Świecik kongolański

Przedstawiciele: neony, bystrzyki, błyszczyki, tetry, zwinniki, miedziki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Świecik kongolański

#1

Post autor: Zoe »

Witajcie.
Od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką stadka Świecika kongolańskiego, na razie maluchy-jeszcze nie wybarwione- pływają sobie takie śledziki w akwa.
W związku z tym, że w necie jest mało informacji na temat tych rybek proszę wszystkich, którzy mają/mieli z nią coś do czynienia o wszelkie ciekawostki :)
Jak na razie zaobserwowałam, że jest to bardzo fajna ławicowa rybka, ładnie trzyma się w stadzie. Bardzo żarłoczna, je aż do "kwadratowego" brzucha. Ruchliwa i płochliwa.
240l w stronę BW

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Świecik kongolański

#2

Post autor: Łoren »

Rybka jest sympatyczna :) Doskonale rośnie na pokarmach żywych i mrożonkach .Dieta musi być uzupełniana o pokarmy płatkowe. Ryba dorasta do ok 12-14cm ( rośnie dość szybko) .Jest, towarzyska , nie jest agresywna w stosunku do innych mieszkańców akwarium ani tez w stosunku do siebie. Nie niszczy roślin chyba ze jest zagłodzona. Potrzebna jest dobra filtracja biologiczna i/lub sporo roślin - rybki te mają dość wysoką przemianę materii i bardzo intensywnie nawożą zbiornik - wymagają częstych podmian wody - szczególnie jak są większe nawet 2 razy w tygodniu.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Re: Świecik kongolański

#3

Post autor: Zoe »

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się tylko, czy za bardzo nie przyszalałam kupując 15sztuk do akwa 240l...Pływają w nim już 4 duże skalary, 10 otosków i 3 zbrojniki. Chciałabym dorzucić jeszcze parkę ramirezek...
240l w stronę BW

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Świecik kongolański

#4

Post autor: Łoren »

Zoe pisze:Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się tylko, czy za bardzo nie przyszalałam kupując 15sztuk do akwa 240l...Pływają w nim już 4 duże skalary, 10 otosków i 3 zbrojniki. Chciałabym dorzucić jeszcze parkę ramirezek...
To stanowczo za dużo - połowa tych świecików to i tak już będzie na granicy wytrzymałości.To naprawdę spore ryby i potrzebują pokarmów żywych - będą azot produkować w dużych ilościach. Musisz zadbać o dobrą filtrację biologiczną.Co do obsady w ogóle jako takiej - jestem przeciwnikiem łączenia ryb z różnych kontynentów - świecik to ryba afrykańska ruchliwa dynamiczna , skalar - Ameryka południowa ryba dostojna z "charakterem" nie jestem pewien czy w swoim towarzystwie czują się najlepiej ale to tylko tak na marginesie ;) ...takie troszkę misz-masz ale jeśli takie połączenie Ci odpowiada to ok nie krytykuję :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Re: Świecik kongolański

#5

Post autor: Zoe »

Dobierając obsadę starałam się wziąć pod uwagę paramerty wody, w jakiej żyją poszczególne gatunki. Skalary były pierwsze, a szukam zawsze jakichś nieoklepanych rybek więc pomyślałam o Świecikach. Też lubią miękką wodę z dodatkiem garbników. Przeczytałam, że w niewoli nie rosną większe niż 8cm. No nic, pożyjemy-zobaczymy. W razie jak zrobi się zbyt ciasno to będę szukać części nowego domu...
Jeśli chodzi o żywy pokarm to staram się podawać chociaż raz w tygodniu, daję też mrożonki. Na razie świeciki wyglądają na zadowolone :)
240l w stronę BW
ODPOWIEDZ