Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

Przedstawiciele: zbrojniki, kiryski, sumiki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#1

Post autor: Lech-u »

No właśnie, czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?
Takie świeżo urodzone. I po kilku dniach?

Tabletka dla ryb dennych? Marchewka?
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#2

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Ja nigdy specjalnego żarełka dla maluchów nie dawałem, na początku te maluchy wcinają głównie pokarm roślinny,glony i korzenie jak masz , jak wrzucisz pastylkę czy marchewkę też ją obsiądą jak komary turystę nad jeziorem.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#3

Post autor: Lech-u »

Właśnie, że na razie nie wykazały żadnego zainteresowania (ani pastylką, ani marchewką). Dlatego pytam co im dawać. A może faktycznie nic...
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#4

Post autor: ESSPRESSO_SS »

A ile te maluchy mają ,może jeszcze nie wchłonęły woreczka , jak już zaczną samodzielnie pływać to i jedzonka zaczną szukać, mam znajomego który ma osobny pojemnik z kamieniami, trzyma na oknie, żeby kamyczki były jak najbardziej zielone od glonów, a potem tylko przekłada kamienia do szkiełka z młodymi, 1 dzień i są wyczyszczone.
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#5

Post autor: piotrek78 »

ESSPRESSO_SS pisze:A ile te maluchy mają ,może jeszcze nie wchłonęły woreczka , jak już zaczną samodzielnie pływać to i jedzonka zaczną szukać, mam znajomego który ma osobny pojemnik z kamieniami, trzyma na oknie, żeby kamyczki były jak najbardziej zielone od glonów, a potem tylko przekłada kamienia do szkiełka z młodymi, 1 dzień i są wyczyszczone.
Dobra metoda, jak chcesz zielonej wody na start to daj znać. A za parę dni będą równie chętnie jadły micro i świeżą artemię (szybszy wzrost).
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#6

Post autor: Lech-u »

ESSPRESSO_SS pisze:...może jeszcze nie wchłonęły woreczka...
To chyba była przyczyna.\Wczoraj spróbowałem jeszcze raz podać tabletkę i sporo z nich obsiadło jak komary turystę.

Przy okazji ciekawa obserwacja: tabletka dla ryb dennych zostawiona w wodzie na ok. 2 godziny "urosła" do średnicy około 6 cm. Pierwszy raz miałem okazję zobaczyć tak gigantyczną tabletkę dla glonków!

klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#7

Post autor: klara55 »

Też się zastanawiałam co im podawać.Kupiłam tabletki, ale efekt tego był taki,że zbrojniki nie ruszyły tego (jeden znalazł i szybko zrezygnował z tego) za to reszta obsady molinezje,mieczyki i gupiki rzuciły się na to jakby nic nie jadły(a zanim dałam tabletki dostały sporą porcję mrożonych robaczków) do tego tak walczyły o te tabletki,że poobgryzały sobie płetwy :/ A zbrojniki dalej siedzą na roślinach, szybie itd. Czytałam o ogórkach,cukinii tylko jak to podać po prostu plasterek dać,czy kawałek skórki? Poza tym teraz wczesną wiosną to jest tak naszprycowane chemią,że sama staram się unikać ich jedzenia. Nie wiem mam wrażenie,że glony to dla nich za mało. A nie dodałam już nie aż takie maluchy maja 2-3 cm :-D

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#8

Post autor: Zbyszek »

Napisałaś, że masz w zbiorniku: molinezje, mieczyki i gupiki - to z pewnością za wiele glonów nie ma w akwarium, bo to ryby glonożerne. Tabletki roślinne są jak najbardziej wskazane dla tych gatunków i oczywiście dla zbrojników również. Przy odchowie narybku zbrojnika nieodzowne jest drewno - jeśli nie masz go w zbiorniku to koniecznie włóż jakiś korzonek. Co do ogórka to możesz dać plasterek, ale nie może za długo leżeć w akwarium (kilka godzin) bo zacznie gnić. Gotowane: brokuły, kalafior, marchew, itp, - praktycznie większość warzyw zbrojniki będą wcinały z apetytem :).

Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#9

Post autor: Akwariusz »

Tabletki ponoć zawierają wszystko, czego ryba potrzebuje, z jakiegoś powodu w składzie zazwyczaj jest dużo popiołu. zawsze mi bardzo brudziły wodę.
ja karmię młode płatkami spiruliny i gotowanym brokułem, kalafiorem, sparzoną sałatą, ogórkiem, cukinią...
spotkałem się z opinią, że marchew niekoniecznie się powinno podawać. ma podobno zły wpływ na układ pokarmowy glonojadów. drewno bardzo wskazane.

klara55
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 2:29 pm
Lokalizacja: Warszawa,Rembertów Stary
Na imię mam: Beata
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#10

Post autor: klara55 »

Ogórkiem pogardziły . Jutro ugotuję "dzieciom" brokuła.
Awatar użytkownika

Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#11

Post autor: Lordam »

