Oświetlenie LED do 180l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
klantor
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lut 23, 2016 6:41 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#1

Post autor: klantor »

Witam,

Powoli przygotowuję się do startu nowego akwarium (90x40x50). Chcę żeby w akwarium było zielono. Dlatego planuję spory trawnik i wysoki roślinny tył.

Teraz przyszedł czas na wybór oświetlenia. Ponieważ chcę, żeby ładnie roślinki rosły to chciałbym dość dużo światła. Myślałem o ok 8000lm na cały zbiornik.

Wstępnie myślałem o markowych modułach SMD 5730 np. takich. Jeden daje 120lm czyli przy 50 miałbym 6000lm. Do tego pewnie trochę w barwie biały ciepły.

Pierwsze pytanie:
Jakie proporcje kolorów (tzn. biały zimny - 6000-7000K i biały ciepły - 3000-3500K) zastosować żeby jak najlepiej oddać zielony kolor?

Drugie pytanie:
Może zamiast modułów lepiej użyć czegoś innego? Tylko czego?

Pozdrawiam,
Klantor

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#2

Post autor: Witek »

A nie chcesz dać czerwonego i niebieskiego... czyli tak zwanego pasma dla roślin...
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#3

Post autor: Tomasz3k »

Te moduły kiepsko się u mnie sprawdzały .... idź w taśmy na ledach 5630 , DUUZZOO więcej światła dają .
Zazwyczaj montuje się biały zimny.
Awatar użytkownika

Autor
klantor
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lut 23, 2016 6:41 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#4

Post autor: klantor »

Na razie kolorów nie będę dawał - na forum tutaj też czytałem, że biały pokrywa także pasmo czerwone i niebieskie. Jakby co to potem dołożę jeszcze jedna taśmę RGB.
W sumie taśmy wyszłyby sporo taniej. Widziałem, że tutaj polecana jest taka. Dałbym 3x85cm na początek a potem najwyżej coś się dołoży.
Zastanawiam się tylko nad kolorem. Tylko 6500K dawać? Bez żadnego ciepłego?
A może 2 zimne i jedną ciepłą.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do 180l

#5

Post autor: Tomasz3k »

klantor pisze:Na razie kolorów nie będę dawał - na forum tutaj też czytałem, że biały pokrywa także pasmo czerwone i niebieskie. Jakby co to potem dołożę jeszcze jedna taśmę RGB.
W sumie taśmy wyszłyby sporo taniej. Widziałem, że tutaj polecana jest taka. Dałbym 3x85cm na początek a potem najwyżej coś się dołoży.
Zastanawiam się tylko nad kolorem. Tylko 6500K dawać? Bez żadnego ciepłego?
A może 2 zimne i jedną ciepłą.

Daj samą zimną , ciepła daje żółty kolor i według mnie nieładnie to wygląda a i nie wpływa na wzrost roślin .
Do tych taśm trzeba porządny radiator .
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Jeżeli mówimy o tych taśmach, to zdecydowanie bym zmieszał,
klantor pisze:2 zimne i jedną ciepłą.
Używam ich i mam dwie zimne, plus świetlówki T5,
teraz żałuje, że nie dałem jednej ciepłej.
Owszem - po roślinkach widać różnicę, zaczęły bardziej bąblować i
szybciej rosną, mają "żywsze" kolory, ale za to rybki wyglądają jak by były mniej kolorowe.
I oczywiście porządny radiator - jak napisał Tomasz3k
Ja robiłem radiator sam, możesz zerknąć: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t= ... ra#p259992" onclick="window.open(this.href);return false;
Jak widać jest dosyć masywny, ale mimo wszystko troszkę się grzeje,
tyle, że nie jest gorący - po prostu dobrze ciepły, ale ręką możesz spokojnie dotknąć i przytrzymać.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
klantor
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lut 23, 2016 6:41 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#7

Post autor: klantor »

Jedno mnie zastanawia jeśli chodzi o te taśmy z akb. Tam napisali, że ich taśma ma 3000lm/m. Podczas gdy w innych sklepach max 1300lm/m. Ciekawe też, że mają 28.8W podczas gdy inne 14.4W. emiled w tym filmie pokazuje, że moc takich 28.8W w rzeczywisości wychodzi troche ponad 10W.
Zaczynam się zastanawiać na powedled albo COB coraz bardziej.

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#8

Post autor: Witek »

Proste, możesz do nich pojechać i poprosić przed finalizacją zakupu by to podłączyli i zmierzyli ile bierze...
Ciekawe czy by się zgodzili na taki test ale skoro podają takie parametry to powinni dać je zweryfikować przed zakupem (przynajmniej pod kątem Watów bo to banał)...
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do 180l

#9

Post autor: radmac »

Pytanie skąd taśmy przedstawione na filmie... Jak z alleshit, to nie dziwne.
Pisałem już nie raz na tym forum - za jakość taśm led trzeba zapłacić (zresztą nie tylko tasm, heh).
Szukanie tanich pasków 28,8W/m i potem udowadnianie, że WSZYSTKIE taśmy są do d*py...? Nie róbmy (*cenzura*) z logiki.
Dla kontrastu - przykład paska, który dorwałem z agencji reklamowej - 50cm ciągnie ~35Wat i działa bez radiatora w małym aluminiowym profilu!!! Magia nie? Napewno oszukany... :)
Nie mam pojęcia ile kosztował, jakie diody etc.
Z tego wyciągam wniosek, że można kupić dobre ledy, niestety i za konkretne cebuliony. Jak ktoś chce oszczędności to musi się na coś zdecydować.
Bolid F1 i Matiz mają po cztery kółka i kierownicę, ale nikt mi nie wmówi, że za koszt Matiza będę osiągał setkę w 2 sekundy. A na alleshit to próbują... i nadal jest wiele ludzi co się na to łapie.
Podsumowując - dwie sentencje: "wbrew obiegowym opiniom, nie da się dobrze i tanio" oraz "za jakość trzeba zapłacić".
Ciao!


