Aquael Ultramax 1500 - jak korzystać?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
amator akwarysta
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:18 am
Lokalizacja: Oborniki
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Aquael Ultramax 1500 - jak korzystać?

#1

Post autor: amator akwarysta »

Witam wszystkich! 3 miesiące temu kupiłem filtr Aquael Ultramax 1500 do akwarium 170l. Prefiltr czyszczę przez co 3-4 tygodnie, natomiast nie czyściłem jeszcze całego filtra, bo wyczytałem gdzieś informację, że posiadacze tych filtrów czyszczą je całkowicie raz na pół roku. Ostatnimi dniami woda w akwarium zrobiła mi się nieco mętna.
1. Jeśli wyczyszczenie prefiltra i podmiana 1/3 wody w akwarium nie pomogło to czy to znak, że cały filtr nadaje się już do wyczyszczenia czy też coś się z nim dzieje?
2. Czy podczas czyszczenia wewnętrznych wkładów do filtra tylko wata filtracyjna wymaga wymiany na nową czy jeszcze któraś z warstw powinna być nowa a nie tylko umyta?

Z góry dzięki za wiedzę :) !
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Aquael Ultramax 1500 - jak korzystać?

#2

Post autor: Virtus »

Ja swojego Unimaxa nie otwierałem przez prawie 3 lata i wcale w środku dużo syfu nie było. Jak masz prefiltr to płucz go przy każdej podmianie i spokojnie możesz nie otwierać filtra. Chyba że chcesz wymienić watę, to OK. Nic więcej nie płucz i nie wymieniaj. A może mętna woda to nie wina filtra...
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Aquael Ultramax 1500 - jak korzystać?

#3

Post autor: Kenross »

Ad.1 Może właśnie jak mówi Virtus ta mętna woda to wcale nie wina filtra ??? Po 3 miesiącach marne szanse żeby aż tak się zabrudził.
Ad2. Zależy co masz w filtrze. np. jakieś wkłady absorbujące się wywala po miesiącu czy 3 (zależy od producenta i co to za wkład). A np. bioceramikę nie należy w ogóle myć. tylko opłukać i to w wodzie z filtra lub akwarium.
ODPOWIEDZ