Belka oświetleniowa do 250 l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Belka oświetleniowa do 250 l

#1

Post autor: Sebzje »

Witam. Wiem że to naiwne pytanie jednak chciałbym się zapytać czy jest szansa kupić belkę LED do 300 zł w rozumieniu coś co nie będzie guanem.??? Do akwarium o rozmiarze 120 cm. Ale... I tutaj drugie pytanie jest szansa ta belkę przymocować do listwy w której teraz wisi oświetlenie T5. Pytanie podyktowane jest tym że jednak wolę posiadać pokrywę do akwa.
Co do wymagan odnośnie mocy oświetlenia nie interesuje mnie coś dla wymagających roślin. W baniaku mam zabienice (echinodorus) 2 różne, docelowo żona chce kupić echinodorusa z czerwonymi liśćmi. limnofilium czy jakoś tak oraz kilka mniejszych mało wymagających.

Czytałem odnośnie W/l które to przeliczenie jednak jest mało precyzyjne przy ledach ponieważ z roku na rok ilość lumenów na Wat rośnie( nowsza technologia, zmniejsza się ilość zużywanego prądu a rośnie liczba lumenów) i tutaj zgłupiałem . Całkowicie .
Gdzieś doszedłem do przelicznika 20 lm na litr to minimum 40 dla średniowymagajacych roślin i 60 dla roślin bardzo wymagających.

Powiem jak wygląda sprawa. Widzę że niektóre takie belki mają nawet 7-10.000 a dla przykładu ta wbr ma 6000 lumenów.
https://www.invital.pl/technika-akwarys ... -105cm-35w. (I dlaczego tam jest wpisane 6000 Kalwinow barwa światła białego skoro potrzeba do fotosyntezy nim 6500 a nie więcej niż 8000).
W innych firmach jak obserwowałem belki podobnych rozmiarów mogą zjadać nawet 80-100 w a dawać jakieś 4000-5000 lumenów.

Kolejne pytanie jak liczyć ilość lumenów u mnie mam litraż 250 l
120/40/50 ale faktycznie odliczając żwirek i niepełne zalanie mam netto 200 l wody. Jak to liczyć bo jednak jest to umowny przelicznik. Ten przelicznik uwzględnia wysokość tafli wody czy jednak nie bo też czytałem jak bardzo barwa czerwona światła traci załamywana przy 50 cm od tafli wody a dla przykładu barwa niebieska nie ma praktycznie żadnych strat.

Sprawa wygląda następująco. Mam T5 zużywające 78 w. (2*39 ) co jest słabym oświetleniem a świetlówki już trzeba wymienić więc zamiast płacić x za 2 świetlówki wolę kupić LED i mieć jak liczyłem przy obecnych cenach 91 zł oszczędności na prądzie rocznie. Za 2 lata powinna się belka zwrócić tylko za prąd a faktycznie mega dużo wcześniej . W mojej 63 l na oświetleniu ledowym diversa czyli jakimś dziadostwie LED expert 13 w 1340 lm. Limnofilium rosło jak szalone co tydzień przycinka na tym T5 w nowym nie rośnie prawie wogole:D i gnije dużo roślin. I glony nitkowate i krasnale(wiem że mogą być inne powody wystąpienia ale nie o nich tu chce mówić) wogole blee. Czas na zmianę i szukam mądrego który mi podpowie odnośnie światła.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#2

Post autor: Lech-u »

Sebzje pisze: czw sty 21, 2021 2:44 pm Kolejne pytanie jak liczyć ilość lumenów u mnie mam litraż 250 l
120/40/50 ale faktycznie odliczając żwirek i niepełne zalanie mam netto 200 l wody.
Zdecydowanie ilość wody netto oraz wysokość słupa wody netto (czyli bez podłoża).
Akwaria ponad 50 cm wysokości zaczynają stwarzać nieco problemów z oświetleniem dna.
Ale przy 50 cm praktycznie wszystko dedykowane do 120 cm powinno być OK.
Zerknij na stronę zoolight.pl.
Tam mają belki LED dostosowane do "ich" pokryw, ale nawet warto tam zadzwonić, żeby poradzili, co zrobić w Twoim przypadku.

Mało tego: są belki LED, które możesz montować zamiast T5, prawie bez żadnych przeróbek.

Żabienica czerwona (np. odmiana Mercedes) wymaga już sporo światła, bo inaczej straci ładny kolor i zostanie zaledwie zielona.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#3

Post autor: Tygrys »

Belka led aqela 36wat sunny. Ona ma długość 120cm.
Dodano do tego postu po 1 minucie 20 sekundach
https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... gIdZ_D_BwE
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#4

Post autor: Lech-u »

Tygrys pisze: czw sty 21, 2021 4:28 pm Ona ma długość 120cm
Dokładniej mówiąc, ta lampa ma 100 cm długości, ale ma szerokie nóżki, którymi można zamocować taką lampę na szkle 120 cm.

