Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
zator7
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn maja 31, 2021 9:11 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#1

Post autor: zator7 »

Witam Szanownych Użytkowników. Proszę o pomoc. Mam akwarium 112l (80cm, 40 cm, 35 cm) od ok 2,5 roku jeszcze z oswietleniem zwykłych świetlówek. Dostałem ostatnio ładne roślinki od znajomego i myślę, że przyszła pora na wymiene oświetlenia na lepsze czyli świetlówki typu Led. Tutaj pojawia się moja prośba. Czy jest opcja wymiany tych starych świetlówek na ledowe, aby nie trzeba bylo robić żadnych przeróbek? Tylko wyjąć i wsadzić nowe. Czy to niemożliwe? Jakie świetlówki Led jesteście w stanie zaproponowac do mojego akwarium, w którym chciałbym mieć bujną roslinnosc? Będę wdzięczny za każdą wskazówkę od doświadczonych kolegów i koleżanek. ObrazekObrazek

Lidka
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: pn lut 22, 2016 1:39 pm
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Lidia

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#2

Post autor: Lidka »

Aquael ma takie świetlówki led, ze umieszcza się je w oprawkach po tradycyjnych świetlówkami. Mają kabel zasilający. Jak na filmie:

Autor
zator7
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn maja 31, 2021 9:11 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#3

Post autor: zator7 »

A jesteś w stanie polecić jakieś konkretne? Czy kupować dwie takie same? Czy lepiej dwie różne jak na filmie? Jakiej długości te swietlowli najlepiej wybrać?

Lidka
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: pn lut 22, 2016 1:39 pm
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Lidia

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#4

Post autor: Lidka »

Niestety nie mam ich (chociaż chciałabym ;), ale czytałam, że ludzie polecają kombinację sunny + plant. Co do długości - im więcej watów, tym dłuższa świetlówka, trzeba zmierzyć, jaka u Ciebie się zmieści.
Może ktoś na forum je stosuje i będzie mógł na podstawie swoich doświadczeń jeszcze coś doradzić.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#5

Post autor: Tygrys »

Aquael belka led slim 32waty jest sunny polecam.
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#6

Post autor: DanielP »

W kwestii oświetlenia nie pomogę ponieważ nie znam się na tym specjalnie ale pamiętaj o tym, że dla wzrostu roślin ważne jest nie tylko oświetlenie ale również i podłoże. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie wybierzesz rośliny. Niektórym wystarczy mocne światło a inne trzeba będzie dodatkowo zasilać np. nawozami w podłożu, nawozami w wodzie czy CO2.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#7

Post autor: r10 »

zator7 pisze: pn maja 31, 2021 9:54 pmCzy jest opcja wymiany tych starych świetlówek na ledowe, aby nie trzeba bylo robić żadnych przeróbek?
Tak, a jeśli masz belkę z tradycyjnym statecznikiem magnetycznym i zapłonnikami bimetalicznymi na rury o długości 60 cm lub 120/150 cm, to przeróbka jest najprostsza: np. w Makro Cash są tanie (kilkanaście zł) świetlówki LED ichże marki Aro (robione prawdopodobnie przez Osram) z dołożonym w komplecie zapłonnikiem, które wstawiasz w miejsce obecnych i tyle roboty.
Jeśli masz nowszy moduł elektronicznego zapłonnika, przeróbka jest bardziej skomplikowana (podłączenie wodoszczelnych oprawek bezpośrednio pod 230V) lub droższa (droższe rury LED pracujące z EVG, np. Philips lub z akwarystycznych Arcadia LED T8):
LED Röhren mit T8 / G13 Sockel für ein elektronisches Vorschaltgerät (EVG)
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#8

Post autor: Lilek »

Trzeba pamiętać że zmiana na mocniejsze światło wiąże się z koniecznością stosowania nawozów. Szybsza fotosynteza wymusza podawanie makro i mikro elementów, bo się szybciej wyczerpują, dodatkowo trzeba podawać CO2 lub przynajmniej substytut czyli carbo.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Prosba o pomoc w doborze oświetlenia do akwarium 112l

#9

Post autor: r10 »

Lilek pisze: wt cze 01, 2021 2:24 pmzmiana na mocniejsze światło wiąże się z koniecznością stosowania nawozów
Porównałbym lumeny, gdyż rury LED często mają strumień świetlny mniejszy niż odpowiadające im wymiarami rury fluoroscencyjne - z przyczyn zarówno marketingowych (o! jakaż oszczędność pobieranej energii!) jak i technicznych (słabe odprowadzanie ciepła z rury LED).
ODPOWIEDZ