Pomysł na pierwsze akwarium 60L

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Adriian0
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: sob wrz 25, 2021 3:48 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#1

Post autor: Adriian0 »

Witam wszystkich serdecznie.
Słowem wstępu, nazywam się Adrian, kiedyś jeszcze jak byłem młodym osobnikiem, znajdowało się w moim domu rodzinnym akwarium. Wspomnienie to jakże miłe pozostało do dnia dzisiejszego, dokładając fascynację światem podwodnym padła decyzja o stworzeniu tego pięknego świata we własnych 4 kątach.

Mam bardzo konkretny plan, rozłożenie kamieni, korzeni, roślin i wszystkich elementów z tym związanych razem z obsadą.
Zależy mi jednak szalenie aby życie w moim baniaku czuło się jak najlepiej w związku z czym, chciałbym podzielić się swoim pomysłem, licząc na pomoc z waszej strony, porady, lub odradzenie pewnych połączeń. - każda krytyka mile widziana.

Akwarium jakie mogę posiadać, ze względu na umiejscowienie w domu nie może być szersze niż 60cm, w związku z czym zbiornik 57-60L będzie najbardziej odpowiedni.(Oczywiście chciałbym większy). W czeluściach internetu znalazłem bardzo fajny(tak mi się wydaje) zestaw, który bagatela kosztuje bardzo mało(i tu pojawiają się moje wątpliwości). Sklep Maxi Zoo sprzedaje zestaw pod nazwą Ani One w cenie 190zł. W skład zestawu wchodzą:

"AniOne
Nr art.: 1264149
Zestaw startowy zawiera akwarium Juwel, pompę obiegową Eccoflow, grzałkę z regulatorem AquaHeat, system filtracyjny i oświetlenie Novolux LED.
Eccoflow 300, wysokowydajna i bardzo cicha pompa obiegowa z wirnikiem z podwójnym łożyskiem, 300 l/h, 4,4 W AquaHeat, niewidoczna grzałka z termoregulatorem 50 W, zintegrowana w obiegu wody w filtrze, dyfuzor O2, regulacja dopływu tlenu dla zapewnienia optymalnych warunków wodnych.
Drobnoporowate gąbki filtracyjne bioPlus fine ONE zapewniają krystalicznie czystą wodę.
Optymalne oświetlenie za sprawą systemu LED NovoLux, 8 W.
Zestaw obejmuje karmę podstawową MultiFit dla ryb akwariowych oraz uzdatniacz wody MultiFit 250 ml.
Akwarium ok. 57 l
Wymiary: 61 × 31 × 37 cm"

Proszę o ocenę czy taki baniak będzie się nadawał do opisanego poniżej pomysłu.
Wodę z kranu mam średnio-twardą bardziej w stronę twardej o PH 7,2. Myślę o dodawaniu wody destylowanej w ilości około 15-20% całej objętości.

Akwarium chciałbym aby było mocno zarośnięte roślinami w związku z czym planuję użycie Substratu: Tetra CompleteSubstrate, myślę, że 2,5kg powinno wystarczyć. Przykryję go żwirkiem kwarcowym w czarnym kolorze 2-4mm w tylnej części(około 70% powierzchni) oraz czarnym piaskiem kwarcowym do 1mm gradowości w przedniej części zbiornika. Myślę, że 9KG żwiru wystarczy mi na odpowiednią grubość podłoża.
W akwarium będzie znajdował się sporych rozmiarów korzeń jednak tak, żeby nie przekraczał 1/3 szerokości akwarium, oraz kilka większych mniejszych kamieni. Korzeń oraz największy kamyk porośnięte roślinami.
Rośliny które chcę użyć:
Microsorium Pteropus "Trident" - umiejscowione na korzeniu
Ludwiga mini super red - umiejscowione na korzeniu(często przycinane) oraz drugi plan akwarium
Mech jawajski - umiejscowione na kamieniu.
Zwatka Nevilla - pierwszy drugi plan, raczej bok akwarium niedaleko korzenia
Rotala H'ra - drugi plan
Eleochoris Parvula - na pierwszym planie
Vallisneria spiralis - trafi na tyły(liczę na długie liści które z czasem będą pływać po powierzchni tafli wody)
Zastanawiam się również nad roślinami pływającymi jednak nie mam jeszcze konkretnych typów.
Bardzo też podoba mi się Owonodek Madagaskarski jednak nie wiem czy go utrzymam w dobrym stanie.

