Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#1

Post autor: Yorgi »

Witam

Zakupiłem akwarium 60/30/40h i pomału się do niego zabieram.

Aktualnie mam problem z oświetleniem.

Chciałbym zbiornik LT (w sumie moje drugie akwarium, mam niewielkie doświadczenie, nie chce nawozów i CO2 - póki co) więc sobie obliczyłem, że 2200 lm to będzie te 30 lm na l.

1) Najpierw myślałem o zakupie Aquael Leddy Slim 10W Plant 50-70cm + Aquael Leddy Slim 10W Sunny 50-70cm = 235 zł. Dużo i niedużo. Zależy od okoliczności :]

2) Później pomyślałem że może ktoś kto się na tym zna zrobi mi chałupniczo. Znalazłem za ok 220-250 zł.

3) Jako że sam robię sobie szafkę pod akwarium, pomyślałem że i lampkę mogę spróbować zrobić sam. Dużo w necie DIY (zresztą wystarczy na FAWA popatrzeć, jest multum). Czytam i czytam (a że o elektryce nie mam bladego pojęcia) i tak średnio rozumiem co czytam. Z jednej strony wydaje się to prosta sprawa a z drugiej mam obawy, że coś ...yyy... zepsuję i popalę wszystko.
Znalazłem materiały u polecanego na allegro sprzedawcy tomis ..... (nie wiem czy mogę podawać żeby nie było, że reklamę robię). Wymyśliłem sobie profil 60/10 cm, do tego taśma 50 cm - 8500 - 5630 =ok. 825 lm + 50 cm - 6500 - 8520 = ok. 1020 lm + 50 cm - 6500 - 5630 = ok. 770 lm + 50 cm taśma niebieska jako nocne oświetlenie (taki bajer, żeby na godzinę przed snem poświeciła). Wyszłoby ok. 2615 lm = 36lm/l - to jeszcze LT ?
Pewnie do 150 zł bym się wyrobił (chociaż tu nawet nie chodzi o pieniądze bo jakby mi się udało to jaka duma i radość - mimo że sporo....większość z technicznych rzeczy to bym Was tu zamęczał o szczegóły ;)

4) Wczoraj coś takiego zobaczyłem
https://www.aliexpress.com/item/2Mode-F ... sstype=600
2300 lm, wysyłka z Niemiec to pewnie w 3 dni bym miał. 110 zł. Niebieskie światło. Spełnia warunki. Tylko czy Chińczykom można wierzyć że ma te 2300? Opłaca się? Czy jakość jednak marna ?

Co radzicie?

Pozdrawiam

ps. Mam nadzieję, że długość tekstu nie zniechęca, za bardzo :]

Wojtekxxx9

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Tomislavus ma dobre taśmy. Jeśli dajesz 8520 to celuj w 18-20lm/l bo one bardzo podchodzą roślinom i u siebie przy 32lm/l to już pobór nawozów był jak w HT.
Ten profil 18cm malowany to drogo u niego wychodzi, 45zl/m.
Przy czym sam profil nie malowany wyrwiesz po 25zl/m.
Jak bierzesz 8520 to odpuść roślinne.
A jak chcesz nocne, do dorzucić jeszcze diodę niebieska 3W włączane przed zgaszeniem całkowitym głównego. Będziesz miał księżyc :-)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Możesz zakupić co Chcesz.
Pewnie zaraz pojawią się propozycje jakiś pasków itd.
Moja propozycja - tak mam u siebie w dwóch akwariach.
Zakup moduły led Samsunga QOC o barwie 6500.
Na to Twoje szkiełko 10 sztuk to już będzie aż nad to.
Cena 4 pln za sztukę, do tego jakiś zasilacz i gotowe.
Pozdrawiam Marcin

boro1

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#4

Post autor: boro1 »

Wojtekxxx9 pisze:Tomislavus ma dobre taśmy. Jeśli dajesz 8520 to celuj w 18-20lm/l bo one bardzo podchodzą roślinom i u siebie przy 32lm/l to już pobór nawozów był jak w HT.
Ten profil 18cm malowany to drogo u niego wychodzi, 45zl/m.
Przy czym sam profil nie malowany wyrwiesz po 25zl/m.
Jak bierzesz 8520 to odpuść roślinne.
A jak chcesz nocne, do dorzucić jeszcze diodę niebieska 3W włączane przed zgaszeniem całkowitym głównego. Będziesz miał księżyc :-)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Potwierdzam, malowany profil odpuść. Za drogo i nie malowany podkładem przed położeniem farby. Przerabialem temat na poczatku roku. No i dość duża tolerancję cięcia profili ma.... A poza tym sprzedawca sprawdzony. Polecam

