jak obsadzic 45l

Obsady zbiorników. inne
Awatar użytkownika

Autor
pitbel
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 5:09 pm
Lokalizacja:
Płeć:

jak obsadzic 45l

#1

Post autor: pitbel »

prosze o pomoc w dobraniu obsady do 45l. na pewno bedzie okolo 10 krewetek babaulti -czy mozna wiecej? co do nich mozna? czy karliki szponiaste beda wcinac krewetki czy te zabki tez moge wpuscic. chcialbym tez kilka kiryskow. pomozcie prosze i powiedzcie ile i jakie rybki moge jeszcze. galaxy chyba odpadna bo sa dosc drogie 15zl za sztuke.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Podobno karliki mogą wciąć krewetki, jeśli uda im się je dopaść; te żabki są drapieżne.
Babaulti na początek 10 wystarczy, same Ci się prawdopodobnie namnożą.
Kirysków 4-5. A co do innych, to cóż, zalezy, co Ci się podoba, czy wolałbyś stadko jakichś mniejszych, czy aczej parkę/harem jakichs większych.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
pitbel
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 5:09 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#3

Post autor: pitbel »

czy mozna polaczyc pielegniczki kakadu lub ramireza z neonkami ewentualnie z razborami?
dac np:
parke pielegniczek
10 neonkow lub razborek klinowych
5 kiryskow
10 krewetek
5 karlikow
czy to za duzo?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja mam skrzywioną psychikę, więc dla mnie to by było za dużo.
Do pielęgniczek bardziej by mi pasowały neonki niż razbory.
Karliki bym sobie odpuściła.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#5

Post autor: Linf »

ja bym proponował parę Ramirez i do tego Prystelki zamiast Neona,krewcie tak ale nie jestem przekonany co do Karlików.Razborka troszkę za duża jest.
Awatar użytkownika

tomanimi
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt cze 05, 2009 8:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#6

Post autor: tomanimi »

jeśli już pielęgniczki do tak niedużego akwarium to raczej Borelli (Żółte). Dla Kakadu i Remirezek za mała powierzchnia dna (terytorium). No i są bardziej wymagające jeśli chodzi o parametry wody.
Tak przynajmniej wyczytałem na różnych forach - sam też byłem zainteresowany parką Kakadu do zbiorniczka 60x30x30.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#7

Post autor: Drottnar »

Zdecydowanie za dużo ryb. Może być parka żółtych, do tego 10 neonów i krewcie karłowate. Kiryski potrzebują dużo większego akwarium. Na żabach się nie znam, ale i tak przerybiają zbiornik. A jak chcesz jakieś ciekawe żyjątka jeszcze dołożyć, to proponuję ślimaki. Tylko znowu tnie mogą być zbyt duże.
Zapoznaj się też z wymaganiami rybek dotyczącymi roślinności.

Drottka

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#8

Post autor: Linf »

Ramirezy potrzebują na terytorium powierzchni o średnicy 20 cm. więc uważam,że się nadają do takiego litrażu.Czytając opracowania w necie do tarła nawet jest zalecane akwa o litrażu od 40L.
Awatar użytkownika

tomanimi
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt cze 05, 2009 8:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#9

Post autor: tomanimi »

Linf pisze:Ramirezy potrzebują na terytorium powierzchni o średnicy 20 cm. więc uważam,że się nadają do takiego litrażu.Czytając opracowania w necie do tarła nawet jest zalecane akwa o litrażu od 40L.
to może i tak, ale nadal śmiem twierdzić, że nie są to łatwe rybki do hodowli i bezpieczniej zacząć od Borelli.

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#10

Post autor: Linf »

Nie jest łatwa ale nie jest też trudna,wbrew pozorom jest to rybka,która umie się przystosować do różnych parametrów wody a jedyny minus jest taki,że nie znosi nadmiernej chemii w akwa chodź leczenie ospy przetrwała bez uszczerbku jak i zaniedbany zbiornik z powodu mojej niewiedzy(parametry wody Ph i NO3).Rybka ta jest bardzo wdzięczna w hodowli jak i też bardzo inteligentna.W moim akwa się bardzo dobrze czuje a mam nie wiele większe od Pitbela.
Awatar użytkownika

tomanimi
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt cze 05, 2009 8:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#11

Post autor: tomanimi »

No nie wiem, czy taka łatwa - opinie w necie są różne. Ale skoro polecasz koledze, to może rzeczywiście warto spróbowac.
Ostatnio zmieniony czw cze 25, 2009 9:26 pm przez tomanimi, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#12

Post autor: Linf »

