Filtr...

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Filtr...

#1

Post autor: yoda50 »

Witam mam pytanie o filtr cichy,.
Co proponujecie ? Mam kaskadę fzn1
I muszę akwarium przestawić do sypialni a przy tym nie da sie spać. Narazie akwarium 60l. W planach coś większego (po 60 myślę o 100)
Co byście doradzili??? Kubełek ??? Coś innego ???



( Plus pytanie z innej beczki kubelek mam ale niestety mnie zalał , kiedyś brak prądu i cała woda z akwarium poszła przez kubełek nie wiem czy to wada filtra czy przypadek. Od tamtej pory nie używany )

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony pt gru 11, 2020 8:04 pm przez yoda50, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr...

#2

Post autor: Lech-u »

A jaki to kubełek?

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Filtr...

#3

Post autor: yoda50 »

Unimax ale modelu nie pamiętam dokładnie 150 albo 250. Kilka lat ma.





Ostatnio stosowany jako filtr w basenie dziecięcym:)

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Filtr...

#4

Post autor: Virtus »

Unimax 250 mam i i ja i jest cichy :) Akwa ma długość 80 i mniejszy chyba byłby za słaby.

A co do zalania przez brak prądu, to raczej nie to. Coś musiało się rozszczelnić.
Ostatnio zmieniony pt gru 11, 2020 11:01 pm przez Virtus, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Filtr...

#5

Post autor: yoda50 »

Cala woda wywaliła przez filtr nic nie było mokre tylko filtr. I wszystko w kolo. Jakies 200l poszlo w podłogę. I od tamtej pory akwarium zlikwidowane i filtr nie na strych. A jak często wymieniasz uszczelki itd ???





Prócz tego co jeszcze???

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Filtr...

#6

Post autor: Virtus »

Od kupienia minęły 3 lata. Ale filtr nie był przez ten czas otwierany :) Trzy tygodnie temu restart, a filtr na tych samych uszczelkach. Nic nie wymieniałem. Na początku wydawało mi się że jest głośny i pisałem do AquaEl że coś za głośno pracuje. Przysłali wirnik (bez żadnych pytań kiedy kupiony czy wysyłania paragonów co bardzo mi się spodobało), ale zanim przyszedł pocztą, to ucichł. Widocznie nie był odpowietrzony do końca. Wydaje mi się że to jest tak zrobione że jeśli uszczelka jest dobrze ułożona i jest poprawnie zamknięty to nie ma szans żeby puściła...

Ja polecam tylko kubełek. Szczególnie że ma później obsłużyć 100l. Miałem też JBL e900 i też nie narzekam. Wcześniej była kaskada i jednak coś mi w niej nie pasowało, a nie była z tych najgorszych bo Hagen Aqua Clear 70.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Filtr...

#7

Post autor: aquilamp »

yoda50 pisze: A jak często wymieniasz uszczelki itd ??

Prócz tego co jeszcze???

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka


Nic cichszego niż unimaxa kupić się nie da. No chyba że wewnętrzny ultrafilter, również od aquaela. Wymień uszczelki w tym co masz. Może węże były niedojręcone.
Ostatnio zmieniony sob gru 12, 2020 7:23 am przez aquilamp, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Filtr...

#8

Post autor: yoda50 »

Oki dzięki w takim razie spróbuję z nim muszę go odkurzyć jak tak kupić wklay i gąbki.
I zacznę od uszczelek. Oki dzięki za pomoc.

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka


dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Filtr...

#9

Post autor: dzemzeswini »

Co do głośnych kaskad, ludzie na youtube robią jakieś spore po 400 litrów i większe i nie mówią, że głośne :). Też zastanawiam się nad drugim akwarium (płytkim i poniżej lub powyżej docelowego) wypchanym porowatym czymś niech robi za filtr biologiczny.

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Filtr...

#10

Post autor: yoda50 »

Ja nie mówię że kaskada jest głośna, tylko po jakimś czasie ubywa wody i robi się wodospad. By było ok wody muszę dolewać min 2 razy

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka


akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Filtr...

#11

Post autor: akfanowyk »

Kaskady mają dwie funkcje, założenia są takie aby wyjąć filtracje z wnętrza, i własnie rodzaj wodospadzika. Szczególnie zważywszy na pierwsze założenie (że nie dodajemy prefiltra aby polepszyć średnią jakość bez pre) zostaje efekt wodospadu.

Dolewki i tak trzeba robić przy każdym filtrze. Kwestia częstotliwości tych dolewek.

Aby wyciszyć maksymalnie jakąkolwiek filtracje to chyba tylko kubełek pod szafką zamykaną i wyciszoną.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Filtr...

#12

Post autor: r10 »

yoda50 pisze: pt gru 11, 2020 8:04 pmmam pytanie o filtr cichy. Co proponujecie?
Filtr kasetowy z małą cichą pompką. To filtr w formie pudełka lub pudła wewnątrz akwarium, pompka stoi (a można powiedzieć leży) na swoich gumowych nóżkach na którejś z gąbek filtracyjnych (czyli dobra amortyzacja). Tego typu filtry to m.in. Juwel, ale nie tylko (dawniejsze Sera B200, B400, chińskie BF200 itp.). z tym że nie dają wielkiego przepływu (skoro pompka mała i chicha). Podobnie filtry gąbkowe hamburskie (HMF) zwykle zrób to sam. Cichy może być również filtr podżwirowy napędzany pompką powietrza (cichą np. piezoelektryczną Tetra Airsilent czy Aquael Oxypro) jeżeli dobrze zestroisz rurki (sztywne zamienić na silikonowe), wypływ (poziomo, a nie pionowo), wężyk (silikonowy co najmniej 3 metry długości, żeby wypływ powietrza był jednolity) i kostkę napowietrzającą (trudna sprawa z cichymi kostkami), ponoć do UGH może być również cicha głowiczka.
Na głośność ma też wpływ grubość szyb, mam kotnik 40 cm z supercienkiego szkła (fabryczne Diversa z pokrywą również cienką jak membrana głośnika) i to nagłośniejszy zbiornik w pokoju (bardzo rezonuje bąbelki z kostki).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