Obsada:
Modrook słoneczny - 10szt - must have
Krewetki RC - kilka sztuk
Zbrojniki - 2szt będę szukał takich które nie urosną za duże/ Myślałem również o Otoskach 4-6szt, lub Przyldze siatkowanej 4-6szt.
Zastanawiam się nad ślimakiem świderkiem -4szt jednak boje się jego ekspansji.
Chciałbym dołożyć do tego jeszcze parkę ryb nieco większych niż Moodroki które zajmą środek/dół akwarium moim typem jest Pielęgniczka Boliwijska - jednak nie mam pewności czy będzie się dogadywała z innymi mieszkańcami.

Dziękuję jeżeli ktoś zechciał poświęcić swój cenny czas:)
Pozdrawiam serdecznie
Adrian
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#2

Post autor: Ziemiojad »

60 litrów to za małe akwarium na jakiekolwiek pielegniczki. Jak przyjdzie im do głowy pomysł na tarlo to na takiej małej powierzchni zatluką ci wszystko.
Trzymaj się tego pomysłu
Adriian0 pisze: sob wrz 25, 2021 4:40 pm Modrook słoneczny
Możesz dać więcej niż 10.

Piasek, żwirek różnej granulacji będzie się mieszał że sobą i nie zapanujesz nad tym.
Są lepsze substraty pod żwirek. Chociaż przy tych roślinach to nie wiem po co.

Tak zwane glonojad nie jedzą glonów. Dużo śmieci produkują. Więcej niż same sprzątają. Lepiej pomyśl oxotoskach w ich miejsce. Też fajne, a dużo z nich pożytku.

Jakieś pytania?

banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#3

Post autor: banczy »

Ziemiojad pisze:60 litrów to za małe akwarium na jakiekolwiek pielegniczki. Jak przyjdzie im do głowy pomysł na tarlo to na takiej małej powierzchni zatluką ci wszystko.
Trzymaj się tego pomysłu
Adriian0 pisze: sob wrz 25, 2021 4:40 pm Modrook słoneczny
Możesz dać więcej niż 10.

Piasek, żwirek różnej granulacji będzie się mieszał że sobą i nie zapanujesz nad tym.
Są lepsze substraty pod żwirek. Chociaż przy tych roślinach to nie wiem po co.

Tak zwane glonojad nie jedzą glonów. Dużo śmieci produkują. Więcej niż same sprzątają. Lepiej pomyśl oxotoskach w ich miejsce. Też fajne, a dużo z nich pożytku.

Jakieś pytania?
Ile otoskow na 50 litra?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#4

Post autor: Ziemiojad »

Adriian0 pisze: sob wrz 25, 2021 4:40 pm Ile otoskow na 50 litra?
10 spokojnie możesz brać.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#5

Post autor: DanielP »

Zgadzam się z tym, że dla pielęgniarek lepszy będzie większy zbiornik ale już klasyczne 54l będzie dobre dla parki A. borelli lub A. trifasciata.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#6

Post autor: r10 »

