Szukam pomocy z filtrem

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
VIC95
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr sie 18, 2021 9:50 am
Lokalizacja: Wrocław

Szukam pomocy z filtrem

#1

Post autor: VIC95 »

Witam
Chciałbym się kogoś poradzić w temacie filtra. Mój stary filtr chodził od 2 lat bez zadnego problemu, jednak wczoraj padł więc byłem zmuszony o zakup nowego. Mam akwarium 50l wiec wybor padl na happet delfin 200. Po zakupie wszystko bylo ok, filtr sie uruchomił, wszystko dzialalo az do godzin wieczornych gdy zauwazyłem po powrocie ze filtr jest oderwany od scianki z prawej strony przyysawek, pierwsze skojarzenie to platydora która mam na przechowanie, pomyslalem ze mozliwe że uderzyła o filtr. Nie wiele mysląc przyczepilem filtr do sciany i od razu zdalem sobie sprawe ze cos jest nie tak. Filtr chodzil bardzo glosno, w stylu starych zasilaczy hah, a zeby tego bylo malo nie dzialal już wężyk do napowietrzania. Bąbelki ustawione są jakby na maks mocy, a kręcenie koncówką nic nie daje, wręcz przeciwnie co 1/2 obrotu słychać odgloś jakby zasysania wody, lub bulgotania jej. Bardzo dziwne więc po nieprzespanej nocy przez te hałasy piszę tu do was z nadzieją że to może być nic poważnego i uda się to jakoś naprawić w prosty sposob.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Szukam pomocy z filtrem

#2

Post autor: don_Vall »

Jest gdzieś w nim powietrze i dlatego hałasuje. "napowietrzanie" niewiele daje. Może przez łapie powietrze do środka przez rurkę napowietrzającą i wydaje dźwięki. Filtr często hałasuje jak dotyka szyby (słychać silnik).
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Szukam pomocy z filtrem

#3

Post autor: kwiat »

Słabizna. Wymień na aquael turbo 500 jeśli się zmieści (dla mnie najlepszy wewnętrzny). Będziesz miał nadfiltrację, ale to dobrze.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

legion94
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt wrz 26, 2014 2:25 am
Telefon: 535691329
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Szukam pomocy z filtrem

#4

Post autor: legion94 »

Dokładnie, tak jak mówi Kwiat. Te filtry poza "dogrzewaniem wody" nie mają wad i są niezniszczalne

Autor
VIC95
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr sie 18, 2021 9:50 am
Lokalizacja: Wrocław

Szukam pomocy z filtrem

#5

Post autor: VIC95 »

A znacie jakies dobre sposoby na pozbycie sie tego powietrza? Bo to chyba to jest przyczyną faktycznie, skoro pół dnia chodził ciszej a teraz buczy jak transformator..

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Szukam pomocy z filtrem

#6

Post autor: r10 »

Rozłóż i złóż ponownie, wypróbuj w wiadrze lub wannie.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Szukam pomocy z filtrem

#7

Post autor: mariom222 »

jest tez taka możliwość że zassał coś z podłoża
rozłóż to i przeczyść zanim (piasek?) narobi nieodwracalnych szkód
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Szukam pomocy z filtrem

#8

Post autor: kwiat »

VIC95 pisze: śr sie 18, 2021 1:41 pm A znacie jakies dobre sposoby na pozbycie sie tego powietrza? Bo to chyba to jest przyczyną faktycznie, skoro pół dnia chodził ciszej a teraz buczy jak transformator..
Możesz kombinować z rozkładaniem, wymianą wężyka na świeży etc. Miałem tak z pat mini (który btw jest ok. jeśli ma działać bez wężyka napowietrzającego). Z wężykiem praktycznie nie do ustawienia. Nawet jak ustawisz na maksa i robi młyn, to za jakiś czas zaciąga wodę do wężyka i nie daje powietrza. Do dźwięku też trzeba się przyzwyczaić. Kupiłem turbo 500, założyłem samą większą gąbkę. Dotykam filtra raz na 2-3 miesiące. Z gowna bata nie ukręcisz ;)
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Szukam pomocy z filtrem

#9

Post autor: r10 »

kwiat pisze: czw sie 19, 2021 11:57 amZ wężykiem praktycznie nie do ustawienia.
Mnie się raz udało ustawić w miarę na stałe napowietrzanie: na końcu tej cienkiej igelitowej (lub silikonowej) rurki zasysającej powietrze wcisnąłęm w nią kołeczek taki jak uźywa się w meblach do wciskania w ścianki szefek celem podparcia półek, akurat średnica kołeczka w miarę pasowała do wewnętrznej średnicy rurki, ale obracając ten kołeczek można było go "wkręcać" lub "wykręcać" co okazało się bardzo precyzyjną regulacją.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