Oczywiście,że się męczy ale też utrzymanie takiego Ph nie jest trudne wystarczy tylko pokombinować z podmianami wody.Woda w nie każdym kranie jest taka sama a wystarczy ją odpowiednio zmieszać z wodą RO i dbać o regularne podmiany.
Awatar użytkownika

Autor
pitbel
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 5:09 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#13

Post autor: pitbel »

znaczy powinienem sie zaopatrzyc w testy. ktore musze miec koniecznie? jaki orientacyjnie bylby koszt takich testow i na ile uzyc wystarcza. sorrki ale jestem zielony i dopiero zaczynam.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#14

Post autor: sum »

To pięć podstawowych testów:NO2,NO3,PH,GH,KH.
Jeżeli chodzi o cenę to stosunkowo dobre i niedrogie :?: są testy zooleku.Na ile starczają :?: to różnie w zależności od testów.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#15

Post autor: Drottnar »

sum pisze:stosunkowo dobre
To jest chyba tylko Twoja opinia niestety. W wielu miejscach spotkałem się z bardzo krytycznymi opiniami testów tej firmy. Generalnie polecane są testy znanych producentów takich jak JBL, Tetra i Sera.
Awatar użytkownika

Bohdan
Zapaleniec
Posty: 263
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 12:10 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#16

Post autor: Bohdan »

Testy - przede wszystkim kropelkowe, a nie paskowe.
Pielęgniczki przy tym akwa to zdecydowanie Borelli tym bardziej, że w tym akwa na tylko parce pielęgniczek się nie skończy.
Krewetek za dużo. Wystarczy 6 sztuk na początek - to spore krewecie i łatwo się rozmnażają także za chwilę i tak będzie nadmiar.
Razbory, zdecydowanie espei lub brigittae - najmniejsze z Razbor, piękne i w przystępnej cenie - cóż trzeba więcej...?
Neon czerwony - za Duży
Neon Inessa - uciążliwy i trudny w hodowli ( przykładowa kwestia wysokiej koniecznosci podwyższenia temp przy Ospie)
Godny polecenia w Twoim przypadku to Neon Simulans - rośnie mniejszy od czerwonego i inessa.
Kirys - Nie każdy ! Są duże i małe tzn na początku to wszystkie są małe ale potem zdecydowana większość rośnie za duża jak na twoje akwa

Przykłądowa obsada

Pielęgniczki Borelli 1/1
8 szt Razbora espei lub brigittae lub Neo simulans
5 szt Kirys karłowaty (zamiast kirysa lepiej 4 otoski - do sprzątania bedziesz i tak już masz krewetki a glony płaskie czy okrzemki......-na to będziesz miał otoski)
6 szt Krewetka BB

Tyle ode mnie
Ostatnio zmieniony czw cze 25, 2009 10:50 pm przez Bohdan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#17

Post autor: sum »

Drottnar, ja nie mówię co słyszałem tylko na podstawie swoich doświadczeń i porównań z testami sery(o wiele droższymi).
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#18

Post autor: Linf »

Jeżeli chodzi o testy to używam JBL kropelkowych a Zooleku używałem i nie byłem zadowolony.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#19

Post autor: sum »

Linf pisze:Zooleku używałem i nie byłem zadowolony.
Znasz już moją dociekliwość więc pozwól,że zapytam dlaczego i z jakich testów zooleku byłeś niezadowolony.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

blanka
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: sob lis 15, 2008 6:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#20

Post autor: blanka »

A może do pielęgniczek drobnoustek obrzeżony ? razem z otoskami nie będzie zagrażał ikrze.
Justyna

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#21

Post autor: Linf »

sum pisze:
Linf pisze:Zooleku używałem i nie byłem zadowolony.
Znasz już moją dociekliwość więc pozwól,że zapytam dlaczego i z jakich testów zooleku byłeś niezadowolony.
Testy takie jak NO2,NO3,Ph,Kh,Gh,PO4 badane parametry porównałem z testami JBL i na wynikach NO3 i PO4 i była rozbieżność.Wodę z mojego baniaka wzieła siostra i pojechała jeszcze do innej osoby żeby zbadała wodę z mojego jak i jej akwa tak więc testy zooleka wypadły najgorzej w porównaniu do JBL czy SERA.
Awatar użytkownika

Autor
pitbel
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 5:09 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#22

Post autor: pitbel »

wczoraj wreszcie doszla pokrywa i woda z 25 zalalem 45 i dopelnilem odstana. nie czyscilem filtra zeby szybciej dojrzal baniak 45l od Krasnala. ale mam problem. kupilem nowy korzen i nie chce mi zatonac. ponadto woda jest strasznie metna i nie wiem czy mam czekac az sie wyklaruje czy podmieniac do skutku az bedzie krystaliczna. doradzcie co mam robic.
Ostatnio zmieniony sob cze 27, 2009 7:13 pm przez pitbel, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#23