Adriian0 pisze: sob wrz 25, 2021 4:40 pmOptymalne oświetlenie za sprawą systemu LED NovoLux, 8 W. Akwarium ok. 57 l
Myślę, że 9 kg żwiru wystarczy mi na odpowiednią grubość podłoża.
Na 57 l roślinnego to powinienes mieć ze 28 watów oświetlenia z możliwością zmniejszania natężenia - no chyba, że doświetlisz światłem naturalnym, ale wówczas będzie walka z glonami (niekoniecznie przegrana).
Generalnie zamiast zestawu w sklepie szukaj czegoś na olx. Aquael robił niegdyś Pearl High, przy 60 cm szerokości było całkiem wysokie. Ja zamówiłem na obstalunek zbiornik 60x30x55h OW 8mm, to już litraż całkiem całkiem (stoi nierozpakowany, bo jednak wygospodarowałem więcej miejsca w innym pomieszczeniu).
Żwiru licz dwa razy więcej, jakieś 7-8 litrów (razy gęstość nasypowa żwiru powiedzmy w zaokrągleniu 2kg/l = 15 kg).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Adriian0
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: sob wrz 25, 2021 3:48 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#7

Post autor: Adriian0 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi:)
Ziemiojad pisze: sob wrz 25, 2021 6:11 pm Piasek, żwirek różnej granulacji będzie się mieszał że sobą i nie zapanujesz nad tym.
Są lepsze substraty pod żwirek. Chociaż przy tych roślinach to nie wiem po co.
Planuję tutaj zrobić pewnego rodzaju przegrodę z cienkiego plastiku, dodatkowo oddzielić mniejszymi korzeniami. Zdaję sobie sprawę z tego, że piasek będzie się mieszał jednak traktuje to jako wyzwanie i myślę, że nawet gdy się wymiesza to nie zaszkodzi to dla zbiornika, tym bardziej, że drobny piasek będzie w miejscu gdzie nie planuję roślin, ewentualnie Eleochoris Parvula.
Ziemiojad pisze: sob wrz 25, 2021 6:11 pm Tak zwane glonojad nie jedzą glonów. Dużo śmieci produkują. Więcej niż same sprzątają. Lepiej pomyśl oxotoskach w ich miejsce. Też fajne, a dużo z nich pożytku.
Jestem zdania podobnego, jednak jakiś gnolojad musi się znaleźć, wchodzą tu w grę preferencje i ogromna fascynacja tymi rybami mojej żony:P Dlatego też zastanawiałem się jako swojego rodzaju kompromis nas cudaczkami, jednak obawiam się, że temperatura będzie dla nich zbyt wysoka. Myślę tutaj o 26 stopniach, przy czym przewiduję, że w ciepłe dni letnie może osiągać wyższą wartość(sam nie wiem).
DanielP pisze: sob wrz 25, 2021 10:19 pm Zgadzam się z tym, że dla pielęgniarek lepszy będzie większy zbiornik ale już klasyczne 54l będzie dobre dla parki A. borelli lub A. trifasciata.
Super, dziękuję, pomyślę o nich.
A może kilka sumików szklistych?? - Chciałbym dodać jakieś rybki które zajmą środkową - dolną część akwarium.
r10 pisze: sob wrz 25, 2021 10:35 pm Na 57 l roślinnego to powinienes mieć ze 28 watów oświetlenia z możliwością zmniejszania natężenia - no chyba, że doświetlisz światłem naturalnym, ale wówczas będzie walka z glonami (niekoniecznie przegrana).
Generalnie zamiast zestawu w sklepie szukaj czegoś na olx. Aquael robił niegdyś Pearl High, przy 60 cm szerokości było całkiem wysokie. Ja zamówiłem na obstalunek zbiornik 60x30x55h OW 8mm, to już litraż całkiem całkiem (stoi nierozpakowany, bo jednak wygospodarowałem więcej miejsca w innym pomieszczeniu).
Żwiru licz dwa razy więcej, jakieś 7-8 litrów (razy gęstość nasypowa żwiru powiedzmy w zaokrągleniu 2kg/l = 15 kg).
Zanim wpuszczę rybki, chciałbym aby akwarium popracowało przynajmniej miesiąc, w tym czasie będę widział jak się roślinki rozwijają i produkują glony, w takim przypadku dołożę oświetlenia.
Mam "pod ręką" sklep zoologiczny "King zoo" oczywiście piekielnie drogi ale w razie jakiś braków np, wspomnianego żwiru będę mógł sobie od razu dokupić. Nie wiedziałem właśnie do końca jak policzyć ilość potrzebnego żwirku. Mam parę fajnych kamyków pozbieranych z naszych pięknych tatr(myślę, że to fajny sentymentalny element), które powinny mi zmniejszyć ilość użytego żwirku. - Kamienie oczywiście sprawdzę.

