Wymiana filtra w 112.

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Wymiana filtra w 112.

#1

Post autor: Aqlover »

Witam,
Nie planowałem zakupu zestawu akwariowego, ale wyszło jak wyszło i w końcu dałem namówić się na zestaw diversy. Ogólnie jestem zadowolony z tego co w nim było, ale filtr pozostawia wiele do życzenia. Jest strasznie głośny i trochę tandetny. Niestety zawiodłem się pierwszego dnia, gdy próbowałem usnąć w tym samym pokoju. Ten filtr potrafi ostudzić zapał do akwarystyki. Przenosi wibrację ii strasznie buczy i naprawdę wątpię w rzekomy przepływ 1000l/h, który deklaruje producent. Dlatego więc myślałem nad zakupem filtra. Najpierw chciałem kupić eheima pickup 200 lub 160, ale zacząłem tak czytać i myśleć i może sprawie sobie kubełek, a co. Mam trochę pytań
1:Czy filtr kubełkowy się opłaca w tym litrażu, czy na razie sobie odpuścić i kupić jakiś lepszy wewnętrzny?
2: Jeśli zdecydowałbym się na filtr zewnętrzny, to czy dałoby radę zamontować go w akwarium z pokrywą bez zbędnego wycinania? Nie chciałbym na chwilę obecną przerabiać pokrywy.
Nie chciałbym jakoś bardzo dużo wydać na ten filtr. Wiadomo, że każdy chciałby mieć najlepszy filtr za najniższą cenę, ale nie jestem na razie w stanie wydać np. 400 zł na filtr. Spotkałem się z tymi filtrami: hw-302, ikola 250, aquael maxi kani 350 (wiem, że dość duży, ale na jednej stronie kosztuje 240 zł, czyli mniej niż maxi kani 150), aquael multikani 800.
Hw-302 wydaję się kuszący, lecz czytałem zarówno bardzo pozytywne i bardzo negatywne opinie na jego temat. Ikola nie jest może jakiś znany, ale usłyszałem o nim niedawno i nie wiem do końca jaki jest. Jeśli chodzi o maxi kani to nie wiem, czy nie będzie mi robił pralki, choć nie wiem jak to jest z regulacją przepływu, może by dało radę.
Zależało by mi na tym by filtr był cichy, bo akwarium stoi w mojej sypialni, choć śpię już z obecnym filtrem przez 2 tygodnie, mimo tego, że słychać go z sąsiedniego pokoju. Myślę, że filtr postawiłbym w szafce obok akwarium, bo pod nim , ani zaraz obok też nie da rady.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#2

Post autor: Lech-u »

Te fragmenty pokrywy w kształcie falki są właśnie po to, żeby przeprowadzić nimi węże do filtra zewnętrznego.

Według mnie filtry zewnętrzne są znacząco lepsze niż wewnętrzne.

Ja mam tylko EHEIMy, więc o innych filtrach się nie wypowiem.

A czy to nie jest tak, że woda u Ciebie hałasuje? Plusk wody może być dość głośny.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#3

Post autor: DanielP »

Stosowanie filtra kubełkowego w zbiorniku o takiej pojemności jak najbardziej ma sens. Kubełek daje możliwość umieszczenia w nim większej ilości złoży na których osiedlają się pożyteczne bakterie. Stosowałem kiedyś filtr z serii hw i mam z nim dobre doświadczenia ale tak jak zaznaczyłeś wyżej, bywa z nim różnie. Brałeś pod uwagę używane kubełki eheima? Zgodzę się z Lechem- te wypustki w pokrywie służą m.in do przełożenia przez nie węży, rurek itp.
Ostatnio zmieniony wt sty 05, 2021 4:55 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Wymiana filtra w 112.

#4

Post autor: Aqlover »

Myślałem o eheimach z serii classic, tylko najmniejszy z nich według producenta można zamontować w 150, ale nie wiem czy dałby radę w 112. Ewentualnie eheim classic 250. O używanych jakoś nie myślałem, bo różnie to bywa



Ostatnio zmieniony wt sty 05, 2021 5:13 pm przez Aqlover, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Wymiana filtra w 112.

#5

Post autor: Aqlover »


Lech-u pisze:
A czy to nie jest tak, że woda u Ciebie hałasuje? Plusk wody może być dość głośny.
Nie jest to plusk wody, bo deszczownia jest ustawiona pod taflą wody. Niestety ten filtr przenosi wibracje i nie tylko ja tak z nim mam, bo prawie każda opinia, którą czytałem na jego temat zawierała tę samą wadę-głośność.


Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#6

Post autor: Lech-u »

Aqlover pisze: wt sty 05, 2021 5:13 pm Ewentualnie eheim classic 250.
Dobry wybór do Twojego akwarium.
Aqlover pisze: wt sty 05, 2021 5:13 pm O używanych jakoś nie myślałem, bo różnie to bywa
Akurat z serią Classic jest tak, że im starszy model, tym ma większą szansę na mega-długowieczność.
Czasami te nowe, ze sklepu szybciej padają niż te staruszki, które od 15 lat ciągle mielą wodę w jakimś zbiorniku.

