Ramireza - czy to na pewno para?


Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#1

Post autor: nvdante »

Witam serdecznie!
Od kilku dni w baniaczku pływają mi dwie małe ramirezy - baniak około 80x35x40 ~ 115L. Widać, że się zaaklimatyzowały, ładnie jedzą, chętnie pływają po niemal całym akwa. Ogólnie super, gdyby nie jeden szczegół... według sprzedawcy to para i patrząc po opisach w sieci to prawda, ale coraz częściej i agresywniej ze sobą walczą - innych ryb nie ruszają.
Nigdy jeszcze nie miałem styczności z pielęgnicami, więc być może ktoś może coś podpowiedzieć? Taki charakter? Myślę, że udałoby mi się wymienić sztukę w sklepie na drugą tylko lepiej wymienić samca czy samicę?
Załączam zdjęcia, wybaczcie jakość, samica chyba nie lubi obiektywu ;)
Samiec:
Obrazek
Samica:
Obrazek
Walka - samica niżej, samiec wyżej:
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#2

Post autor: Lech-u »

To jeszcze młode ryby.
Faktycznie wygląda, że to para (samiec i samica), ale z ostateczną oceną płci poczekałbym jeszcze jakiś czas.

Odnośnie "walk": pielęgnice to charakterne ryby, więc i przepychanki nie są niczym dziwnym.

Dopóki nie robią sobie krzywdy, nie ranią się, nie obgryzają płetw itp. to nie masz się czym martwić. Wręcz przeciwnie: masz fajny obiekt do obserwacji.

A jakie inne ryby tam pływają?

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#3

Post autor: nvdante »

Dzięki Lech-u za info. W wielu miejscach są różne informacje, więc już sam nie wiedziałem co jest prawdą. Jedni piszą, że to spokojne rybki i tylko w okresie rozmnażania dochodzi do wzmożonego pilnowania terenu. Inni, że terytorialne i zdarzają się rozwody. U mnie to wygląda tak, że jak mają do siebie 10 cm to wszystkie płetwy stawiają na baczność, trzęsą się w specyficzny sposób i ostatecznie atakują - z reguły szybko się mijają, ale i ugryzienia się trafiły ( w pyszczek i w płetwę grzbietową ). Faktycznie, do obserwacji są bardzo ciekawe tylko, żeby nic sobie nie zrobiły.

Co do pozostałych mieszkańców to chciałem postawić na jeden biotop - Amerykę Południową - więc jest jeszcze 16 neonków i Ampularia.
W najbliższym czasie myślę o kupieniu 4-6 kirysków czarnych ( jeśli znajdę z pomarańczowymi płetwami ) oraz troszkę mi mało neonków, ale nie chcę przerybić, więc tu jeszcze będę kombinował :) Ogólnie dobrze to wygląda?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#4

Post autor: DanielP »

Lechu na podstawie czego wnioskujesz,że to para?Moim zdaniem zdjęcia są zbyt słabe żeby to ocenić. Walki czy jak kto woli przepychanki to naturalne zachowania towarzyszące pielegnicom. Służą pokazywaniu wyższości, siły przy ustalaniu hierarchii w stadzie lub też sprawdzania gotowości do odbycia tarła przez osobniki płci przeciwnej.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#5

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: wt gru 31, 2019 12:02 pm na podstawie czego wnioskujesz,że to para
Na tym etapie to jedynie po płetwie grzbietowej.
Ale wcale nie mam pewności, że to para.
nvdante pisze: wt gru 31, 2019 10:30 am Ogólnie dobrze to wygląda?
Pokaż całe akwarium. Najlepiej w dziale Galerie.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#6

Post autor: nvdante »

Postaram się zrobić kilka lepszych fotek, zarówno ryb oraz akwarium i wstawię, jak najszybciej, ale nie obiecuję, że dziś :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#7

Post autor: Lech-u »

nvdante pisze: wt gru 31, 2019 1:39 pm i wstawię, jak najszybciej
No to czekamy.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#8