Zbrojniki wcale nie są glonożerne... Jest to bardzo często powielany mit, czasami coś podskubią ale nie można traktować tego jako głównego źródła pokarmu!
Zwykłe ancistrusy sp., które są mylnie nazywane zbrojnikami niebieskimi karmimy przede wszystkim pokarmem roślinnym. Jest to zbrojnik, którego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia karmy roślinnej.
Z pokarmów gotowych polecam tabletki dedykowane rybom dennym na bazie spiruliny m.in. Hikari Algae Wafers, Tetra Pleco Tablets, Sera Tablets czy Tropical Pleco Wafers. Są to pokarmy wysokiej jakości, które nie brudzą zbytnio wody i dostraczają dużo wartości odżywczych. Dodatkowo można, a nawet należy podawać warzywa. Ja swoim serwuję zazwyczaj cukinię, czasami ogórka czy paprykę. W celu zastymulowania do tarła można podawać pokarmy mięsne (1x w tyg, raczej nie częściej) i przede wszystkim mrożonki wysokiej jakości tj. szklarka, kryl, oczlik, solowiec, rozwielitka oraz pokarmy tabletkowane na bazie mięsa np Hikari Carniviore czy Tropical Carniviore.
Ostatnia uwaga. Każdy, ale to każdy zbrojnik potrzebuje korzeni do prawidłowego funkcjonowania jelit. Są one niezbędne w diecie, aby zachować zdrowie i kondycje u naszych podopiecznych. Należy zapewnić korzenie o różnej twartości.
Odnośnie narybku, karmimy tym samym co dorosłe egzemplarze. Można podawać więcej pokarmu mięsnego, który jest bardziej kaloryczny. Pokarm należy skruszyć i podać w formie zawiesiny bądź pyłu.
Hoduję zbrojniki:
Ancistrus l-183 (WF)
Ancistrus l-181
Ancistrus l-180 (WF)
Ancistrus l-88 (WF)
Ancistrus cirrhosus (WF)
Ancistrus Rio Paraquay (F1-2)
Sturisoma aureum
viewtopic.php?f=15&t=26562" onclick="window.open(this.href);return false;

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#12

Post autor: Zbyszek »

Lordam pisze:Zbrojniki wcale nie są glonożerne... Jest to bardzo często powielany mit, czasami coś podskubią ale nie można traktować tego jako głównego źródła pokarmu!
Widzę, że kolega specializuje się w zbrojnikowatych, ale niestety co do spożywania glonów to nie ma racji. Nie wiem jak inne zbrojniki, ale zwykły Ancistrus sp. (a o nim właśnie dyskutujemy w tym temacie) jest jak najbardziej glonożerny i z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że zjada glony. I to wcale nie jest tak, że " czasami coś podskubią" - ale pomimo podawania tabletek, warzyw, drewna, itp. i tak jedzą glony. I dla mnie to nie jest żaden mit, dla mnie jest to fakt, że zbrojniki jedzą glony.
PS: Kolego Lordam prosze zrobić proste doświadczenie - włożyć jakiś przedmiot porośnięty glonami do akwarium ze zbrojnikami i zobaczyć co się będzie działo ? Czy aby na pewno nie jedzą glonów ? Nie obraź się, ale widząc, że hodujesz zbrojniki, dziwi mnie to co napisałeś - "Zbrojniki wcale nie są glonożerne".
Awatar użytkownika

Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#13

Post autor: Lordam »

Ależ oczywiście, że będą jadły jeżeli nie dostarczy im się innego pełnowartościowego pokarmu, jednak tak jak zaznaczyłem trzeba je karmić wysokiej jakości pokarmem, aby ich wzrost był szybki i bezproblemowy. Oczywistym jest, że jeśli nie będziemy ich karmili innym pokarmem to będą spożywały glony, lecz należy im dostarczyć dobry pokarm, a o glonach zapomną.
PS. mam u siebie całe akwarium ancistrusów sp i wiele kamieni jest oglonionych, kwestia przyzwyczajenia żywieniowego.
Hoduję zbrojniki:
Ancistrus l-183 (WF)
Ancistrus l-181
Ancistrus l-180 (WF)
Ancistrus l-88 (WF)
Ancistrus cirrhosus (WF)
Ancistrus Rio Paraquay (F1-2)
Sturisoma aureum
viewtopic.php?f=15&t=26562" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Re: Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#14

Post autor: bory »

Wtrącę się bo też mam dwa zbrojniki (pospolite).
Lordam pisze:(...) Oczywistym jest, że jeśli nie będziemy ich karmili innym pokarmem to będą spożywały glony, lecz należy im dostarczyć dobry pokarm, a o glonach zapomną.
PS. mam u siebie całe akwarium ancistrusów sp i wiele kamieni jest oglonionych, kwestia przyzwyczajenia żywieniowego.
Wg mnie to jest właśnie odpowiedź dlaczego Twoje nie są glonożerne - są po prostu rozpieszczone ;) Jak kota kilka razy nakarmiłem drogą karmą to na whiskasa też nawet patrzeć nie chciał :D

Dla moich zbrojników glony to podstawowa dieta - dzięki temu mam czyste akwarium. Oczywiście dostają też pokarm dedykowany co jakiś czas, ale z moich obserwacji wynika, że nie są nim za bardzo zainteresowane (już bardziej interesują się nim molinezje i krewecie). Są zdrowe i żwawe więc widocznie taka dieta im pasuje.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Re: Czym karmić maluchy zbrojnika niebieskiego?

#15

Post autor: Tygrys »

Ja zawsze swoim maluszkom zbrojnika dawałem liść gotowanej kapusty,niesolonej.Zajadały sie nia jak szalone,moje obecna parka zbrojnika tak samo je tylko glony,raz tygodniu dostają tabletke.
ODPOWIEDZ