Samica mieczyka zmienia plec?

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...

Autor
domin401
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 9:58 am
Lokalizacja: marki
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#1

Post autor: domin401 »

Niedawno kupiłem dwa samce mieczyka i samiczke, po jakimś czasie jeden z samców padl,dokupilem wiec samca i wszystko przez pewien czas bylo dobrze nawet myślałem juz ze niedługo będę mógł spodziewać się malych ryb ale chyba nic z tego bo samicy zaczyna rosnoc gonopodium i wydluza się jej ogon czy to możliwe?(jesli byly by to male ryby to bym się nie dziwil ale kupywalem je jak juz miały po 6/7cm)

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#2

Post autor: shadowrider »

Możliwe.

Autor
domin401
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 9:58 am
Lokalizacja: marki
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#3

Post autor: domin401 »

Są jakies tego przyczyny czy poprostu tak trafiłem
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#4

Post autor: rudy1986 »

Podobno jest to spowodobane przez jakiegos pasozyta, podobno jest to kwestia adaptacji do nowego srodowiska czyli samoregulacja populacji

Autor
domin401
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 9:58 am
Lokalizacja: marki
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#5

Post autor: domin401 »

A czy jak dokupię znowu samice to ona od tamtej nie złapie czegos podobnego
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#6

Post autor: rudy1986 »

To nie jest zlapanie czegos, choroby itp. Jest to chec przetrwania gatunku dlatego zmienia plec zeby dostosowac sie do panuujacych warunkow. Nie jest to wytlumaczone do konca ( z tego co pamietam)



List

Autor
domin401
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 9:58 am
Lokalizacja: marki
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#7

Post autor: domin401 »

Aha no dobra a może mi ktos polecić sklep akwarystyczny rejony marek bo kakadu na Targówku jest tragiczne i nie mam juz do tych oszustów sil

Rrrrogaty

Samica mieczyka zmienia plec?

#8

Post autor: Rrrrogaty »

A ja znowu słyszałem, ze u mieczy są dwa rodzaje samców. Jedne normalne i drugie późnodojrzewające, które początkowo wyglądają jak samice. I stąd doniesienia o zmianie płci.

Autor
domin401
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 9:58 am
Lokalizacja: marki
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#9

Post autor: domin401 »

Ooo a może ty kolego jesli pracowales w zoologicznych to może ty wiesz jak usunąć z akwa plamy po przysawkach bo niczym nie mogę cholerstwa zmyć zdrapać itp
Może mieliście cos takiego
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#10

Post autor: rudy1986 »

ROGATEK pisze:A ja znowu słyszałem, ze u mieczy są dwa rodzaje samców. Jedne normalne i drugie późnodojrzewające, które początkowo wyglądają jak samice. I stąd doniesienia o zmianie płci.

Sam mialem 2-3 letnie mieczyki z mieczem i nagle pojawily sie maluchy
domin401 pisze:Ooo a może ty kolego jesli pracowales w zoologicznych to może ty wiesz jak usunąć z akwa plamy po przysawkach bo niczym nie mogę cholerstwa zmyć zdrapać itp
Może mieliście cos takiego
Widzialem temat alke nie sledzilem. A te plamy sa plaskie?? Moze nozykiem zjedzie?? Benzyna??

Autor
domin401
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 9:58 am
Lokalizacja: marki
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#11

Post autor: domin401 »

Płaskie noz odpada benzyna jeszcze nie próbowałem

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#12

Post autor: Dejw »

domin401 pisze:Ooo a może ty kolego jesli pracowales w zoologicznych to może ty wiesz jak usunąć z akwa plamy po przysawkach bo niczym nie mogę cholerstwa zmyć zdrapać itp
Może mieliście cos takiego
Ostrzem noża tapicerskiego:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Pod niewielkim kątem do szyby (najlepiej zgodnym z kątem ostrza) i schodzi wszystko, łącznie z kamieniem (dokładnie w ten sposób czyściłem akwarium, które stało x lat w piwnicy).
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Samica mieczyka zmienia plec?

#13

Post autor: ziabak »

rudy1986 pisze: Sam mialem 2-3 letnie mieczyki z mieczem i nagle pojawily sie maluchy
No o takiej przemianie to ja jeszcze nie słyszałam... to znaczy co - gonopodium im odpadło i samce stały się samicami?? W drugim kierunku to i owszem, potrafią zaskoczyć i człowiek pewny że ma samice nagle patrzy, a tu rośnie samczy narząd... ale żeby samce z samczymi narządami urodziły maluchy - niewiarygodne...
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
domin401
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 9:58 am
Lokalizacja: marki
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#14

Post autor: domin401 »

Nie pomaga kolego naprawde skrobalem i nic
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Samica mieczyka zmienia plec?