Post autor: lwica79 »

hmm.. ostatnio dość intensywnie pasjonują mnie Ramirezki , więc i chłonę wiedzę o nich- w tym praktyczną, bo i odchowałam jedno pokolenie...
Po zdjęciach i tym co piszesz na 99% stwierdziła bym , że to dwa samce. Wśród dwóch osobników różnej płci - nawet jeśli nie przypadły sobie do gustu zazwyczaj samiczka będzie uciekała ustępując dla samca- natomiast dwa mniej więcej tak samo silne samce będą właśnie walczyć.
W sklepie kupując parę niedobraną - samca i samiczkę mamy też mniejszą pewność , że para utworzy "stały związek" , najlepiej więc w grupie młodych wypatrywać już dobranych samoistnie par (co bardzo łatwo jest wypatrzyć jeśli tylko taka para jest) . Ewentualnie kupujemy grupę mieszaną (z 6 osobników ) i po dobraniu u nas resztę odsprzedajemy/oddajemy.
ps. obserwując sporo Ramirezek nie odważyła bym się nigdy stwierdzić płci po płetwach . Zdecydowanie wyznacznikiem jest przede wszystkim czerwieniejący się brzuszek u samiczki + ciut pełniejsza figura + wyraźniej widoczne pokładełko (ale to już jak dojrzeje ) .

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#9

Post autor: DanielP »

Bardzo rzetelny i trafny opis :oklaski: Mam tu na myśli zarówno cechu dotyczące rozpoznawania płci ale i pielegnicowatych zachowań. Myślę,że wielu osobom się on przyda. Teraz poczekajmy na lepsze zdjęcia.
Ostatnio zmieniony śr sty 01, 2020 11:42 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#10

Post autor: nvdante »

lwica79, Bardzo dziękuję Ci za ten opis. W takim razie tym bardziej nie czuję, abym sam stwierdził czy to para czy nie.
Załączam lepsze jakościowo zdjęcia.
On:
Obrazek
Obrazek
Ona:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
razem:
Obrazek

Zdjęcia całego akwa umieszczę w galerii, jak prosił Lech-u.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#11

Post autor: DanielP »

Zdjęcia fajne i zdecydowanie lepsze niż poprzednie ale poza proporcjami ciała i wielkością ryb wskazujacej na rozkład płci brakuje mi jeszcze rożowej plamki na brzuchy samicy Czy zauważyłes takie ubarwienie?Nie podoba mi się ich ubarwienie. Wygląda na to jakby były zestresowane lub nie pasowałby im parametry wody. Wiesz w jakim wieku są ryby?

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#12

Post autor: nvdante »

DanielP pisze: śr sty 01, 2020 6:19 pmrożowej plamki na brzuchy samicy Czy zauważyłes takie ubarwienie?
Niestety nie zauważyłem - pytanie czy za młoda czy to jednak samiec.
DanielP pisze: śr sty 01, 2020 6:19 pmNie podoba mi się ich ubarwienie. Wygląda na to jakby były zestresowane lub nie pasowałby im parametry wody.
Parametrów niestety jeszcze nie znam, postaram się to nadrobić na dniach. Z tym, że tu też widać duże rozbieżności. Pan w sklepie mówił, że 26* minimum, a Internecie widzę czasem, że 26* to max, więc nie wiem kto ma rację. Jest gdzieś jakaś rzetelna strona, żeby to sprawdzić?
Btw.: Mogę sprawdzić jakie parametry są na stronie wodociągów, bo pewnie nie wiele odbiegają od tego.
DanielP pisze: śr sty 01, 2020 6:19 pmWiesz w jakim wieku są ryby?
Kupione około tydzień temu, ale więcej niestety nie wiem. Mają jakieś 2.5-3cm, więc podejrzewam, że około pół roku, ale to moje domysły.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#13

Post autor: Lech-u »

Wszystko to jest bardzo świeże, bardzo młode i bardzo nie wiadomo w czym.

