Belka Power LED sterowalna 250l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Belka Power LED sterowalna 250l

#1

Post autor: Kryc »

W końcu przymierzam się do założenia większego zbiornika (ok. 250l - 100x45x55).
Chcę do tego zbiornika sam zrobić belkę oświetleniową opartą na diodach Power LED sterowaną za pomocą TC420 z symulacją zmierzchu/świtu i oświetleniem nocnym.

W akwarium planuję rośliny mało lub najwyżej średnio wymagające. Anubiasy, Cryptocoryny, Nurzańce, jakiś Echinodorus, ewentualnie jakiś mało wymagający Eleocharis.

Belkę chcę zbudować na diodach Epistar 1W 45mil.

Przyjąłem założenie wymagania strumienia świetlnego na poziomie 25 lm/l. Dodatkowo założyłem, że diody będą świeciły z mocą 90-95%. Przyjąłem zatem, że diody będą dawały średnio około 100 lm/szt.
To mi dało wynik około 60 diod.
Przyjąłem 60 szt. diod biały i do tego dobrałem czerwone i niebieski zakładając stosunek 70% white / 20% red / 10% blue.

Wstępne rozłożenie ilości i rodzaju diod przyjąłem następująco:
8500K - 30 szt.
6500K - 30 szt.
Deep Red - 18 szt.
Royal Blue - 9 szt.

Diody mają być łączone równolegle w szeregach po 3 szt. z rezystorami. Belka ma być 4 kanałowa (na każdy rodzaj diod osobny kanał)

Wiem, że na tym forum jest parę osób z wiedzą na temat tworzenia takich belek. Dlatego proszę o zweryfikowanie moich założeń oraz odpowiedź na kilka poniższych pytań (nie udało mi się znaleźć jednoznacznych odpowiedzi na te pytania w internecie).

1. Przy obliczaniu wymaganej ilości diod do zapotrzebowania na światło uwzględniłem tylko diody białe (nie uwzględniałem niebieskich i czerwonych). Gdzieś trafiłem na informację, że tak powinno się robić. Czy jest to poprawne, czy jednak powinno się uwzględnić w bilansie diody red/blue?

2. Czy ilość diod czerwonych i niebieskich będzie odpowiednia?

3. Nie znalazłem też jednoznacznej informacji na temat czy i jak dawać diody Full Spectrum.Czy przy takim układzie diod dać trochę FS? Lub część białych zamienić na FS? I czy lepsze są Full Spectrum czy White Full Spectrum?

4. Kwestia oświetlenia nocnego i waszych doświadczeń z nim związanych. Planuję, żeby oświetlenie nocna paliło się przez parę godzin po zgaszeniu światła (ale nie całą noc). Pewnie tak do północy, może 1. Czy jako nocne zostawiać kanał Royal Blue o odpowiednio obniżonej mocy, czy robić niezależny kanał na nocne tylko? I jakie diody najlepiej się sprawdzają jako nocne? Niebieski, białe ciepłe, białe zimne? A może jakiś mix?
ODPOWIEDZ