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Wymiana filtra w 112.

#7

Post autor: Aqlover »

Popatrzę trochę na używki, bo znalazłem jbl'a e702 za 150 zł. Ciekaw jestem jak to jest z tymi filtrami, wygląda ok na zdjęciach, ale wlaśnie używane to trochę zawsze loteria.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#8

Post autor: Lech-u »

Mówiąc o "używkach" miałem na myśli TYLKO filtry EHEIM.

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Wymiana filtra w 112.

#9

Post autor: Aqlover »

Hmm, będę się więc skupial na eheimach. Znalazłem 2 eheimy classic 250 oba w cenie 150 zł, w jednym z nich sprzedawca podkreśla zepsuty zatrzask, który rzekomo naprawił i nie przecieka, ale po drugim nie widać jakiś szczególnych wad.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#10

Post autor: aquilamp »

Zakup używanego filtra zawsze wiąże się z ryzykiem i dalszymi kosztami. Filtry eheim są warte zainteresowania, ale mogą wymagać sporych inwestycji. Nowe węże, wkłady są może niedrogie. Ale części już tak. Wymiana wirnika pochłonie 80zl. A jeśli zależy ci na redukcji hałasu to będziesz musiał kupić nowy. Wiem to z własnego doświadczenia. Czasami warto kupić nowy filtr. Masz wtedy pewność że jest to koniec twoich wydatków.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#11

Post autor: DanielP »

Głośność pracy filtrów to również kwestia naszej indywidualnej wrażliwości słuchowej więc dla jednego będzie głośno a dla drugiego umiarkowanie :D Ja nigdy nie musiałem inwestować w używki eheima i u mnie zawsze działały bez zarzuty. Miałem również JBL e1501 i przy nim muszę stwierdzić,że producent znacznie zawyżył jego wydajność. U mnie spadała ona dość szybko. W innych kwestiach nie miałem do niego uwag.

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Wymiana filtra w 112.

#12

Post autor: Aqlover »

Chciałbym w jakis sposób zakończyć ten temat, zdecydowałem się na hydroponikę, pompę, węże i wszystko potrzebne zamówiłem, jeżeli kotś byłby zainteresowany mogę zrobić mini relację z budowy, za wskazówki dot. budowy będę wdzięczny.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#13

Post autor: kwiat »

Ogólnie wiadomo, że najlepszy będzie filtr zewnętrzny. Pomimo, iż dokonałeś już wyboru to ja podzielę się swoim rozwiązaniem. Ja mam w takim zbiorniku Aquael turbo 500. Przez dłuższy czas użytkowałem na standardowej gąbce i ceramice. Jednak trzeba go było czyścić średnio co 3-4 tygodnie w dojrzałym zbiorniku. W związku z tym dokonałem zakupu większej gąbki 15x9 cm (walec gradacji grubej). Rurkę, która była dodatkowo w zestawie nawierciłem na całej długości i dołożyłem do tej standardowej do umieszczania w gąbce. W ten sposób uzyskałem dłuższą rurkę do większej gąbki. Teraz czyszczenie wykonuję średnio raz na 3 miesiące. Filtr zbiera ogromne ilości zanieczyszczeń ze zbiornika co widać przy płukaniu gąbki.
Dodano do tego postu po 2 minutach 58 sekundach
Zapomniałem dodać, że filtra nic a nic nie słychać, ponieważ przyssawki mają redukować ewentualne drgania i to robią.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#14

Post autor: Lech-u »

Aqlover pisze: śr lut 24, 2021 9:26 am jeżeli kotś byłby zainteresowany mogę zrobić mini relację z budowy,
Chętnie poznam ten projekt. Ja mam hydroponikę.

Daj koniecznie relację z zakładania tej filtracji.
Awatar użytkownika

Andrzej7123
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: ndz lut 12, 2017 7:04 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Andrzej
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#15

Post autor: Andrzej7123 »

HW302 w 112L polecam naprawde dobry cichy jest w pkoju gdzie spie ok 4m od łóżka od 6 lat mam.Wymieniłem ostatnio całą glowice kompletną z uszczelką kubła to koszt 56zł. W np. Eiheimie 2013 sam wirnik to przeszło 60 zł,uszczelka 30zł drogo.
112 l roślinne gupik endlera

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Wymiana filtra w 112.

#16

Post autor: Aqlover »

Skończyłem jakieś dwa tygodnie temu hydroponikę. Mam wstawiać zdjęcia tu, czy zrobić nowy temat?




Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wymiana filtra w 112.

#17

Post autor: Lech-u »

Aqlover pisze: ndz mar 14, 2021 3:29 pm Mam wstawiać zdjęcia tu, czy zrobić nowy temat?
Zrób nowy temat w Galerii.
ODPOWIEDZ