Dlatego proponuję bardzo obserwować, bardzo robić zdjęcia, bardzo wstawiać na forum i bardzo czekać. Żadnych gwałtownych ruchów.

Ciekawy jestem co z tego wyjdzie.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#14

Post autor: nvdante »

Bardzo proszę, poczekamy :)
Dzięki wszystkim za pomoc, pewnie jeszcze wrócimy do wątku, jak już ramki podrosną.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ramireza - czy to na pewno para?

#15

Post autor: JJP2 »

nvdante pisze: śr sty 01, 2020 6:41 pm Mogę sprawdzić jakie parametry są na stronie wodociągów, bo pewnie nie wiele odbiegają od tego.
I tu możesz się mocno zdziwić.
Motylki powinny mieć miękką wodę. Podejrzewam, że twoje ryby są z Azji. Powiedzmy, że woda z kranu im nie taka straszna ale podmiany robiłbym z mixu kranu i wody ro/demineralizowanej.
Popatrz też za jakimś środkiem wzmacniającym dla ryb. Te azjatyckie są nafaszerowane chemią i jak zaczyna się wypłukiwać z organizmu częste są zejścia ryboli.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#16

Post autor: nvdante »

A co powiesz o filtrowaniu wody przez torf, żeby obniżyć PH? Nie chciałbym mieć Black Water, ale wolę to niż lać chemię.
To dobra metoda i czy woda musi przy tym mieć inny odcień?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#17

Post autor: Lech-u »

Woda RO to całkowity brak chemii.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#18

Post autor: DanielP »

Istnieje kilka metod obniżania ph i nie wiąża się one ze stosowaniem chemii. Przepuszczenie wody przez torf, której nie znamy parametrów nic nie da. Najlepszym sposobem na obniżenie ph jest stosowanie wody RO. Zanim zaczniesz ją lać sprawdź czy nie masz czegoś (podłoże, kamienie itp.) w zbiorniku co może Ci podnosić twardości. Błędne jest również myślenie o tym,że woda zabarwiona przez torf stale obniża ph i jest wyznacznikiem tego, że musi ono być niskie.
Ostatnio zmieniony czw sty 02, 2020 4:17 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#19

Post autor: nvdante »

Lech-u pisze: czw sty 02, 2020 4:10 pmWoda RO to całkowity brak chemii.
Troszkę się właśnie z tego dokształcam. Póki co znalazłem RO3 w dobrej cenie. Jak na moje potrzeby, aż nadto ma mocy.
DanielP pisze: czw sty 02, 2020 4:16 pmPrzepuszczenie wody przez torf, której nie znamy parametrów nic nie da.
Raczej myślałem o sytuacji, w której sprawdziłbym jaką wodę mam w akwa, jaką w kranie i dopiero wtedy podjął decyzję o filtracji.
DanielP pisze: czw sty 02, 2020 4:16 pmmoże Ci podnosić twardości
Podejrzewam, że jedynie ziemię ogrodową mam około 6.5 PH ( musiałbym zerknąć, jak będę w domu ), ale przy podmianach 15-20% co tydzień i RO to chyba nie powinien być problem.

Jeszcze takie pytanie ogólne - czego się spodziewać po filtracji? Według producenta PH zmniejszy się o 1-2*, czyli powiedzmy, że zejdę do 5,5-6PH, a co z KH i GH? Będzie 0 lub blisko?
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ramireza - czy to na pewno para?

#20

Post autor: JJP2 »

nvdante pisze: czw sty 02, 2020 5:02 pm Według producenta PH zmniejszy się o 1-2*
To jest nieprawda. Odczyn obojętny wody to 7.0 i zawsze woda będzie dążyła do takiej wartości.

