Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#1

Post autor: Lucas »

Nigdy nie miałem filtra zewnętrznego ani nic wspólnego z nim i zastanawiam się jak powinno się ułożyć filtr / pobór wody / powrót wody / deszczownicę żeby obieg w akwarium był sensowny ale jednocześnie nie tworzył bardzo dużego zawirowania w akwarium.

W obecnym akwarium udało mi się ułożyć wszystko w sensowny sposób (po wielu próbach i obserwacjach ryb) i w miarę możliwości chciałbym podpatrzec / podpytać się jak macie skonstruowany obieg w swoich zbiornikach albo jaki układ zaproponowalibyście do mojego nowego akwarium :)

Deszczownica jak rozumiem musi być lekko ponad wodą z której wylotu muszą być skierowane prostopadle do zbiornika?

Akwarium 80 x 40 x 45 / filtr jbl1502

PS. i jak w to wpisać grzałkę?

1) po Jednej stronie pobór wody, po drugiej stronie powrót wody tak by woda obiegała cały zbiornik:

Obrazek

2) wariant z deszczownicą:

Obrazek

3) inny wariant z deszczownicą

Obrazek

4) pobór wody i powrót w tym samym miejscu

Obrazek

5) pobór wody i powrót w tym samym miejscu ale deszczownica umiejscowiona wzdłuż dłuższej krawędzi:

Obrazek

W kazdym wypadku obawiam się czy nie powstaną jakieś nieruchome miejsca gdzie woda nie dotrze.. jednoczesnie nie chce stworzyć czegoś co niechcący stworzyłem u siebie na poczatku akwarium czyli efektu kiedy przy filtrze nie było w ogóle ryb bo prąd był zbyt silny...
Ostatnio zmieniony sob maja 01, 2021 9:55 am przez Lucas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#2

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: ndz kwie 25, 2021 4:44 pm jednoczesnie nie chce stworzyć czegoś co niechcący stworzyłem u siebie na poczatku akwarium czyli efektu kiedy przy filtrze nie było w ogóle ryb bo prąd był zbyt silny...
Wszystko zależy od tego jakie masz ryby. Jedne lubią lub nawet muszą mieć silny ruch wody... inne nie. Jedne siedzą przy dnie inne przy tafli wody.
Lucas pisze: ndz kwie 25, 2021 4:44 pm Deszczownica jak rozumiem musi być lekko ponad wodą z której wylotu muszą być skierowane prostopadle do zbiornika?
Teoria mówi że chyba wyloty z deszczowiny poziomo względem tafli wody ... ale można ułożyć i pionowo. Tylko wtedy będziesz walił wodą w dół będzie się odbijać od dna i w zależności od dna dalej jakoś se płynąć.
Ja np. długo stosowałem deszczowinę tak jak napisałem wyżej (poziomo względem tafli wody) w pozycji prawie jak u ciebie oznaczona opcja nr. 2 z tą różnicą że deszczowina na krótszej ścianie. To rozwiązanie dawało właśnie efekt przedmuchania całego akwarium bez stref bez ruchu wody.
Teraz mam podobnie tylko deszczowinę zanurzoną w wodzie do połowy zbiornka dlatego że podaję prze dyfuzor narurowy CO2.
Gdyby nie była pod wodą połowa CO2 by uciekała do atmosfery (tak przynajmniej sobie wymyśliłem :P :) ).

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#3

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: ndz kwie 25, 2021 10:24 pm Wszystko zależy od tego jakie masz ryby. Jedne lubią lub nawet muszą mieć silny ruch wody... inne nie. Jedne siedzą przy dnie inne przy tafli wody.
Ryby raczej spokojnie (w mojej opinii) - neonki, agassizy, piskorki, kiryski spiżowe, może drobnoustki długofalowo albo tetry cesarskie - wszystko zależy jak będzie wyglądała relacja w zbiorniku i na ile mi się uda podzielić przestrzeń w akwarium. Z szybkich które zostaną (jeżeli nikt się nie znajdzie) to do końca swojego żywota - danio.
Kenross pisze: ndz kwie 25, 2021 10:24 pm Ja np. długo stosowałem deszczowinę tak jak napisałem wyżej (poziomo względem tafli wody) w pozycji prawie jak u ciebie oznaczona opcja nr. 2 z tą różnicą że deszczowina na krótszej ścianie. To rozwiązanie dawało właśnie efekt przedmuchania całego akwarium bez stref bez ruchu wody.
chyba tak zrobię na początku. Mam nadzieję że da radę tak ułozyć węże ze po przeciwnych stronach będzie pobór wody i oddawanie + uwzględnić od razu ten fakt przy położeniu konkretnych roślin i może nawet nieco zmienić układ który planuje w samym akwarium

CO2 mi odpada bo nie planuje, także pozostaje mi się zastanowić jak rozwiązać zagadnienie z grzałką :)

ale może póki co ktoś jeszcze coś mi zasugeruje :)
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#4

Post autor: K-bomba »