Klepane ze szpadla
Awatar użytkownika

Autor
klantor
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lut 23, 2016 6:41 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#10

Post autor: klantor »

Odnośnie mocy tych pasków 28,8W/m. Wygląda, że Epistar wypuścił takie paski. Wszystkie inne, które mają mniejsze moce są innych firm (także Samsunga).

Jeżeli chodzi o profil to myślałem o czymś takim:
na jeden pasek lub na dwa - ten na dwa bardziej mi się podoba. Do tego klosze przeźroczyste, które pewnie będzie trzeba trochę silikonem uszczelnić.
W przypadku wide były by tam dwie taśmy po 85cm czyli teoretycznie ok 50W.
Myślicie, że wystarczy do odprowadzania ciepła?

Jeżeli rzeczywiście są takie mocne to na początek dam 3 paski i najwyżej wysteruje je na 80% mocy (kolor 6500K).
Jeżeli będzie brakować jakiejś składowej to albo dorzucę ciepły biały albo jakiś RGB.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#11

Post autor: Tomasz3k »

Jak wsadzisz 1 pasek 85cm do profilu wide , to po 15 minutach nie dotkniesz go ręką.... już nie mówiąc o dwóch paskach...
Ja kupiłem taki http://allegro.pl/profil-aluminiowy-led ... 23081.html do jednego paska... i też obawiam się że jeszcze może niedomagać.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Byłem u Radmaca i widziałem te mocne ledy, mogę potwierdzić, że naprawdę dają dużo światła, w zasadzie to ciężko na nie patrzeć jak świecą. Paski z AKB, te o których wspomniełeś 28,8 W są naprawdę mocne.
Ja użyłem taki kawał aliminium, jako radiator - na dwie sztuki po 110 cm
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
I tak jak pisałem, trochę się grzeją, ale można spokojnie ręką przytrzymać.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
klantor
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lut 23, 2016 6:41 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#13

Post autor: klantor »

No to może spróbuje z takim. Ten teoretycznie do 60W może odprowadzić co prawda, grzeje się wtedy do 60stC, ale najwyżej dokupię do tego jakieś radiatorki (np. kilka takich).
Tutaj wkleiłbym 3 paski 6500K i może później jakieś RGB.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#14

Post autor: marcinzabki29 »

Nie wygląda zbyt masywnie, ale ocenisz jak założysz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
klantor
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lut 23, 2016 6:41 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#15

Post autor: klantor »

Czy ktoś może mi powiedzieć czy dobrze rozumiem rezystancje termiczna?
Przykładowo weźmy radiator o Rt=1.2 K/W. Jeżeli przyczepie do niego paski, które pobierają 100W i będzie to działać w temp otoczenia 30stC (ok. 300stK) to różnica temperatur będzie wynosiła 420stK czyli ok 146stC.
Teraz rozumiem to tak. Jeżeli pasek led będzie miał nawet 146stC to radiator będzie w stanie odprowadzić tyle ciepła, że radiator na żeberka będzie miał 30stC. Zgadza się?

Btw. Wiem, że nie cala moc zasilania paska odłoży się w postaci ciepła wiec na pewno nie będzie tam 100W do rozproszenia przez radiator.
Awatar użytkownika

Autor
klantor
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lut 23, 2016 6:41 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#16

Post autor: klantor »

Wracam do tematu. Lampa zrobiona działa od początku akwarium.
Zrobiłem 3 paski po ok 85 cm ledów SMD5630 (co daje około 24W na pasek).
Każdy pasek ma swoje odrębne kable do zasilacza (LED POS 200W 12V).

Niestety po jakimś czasie zaczęły migać niektóre fragmenty pasków. Pomyślałem, że to może od wilgoci (mimo, że przysilikonowałem szybę do ceowników przyklejonych do radiatora).
Jako, że ostatnio robiłem lekką korektę gabarytów lampy to przy okazji podmieniłem niedziałające fragmenty na nowe.
Niestety po 2 tygodniach zauważyłem, że znowu zaczynają migać.
Zaczynam podejrzewać, że to jednak nie wilgoć może być powodem migania.

Zastanawiające jest to, że ponownie zaczynają migać 2-gie segmenty od zasilania. Czy może to być spowodowane tym, że płynie tam dość spory prąd (około 2A) i może przepalają się początkowe segmenty? Może podzielić taśmę na mniejsze segmenty (po 2-3) i połączyć je równolegle?

Czy myślicie, że 2A prąd może powodować uszkodzenie segmentów? Czy należałoby szukać przyczyny gdzieś indziej? Tylko gdzie?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie LED do 180l

#17

Post autor: marcinzabki29 »

Chyba mówimy o tych samych ledach - 5630, 28,8 W/m.
U mnie świecą ponad pół roku i wszystko jest OK.
Mam dwa paski, każdy na osobnym zasilaczu.
Moje zasilacze są dużo słabsze od Twojego, nie pamiętam w tej chwili jakie. Podłącz pod inny zasilacz i zobaczysz czy będzie lepiej
Są w aluminiowych profilach, osłonięte kloszem. Mam je przyklejone do sporego radiatora.
Ostatnio zmieniony wt sty 31, 2017 11:05 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