Samica mieczyka zmienia plec?

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#31

Post autor: Miro »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Posłanka Grodzka też była ojcem. :)
Są ludzie co mają " jedno " i "drugie " może wśród ryb też tak jest ? :)
Awatar użytkownika

Chiara
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 11, 2016 10:08 am
Telefon: 505419640
Lokalizacja: Warszawa- Ursynów
Na imię mam: Beata
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#32

Post autor: Chiara »

Znalazłam taki artykuł: http://www.focus.pl/sekrety-nauki/plec- ... enie-10352. W prawdzie napisane jest, że dzieje się to w określonych okolicznościach, ale jednak jest możliwe...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#33

Post autor: ziabak »

Po przeczytaniu artykułu dochodzę do wniosku, ze w sumie to wcale nie trzeba tak wiele by ryba zmieniła płeć. W moim przypadku mógł to być skutek znacznych zmian w liczebności populacji, ponieważ w lipcu odłowiłam dużą ilość amek. To ryby mocno ekspansywne i mogło być tak, że po usunięciu ze stada wszystkich największych samic ryby zaczęły dążyć do odnowienia stada i szybkiego wydania na świat jak największej liczby młodych. Z uwagi na to, że młode samice niewielkich rozmiarów nie rodzą tak licznego potomstwa (do czego doprowadziłam celowo mając zamiar na dłużej utrzymać mniej liczną grupę) mogło to zastymulować większe samce do przejęcia ich roli.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Chiara
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 11, 2016 10:08 am
Telefon: 505419640
Lokalizacja: Warszawa- Ursynów
Na imię mam: Beata
Płeć:

Samica mieczyka zmienia plec?

#34

Post autor: Chiara »

ziabak, ja wczoraj dowiedziałam się o chromosomie M, występującym u samic ryb, który z tego co zrozumiałaam, "dominuje" nad chromosami Y i X (przyjąwszy że Y dominuje nad X, M dominuje nad Y). Z resztą, nie wytłumaczę tego tak dobrze jak czarteros w swojej galerii (strona 8): http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t ... 84#p273784 . Naprawdę warto to przeczytać, ja napomknęłam o tym wątku w związku z mieczykami zmieniającymi pleć), narobiłam czarterosowi trochę OffTopic'a w Jego galerii, za co mogę jedynie przeprosić... :oops:
ODPOWIEDZ