Lucas pisze: pn kwie 26, 2021 12:09 pm jak rozwiązać zagadnienie z grzałką
polecam przepływową z elektronicznym termometrem. nie zajmuje miejsca w zbiorniku.
Ja mam taką ileś lat i działa bez kłopotu.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#5

Post autor: Lucas »

K-bomba pisze: pn kwie 26, 2021 4:47 pm polecam przepływową z elektronicznym termometrem. nie zajmuje miejsca w zbiorniku.
Ja mam taką ileś lat i działa bez kłopotu.

nie masz problemu ze szczelnością czy nagrzewaniem się w szafce?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#6

Post autor: Kenross »

Ale ja jestem nieogarnięty :) to co pisałem że ja stosuje rozwiązanie jak u ciebie w pozycji nr. 2 tylko z ulożeniem deszczownicy na krótszej ścianie to przecież rozwiązanie nr. 3.
Lucas pisze: ndz kwie 25, 2021 4:44 pm 3) inny wariant z deszczownicą
Jakoś patrzyłem na te szkice nie w ta stronę :) Zakładałem że jest to rzut z boku :) nie od góry :P no ale wszystko jasne :)
Lucas pisze: pn kwie 26, 2021 12:09 pm także pozostaje mi się zastanowić jak rozwiązać zagadnienie z grzałką
Ja np. nie mm grzałki w akwarium... za to mam chłodziarkę. Nie ... nie mam ryb zimnolubnych. Utrzymuję temperaturę w akwarium na poziomie 25-27 stopni. Takie mam warunki w domu że nie potrzebuję grzałki. W zimę po prostu chłodziarka rzadko chodzi albo wcale. w lato w upały chodzi prawie bez przerwy. Piszę o tym po to żebyś sprawdził czy na pewno potrzebujesz grzałki :)
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#7

Post autor: K-bomba »

Lucas pisze: wt kwie 27, 2021 9:22 pm nie masz problemu ze szczelnością czy nagrzewaniem się w szafce?
Ze szczelnością to nie ma szansy być kłopotów, bo mocowanie węża jest jak w filtrze.
Natomiast z grzaniem się :roll:
Niestety jest poza szafką, za tylną, więc ciężko mi powiedzieć, czy się nagrzewa.
Ten SunSun co go mam ma termometr i elektroniczne sterowanie, woda nigdy nie wychodzi z niego o wyższej temperaturze niż się ustawi.
Nie nagrzewa się bardziej niż ustawiona temperatura.
Generalnie jak temperatura jest ustabilizowana, to ta grzałka lekko tylko dogrzewa przepływ, to nie jest włączanie pełnej mocy i wyłączanie jak w starych szklanych grzałach..
Zalet wiele, wad nie odkryłem, a kupiłem kilka lat temu.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#8

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: wt kwie 27, 2021 11:26 pm Piszę o tym po to żebyś sprawdził czy na pewno potrzebujesz grzałki
Przyjąłem, zapisuje i temperatura wody od podmianki systematycznie się podnosi. Są lekkie zawirowania (najmniej 23.8 stopnia w nocy, najwięcej 24,9 w dzień).

Bazując na tym zaczynam się zastanawiać i chyba faktycznie - grzałka będzie niepotrzebna. Prędzej chłodzenie :)

Nie wiem tylko czy te wahania dobowe nie są zbyt duże i nie wpłyną na zdrowie rybek.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#9

Post autor: Lilek »

Proponuję deszczownia pod wodą kilka centymetrów, na krótszej ściance, wlot wylot po tej samej stronie. Wtedy obieg jest najlepszy, grzałkę umieszczasz w tym samym rogu i wszystko zakrywasz korzeniami, roślinami, skałami, co tam sobie wymyślisz.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#10

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: pt kwie 30, 2021 8:03 pm Nie wiem tylko czy te wahania dobowe nie są zbyt duże i nie wpłyną na zdrowie rybek.
Jeden stopień C wahania na dobę to żadne wahanie :) W naturze są większe.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#11

Post autor: Lucas »

Lilek pisze: pt kwie 30, 2021 9:17 pm Proponuję deszczownia pod wodą kilka centymetrów, na krótszej ściance, wlot wylot po tej samej stronie. Wtedy obieg jest najlepszy,
no i teraz sam nie wiem jak zrobić :D

nie będzie problemu z kożuchem? :)

Kenross pisze: pt kwie 30, 2021 9:56 pm Jeden stopień C wahania na dobę to żadne wahanie W naturze są większe.
to mam decyzję, z termometrem elektrycznym weryfikacja jest przyjemnością - także będę weryfikował i zapisywał, a w razie co grzałkę zawsze dokupię :)
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#12

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: pt kwie 30, 2021 10:57 pm nie będzie problemu z kożuchem?
W takiej sytuacji (deszczowina pod wodą) korzucha można się pozbyć bąbelkami :duży uśmiech: Mam takie rozwiązanie zastosowane. Bąbelki robi mi dodatkowy filtr wewnętrzny mechanik (gąbka) + dodatkowy ruch wody. Wylot ma obok deszczowiny tylko skierowany na ścianę.
Po za tym przy deszczowinie pod wodą to jak najbardziej wskazane jakieś źródło napowietrzania.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#13

