rybek gatunków które będą się dobrze czuły w takiej wodzie czyli dosyć kwaśna i miękka oraz wielkościowo nie będą prowokowały skalarów do polowania (włącznie z uwagą dotyczącą płetw) nie powinny być to też ryby terytorialne bo może dojść do krwawych starć ...
Pozdrawiam :wink:
Ostatnio zmieniony śr gru 09, 2009 9:31 am przez Hornet, łącznie zmieniany 1 raz.
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#3

Post autor: Tomacha »

Mozesz trzymac skalary, neony czerwone, zbrojniki i zyworodki. Jesli chodzi o ilosc to oczywiscie zalezy od zbiornika 200 a 300 litrow to jet jednak juz spora roznica...Dla skalarow zbiornik powinien miec te minimum 50 cm wysokosci.
Ze skalarami mozesz rowniez i pielegniczki jakies trzymac. Wiekszosc apisto jest przywiazanych do dna. Zamieszkuja raczej nizsze partie wody - wiec ze skalarami dogadaja sie spokojnie. Zaleznie od tego jakie apisto wybierzesz - haremik lub pare rybek.
Oczywiscie jak pisal poprzednik - parametry wody sa decydujace.
Zbrojniczki to polecam jakies L-ki. Sam bede sprzedawal teraz swoje L104 - sa to niewielkie i malo wymagajace rybki.Nie sa rowniez drogie.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#4

Post autor: Zrazik »

Dzięki za wszystkie pomocne porady:) zastanawiam się tylko czy odwrócona osmoza to element niezbędny?
Co do rodzaju wody to w grę wchodzą:wody przejrzyste oraz białe wody (a najlepiej trochę tego trochę tego:P) - zastanawia mnie tylko czy w przypadku wody przejrzystej wystarczy dobra filtracja(tetra tec ex 1200 + wewnetrzny) czy trzeba sie bawic w tą osmoze?
Co do obsady akwa pomyślałem sobie aby zacząć od 6 skalarów(na czas doboru w pary) a następnie zostawić 2 parki. Co do zbrojników to zapewne będzie to parka plus jeden mały który urodził się jakiś czas temu a który zjedzony na pewno nie będzie:) co do kirysków to nie mam pojęcia w jakiej ilości mam je umieścić w akwarium(może jakieś pomysły? w ogóle jaki rodzaj byście polecili )myslałem o ławicy rybek typu neonki ale tak jak kolega wczesniej napisal nie ma pewnosci czy nie beda zjedzone(moze macie propozycje jaka lawice mozna wpuscic aby nie zostala zjedzona juz na starcie?). Dodatkowo chcialem jeszcze w baniaczku umiescic parke (albo haremik) innego rodzaju rybek typu akara ale nie wiem czy to dobry pomysl..

PS: Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw jest decyzja - 100x50x50 -->250 litrow(wieksze sie nie zmiesci;P)
Ostatnio zmieniony śr gru 09, 2009 4:51 pm przez Zrazik, łącznie zmieniany 2 razy.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#5

Post autor: JPK »

Zamiast neonków proponował bym pstrążenice - bardzo ciekawe rybki i imho dużo ładniejsze .
Osobiście miałem ponad rok skalary w akwarium "na kranówce" i po dobraniu się w parę składały ikrę regularnie co 2 tygodnie.
Także nie zawsze RO to obowiązek.
Wiesz mniej więcej jakie parametry ma Twoja kranówka ?
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#6

Post autor: Zrazik »

Tak naprawde nie mam pojęcia jakie sa parametry wody w kranie(moje akwaria wcześniejsze opieraly sie na doświadczeniach brata i nigdy nie mierzyłem żadnych parametrow - rosliny rosly ladnie, ryby nie zdychaly;)
W sumie juz mniej wiecej mam zarys co bede trzymal w baniaczku:)
Teraz czas na powolne kompletowanie niezbędników:D
Ponieważ nie oszukujmy sie ale bedzie to dosc spory koszt jak na jeden raz wiec nie wiem czy nie sprawic sobie w ramach prezentu świątecznego wlasnie kubelka - cena sie chyba przez miesiac czy 2 tak bardzo nie zmieni;p??
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#7

