Owietlenie w akwa 102 l , pomocy

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Owietlenie w akwa 102 l , pomocy

#1

Post autor: DonPapa »

Witam tak jak w temacie zakupiłem gotowy zestaw https://allegro.pl/oferta/full-zestaw-a ... 7102486168

Posiadam tutaj świetlówki 16w (proszę kuknąć są one opisane w linku )

I mam pytanie czy to nie by za mało do akwarium z roślinkami ?(Póki co mam ludwige super mini red i Rotala rotundifolia ) mam zamiar dokupić coś jeszcze . Nawożenie CO2 nie chce mieć i nie posiadam . Roślinki przy tym oświetleniu rosną bez problemu od miesiąca wyglądają fajnie ale brakuje mi światła w dolnych partiach bo jedna świetlówka nie wyrabia .

I teraz prosiłbym o pomoc w sprawie tego oświetlenia bo uważam że jest za słabe .
znalazłem cos takiego
https://allegro.pl/oferta/swietlowka-le ... 7125340813

Prosiłbym o konkretne rady i sugestie .

pozdrawiam
Awatar użytkownika

Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Owietlenie w akwa 102 l , pomocy

#2

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

Przy tej świetlówce plant rośliny będą rosnąć jak szalone :lol: * Ja osobiście polecam Leddy Tube Sunny aquaela (do akwarium 72l. używam 10W ale są mocniejsze wersje) jak na razie bezawaryjnie i spokojnie zastąpi większość świetlówek jeśli chodzi o jasność (6500K czyli kolor światła biały, dzienny)
A co do dwutlenku węgla to im więcej światła, tym większe zapotrzebowanie na pozostałe składniki odżywcze (Co2, mikro, makro-elementy) więc jeśli wzmacniasz oświetlenie to powinno się również nieco zwiększyć rzeczy wymienione powyżej
*Bez ironii, rośliny na prawdę szaleją z takim oświetleniem.
Ostatnio zmieniony pn maja 17, 2021 10:02 am przez Grzybieńczyk z akwarysto, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Owietlenie w akwa 102 l , pomocy

#3

Post autor: DonPapa »

No nie wiem czy to ironia była czy normalnie piszesz o tym plancie 😁czytając fora ludzie mają po cztery świetlówki 16 w i lepiej w akwa .Ja mam jedną i trochę ciemno mam w tym akwa . Mając dwie wydaje mi się że byłoby odpowiednio , stosuje csrbo w płynie tylko

Póki co mam aqua LED sunny i myślę nad drugą plant ale nie znam się za bardzo a nie chce też kupować w ciemno dlatego pytam co myślicie o tym
ODPOWIEDZ