#15

Post autor: rudy1986 »

ziabak pisze:
rudy1986 pisze: Sam mialem 2-3 letnie mieczyki z mieczem i nagle pojawily sie maluchy
No o takiej przemianie to ja jeszcze nie słyszałam... to znaczy co - gonopodium im odpadło i samce stały się samicami?? W drugim kierunku to i owszem, potrafią zaskoczyć i człowiek pewny że ma samice nagle patrzy, a tu rośnie samczy narząd... ale żeby samce z samczymi narządami urodziły maluchy - niewiarygodne...
Miecz zostal, gonopodium zostalo wchloniete (przez rybe oczywiscie)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#16

Post autor: Miro »

rudy1986 pisze:Miecz zostal, gonopodium zostalo wchloniete (przez rybe oczywiscie)
Rudy1986 , ale żeś teraz pier......oł, jak chory w kubeł ! Zgłoś to gdzieś ! :shock:

Takie "cuda" się dzieją , to normalne a przyczyną jest to
ROGATEK pisze:i drugie późnodojrzewające
Będziesz miał dużego samca i później dojrzewa samiec tym lepiej dla jego wielkości a czy będzie aktywny to z tym jest różnie.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Samica mieczyka zmienia plec?

#17

Post autor: wiedzmin »

Ja mam sprawdzony sposób na rozpoznawanie płci u mieczy. Mocna latarka i wio do sklepu. Jak się mocnym źródłem światła w tyłek poświeci to wszystko widać :) Samice mają podobnie jak u samic gupików ciemniejszą plamkę przy odbycie, jest ona widoczna jednak przy mocnym podświetleniu.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Samica mieczyka zmienia plec?

#18

Post autor: rudy1986 »

miro pisze:
rudy1986 pisze:Miecz zostal, gonopodium zostalo wchloniete (przez rybe oczywiscie)
Rudy1986 , ale żeś teraz pier......oł, jak chory w kubeł ! Zgłoś to gdzieś ! :shock:

Takie "cuda" się dzieją , to normalne a przyczyną jest to
ROGATEK pisze:i drugie późnodojrzewające
Będziesz miał dużego samca i później dojrzewa samiec tym lepiej dla jego wielkości a czy będzie aktywny to z tym jest różnie.
A ze niby co?? Mieczyk z mieczem zaczal rodzic mlode

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#19

Post autor: Miro »

Widocznie miałeś mieczykową widlakową i samca standard albo miałeś jeszcze platki i powstały mieczoplaty.
Często młodzi hodowcy mieczyków maja problemy z rozróżnieniem płci u widlaków. Jak na ogonie jest płetwa z mieczami to myślą że to samiec.

Ale to wszystko jest nic ! Jak dowiedziałem się że Rudemu się wchłonęło
rudy1986 pisze: gonopodium zostalo wchloniete

latam co chwila do kibla i kontroluje sytuację ! A wiadomo,może to jakaś zaraza ?! :x
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Samica mieczyka zmienia plec?

#20

Post autor: rudy1986 »

Ehhhh:P ja tam gonopodium nie mam:P widlak to nie byl napewno. Normalny mieczyk czerwony

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#21

Post autor: Miro »

rudy1986 pisze: ja tam gonopodium nie mam
No włośnie o tym pisałem ! :keep:
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#22

Post autor: ziabak »

Rudy - zwracam honor. Przed godziną obserwowałam poród u dorosłego samca ameki wspaniałej. Szok... Gdybym tego naocznie nie widziała nigdy w życiu nie uwierzyłabym, że dorosły samiec z wyraźnie widocznym dymorfizmem płciowy może rodzić. W Twoim przypadku był to mieczyk, w moim ameka - wyrośnięte ryba, z wyraźnie widocznym andropodium i o wyraźnym samczym kształcie oraz ubarwieniu. Kto widział ameki wie o czym piszę - samice wyraźnie różnią się od samców zarówno ubarwieniem jak i kształtem ciała. U młodych ryb można się pomylić, jeśli nie ma się doświadczenia - u dużych, wyrośniętych różnice są wyraźne. Samiec na moich oczach urodził piękne, duże młode. Dodam, że ryby te mam już długo, znam je. Nie mam ekstremalnych sytuacji w zbiorniku, nie mam braku samic, nie umiem zjawiska uzasadnić jakąkolwiek przyczyną odbiegającą od normy - zjawisko zarejestrowalam po raz pierwszy. Mało tego - mam w zbiorniku jeszcze jednego takiego samca, którego do tej pory podejrzewałam o zwykłe przezarcie - teraz jestem niemal pewna ze on również urodzi...
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#23

Post autor: Lech-u »

ziabak pisze:poród u dorosłego samca ameki wspaniałej
ziabak pisze:Dodam, że ryby te mam już długo, znam je. Nie mam ekstremalnych sytuacji w zbiorniku, nie mam braku samic, nie umiem zjawiska uzasadnić jakąkolwiek przyczyną odbiegającą od normy
Wiesz, może ten Twój Amek wie, że jest gatunkiem zagrożonym i w naturze jest go co najmniej "mało", żeby nie powiedzieć, że go nie ma w ogóle.
Może takie sygnały docierają do tych akwariowych potomków w jakiś genach i próbują się mnożyć i rodzić nawet za pomocą samców.

