Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

Przedstawiciele: neony, bystrzyki, błyszczyki, tetry, zwinniki, miedziki
ODPOWIEDZ

Autor
shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#1

Post autor: shadowrider »

U mnie w baniaku danio różowe tracą kolor.
Brałem z różnych miejsc - po kilku tygodniach robią się zwykłe pręgowane.
Bardzo źle chyba im nie jest - kilka razy się okociły.
Woda RO+kranowit 1:1 podmiana raz w tygodniu. Podłoże żwirek bazaltowy. CO2 z butli 6h.
Mam jeszcze neony czerwone - cały czas są czerwone, krewetki RC niektóre też czerwone.
Żarcie: JBL novobel, mieszanka tropicala.
Jakie warunki musi mieć ta ryba żeby trzymała kolor?

Kiperka

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#2

Post autor: Kiperka »

Znawcą nie jestem, ale z tego co zasłyszałam te wszystkie danio koralowe to po prostu zwykłe pręgowane. Kolor zawdzięczają modyfikacjom genetycznym lub barwnikowi (czy to na jedno wychodzi?).

Nie wiem, czy jedzenie wybarwiające dałoby jakiś skutek na dłuższą metę...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#3

Post autor: rudy1986 »

Tak jak napisala Kipera, ryby po jakims czasie straca intensywnosc barwy i pokarm nie pomoze, tak jak z tetra kolor i prxezroczkami indyjskimi

Wysłane z mojego GT-P3100
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#4

Post autor: jgoluch »

Ja zauważyłem u siebie, że pływając w akwarium zawsze były blado różowe, wręcz podobne do pręgowanych.
Zupełnie inne wybarwienie, niż wtedy kiedy brałem je ze sklepu.
Przez okres gdy je trzymałem, kilka razy je przenosiłem oraz odławiałem.
I co mnie najbardziej zdziwiło...
Zawsze w zbiorniku zastępczym (bez oświetlenia, nieprzeźroczyste szyby), nabierały kolorów.
No czary normalnie!
Gdy wracały do akwarium, po krótkim czasie znów traciły wybarwienie.
Do dziś nie wiem, dlaczego tak się działo...

_______________________
Tapapatatalknięte
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Odp: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#5

Post autor: rudy1986 »

Moze byl inna kat odbicia swiatla i to sprawialo takie wrażenie. Zobaczcie jak mozna zmienic ubarwienie ryby zmieniajac oswietlenie, podloze i tlo

Wysłane z mojego GT-I9100
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#6

Post autor: Drottnar »

A może te ryby lubią, gdy jest dużo cienia i w normalnie oświetlonym czują się źle?

Napisane z dala od komputera.

Dein

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#7

Post autor: Dein »

Bardziej bym stawiał na to, że w stresie bledną ich naturalne kolory, a uwydatniają się resztki zanikającego różu.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#8

Post autor: jgoluch »

Jeszcze przyszło mi do głowy, że może niższa temperatura (i/lub) wysokie pH może je nieco wybarwiać.
Ale to tylko odnoszę się do moich warunków opisanych w poprzednim poście.

_______________________
Tapapatatalknięte
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#9

Post autor: rudy1986 »

Na neony pH kwasne dziala wybarwiajaco. Co do Danio watpie zeby tak to dzialalo. Temperatura tez dziala na kolor ryb. Ale co do nich to niestety traca barwe bo widze to po swoich sklepowych ze po czasie blakna.

Wysłane z mojego GT-I9100
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#10

Post autor: jgoluch »

Rozwiewasz moje wątpliwości, więc u mnie to musiał być czynnik światła.

_______________________
Tapapatatalknięte

Autor
shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#11

Post autor: shadowrider »

Wygląda na to że im u mnie za dobrze.

