Dziwne zachowanie zbrojnika

Przedstawiciele: zbrojniki, kiryski, sumiki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dziwne zachowanie zbrojnika

#1

Post autor: SunFireX »

Ostatnio w akwarium mojej dziewczyny razem zauważyliśmy dziwne zachowanie zbrojnika niebieskiego. W zbiorniku jest typowy wewnętrzny FAN Aquauela z "tłumikiem", plastkowym wylotem (patrz zdjęcie). Starszy glonojad, mierzący około 15cm zaczął pyskiem przyczepiać się na filtrze (patrz czerwone koło) a jego ciało idzie na "tłumiku" (zielone koło). Glonojad oczywiście siedzi przyczepiony do fitlra do góry nogami, czasami przyssysa się mocniej i całe napowietrzanie laduje mu do brzucha.

Czy ktoś kiedykolwiek spotkał się z takim zachowaniem glonojada?

Nic nie robi sobie ze zmiany napowietrzania, po wyłączeniu filtra odpływa, a następnie gdy znowu zostanie włączony jest już w nim spowrotem.

Może jest to jakieś typowe zachowanie glonojada... tylko jeszcze o tym nie wiem? Może ktoś będzie miał pomysł co może powodwać to niecodzienne zachowanie ryby.
Ostatnio zmieniony wt maja 10, 2011 1:03 pm przez SunFireX, łącznie zmieniany 1 raz.

Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#2

Post autor: Balbinka »

A moze to jest jego sposob na zycie: spa, masaz, bicze wodne? :lol: :hah:
A swoja droga to ciekawe co tej rybce strzelilo do glowy.
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#3

Post autor: SunFireX »

Ewidentnie coś mu się pomieszało :) I wątpie żeby szukał masazu :-P
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#4

Post autor: saintpaulia »

Jak dla mnie nic nadzwyczajnego. Chociaż moje nie łapią powietrza, to posiłować się z prądem na tej części filtra lubią. To znaczy takie młode zbrojniczki do 5 cm wielkości. Starsze może też by lubiły, ale w swoim lokum mają zewnętrzny filtr. Uważać trzeba przy zupełnych malcach, bo w swoim zapale potrafią dostać się do wirnika.
Poza prądem wody, czasem wydaje się je tam ciągnąć zabrudzenie wylotu z głowicy.

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#5

Post autor: peater »

jest to calkiem typowe zachowanie dla glonojadów :) już wiele razy czytałem podobne posty zaniepokojonych akwarystów - glonojady miewają "odchyły" ;)
polecam lekturę :
http://www.inco.wroc.pl/~ar43/index.html
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#6

Post autor: SunFireX »

Rozumiem, w takim razie troche nas to uspokaja :)

peater pisze:polecam lekturę :
http://www.inco.wroc.pl/~ar43/index.html
Czytałem chyba większość artykułów na tej stronie, miły starszy Pan ma dość abstrakcyjne podejście do tych ryb :roll:
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#7

Post autor: lwica79 »

Być może zbrojnikowi brak glonów...a jak ktoś już wspomniał tam właśnie często się osadzają. próbuje je zeskrobać z wylotu filtra. Spróbuj dawać mu tabletki ze spiruliną np. SpiruTabin Tropicala . Moje zbrojniki się bez tych tabletek niemal nie są w stanie obejść...a noworodki tylko na nich przezywają jak brakuje w akwa glonów.

Nigdy nie zauważyłam po swoich zbrojnikach a mam ich sporo żeby lubiły jakoś specjalnie prąd wody. Jednak to że pchają się do rurek gdzie osadzają się glony(a te właśnie niektóre prąd wody uwielbiają) to owszem... to bardzo chętnie.
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#8

Post autor: Krzysiek »

Też widziałem takie zachowanie zbrojników u siebie w akwarium parę razy - sporadycznie, jak pojawiło się tak zniknęło...

Ale raz to okazało się dość groźne, bo glonojad zatkał łbem wylot wody i woda poleciała tą rurką którą normalnie jest zasysane powietrze! Woda zaczęła się normalnie wylewać z akwarium, ale akurat byłem w pobliżu i przyuważyłem, i uratowałem dzień :P
Myślałem, że ta rurka jest zbyt cienka by woda nią popłynęła, ale wtedy była nowa miękka założona, a filtr chyba świeżo czyszczony, to poszło!
100l morskie
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dziwne zachowanie zbrojnika

#9

Post autor: SunFireX »

Krzysiek pisze:Też widziałem takie zachowanie zbrojników u siebie w akwarium parę razy - sporadycznie, jak pojawiło się tak zniknęło...

Ale raz to okazało się dość groźne, bo glonojad zatkał łbem wylot wody i woda poleciała tą rurką którą normalnie jest zasysane powietrze! Woda zaczęła się normalnie wylewać z akwarium, ale akurat byłem w pobliżu i przyuważyłem, i uratowałem dzień :P
Myślałem, że ta rurka jest zbyt cienka by woda nią popłynęła, ale wtedy była nowa miękka założona, a filtr chyba świeżo czyszczony, to poszło!
Mam nadzieję, że to takiego incydentu nie dojdzie :P
Dziękuje za rady.
ODPOWIEDZ