Post autor: Lilek »

Deszczownia pod wodą skierowana w stronę tafli wody i to powinno rozwiązać problem filmu( kożucha), jeśli deszczownia nie pomoże to skimmer. Ruch tafli wody jest również napowietrzaniem.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#14

Post autor: Lucas »

Przerobiłem parę wariantów ustawiłem teraz jeszcze inaczej i zobaczę jak będzie wyglądał ruch wody :)
Dodano do tego postu po 1 dniu 2 godzinach 2 minutach 25 sekundach
Lilek pisze: pt kwie 30, 2021 9:17 pm Proponuję deszczownia pod wodą kilka centymetrów, na krótszej ściance, wlot wylot po tej samej stronie. Wtedy obieg jest najlepszy, grzałkę umieszczasz w tym samym rogu i wszystko zakrywasz korzeniami, roślinami, skałami, co tam sobie wymyślisz.
ustawiłem tak deszczownię dzisiaj i zastanawiam się - w którą stronę masz w tym wariancie skierowany wylot? w głąb akwarium? na taflę?
ja mam prostopadle i mam wrażenie że głównie wszystko odpycham od zasysającej końcówki
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#15

Post autor: Kenross »

żeby zadziałało jak proponuję Lilek to deszczowina skierowana lekko ku górze lub prostopadle do tafli wody a zasys wody przy dnie. Wtedy woda powinna płynąć tak jak skierujesz z deszczowiny, odbijać się od przeciwnej ściany i wracać dołem do zasysu filtra (no i coś tam pójdzie też wody do góry przy odbiciu od ściany co tylko na plus względem filmu na tafli wody).

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#16

Post autor: r10 »

K-bomba pisze: śr kwie 28, 2021 8:17 amTen SunSun co go mam ma termometr i elektroniczne sterowanie
A który konkretnie model? Jestem "na kupnie" filtra i przyglądam się HW-3000, ale opinie ma różne. Zależy mi na sterowaniu przepływem (regulowana moc silnika).

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#17

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: ndz maja 09, 2021 10:43 am żeby zadziałało jak proponuję Lilek to deszczowina skierowana lekko ku górze lub prostopadle do tafli wody a zasys wody przy dnie.
Prostopadle do tafli i zrobił się lekki syfek na powierzchni przez parę dni - przestawiłem dzisiaj i dałem lekko w górę, w kierunku tafli
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#18

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: śr maja 12, 2021 4:55 pm przestawiłem dzisiaj i dałem lekko w górę, w kierunku tafli
Powinno zadziałać na syfek na tafli wody. A czy po tym zabiegu widzisz na tafli jakiś ruch wody ???

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#19

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: śr maja 12, 2021 10:53 pm Powinno zadziałać na syfek na tafli wody. A czy po tym zabiegu widzisz na tafli jakiś ruch wody ???
tak, z góry widać jakby zrobił się taki ruch podobny do górskiego strumienia :) i ruch jest nieco bardziej kołowy ale nie ma to wpływu póki co na taflę w dalszym fragmencie akwarium - może powinienem przekręcić wylot bardziej w kierunku 33 stopni od tego prostpadłego albo jeszcze więcej i zobaczyć jak wtedy będzie zachowywał się ruch wody.

Opcjonalnie zastanawiam się czy z drugiej strony nie dopiąć małego pata mini który by jednocześnie robił za napowietrzacz
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#20

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: śr maja 12, 2021 11:08 pm Opcjonalnie zastanawiam się czy z drugiej strony nie dopiąć małego pata mini który by jednocześnie robił za napowietrzacz
To nie z drugiej strony tylko razem z deszczowiną. żeby ruch wody był w tą samą stronę a nie na środku akwarium się spotykały dwa pędy wody o przeciwnych kierunkach :P
Lucas pisze: śr maja 12, 2021 11:08 pm tak, z góry widać jakby zrobił się taki ruch podobny do górskiego strumienia
Jak widać ruch na tafli wody.... to powinno syfek usunąć z całej tafli wody.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Filtr zewnętrzny i obieg w zbiorniku

#21

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: śr maja 12, 2021 11:54 pm To nie z drugiej strony tylko razem z deszczowiną. żeby ruch wody był w tą samą stronę a nie na środku akwarium się spotykały dwa pędy wody o przeciwnych kierunkach
myślałem o tym samym czyli de facto wlot skierowany w szybę na którą leci prąd z tamtego albo w podłoże
Kenross pisze: śr maja 12, 2021 11:54 pm Jak widać ruch na tafli wody.... to powinno syfek usunąć z całej tafli wody.
Niestety nie usuwa to wtedy całości - możę wina ze nie mam jeszcze kompletnej pokrywy - przy zamontowaniu pokrywy może problem zniknie sam.
Najlepszy rezultat osiągam w kontekście tafli jak włączam filtr na 100% ale wtedy mam wrażenie że mi się robi dosłowny "górski strumień" :D czy też jak kto woli - pralka :D
ODPOWIEDZ