Seachem Matrix

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Seachem Matrix

#1

Post autor: Lech-u »

Co sądzicie o takim wkładzie filtracyjnym?

Lepszy od EHEIM Substrat Pro?

Nie mam z tym żadnych doświadczeń, a wygląda na to, że będzie w kupowanym filtrze. I nie wiem, czy wymieniać, czy zostawić.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Seachem Matrix

#2

Post autor: Ziemiojad »

Sam go niedługo kupuję. Uchodzi za najlepszy materiał do filtracji biologicznej, ale potrzebuje wolnego przepływu wody.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Seachem Matrix

#3

Post autor: Lech-u »

Ziemiojad pisze: śr lip 21, 2021 3:39 pm Uchodzi za najlepszy materiał do filtracji biologicznej, ale potrzebuje wolnego przepływu wody.
Ogólnie filtry biologiczne nie lubią wielkiego "szumu" wody.

A dlaczego uchodzi za najlepszy?
Awatar użytkownika

Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Seachem Matrix

#4

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

Podobno jest najbardziej porowaty ze wszystkich.
Nie wiem czy wiedziałeś, ale matrix jest zrobiony z pumeksu.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Seachem Matrix

#5

Post autor: Lech-u »

Grzybieńczyk z akwarysto pisze: śr lip 21, 2021 6:10 pm pumeksu
Lawa?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Seachem Matrix

#6

Post autor: r10 »

Grzybieńczyk z akwarysto pisze: śr lip 21, 2021 6:10 pmPodobno jest najbardziej porowaty ze wszystkich.
Podobno (wg Filter Media[/b]) najlepszym materiałem filtracyjnym jest gąbka 30 ppi.
Ale jak już miałbym ten Matrix, to może nie wyrzucałbym.
Podobny materiał, a wygląda na znacznie tańszy (jeśli rozwiązać wysyłkę z UK): Swell Alfagrog
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Seachem Matrix

#7

Post autor: Ziemiojad »

Lech-u pisze: śr lip 21, 2021 4:15 pm dlaczego uchodzi za najlepszy?
Bo taki jest :OK: Skuteczny.
Ostatnio zmieniony czw lip 22, 2021 10:41 am przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 1 raz.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Seachem Matrix

#8

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: śr lip 21, 2021 3:39 pmpotrzebuje wolnego przepływu wody
Lech-u pisze: śr lip 21, 2021 4:15 pmfiltry biologiczne nie lubią wielkiego "szumu" wody.
Coś piszecie pod prąd wiedzy. Filtr biologiczny jest skuteczniejszy przy przepływie turbulentnym, a nie laminarnym. Do tego jest skuteczniejszy przy przepływie szybkim, a nie powolnym. Do tego przepływ powolny może nam nie zagwarantować co najmniej dwóch wymian objętości zbiornika na godzinę.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Seachem Matrix

#9

Post autor: Tygrys »

Ja używam sehem matrix już ponad 2 lata. Jest bardzo skuteczny działa około 4 miesięcy. Przez ten czas woda jest kryształ a no2 no3 po4 ,są na poziomie 0,0mgl
zawieszony profil

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Seachem Matrix

#10

Post autor: r10 »

Tygrys pisze: czw lip 22, 2021 12:27 pmdziała około 4 miesięcy
Mowa nie o medium, lecz o przepływie wody (szybkim/powolnym, turbulentnym/laminarnym).
W jakim filtrze (kubełek? sump?)? Jaki masz przepływ (w litrach na godz. lub ilości wymian wody na godz.)?
Co rozumiesz przez "ponad 2 lata" i "działa około 4 miesięcy"? Płukanie co 4 miesiące? To jedyne medium w Twoim filtrze? Ile litrów medium na ile ryb?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Seachem Matrix

#11

Post autor: Tygrys »

a to sorki napisałem wcześniej o purigen,a jeśli chodzi o matrix to chodzi u mnie od 3 lat ten sam ,tylko płukam go przy wymianie purigenu .
zawieszony profil