Nie słyszałem nigdy, że zmiana płci może nastąpić u ameki wspaniałej. I to w tym kierunku! Z samca w samicę.
Fajna ciekawostka.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#24

Post autor: ziabak »

Tak, niezwykle ciekawe. Muszę zasięgnąć jakichś fachowych informacji od jakiegoś naukowca co też się dzieje w organizmie ryby, że taka rzecz nastąpiła... Jakie to zmiany? Czy one mają obie pary gonad, tylko jedna jest w fazie uśpionej czy szczątkowej i potrafią sobie same regulować gospodarkę hormonalną.
Ameki wygineły w naturze, w 1996 roku chyba już nie znaleziono podczas jakichś tam badań życia w rzece Rio Ameka.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Samica mieczyka zmienia plec?

#25

Post autor: Zbyszek »

rudy1986 , miro - zmiany płci u mieczyków to wcale nie są rzadkie przypadki, kiedyś hodowałem mieczyki i obserwowałem takie sytuacje wielokrotnie, np. często dorosłej samicy, która już miewała młode, wyrastało gonopodium i zaczynała zachowywać się jak samiec.
ROGATEK - ta teoria o samcach późno dojrzewających też jest słuszna i równie często występuje.

ziabak - o zmianie płci u amek ani o tym żeby samiec rodził młode, nigdy nie słyszałem, ale ciekawostka jest niezła :). Pływa u mnie w ogólnym kilka amek - muszę je pilniej poobserwować, może i ja coś wypatrzę :).

Gaber

Samica mieczyka zmienia plec?

#26

Post autor: Gaber »

Możliwe, że ameki są hermafrodytami podobnie jak w przypadku Amphiprionów.
Samica barwniaka czerwonobrzuchego z braku partnera potrafi zmężnieć.
Miałem przypadek z mieczykami gdy pośród kilku samic zabrakło samca to po jakimś czasie największa wieloródka wykazywała samcze zachowania tj. próbowała kryć pozostałe samice.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#27

Post autor: ziabak »

Żałuję że nie usiłowałam robić zdjęć, ale tak mnie to zaskoczyło, że nie mogłam odejść od akwarium żeby nie stracić możliwości ujrzenia od początku do końca porodu tej ryby którą zauważyłam w trakcie. Nie mogłam uwierzyć po prostu, musiałam widzieć jak ta rybka opuszcza ciało ojca/matki.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#28

Post autor: Lech-u »

Chyba najczęściej takie zjawisko idzie w kierunku: samica ==> samiec.
Rzadziej w przeciwną stronę.

Akurat te ameki miały w drugą stronę.

Naprawdę szkoda, że nie udało się zrobić zdjęć.
Może ten drugi/a grubasek będzie pozował...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Samica mieczyka zmienia plec?

#29

Post autor: rudy1986 »

ziabak pisze:Rudy - zwracam honor. Przed godziną obserwowałam poród u dorosłego samca ameki wspaniałej. Szok... Gdybym tego naocznie nie widziała nigdy w życiu nie uwierzyłabym, że dorosły samiec z wyraźnie widocznym dymorfizmem płciowy może rodzić. W Twoim przypadku był to mieczyk, w moim ameka - wyrośnięte ryba, z wyraźnie widocznym andropodium i o wyraźnym samczym kształcie oraz ubarwieniu. Kto widział ameki wie o czym piszę - samice wyraźnie różnią się od samców zarówno ubarwieniem jak i kształtem ciała. U młodych ryb można się pomylić, jeśli nie ma się doświadczenia - u dużych, wyrośniętych różnice są wyraźne. Samiec na moich oczach urodził piękne, duże młode. Dodam, że ryby te mam już długo, znam je. Nie mam ekstremalnych sytuacji w zbiorniku, nie mam braku samic, nie umiem zjawiska uzasadnić jakąkolwiek przyczyną odbiegającą od normy - zjawisko zarejestrowalam po raz pierwszy. Mało tego - mam w zbiorniku jeszcze jednego takiego samca, którego do tej pory podejrzewałam o zwykłe przezarcie - teraz jestem niemal pewna ze on również urodzi...
no to flaszke mam:P no ale to jest forum i tutaj sie opisuje rozne sytuacje:D
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#30

Post autor: Miro »

Posłanka Grodzka też była ojcem. :)
Są ludzie co mają " jedno " i "drugie " może wśród ryb też tak jest ? :)
ODPOWIEDZ