Restart pomoc

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#1

Post autor: Wamuch »

Witam.

Mam problem.
Akwarium mojego taty wymaga renowacji.
Muszę wymienić podłoże, posadzić nowe rośliny, dokupić rośliny.

Zastanawiam sie czy warto zapłacić komuś aby zrobił to są mnie jeżeli się na tym nie znam czy będę w stanie zrobić to sam.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Restart pomoc

#2

Post autor: Ziemiojad »

Wylac stara wode, wyrzucic stare podłoże, umyć co tam brudne, dać nowe podłoże, posadzić, wlać nowa wodę. Wszystko to zrobisz w dzień. Pytanie jakie duże, małe jest akwarium.
A gdzie będą w tym czasie ryby?
Bo akwarium nie będzie się nadawać od razu do zarybiania.
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Restart pomoc

#3

Post autor: Karol10125 »

Cześć Wamuch,
Myślę ze wymiana podłoża nie sprawi samemu problemu, posadzenie roślin też.
Natomiast dobór gatunków byłby potrzebny ktoś kto się zna lub zadaj pytanie na forum potrzebna jest informacja o litrażu, wymiary i obecne oświetlenie jakie jest.

Ale pytanie gdzie będą ryby które zamieszkują yen zbiornik (chyba ze ich nie ma)

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#4

Post autor: Wamuch »

Dzięki za szybka odpowiedz.

Akwarium ma 105 litrów, dokładnych wymiarów nie pamietam, w weekend będę w domu to mogę podać.
Rybki dam do sąsiada na przechowanie.
Słyszałem coś o tym ze polowe wody trzeba wylać a polowe zostawić czy lepiej wymienić całość ?
Kupowałem zestaw aquaela i tam była chyba jedna świetlówka wiec pewnie bedzie konieczność dokupienia dwóch, w tej sprawie tez się zgłoszę tutaj gdzie i jakie świetlówki kupić No i ewentualnie w kwestii doboru roślin rowniez.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Restart pomoc

#5

Post autor: DanielP »

Jakie podłoże masz w zbiorniku i dlaczego chcesz je wymienić? Może warto byłoby część go zostawić ponieważ ułatwi to ci to start nowego zbiornika i da mu częściową stabilizację. Najlepiej byłoby, aby ryby tego lub kolejnego dnia wróciły do baniaka. Nie oddawałbym ich na przetrzymanie do sąsiada ponieważ może wiązać się to ze zmianą parametrów wody w których były trzymane ryby, co w konsekwencji może skutkować m.in. pojawieniem się jakichś chorób itp. Najbezpieczniej będzie dać je do wiaderka z wodą ze zbiornika i filtrem przykręconymi na maksa. Jeżeli okaże się on zbyt mocny to daj brzęczyk. Kontroluj też temperaturę wody w wiaderku i jeżeli może ona spaść to daj grzałkę. Najlepszy i najbezpieczniejszy restart ułatwi zostawienie jak największej ilości dojrzałej wody i filtra zasiedlonego przez bakterie więc nie płucz żadnych mediów i gąbek. Jak możesz daj też chociaż część dojrzałego podłoża bo to głównie w nim znajduje się najwięcej bakterii. Po zalaniu na nowo zbiornika możesz zaaplikować Aquasan immuno. Ten środek może pomóc i zrobić wiele dobrego :D Jeżeli woda będzie klarowna to ryby możesz wpuścić do zbiornika tego samego dnia a jeżeli nie to poczekaj do kolejnego.

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#6

Post autor: Wamuch »

Jeżeli chodzi o podłoże to obecnie są tam tylko kamyki wielkości Ok 1cm, zastanawiam się czy takie podłoże nie jest zbyt ubogie, Pan któremu wysłałem zdjęcie stwierdził ze jest do wymiany.

Jeżeli miałbym zostawić cześć tego podłoża to mam je wymieszać np ze Żwirkiem czy w jaki sposób to zrobić ? Czy może jednak zostawić to podłoże.

Jeżeli cześć wody mam zostawić to oproznic całkowicie akwarium, wyczyścić i potem wlać spowrotem polowe starej wody oraz polowe nowej ?

Rośliny mogę sadzic od razu ?

Muszę dokupić dwie świetlówki i tutaj rodzi się pytanie- jak sprawdzić jakie konkretnie potrzebuje świetlówki ? Na kartonie od akwarium będzie informacja czy na świetlówce która mam ?

Gdzie najlepiej kupować akcesoria typu świetlówki oraz napowietrzacz + jaki wybrac ? Żeby nie przepłacać ?

Co jeszzze muszę kupić l, jakaś chemia czy akcesoria ?