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Seachem Matrix

#12

Post autor: r10 »

Tygrys pisze: czw lip 22, 2021 1:05 pmnapisałem wcześniej o purigen
Co robisz purigenem?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Seachem Matrix

#13

Post autor: Tygrys »

Wymieniam co 4 miesiące na nowy a mam dwie saszetki po 100gran każda.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Seachem Matrix

#14

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: czw lip 22, 2021 9:19 am Do tego jest skuteczniejszy przy przepływie szybkim, a nie powolnym.
Dlaczego?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Seachem Matrix

#15

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: czw lip 22, 2021 1:27 pmDlaczego?
Bakterie nitryfikacyjne w filtrze są bardziej szczęśliwe. Bakterie nitryfikacyjne tworzą na powierzchni medium filtracyjnego warstwę (film), cieńszą lub grubszą, przy powolnym przepływie laminarnym woda miałaby kontakt tylko z wierzchnią warstewką bakterii, a te bakterie potrzebują zarówno pożywienia jak i tlenu.
A tu wątek o przepływie w akwarium (nie w filtrze): Discussion of laminar vs turbulant flow
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Seachem Matrix

#16

Post autor: Lech-u »

Jednak się nie zgodzę z teorią, że w filtrze biologicznym woda ma płynąć szybko.

Bakterie potrzebują czasu żeby wrąbać jedzonko i przemienić jedne związki w drugie.
A więc dlatego lepiej jak woda płynie wolniej, bo bakteria ma dłuższy kontakt z jedzonkiem.

W filtracji mechanicznej całość zabawy polega na przemieleniu wody ileś tam razy na godzinę, żeby wyłapać syfki, które w sposób czysto mechaniczny muszą się zatrzymać w filtrze. Tam woda może popylać z dowolną prędkością przepływu.

Ale w filtrze biologicznym bakteria, jako organizm żywy, musi mieć czas na zjedzenie kanapki z szynką. Te kanapki nie mogą zbyt szybko przepływać koło bakterii bo nie zdąży złapać jej swoimi niby-rączkami. Dodatkowo przy intensywnym przepływie bakterie mogą się odrywać od miejsca zakotwiczenia i popłyną z nurtem wody (i tak się dzieje nawet przy małym przepływie wody, a co dopiero przy wartkim strumieniu).

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Seachem Matrix

#17

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: czw lip 22, 2021 2:20 pmBakterie potrzebują czasu żeby wrąbać jedzonko i przemienić jedne związki w drugie.
A więc dlatego lepiej jak woda płynie wolniej, bo bakteria ma dłuższy kontakt z jedzonkiem.
W filtrze biologicznym bakteria, jako organizm żywy, musi mieć czas na zjedzenie kanapki z szynką. Te kanapki nie mogą zbyt szybko przepływać koło bakterii bo nie zdąży złapać jej swoimi niby-rączkami.
To Twoja teoria, wyssana z palca - nauka jej zaprzecza, choćby tym że najskuteczniejsze okazują się filtry z ruchomym złożem filtracyjnym, które można porównać do jedzenia kanapki stojąc w rollercoasterze jadącym przez dyskotekę :bęc:.
Ot taki pierwszy z brzegu link:
Fish pond filter system
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Seachem Matrix

#18

Post autor: Ziemiojad »

r10
Musisz poczytać więcej. Nie jakieś patenty do stawów rybnych, ale poczytaj co piszą producenci filtrów i wieloletni akwaryści.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Seachem Matrix

#19

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: czw lip 22, 2021 3:54 pmco piszą producenci filtrów
Od tego się robią zajady ;-).
Nie wiem, na ile miliardów dolarów wyceniany jest biznes akwarystyczny, ale rybactwo poważne zapewne ze sto razy więcej, tam nie ma miejca na pomyłki biznesowe.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