Post autor: Hornet »

Poszukaj na allegro albo na innych portalach z ofertami sprzedaży/kupna bo często można dostać bardzo ciekawe zestawy za całkiem sensowne pieniądze... i to czasami w bardzo dobrym stanie... Ja tak okazjonalnie kupiłam swoje 240l [zbiornik z szafką, grzałkami, belką oświetleniową typu nemo i pokrywą (tylko bez przykrycia górnego) i podstawką kupiłam za 160 zł nawet świetlówki były] wszystko wymagało tylko umycia i działa super... Swoje kubełki też kupowałam na allegro... Trzeba tylko poczekać na okazję. :wink:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#8

Post autor: Zrazik »

Nie wiem czy mogę dalej pisać w tym temacie gdyż chciałem odejść troszkę od obsady i zapytać o akwarium:) Ponieważ moje akwa może mieć max 100cm długości(120 się już nie zmieści) dlatego postanowiłem wybrać 100x50x50 - czyli zwykle choć nietypowe rozmiarami:)
Miałem do wyboru również 100x40x50 ale tracę trochę litrów:(
Po podjęciu decyzji co do wymiarów obsady i sprzętu (to tez już wiem mniej więcej) pozostaje problem oświetlenia. Wypadałoby gdybym miał na te 250 litrów ok 125W Oświetlenia(nie będę bawił się w CO2).Co prawda nie będzie to 0,5W/l bo wysokość jest większa o 10 cm ale będzie to odpowiednia ilość jak dla mnie:) Ponieważ nie śpię na pieniądzach dlatego tez pokrywa aluminiowa w grę nie wchodzi(sama pokrywa to koszt ok 360zł - bez światła) zatem pozostaje mi zakup tradycyjnej ABS ;) Jednak standardowe pokrywy do tego akwa(100x50) maja max 2x30W = 60W(T8) czyli o 2 raz za mało)Zakup stateczników się nie opłaca kolejna T8 jest za długa( np 36 czy 40 ma ~120cm)a nie dołożenie tam swietlowki będzie trudne: mogę spróbować dołożyć jedna ale tez tylko 1x30W - da mi to wtedy 60W+30W=90W czyli za mało:(
Prawda jest taka ze wolałbym T5 ale pokrywę 100x50 dostać nie jest łatwo w normalnej cenie
Dlatego jeśli macie jakiś pomysł to byłbym w 7 niebie za wszelkie spostrzeżenia bo w pierwszym tygodniu stycznia ma przyjechać akwarium, kubełek udało mi sie w bardzo dobrej cenie dostać:) i pozostaje kwestia światła która jest najkosztowniejsza z tego wszystkiego

PS:Jeśli rozpisałem sie nie w temacie to przepraszam administratora i proszę o ewentualne przeniesienie -nie chciałem dla dodatkowego pytania zakładać kolejnego watku
Ostatnio zmieniony czw gru 10, 2009 11:43 pm przez Zrazik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#9

Post autor: Hornet »

Co do oświetlenia to ostatnio na allegro można było kupić za niewielkie pieniądze 2 belki typu nemo można je przykręcić do dowolnej pokrywy albo położyć nawet bezpośrednio na zbiorniku lub na ramce aluminiowej albo z płyty meblowej...
U mnie takie rozwiązanie się sprawdza a nie były bardzo drogie... :wink:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Obsada: 250 litrów

#10

Post autor: Zrazik »

Udalo mi sie wszystko przygotowac i dzieki temu w tym tygodniu ma przyjechac akwarium:)
pare litrów dolozylem i wyszlo 270 ;p
O swoich poczynaniach bede pisal w dziale do tego przeznaczonym. Jeszcze raz serdecznie dziekuje za rady i pozdrawiam

Temat mozna zamknac;)
ODPOWIEDZ