Oswietlenie Tanganika

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
bysio71
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 22, 2018 3:15 pm
Telefon: 602231905
Lokalizacja: Zyrardow
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Oswietlenie Tanganika

#1

Post autor: bysio71 »

Witam ponownie po paru latach. Licze na wasza pomoc.Mianowicie poszukuje oswietlenia do swojego akwarium z Tropheusami. Mialem do tej pory oswietlenie 2 x T5 schowane pod pokrywa. Pewnego felernego dnia zrobilo sie zwarcie, blysk i wszystkie (okolo 30 szt ) doroslych Trofci wyplynelo do gory brzuchami. :shock: Zdemontowalem belke i na pewno juz nic nie chce pod pokrywe wkladac. Padl pomysl na oswietlenie zawieszone na suficie. Poniewaz nie jestem specjalista jezeli chodzi o oswietlenie licze na wasza pomoc. Mam mozliwosc zakupu oswietlenia Maxspect razor r420r 130w 15000k ktore jest dedykowane do akwarium morskiego. Ewentualnie innego Plafonu HQI z swietlowkami. Nie wiem natomiast czy to sie sprawdzi w Tanganice? Glownie chodzi o ladne wybarwienie ryb. Roslin do tej pory nie miale zadnych natomiast nie wykluczam ze bede chcial miec jakas minimalna ilosc. Akwarium ma 160cm dlugosci i 60 cm wysokosci. Czy lampa HQI wogole cos da w akwarium slodkowodnym? Lepiej zastosowac LEDY czy swietlowki T5? Mam wrazenie im wiecej czytam na ten temat tym mniej wiem. Licze na wasze pomysly i doswiadczenie. Eentualnie moze ktos ma na zbyciu oswietlenie ktore by mnie zainteresowalo?

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Oswietlenie Tanganika

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

W tanganice to chyba światło ma być tylko żeby ryby widac. 130W to nie za dużo?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Oswietlenie Tanganika

#3

Post autor: Lech-u »

bysio71 pisze: sob paź 27, 2018 10:11 am ktore jest dedykowane do akwarium morskiego
Takie światło spowoduje wysiew glonów w takim akwarium. Za silne.
W Tanganice jest stosunkowo mało roślin (zwykle).

Tak jak mówi Wojtekxxx9: daj takie światło, żeby się Tobie podobało i żeby było widać ryby.

To jakie stosujemy światło w akwariach roślinnych ma duuuuuże znaczenie. Ale w Tanganice raczej nie ma znaczenia.

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Oswietlenie Tanganika

#4

Post autor: Karolus »

Do tanganiki to polecałbym raczej mix białego zimnego (9-11K) i RGB, z możliwością regulacji natężania poszczególnych kanałów.
Dopasujesz sobie wtedy światło tak jak będziesz chciał.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
ODPOWIEDZ