Aby trwale zmniejszyć pH musisz powalczyć z KH (obniżyć je) i dać jakiś stabilizator aby sztucznie trzymało niższy poziom pH. Czy to będzie torf, czy drewno, CO2, kwas to już zależy od Ciebie i tego co masz w zbiorniku.
Zdecydowanie musisz poczytać o odczynie wody, twardości ogólnej i węglanowej. Tylko zrób to w oparciu o dobre źródła a nie jakiekolwiek wpisy na forach.
Aha i bardzo ważne. Ta krążąca po sieci tabelka z zawartością CO2 jest tylko poglądowa. Pamiętaj o tym.
To jest dobry artykuł http://www.pawiookie.pl/artykusy-topmen ... wemenu-371

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#21

Post autor: nvdante »

JJP2 pisze: czw sty 02, 2020 7:23 pmTo jest dobry artykuł
Super, dzięki, rano przeczytam.
Dodano do tego postu po 22 dniach 23 godzinach 49 minutach 30 sekundach
A więc jednak para ;)
Obrazek
Swoją drogą obserwuję je codziennie, ale do dziś nie byłem pewny czy faktycznie widzę plamkę.
Po złożeniu ikry ewidentnie jest.
Obrazek
Tuż przed złożeniem nic nie było widać:
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz sty 26, 2020 12:08 am przez nvdante, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#22

Post autor: Lech-u »

Brawo!

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#23

Post autor: nvdante »

A dziękuję :) Wstrzymałem się z podmianę wody ( tylko uzupełniłem braki ) i podwyższyłem temperaturę do 28*C, więc jeśli dobrze liczę, jutro wieczorkiem powinienem mieć niezłe show z wykluwaniem w roli głównej ;)
Co mogę dać tak małym "robaczkom" do jedzenia? Lata temu dawałem rozdrobnione żółtko, ale czy to dobry pomysł?

Dziś ciężko oczy oderwać od baniaka. Para od rana na zmianę przegania całe stado neonów i to na drugi koniec zbiornika, a jak biedna Ampularia podejdzie za blisko to już wiedzą, gdzie trafiać, żeby z podskokiem zamknęła się w domku.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#24

Post autor: Lech-u »

Obserwacje pielęgnic w akcji porodowej to jedno z ciekawszych zjawisk w akwarystyce.

Dlatego lubię pielęgnice.

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#25

Post autor: nvdante »

Nigdy wcześniej nie miałem pielęgnic, ale faktycznie dają wiele radości :)

Niestety, gdy rano wstałem, okazało się, że po ikrze ani śladu. Pewnie nie dopilnowały, bo nie widziałem nowych osobników :(
Ostatnio zmieniony pn sty 27, 2020 10:30 am przez nvdante, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#26

Post autor: Lech-u »

nvdante pisze: pn sty 27, 2020 10:29 am okazało się, że po ikrze ani śladu
Normalne.
Rzadko za pierwszym razem udaje się utrzymać ikrę.

Niedługo będzie nowe rozdanie.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#27

Post autor: DanielP »

Akwarystyka uczy cierpliwości. Skoro było już pierwsze tarło to kolejne są kwestią czasu. Powodzenia :duży uśmiech:

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#28

Post autor: nvdante »

Lech-u pisze: pn sty 27, 2020 10:31 amNiedługo będzie nowe rozdanie.
To lepiej pospieszę się z przycinką i podmianą wody ;)
DanielP pisze: pn sty 27, 2020 10:39 amPowodzenia
Dziękuję, będę informował :)

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#29

Post autor: DanielP »

Podmiana wody zawsze może dodatkowo pobudzić ryby do tarła :duży uśmiech:

Autor
nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Ramireza - czy to na pewno para?

#30

Post autor: nvdante »

A miałem wieczorem odpocząć ;)
Będzie sprzątanie, podmiana wody, nowa belka led... narzeczona już pyta czy ma wpisać się na listę oczekujących :P
Ostatnio zmieniony pn sty 27, 2020 10:51 am przez nvdante, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