Przepraszam za zadawanie z pozoru głupich i prostych pytań ale jestem laikiem w kwestii akwarium.
Tata sie podłamał jak jego akwa zaczelo obumierać dlatego chce to zrobić jeszcze raz najlepiej jak się da.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Restart pomoc

#7

Post autor: Ziemiojad »

No restart to jedno ale później codzienna i cotygodniowa konserwacja to drugie.
Jest taki dział na forum dla początkujących poczytaj go. Zobacz w dziale galeria akwaria innych forumowiczów. Zobacz jak wyglądają, co użyli, dlaczego tak, zapytaj ich.
Będzie łatwiej. Lista sprzętu to za mało. Trzeba zrozumieć po co on jest.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Restart pomoc

#8

Post autor: r10 »

Wamuch pisze: pt lis 26, 2021 7:51 amw jaki sposób to zrobić
Zamów (np. z alle z opcją Smart za 40+ złotych) żwirek 2-4 mm w ulubionym przez Ciebie odcieniu. Orientacyjnie 10% pojemności akwa * 2,5 kg/litr = .... kilogramów żwirku.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Restart pomoc

#9

Post autor: Ziemiojad »

r10
Nie znałem tego wzoru. Ale w sumie u mnie też tak wyszło :lol:

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#10

Post autor: Wamuch »

Powiedzcie mi prosze jeszcze czy zostawić troche wody czy wymienić całość ?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Restart pomoc

#11

Post autor: Dzik »

Czesc. Wymienic calosc

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart - kilka pytan

#12

Post autor: Wamuch »

Witam.

Przygotowywuje się do retartu akwarium(105L) mojego taty, ktory zostało źle załozone i popełniono kilka błędów.
Obecnie jestem na etapie doszklania sie - chce tym razem zrobic wzystko z głową.

I mam w związku z tym kilka pytań, jezeli znajdzie się ktos kto bedzie w stanie na nie odpowiedziec bede bardzo wdzięczny:

1) Swiatło: Obecie jest tam tylko jedna świetłówka (aquael ledy tube 14w) + jest jeden wolny slot. Czy wystarczy jedna dodakowa świetłowka aby utrzymać rośliny mało lub średnio wymagajace ? oraz gdzie ewentualnie kupować ową świetłówkę

2)Woda: Czy wymienić całą wodę czy zotawić jakąś jej część, jezeli tak to ile ?

3 Podłożę: Chce wymienić podłożę, poniewaz sa tam teraz jedynie kamyki. Chce dać żwierek i ewentualnie podłożę do roślin.Czy w tym wypadku również zachwać jakaś czesc podłoza? Lub dodać cos jeszcze ?

4Rosliny: Jakie rośliny moge brac pod uwagę, jezeli mowimy o nieywmagających lub sredniowymagajacych (takie dla ktorych swiatlo ktore bede mial bedzie wystarczajce ?)

5 Filtr: Obecnie mam filtr Maxi Kani 250. Czy musze ten filtr jakos wyczyscic lub wykonac jakies czynnosci z nim zwiazane? Filtr pracuje od 8 miesiecy i nic nie bylo z nim robione

6 napowietrzacz: Chce dac napowietrzacz poniewaz dotad go nie bylo. Jaki wybrac ?

7Chemia: W jaką chemię sie zaopatrzyć ?


Wiem ze proces zakładania akwarium jest bardziej złozony - jestem tego swiadom, ale potrzebuje znac odpowiedz na powyższe pytania aby sie przygotowac odpowiednio.

Dodatkowo chcetnie wysłucham rad odnośnie innych aspektow o ktorych nie wspomnialem wyzej.

Z gory dziekuję za pomoc !
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Restart - kilka pytan

#13

Post autor: Karol10125 »

Cześć Wamuch,
1.Myślę ze dokupienie swietlowki nie zaszkodzi można kupić w dobrej cenie swietlowke na allegro.
2.zostaw jak najwięcej wody z tego akwa (tyle ile możesz)
3.zostaw jakąś część tego podłoża w nim są bakterie.
4.nie wymagające rośliny to :limnophila Sessiliflora, pływające, Moczarka, Ludwiga repens, rogatek, rotala, mchy
5.jesli przepływ filtra jest ok, to nic nie robić. Jakie są w nim media?
6 napowietrzanie nie jest potrzebne jeśli filtr wytwarza odpowiednią ilości tlenu, ale dobre są napowietrzacze od aquael'a
7.zaopatrz się w uzdatniacz wody, bakterie (od różnych producentów),
I pytanie :czy są ryby? I co z nimi zrobisz na czas restartu?

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart - kilka pytan

#14

Post autor: Wamuch »

Co do świetlówek to musza byc dwie identyczne ?

Nie wiem jakie media sa w filtrze tak jak go kupilem tak chodzi, gdzie to sprawdzic ?

Ryby dam do sasiada na przechowanie.

Istnieje jakaś "popularny" wśród miłosnikow akwarystyki sklep internetowy z akcesoriami, roslinami itd ?

Po restarcie po jakim czasie mozna myslec o wpuszczaniu ryb ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Restart - kilka pytan

#15

Post autor: Ziemiojad »

Wamuch
Na połowę twoich pytań masz odpowiedzi w swoim poprzednim wątku.