Post autor: Linf »

Korzeń wygotowałeś ??Ja bym go wygotował 1 raz w solance i ze 2-3 razy w zwykłej wodzie,może to pomoże na zatonięcie a jak nie to napewno zdezynfekuje go ja tak robię z każdym korzeniem.Dezynfekuje dla świętego spokoju.
Awatar użytkownika

Autor
pitbel
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 5:09 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#24

Post autor: pitbel »

gotowalem go raz w solance a teraz sie moczy od wczoraj. ale glowny problem mam z woda i nie wiem co robic. czekac czy podmieniac.
Awatar użytkownika

wilhelmsson
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: pt lut 13, 2009 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#25

Post autor: wilhelmsson »

Zdecydowanie czekać ze trzy dni, potem pisać znowu
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#26

Post autor: sum »

Linf pisze:Testy takie jak NO2,NO3,Ph,Kh,Gh,PO4 badane parametry porównałem z testami JBL i na wynikach NO3 i PO4 i była rozbieżność
NO3 i PO4 nie porównywałem,sam używam sery.Natomiast PH,GH,KH wychodzą niemal identycznie jak serowskie więc uważam,że nie ma potrzeby przepłacać.Jednak wybór pozostawiam autorowi wątku.

Ja wszelkie drewno preparuję w następujący sposób:
mycie,dwukrotne gotowanie w solance,płukanie,trzykrotne gotowanie w czystej wodzie,moczenie z codzienną podmianą wody i płukaniem.
Ostatnio zmieniony sob cze 27, 2009 10:45 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
pitbel
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 5:09 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#27

Post autor: pitbel »

patrzylem na allegro na testy zooleku. jesli 100zl za komplet to jest malo to az sie boje ile kosztuja jbl albo sera. na razie nie moge sobie pozwolic na zakup testow.

Linf

Re: jak obsadzic 45l

#28

Post autor: Linf »

nie wiem czy zestaw testów jest dobrym wyjściem ponieważ nie wszystkie testy są Tobie w tej chwili potrzebne.Na początek kupiłbym NO2,NO3 i Ph a potem stopniowo dokupował.Jeżeli chodzi o testy JBL to tylko 1 opakowanie jest troszkę droższe a później możesz dokupować uzupełnienia,które są tańsze niż zestaw startowy.
Awatar użytkownika

Autor
pitbel
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 5:09 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#29

Post autor: pitbel »

może nie ten dział ale pomóżcie. zakupiłem pokrywę do akwa 45 l ale ma słabe światło. nie chcę się bawić w przeróbki bo się na tym nie znam. pokrywa ma jedną świetlówkę 14w t8 i nie ma żadnego odbłyśnika. z braku funduszy nie mogę sobie pozwolić na zakup odbłyśnika. i teraz mam kilka pytań. czy będzie pasowała świetlówka 15w? czy mogę okleić pokrywę np. folią spożywczą? czy może lepsza będzie folia w rolce na taśmie samoprzylepnej? -tylko nie wiem czy taką dostanę. ewentualnie w sklepie z jakimi artykułami mogę taką folie dostać. dodam że w mojej mieścinie nie ma żadnych marketów budowlanych. z allegro się nie kalkuluje bo za przesyłkę wychodzi 2 razy drożej. a w sklepie jedynym akwarystycznym mogę mieć odbłyśnik na zamówienie ale za 40 zł. pomóżcie proszę i doradzcie jak najtańsze rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony pn cze 29, 2009 1:14 pm przez pitbel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jak obsadzic 45l

#30

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Myślę, że folia spożywcza się nada, choć pewnie trochę się namęczysz przyklejając ją. Taśma byłaby na pewno wygodniejsza. jak nie ma marketów budowlanych, to może są jakieś inne sklepy z artykułami do kominkow i klimatyzacji? Bo ta taśma to własnie do tych celów.

Niestety świetlówka 15W Ci nie wejdzie, inna długość.

W ogóle to niestety producenci na ogół olewają wymagania świetlne roślin akwariowych i w standardowych pokrywach fabrycznie montowane jest oświetlenie o wiele za słabe dla średnio wymagających roślin. Jedyny znany mi chlubny wyjątek to Aquael.
Są dwa rozwiązania:
- skombinować mocniejsze oświetlenie albo poprzez przeróbkę pokrywy albo użycie belki oświetleniowej;
- dobrać roślinność do możliwości oświetlenia, czyli rośliny o niskich wymaganiach, a jest ich dużo i niektóre z nich są naprawdę bardzo ładne; ja tak własnie zrobiłam w 30l i to jest moje najładniejsze i najmniej problematyczne akwarium.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
ODPOWIEDZ