Jeszcze pytanie jak się porozumiewają ryby?
Danio trą się u mnie w akwarium ogólnym. Raz znalazłem na przedniej szybie milimetrowego daniosa, przeniosłem go do krewetkarium, gdzie sobie podrósł. Był już na tyle duży że podejrzewałem, że może już podgryzać małe krewetki, a na tyle duży, że już nie powinny go zjeść dorosłe ryby, więc przeniosłem go z powrotem do ogólnego. Tylko go wrzuciłem i nic więcej nie dłubałem w wodzie.
I tu ciekawa obserwacja. Było to wieczorem, po całym dniu gazowania CO2. Młody był nie przyzwyczajony i od razu złapał przyduchę - stał w kącie przy powierzchni. Dorosłe danio, jak go zobaczyły kilka razy go szturchnęły i momentalnie złapały panikę. Nerwowo uciekały i próbowały się chować po kątach. Był większy strach niż kiedy łapię je siatką. Inne ryby przy tym zachowywały się normalnie. W sumie nawet jak rak złapie danio i go tarmosi to nie wywołuje to większego zainteresowania u innych ale przy tym maluchu poruszenie było wielkie.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#12

Post autor: Miro »

Ryby po prostu się znają.Czytałem o takim eksperymencie.Do jednego akwa. wpuszczono 1 cm neonki i 1 cm jakieś drapieżne .Razem dorastały,drapieżne po osiągnięciu ok 10cm nie reagowały na neonki.Do ich zbiornika wpuszczono nowe neonki.Nowe przez jakiś czas były zagubione Bały się drapieżnych,pływały wystraszone.Drapieżne [jakieś pielęgnice] od razu zareagowały,wybrały wszystkie nowe neonki.
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Re: Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#13

Post autor: Frosch »

Odpowiem w sprawie różowej barwy danio. Różowe danio nie są podbarwiane jak przeźroczki czy żałobniczki, ani pasione wybarwiającym pokarmem. Są to ryby transgeniczne, które mają gen z pewnego żyjątka morskiego (niestety nie wiem jakiego a nie zapytałem się twórcy tych ryb - naukowca z Singapuru, który ostatnio gościł u nas w pracy). Gen kodujący barwnik (czerwone białko) jest dziedziczny. Barwnik ten jest produkowany w mięśniach i innych tkankach. Nie zauważyliśmy, aby u nas w laboratorium ryby blakły, choć mamy je od urodzenia do śmierci. Są różnice w intensywności różu w zależności, czy są to homozygoty czy heterozygoty. Udało nam się skrzyżować różowe ryby z rybami pozbawionymi pigmentu w skórze oraz odblaskowej warstwy irydoforów -mutant Casper i uzyskać potomstwo bez barwnika w skórze a o różowych tkankach. Powstała ryba mega żarówiasta :-D nazwana Casper-pink.

Ryby podobnie jak inne zwierzęta odbierają również chemiczne sygnały alarmowe - wydzielane przez zagrożone lub uszkodzone osobniki.
Co ciekawe również rozwielitki reagują na "zapach" ryby (kairomony) - jeśli nie ma ryby to pływają blisko powierzchni (jest tu więcej glonów). Ale jeśli doda się wody z naczynia, w którym przebywała np. wzdręga, to uciekają w stronę dna (w jeziorze byłoby tam ciemno i ryba nie byłaby w stanie ich upolować).
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#14

Post autor: sylwekw »

Kurcze Frosh taka wiedza to skarb dla akwarysty. Nie pierwszy raz trafiam na Twoją fachową wypowiedź i szczerze podziwiam.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#15

Post autor: 12dot12 »

Stary temat, ale co tam, odkopię.
Ryby są "farbowane" na 2 sposoby:
1 - albo modyfikacja genetyczna przez wszczepienie genów meduzy albo korala fluorescencyjnego,
2 - albo żrąca kąpiel w środkach chemicznych, naruszająca skórę ryby -> następna kąpiel w farbie -> potem wygojenie i na sprzedaż.
Rybki mogą tracić kolor przez to, że były barwione tą drugą metodą. "GloFish", czyli modyfikowane genetycznie ryby, nie tracą koloru, ba! przekazują go swojemu narybkowi. Wpiszcie właśnie "glo fish" na YT czy w Google. Zobaczycie cuda nauki :)

PS. Znowu pomyłka rodzajowa :P danio są karpiowate.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#16

Post autor: rhino »

12dot12 pisze:Wpiszcie właśnie "glo fish" na YT czy w Google. Zobaczycie cuda nauki
Temat był już omawiany i to w tym roku :)
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=43&t=312 ... ra#p258482" onclick="window.open(this.href);return false;

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Danio pręgowane różowe - dlaczego nie różowe

#17

Post autor: 12dot12 »

Dzięki za linka :)
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