Wysłane z mojego ASUS_X00AD przy użyciu Tapatalka


Wojtekxxx9

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

Dokładnie, to nazywa się to profil kasetonowy. I jest tańszy o połowę

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#6

Post autor: Yorgi »

Wojtekxxx9 pisze:Ten profil 18cm malowany to drogo u niego wychodzi, 45zl/m.
Przy czym sam profil nie malowany wyrwiesz po 25zl/m.
boro1 pisze:Potwierdzam, malowany profil odpuść. Za drogo i nie malowany podkładem przed położeniem farby. Przerabialem temat na poczatku roku. No i dość duża tolerancję cięcia profili ma....
Dzięki za info. Myślałem właśnie o białym szerokości 10 cm + białe nóżki (http://allegro.pl/nozki-do-profilu-alum ... 17364.html) ale skoro tak to wezmę ten http://allegro.pl/profil-aluminiowy-rad ... 26385.html Zniechęca ta duża tolerancja cięcia o której wspomina boro1 :/ na aukcji jest że 5 mm. Przeglądałem wątek Rogatka http://fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=30324 i on pomalował czymś takim https://www.leroymerlin.pl/farby/emalie ... ,l811.html o ile się nie mylę, tylko czy opłaca się wydać na to 38 zł ?
Wojtekxxx9 pisze:Jeśli dajesz 8520 to celuj w 18-20lm/l bo one bardzo podchodzą roślinom i u siebie przy 32lm/l to już pobór nawozów był jak w HT.
Dobrze wiedzieć.
Więc może tak: 2 paski - jeden: 6500/5630/770lm, drugi:8500/5630/825 lm = 1595 lm ---> 22lm/l
Dodatkowo wkleiłbym pasek: 6500/8520/1020 lm i połączył je czymś takim (jak się da?) http://allegro.pl/rozdzielacz-rozgalezi ... 02140.html. Jakbym dojrzał do nawozów, CO2 i bardziej wymagających roślin to dopiero załączyłbym 8520 i byłoby 36lm/l. Ma to sens?

Plus 4 pasek http://allegro.pl/sztywna-tasma-led-alu ... 50677.html samodzielnie świecący przez godzinę w nocy.

Czytałem wątki http://fawa.pl/viewtopic.php?t=35330&start=30, http://fawa.pl/viewtopic.php?t=35423&start=60, wcześniej wymieniony Rogatka i stronę http://magu.pl/aqma-led-control. Wiedzy od groma i człowiek się nakręca bo wszyscy robią takie bajery ale jak zrobię - z Waszą pomocą - chociażby coś na wzór tego co napisałem wyżej to będzie gitara. No i wystarczy mi na początek system o którym wspomniał Lech-u: WIW ;)

Wojtekxxx9

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#7

Post autor: Wojtekxxx9 »

Robię płytki pod sterownik Maga. Dla Ciebie wystarczy bez wyświetlacza na początek, zwłaszcza że tranzystory superowo na belce możesz dać.
Kwestia tylko wlutowac co trzeba gdzie trzeba :-)
Wzór jest zresztą w temacie który podałeś, tylko trawić musisz :-)
8520 dość dużo ciepła oddaje. Weź profil 16cm szerokości. Będzie gdzie doklejać kolejne :-)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#8

Post autor: Yorgi »

marcinzabki29 pisze:Moja propozycja - tak mam u siebie w dwóch akwariach.
Zakup moduły led Samsunga QOC o barwie 6500.
Cena 4 pln za sztukę
Nad modułami w ogóle się nie zastanawiałem. Większość robi belki na power ledach albo paskach i tylko o tym coś tam czytałem. A można wiedzieć gdzie kupowałeś za te 4 zł? link albo adres.
Dodano po przerwie do tego postu:
Wojtekxxx9 pisze:Robię płytki pod sterownik Maga. Dla Ciebie wystarczy bez wyświetlacza na początek, zwłaszcza że tranzystory superowo na belce możesz dać.
Kwestia tylko wlutowac co trzeba gdzie trzeba :-)
Wzór jest zresztą w temacie który podałeś, tylko trawić musisz :-)
8520 dość dużo ciepła oddaje. Weź profil 16cm szerokości. Będzie gdzie doklejać kolejne :-)
Wzory Maga to dla mnie prawdziwa magia :]