To dość dobre lampy. Używam takiej od kilku lat i jestem bardzo zadowolony. I rośliny też.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#5

Post autor: Tygrys »

Ja mam 32 i10wat też jestem zadowolony.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Belka oświetleniowa do 250 l

#6

Post autor: JJP2 »

Światło z T5 jest inne niż z LED.
Do akwarium 120 cm -> świetlówki 54W (1150 mm długości) i jeśli chcesz czerone rośliny to tak ze 4 szt. (np. 2x grolux - 8500 K i żeby nie było cukierkowo w akwarium np. zwykły Philips 830 - 3000K i Philips 865 - 4150K).
Jeśli chodzi o ledy to popatrz w az-led. Kupisz tam lampę do samodzielnego złożenia i jeśli nie będziesz chciał zaawansowanego sterowania tylko zwykły włącznik na 110% wyrobisz się w budżecie.
W zakładce pomoc jest kalkulator lampy do akwarium prosty w obsłudze i przygotowuje kompletne zamówienie (bez zasilacza).

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Belka oświetleniowa do 250 l

#7

Post autor: Sebzje »

Bardzo dziękuję za pomoc. Mocno właśnie rozważam aquaela
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#8

Post autor: Tygrys »

Sebzje pisze: pt sty 22, 2021 4:09 pm Mocno właśnie rozważam aquaela
Popatrz sobie na mojego lotosa, to cie powinno przekonać
zawieszony profil

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Belka oświetleniowa do 250 l

#9

Post autor: Sebzje »

A właśnie. Czy wybrać sunny czy plant???? Plant ma 2600 lm zaś sunny 3800lm. Mam w domu jeszcze diversa mniejszy moduł i tak go dołożę ale i tak w wersji plant wyjdzie mi jakieś 4000 lm. Co wg was byłoby lepszym rozwiązaniem???
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#10

Post autor: Tygrys »

Umnie jest sunny tylko. A lotos szaleje.
Aha czewone rośliny jeszcze muszą dostawać co pół roku kulki GT jbl i aqart planta clasic nawuz 1ml na każde 40l świeżej wody, tak to umnie jest.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#11

Post autor: Lech-u »

Sebzje pisze: pt sty 22, 2021 5:58 pm A właśnie. Czy wybrać sunny czy plant???? Plant ma 2600 lm zaś sunny 3800lm. Mam w domu jeszcze diversa mniejszy moduł i tak go dołożę ale i tak w wersji plant wyjdzie mi jakieś 4000 lm. Co wg was byłoby lepszym rozwiązaniem???
Do bardziej wymagających roślin weź plant.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#12

Post autor: Tygrys »

Lechu dobrze radzi, jak są inne rośliny niż lotos czerwony to bierz Plant.
zawieszony profil

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Belka oświetleniowa do 250 l

#13

Post autor: Sebzje »

Dzięki za pomoc. Zdecydowałem się na zakup wersji sunny. Dla jednej rośliny nie będę kupował tej plant:D jak mi będzie trzeba to kupie mniejsza plant żeby doświetlić akwa. Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Belka oświetleniowa do 250 l

#14

Post autor: Lech-u »

Sebzje pisze: ndz sty 24, 2021 12:24 am Zdecydowałem się na zakup wersji sunny.
Pokaż zdjęcie jak to wygląda z tą lampą.

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Belka oświetleniowa do 250 l

#15

Post autor: Sebzje »

Teraz mam zawieche. Byłem w akwarystycznym sklepie. I t mi gość powiedział że może być ciężko zamontować ta belkę tak żeby chowała się pod obudowę i żeby odpowiednio odprowadzane było cieplo. Rzuciły mi się w oczy moduły oswietleniowe leddy tube retrofit 18 w. Mają mniej więcej 1metr długości i 2 by miało podobna moc święcenia jak tamta belka a mogę ją sobie zamontować pod obudowę. Co myślicie o tej opcji??? Mam taką pokrywę wymontuje sobie T5 i takie dwie sunny bym zamontował a kiedyś może się planta dokupić jak będzie brakowało. Podobno te moduły mają specjalny radiator do odprowadzania ciepła
Obrazek

A tutaj https://www.invital.pl/oswietlenie-led- ... B[quote][b]Dodano do tego postu po 7 dniach 2 godzinach 57 minutach 4 sekundach[/b][/quote]Retrofity zamontowane. Teraz czas żeby zobaczyć jakie będą efekty. Z poprzednim akwa gniły mi rośliny krasnale i nitki latały i miały się dobrze. Teraz jestem dobrej myśli. Kilka dni święcenia i większość roślin zaczyna rosnąć :) odezwę się za jakieś 2 tyg pochwalę się jakie efekty bo narazie choroba w akwa i ledy nie świecą
Ostatnio zmieniony ndz sty 24, 2021 12:06 pm przez Sebzje, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