Wiek kupowanych ryb i nie tylko

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Wiek kupowanych ryb i nie tylko

#1

Post autor: MarioM »

Hej
Zastanawialiście się może nad tym w jakim wieku są rybki/krewetki, które kupujemy w sklepach? Ile mają miesięcy albo nawet lat? Np. taki bojownik średnio żyje 2 lata, ale trafia do naszych zbiorników mając ile? 3 miesiące, 5 miesięcy? Jak ma pecha to rok? :/ Albo rybki z odłowu lub egzotycznych hodowli - w jakim są wieku kiedy do nas trafiają. Widywałem już otoski malutkie jak i wieloryby, w tym samym zbiorniku w jednym sklepie. W ogóle jak długo sklepy trzymają ryby? Bo są na pewno takie gatunki, które nie schodzą "na pniu" i trochę czasu w sklepie mieszkają.
Ostatnio zmieniony pt mar 09, 2018 3:19 pm przez MarioM, łącznie zmieniany 1 raz.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wiek kupowanych ryb i nie tylko

#2

Post autor: Lech-u »

Bardzo fajny temat.
Też się kiedyś nad tym zastanawiałem.

Otóż sprawa wygląda tak, że większość ryb na rynku to są podrostki maksymalnie kilkumiesięczne. To oczywiście zależy od gatunku i długości życia ryby.
Im krótszy okres życia tym młodsze ryby trafiają do handlu.
Nie wiem tego na pewno, ale ryby dwumiesięczne przy okresie życia ok. 2 lata to już jest dobry towar do sprzedaży.

Czasami można spotkać ryby dorosłe w sklepie. Według mnie najczęściej jest to "drugi obieg", czyli jakiś akwarysta przyniósł za dużą rybę dla swojego akwarium a teraz sklep ją sprzedaje.

Ryba w sklepie mieszka do... śmierci. Lub do czasu gdy ją ktoś kupi. Bo i tak szkoda wyrzucić rybę, która słabo schodzi.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Wiek kupowanych ryb i nie tylko

#3

Post autor: Miro »

Tęczanka wybarwia się po około roku więc w sklepach muszą być 6-9 miesięczne. Brzydkie śledzie.
Natomiast gupiki sprzedaje się wybarwione a wybarwiają są i mają wygląd jak dorosłe po 6 miesiącach. A rozmnażać zaleca się jak osiągną rok
Wątpie czy są w sklepach ryby z odłowu.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Wiek kupowanych ryb i nie tylko

#4

Post autor: DanielP »

Moim zdaniem najlepszym pomysłem na rozwianie wątpliwości dotyczących wieku ryb jest oprócz sprawdzenia wiedzy czysto teoretycznej(encyklopedie itp.) skonfrontowanie jej z własnymi doświadczeniami dotyczącymi wzrostu konkretnego gatunku ryb lub z jakimś sprawdzonym hodowcą. Oczywiście nie zawsze jest tak,że hodowaliśmy jakiś gatunek i nie znamy hodowców danego gatunku ryb i wtedy pozostaje nam już czysta teoria. Dodatkowo czynnikiem, który może wprowadzać nas w błąd mogą być np. nieodpowiednie warunki w jakich były trzymane ryby i wtedy mogą np. być skarłowaciałe, obciążone wadami genetycznymi itp.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Wiek kupowanych ryb i nie tylko

#5

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: pt mar 09, 2018 9:14 pm Dodatkowo czynnikiem, który może wprowadzać nas w błąd mogą być np. nieodpowiednie warunki w jakich były trzymane ryby i wtedy mogą np. być skarłowaciałe, obciążone wadami genetycznymi itp.
Nieodpowiednie warunki - czyli niestety warunki w 90 % sklepów.
Prosty przykład: kupiłem kiedyś w sklepie kilka sztuk pielęgnic severum wielkości około 4 cm. Bardzo często bywałem w tym sklepie i obserwowałem pozostałe w nim pielęgnice - spora część została wykupiona, ale około 5-7 sztuk zostało ze 3 miesiące w sklepie. Po tym czasie zakupione przeze mnie ryby podwoiły swoją wielkość natomiast te w sklepie nadal miały około 4 cm - dla klienta bywającego rzadko w tym sklepie mogłyby się wydawać bardzo młodymi osobnikami. Oczywiście przy tym gatunku 6-cio czy 9-cio miesięczna ryba to nadal młodzież, ale zmiany spowodowane niewłaściwymi warunkami za młodu odbiją się zasadniczo na jej późniejszej jakości.
Jeśli często bywamy w danym sklepie to widzimy czy ryby w nim długo przebywają i jeśli już kupujemy to tylko ze świeżej dostawy, ale jeśli jesteśmy tam rzadko to uważam, że zakup jest zawsze ryzykiem.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Wiek kupowanych ryb i nie tylko

#6

Post autor: DanielP »

Zgadzam się.
ODPOWIEDZ