Wojtekxxx9

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wzór, to chodziło mi o plik pdf z którego można wydrukować plytke

Dla mnie też była 4 miesiące temu :-)
Tak naprawdę to proste i logiczne.
Jak już robisz, to rób tak, żeby później nie poprawiać :-)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony śr wrz 06, 2017 10:08 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#10

Post autor: krasnal »

Yorgi pisze: śr wrz 06, 2017 10:04 pmNad modułami w ogóle się nie zastanawiałem.
Mało Kto myśli o nich -a szkoda bo są dosyć fajnymi "prawie" gotowcami
przykładowy - https://www.perfektmarket.com.pl/modull ... 00k-id-442
Awatar użytkownika

Autor
Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#11

Post autor: Yorgi »

Jednak kupiłem paski. Wszystko u tomislawusa z alledrogo.

Pytanie mam dot. szczelności pleksi-profil o której wcześniej w ogóle się nie zastanawiałem.
Jest to na wcisk i nie ma za wiele luzu więc początkowo myślałem żeby tak zostawić ale wczoraj w jednym z tematów zostało to poruszone, co dało mi do myślenia.

Czy jak zostawię jak jest to będzie OK??

Czy jednak pod wpływem ciepła pleksi się odkształci na tyle że do pasków dostanie się wilgoć i padną szybciej?
Jeżeli tak, to wystarczy jak potraktuję sylikonem sanitarnym zaznaczone miejsca?

Obrazek

W swoim temacie o budowaniu belki Wojtekxxx9, wywiercił dziury i złączył pchełkami.

Jak zrobić żeby było dobrze?
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#12

Post autor: ahr »

W przypadku belki to raczej bez znaczenia, ryzyko niewielkie. Pod pokrywą to już co innego, tam warto skutecznie izolować.
Żebym wiedział do czego Ci te pcv to w życiu byś nie dostał. ;) Mleczne plexi byłoby zdecydowanie lepsze. Jak uda Ci się to oderwać to podjedź kiedyś. A tak w ogóle to dlaczego masz tam mleczną plexi zamiast bezbarwnej? Przecież to strata światła.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

Autor
Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#13

Post autor: Yorgi »

ahr pisze: sob lis 18, 2017 3:45 pmW przypadku belki to raczej bez znaczenia, ryzyko niewielkie.
No to w takim razie zostawiam jak jest i zabieram się za zabawę TC-420 :D :viva:
ahr pisze: sob lis 18, 2017 3:45 pm Żebym wiedział do czego Ci te pcv to w życiu byś nie dostał. ;) Mleczne plexi byłoby zdecydowanie lepsze. Jak uda Ci się to oderwać to podjedź kiedyś.
"Oryginalne" nóżki były z białego spienionego pcv więc chciałem doklejkę zrobić z tego samego materiału.
ahr pisze: sob lis 18, 2017 3:45 pm A tak w ogóle to dlaczego masz tam mleczną plexi zamiast bezbarwnej? Przecież to strata światła.
Jest bezbarwna, tylko jeszcze nie odkleiłem folii zabezpieczającej :]
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#14

Post autor: ahr »

Yorgi pisze: sob lis 18, 2017 8:10 pmJest bezbarwna, tylko jeszcze nie odkleiłem folii zabezpieczającej :]
Brawo ja. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

Autor
Yorgi
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: śr maja 17, 2017 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#15

Post autor: Yorgi »

Czym doczyścić białe spienione pcv? Jakieś takie pożółkłe mi się trafiło :/
A to od ahr bialutkie.

Wodą z płynem do naczyń ?
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie do 72 l - 60/30/40h

#16

Post autor: ahr »

Krawędź to najlepiej drobnym papierem ściernym. To wygląda jak wbity w pory pcv podkład z mdfu (tak wychodzi przy frezowaniu na cnc). A płaszczyznę spróbuj wodą z mydłem, ewentualnie delikatnym rozpuszczalnikiem (denaturat, spirytus).
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
ODPOWIEDZ