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart - kilka pytan

#16

Post autor: Wamuch »

Ale na połowe nie mam. Miałęm dodatkowe pytania i zapewne bede miał kolejne.

po 2 zostalem tutaj odeslany.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Restart pomoc

#17

Post autor: Lech-u »

Wamuch pisze: sob lis 27, 2021 4:40 pm Ale na połowe nie mam. Miałęm dodatkowe pytania i zapewne bede miał kolejne.

po 2 zostalem tutaj odeslany.
Połączyłem dwa wątwki o tej samej tematyce.

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#18

Post autor: Wamuch »

Dzieki.

Tutaj pojawia się pierwsza sprzecność bo mam jedna opinie ktora mowi zeby wymienic cała wodę oraz drugą żeby zostawic jak najwiecej.

Od czego to zalezy ?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Restart pomoc

#19

Post autor: Dzik »

Jezeli oszczedzasz na wodzie to zostaw . Tylko nie wiem czemu mialoby to sluzyc …? Wymieniasz podloze , robisz kompletny restart , wiec pozostawienie starej wody nic nie da .
Ryby oddales
Wylej wode
Umyj zbiornik
Zasyp nowym podlozem / tutaj mozemy dyskutowac jakim /
Zapodaj dekoracje ( kamienie , korzenie )
Posadz rosliny
Nalej wody
Wlacz urzadzenia techniczne
Czekaj obserwujac i najlepiej badajac co jakis czas parametry oraz podmieniajac wode
Po uplywie czterech tygodni wpusc ryby

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Restart pomoc

#20

Post autor: r10 »

Wamuch pisze: sob lis 27, 2021 3:44 pmIstnieje jakaś "popularny" wśród miłosnikow akwarystyki sklep internetowy z akcesoriami, roslinami itd?
Nie ma jednego najlepszego, trzeba szukać różnych artykułów, do tego dobrze wcelować w darmową wysyłkę i nie nadziewać się na 2-tygodniowe dostawy "wg regulaminu" (pewien sklep z Płocka).

Wodę wymieniałbym całą (ewentualne pożyteczne bakterie nie żyją w wodzie jako takiej, lecz na powierzchniach).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#21

Post autor: Wamuch »

Dzik pisze: sob lis 27, 2021 5:01 pm Zasyp nowym podlozem / tutaj mozemy dyskutowac jakim
To jak juz poruszyłeś temat to chętnie wysłucham propozycji.
Chce aby to podłoże było dobrze zrobione i wyglądało dobrze ale jednoczesnie nie chce generować niewiadomo jakich kosztow.
Co do korzenia to jakieś konkretne gatunki sa zalecane ? Chce zrobic efekt korzenia ktoego obrasta mech
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Restart pomoc

#22

Post autor: Dzik »

Mozna zalozyc zbiornik z samymi mchami . Takowy moze byc rowniez piekny . W takim przypadku wystarczy podloze jalowe w postaci piasku lub drobnego zwirku bez jakichkolwiek podkladow . Jezeli zamierzasz miec rosliny zakorzenione to najtanszym rozwiazaniem jest ziemia ogrodowa i na niej piasek lub wspomniany zwirek . Sa tez tzw substraty podzwirowe i podloza techniczne ale to juz coraz wieksze wydatki . Pozostaje jeszcze woda . Jaka wode posiadasz w kranie ? pH , GH

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#23

Post autor: Wamuch »

Dzik pisze: sob lis 27, 2021 5:34 pm Jaka wode posiadasz w kranie ? pH , GH
Nie mam zielonego pojecia..
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Restart pomoc

#24

Post autor: Dzik »

To mozna wyczytac na stronach wodociagow danej okolicy ….. zazwyczaj

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#25

Post autor: Wamuch »

a jakie to ma znaczenie właściwie ?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Restart pomoc

#26

Post autor: Dzik »

Ma podstawowe znaczenie zwlaszcza dla ryb , ktore beda mieszkac w tym zbiorniku . Napisales ze oddales ryby na przechowanie …jakie to ryby i ile sztuk ?

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#27

Post autor: Wamuch »

Dwie molinezje i jedna ryba podobna do skalara, nie pamietam nazwy
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Restart pomoc

#28

Post autor: Dzik »

Byc moze Twoja kranowka ma dobre parametry dla molinezji . Jezeli mozesz to potwierdzic , bedziesz mogl kontynuowac bez przeszkod pod warunkiem ,ze nie dolozysz ryb o innych wymogach jesli chodzi o parametry wody .
Nie przychodzi mi na mysl zadna ryba , ktora jest podobna do skalara a nim nie jest . :co:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Restart pomoc

#29

Post autor: Ziemiojad »

Monodactylus sebae :mrgreen:

Autor
Wamuch
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 24, 2021 11:47 am
Lokalizacja: Tuchola
Płeć:

Restart pomoc

#30

Post autor: Wamuch »

Szukałem informacji na stronie wodociągu ale nie znalazłem nic.. spróbuje zadzwonic w poniedziałek.

Czy mozna to sprawdzic przy uzyciu jakiegos testera ?

O doborze ryb chciałem zaczać myslec po zalaniu akwarium
Ostatnio zmieniony sob lis 27, 2021 8:40 pm przez Wamuch, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”