Belka do akwarium 54 L.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Cichy33
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 01, 2021 12:34 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Belka do akwarium 54 L.

#1

Post autor: Cichy33 »

Witam serdecznie :)
Planuję założenie akwarium o pojemności 54l, aktualnie mam 17l z krewetkami.
W nowym chciałbym już jakieś rybki, przez jakiś czas będę dozował co2 z takiej ala bimbrowni, zestawu a dokładniej NeoCo2, w 17l sprawuje się dobrze, nie ma przyduchy i wszystko działa.
Chciałbym wykonać już własną belkę dobrać diody itp, wszystko na wymiar, trochę na elektronice się znam bo chodzę do szkoły w tym kierunku, lecz chciałbym się dokładniej dowiedzieć żeby czegoś nie zepsuć.
Planuję jako podłoże ziemie ogrodową na to piasek, co do roślin będą to raczej mało lub średnio wymagające, i chciałbym też jakieś rośliny koloru czerwonego.
Generalnie skorzystałem z kalkulatora az-led, wymiary akwarium: szerokość 60, wysokość 30, głębokość 30, grubość szyby 4mm, wybrałem metodę 4 czyli tą zalecaną tu pierwsze pytanie, czy dobrze wybrałem? (Metoda 4 - Mieszanie światła białego i diod z pasmem VIS tzw.white full spectrum oraz ewentualnie niebieskiej royal blue dla polepszenia kolorystyki, pasmo wykazuje niemal idealną ciągłość, kolorowe cienie i smugi nie są widoczne, bardzo wysoki współczynnik oddawania barw (ZALECANA, najnowsza i najpopularniejsza metoda)
Po obliczeniu ukazuje się to tak jak na zdjęciach, pytanie kolejne na ilu diodach robić? 1W czy na 3W?
Co do temperatury barwowej pomyliło mi się i powinno być 6500K, czy w takim przypadku 8000K zostawić?
Czy moc lampy też da radę i wystarczy jak na taki baniak?
I czy generalnie wszystko jest dobrane dobrze i odpowiednio?
Dziękuje za pomoc :)

Autor
Cichy33
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 01, 2021 12:34 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Belka do akwarium 54 L.

#2

Post autor: Cichy33 »

Obrazek

kracak
Gaduła
Posty: 119
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:43 pm
Telefon: 519580283
Lokalizacja: Modlin Twierdza
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Belka do akwarium 54 L.

#3

Post autor: kracak »

Cześć, jeśli chodzi o oświetlenie LED to za bardzo się nie znam, lecz posiadam takie oświetlenie w swoich 2 akwariach i chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami.
Mianowicie w akwarium o długości 70cm i szerokości 25 mam zamontowane 2 lampy LED.
Po lewej stronie lampa nie znanej mi firmy,
posiada tylko białe i niebieskie diody(zdjęcie nr1)
Po prawej zestaw diversa led intenso 10 1w z diodami białymi, niebieskimi i czerwonymi (zdjęcie nr2)

Moim zdaniem zestaw z 3 kolorami lepiej się sprawuje i oddaje bardziej naturalne światło niż ten z 2 kolorami.
Niedawno sporo czytałem o belkach LED i zdecydowana większość używa diod 1W.

Mam nadzieję że w jakiś sposób pomogłem, czekam na rozwój sytuacji i relacje z budowy belki.
Ja do swojej belki planuje użyć części ze starej pokrywy i zwykle świetlówki zamienić zestawami Aquela.

Obrazek

Obrazek

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka


Obrazek
zaczynamy od zeraaa :(
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Belka do akwarium 54 L.

#4

Post autor: K-bomba »

Dużo w tej kwestii jest estetyki. ja po wyrzuceniu kilku drogich ala grolux ledow i zniszczeniu kilku belek, zdecydowalem się na patent eko.
kawałek plexi i lampa uliczna 6500K, troche silikonu. kilka lat juz mam spokój. Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