Tetra Cesarska

Przedstawiciele: neony, bystrzyki, błyszczyki, tetry, zwinniki, miedziki
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Tetra Cesarska

#31

Post autor: Lech-u »

Ostatni post z poprzedniej strony:


!

Apeluję o merytoryczne dyskusje. Bez złośliwości.
Mówmy o faktach, własnych doświadczeniach i szanujmy zdanie innych. Nikt z nas nie posiadł wszystkich rozumów świata i prawdopodobnie każdy ma swoje argumenty merytoryczne.

Bądźmy bardziej przyjaźni wobec siebie, a na pewno wszyscy zyskamy.

No i warto trzymać się wątku. Bo Moderatorzy wkroczą do akcji.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Tetra Cesarska

#32

Post autor: Lucas »

kwiat pisze: wt mar 30, 2021 9:29 am Lilek mnie nakręcił . A widzisz, to trzeba napisać, żeby np. kupował kiryski stopniowo z różnych źródeł, żeby nie były spokrewnione do osiągnięcia odpowiedniej ich ilości. Inaczej ktoś kupi i będzie trzymał 2 szt.

Mógłbyś coś więcej napisać w tym temacie? Bo o tym nigdy nie słyszałem. Rozumiem że powinienem kupować po parę sztuk w kilku sklepach? Dopytywać o źródło rybek?
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Tetra Cesarska

#33

Post autor: kwiat »

Lucas pisze: wt mar 30, 2021 9:37 pm Rozumiem że powinienem kupować po parę sztuk w kilku sklepach? Dopytywać o źródło rybek?
Jeżeli masz zamiar rozmnożyć kiryski i chcesz, żeby potomstwo było silne i zdrowe to dobrze aby rodzice nie byli spokrewnieni. Zasada dotyczy wszystkich ryb. Chów wsobny będzie powodował powstawanie deformacji u ryb. Może widziałeś kiedyś garbate (krzywe) gupiki? To właśnie efekt rozmnażania w zamkniętej grupie. Kupując całe stado kirysków w jednym sklepie mamy bardzo duże prawdopodobieństwo, że są to ryby blisko spokrewnione lub nawet z jednego miotu. Jeśli nie zamierzasz ich rozmnażać to nie ma to znaczenia.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Tetra Cesarska

#34

Post autor: DanielP »

Ja również należę do osób, które preferują mniejszą ilość ryb w akwarium. Moim zdaniem w takim akwarium łatwiej jest utrzymać równowagę i stabilność. Mniejsza ilość ryb wydala mniej szkodliwych związków i wtedy można pozwolić sobie na mniejsze podmianki itd. Mojej opinii nie należy traktować jako wyznacznika ponieważ każde akwarium tworzy mały ekosystem zamknięty w szkle i każde jest inne czy to pod względem obsady ryb, roślin i parametrów wody. Przerybione akwaria też mają prawo bytu i zależne są od potrzeb akwarysty. Nigdy nie rozumiałem przeliczników litrów wody w stosunku do wielkości czy ilości ryb. Każdy akwarysta powinien kierować się zdrowym rozsądkiem. Wystarczy wyposażyć się w wiedzę dotyczącą maksymalnej wielkości jaką osiąga ryba itd. a następnie zapewnić jej optymalną ilość miejsca w zbiorniku tj. tyle, żeby mogła w nim m.in. swobodniej pływać. Zarybiając zbiornik trzeba zadać sobie pytanie czy chcemy mieć "sardynki w puszce" czy ryby, którym choć w małym stopniu spróbujemy zapewnić warunki zbliżone do tych w naturze. Absolutnie nie chcę nikogo przekonywać do swojej racji ale proszę tylko o refleksję :D Reasumując uważam,że w tytułowym zbiorniku lepiej prezentowałaby się ławica jednego gatunku np. drobnoustków a do tego parka/harem apisto i ewentualnie stadko kirysków.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Tetra Cesarska

#35

Post autor: Lucas »

kwiat pisze: wt mar 30, 2021 10:35 pm Jeżeli masz zamiar rozmnożyć kiryski i chcesz, żeby potomstwo było silne i zdrowe to dobrze aby rodzice nie byli spokrewnieni. Zasada dotyczy wszystkich ryb. Chów wsobny będzie powodował powstawanie deformacji u ryb. Może widziałeś kiedyś garbate (krzywe) gupiki? To właśnie efekt rozmnażania w zamkniętej grupie. Kupując całe stado kirysków w jednym sklepie mamy bardzo duże prawdopodobieństwo, że są to ryby blisko spokrewnione lub nawet z jednego miotu. Jeśli nie zamierzasz ich rozmnażać to nie ma to znaczenia.
Jaka jest szansa że małe kiryski / lub inne rybki bez mojej interwencji przetrwają w akwarium?
Jeżeli całkiem sensowna to by oznaczało tyle, że przy zbyt dużej liczbie musiałbym część oddać a nie chciałbym żeby przez mój brak dalekowzroczności maluchy cierpiały w jakikolwiek sposób...
DanielP pisze: wt mar 30, 2021 11:18 pm Absolutnie nie chcę nikogo przekonywać do swojej racji ale proszę tylko o refleksję Reasumując uważam,że w tytułowym zbiorniku lepiej prezentowałaby się ławica jednego gatunku np. drobnoustków a do tego parka/harem apisto i ewentualnie stadko kirysków.
wezmę to pod uwagę :) uważam, że żadnej opinii osoby która zajmuje się jakimś zagadnieniem długo nie należy ignorować

póki co ze względu na wszystkie Wasze opinie zastanawiam się czy nie zrobić tak, żeby z racji dość sporego przejścia z jednego litrażu na drugi spróbować (jeżeli już wszystko zainstaluje według planu) wpuścić rybki z obecnego akwarium i zobaczyć jak będą się zachowywać i ewentualnie stopniowo uzupełniać obsadę

przypuszczalnie żeby wszystko współgrało i żeby rybki się dobrze czuły wszystkie rybki które pozostały mi już w niewielkich ilościach (lub nie do końca świadomie zdecydowałem się na zbyt mało sztuk) zwyczajnie będę próbował oddawać
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Tetra Cesarska

#36

Post autor: kwiat »

Lucas pisze: śr mar 31, 2021 12:40 am Jaka jest szansa że małe kiryski / lub inne rybki bez mojej interwencji przetrwają w akwarium?
Raczej bardzo niewielka. W gęsto zarośniętym zbiorniku jakaś pojedyncza sztuka może się uchować. Na więcej bym nie liczył.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Tetra Cesarska

#37

Post autor: Lucas »

kwiat pisze: śr mar 31, 2021 8:37 am Raczej bardzo niewielka. W gęsto zarośniętym zbiorniku jakaś pojedyncza sztuka może się uchować. Na więcej bym nie liczył.
Po przemyśleniu, niewielka szansa to wciąż szansa :)
Zatem muszę pomyśleć o dywersyfikacji źródeł rybek :)
W sobotę zatem szykuje się objazd po różnych akwarystycznych żeby pooglądać co i jak :D


a jezeli zdecyduje się na tetry - niezwłocznie Was poinformuje i porobię zdjęcia :)
ODPOWIEDZ