Jakie jest Wasze zdanie o krewetkach Red Cherry ?? No i te wspomniane ślimaki świderki, jest się czego bać?? :) - czytałem, że fajnie pozbywają się obumarłych roślin, nawet po odchody ryb, wydaje się to być mega satysfakcjonujące.
Dodano do tego postu po 2 dniach 13 godzinach 57 sekundach
Mam jeszcze jedno pytanie.
Macie jakiś sprawdzony sklep z wysyłką roślin in vitro?
Dodano do tego postu po 14 dniach 9 godzinach 18 minutach 24 sekundach
Obrazek3 dni od zalania zbiornika. Gdyby ktoś chciał zobaczyć :pifffo:

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#8

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: sob wrz 25, 2021 6:11 pmpomyśl o otoskach
Miłość do otosków to miłość w jedną stronę. Szczególnie przy młodym akwa (ponoć młodszym niż 2-letnie). I miłość kosztowna, 7-9 zł/szt, gdy z dwudziestki kupionych (nawet w odstępach czasu i z różnych źródeł) zostanie Ci 4-5 szt., jeśli w ogóle :chory:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#9

Post autor: Ziemiojad »

Otoski trzeba dokarmiać. Na samych glonach nie pojadą.

Stąd duża śmiertelność. Ja swoje 7 sztuk potrafiłem przerzucić z jednego zbiornika do drugiego żeby zjadły glony a potem z powrotem. I żyły. Ale karmiłem je codziennie dodatkowo tabletkami dla kirysków.
Ostatnio zmieniony śr paź 20, 2021 8:42 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
Adriian0
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: sob wrz 25, 2021 3:48 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#10

Post autor: Adriian0 »

Lekko tydzień od zalania. Jest już widoczna różnica.
Obrazek

Jest też pierwszy napotkany problem. Mianowicie brązowy, wpadający w fiolet syf. Przypuszczam, że jego pochodzenie to korzeń(rzekomo Red Moor), osadza się wszędzie szyba, rośliny, podłoże. Potrafi się zbić w większe skupiska, tworząc zawiesinę, czy też takiego ciągnącego gluta.
Szczególnie lubi miejsca z silniejszym nurtem.
Po wzburzeniu podłoża i przyłożeniu szmatki przy wlocie filtra, efekt jak na poniższym zdjęciu, wystarczy kilka minut.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jakieś pomysły?? :P
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#11

Post autor: Ziemiojad »

Nie wiem.

Ale masz zbyt mało szybko rosnących roślin plus jakiś substrat, który pewnie uwalnia zbyt dużo związków do wody, których nie ma kto spożytkować. Więc glony będą mieć używanie.

Autor
Adriian0
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: sob wrz 25, 2021 3:48 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#12

Post autor: Adriian0 »

Producent twierdzi, że ten substrat nie wpływa na rozwój glonow.
"Odpowiednia mieszanka piasku kwarcowego zapewni Twoim roślinom, szybki rozwój systemu korzeniowego i poprawi cyrkulację wody w podłożu. Dzięki temu wspomoże rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie akwariowej. CompleteSubstrate nie zawiera fosforanów i azotanów, a więc nie przyczynia się do rozwoju glonów."

Mogę się nie znać, lecz na moje oko nie wygląda to jak glon, bardziej brud. Podejrzewam korzeń ponieważ jest tego samego koloru, no i zrobił się na nim taki meszek, który po dotknięciu odchodzi z korzenia.
Z resztą nie wiem, spierał się nie będę bo jeszcze głupi jestem.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#13

Post autor: DanielP »

Czy preparowałeś jakoś korzeń przed umieszczeniem go w zbiorniku? Potraktowałeś go wrzątkiem itp.? Śluz który się na nim pojawia możesz odessać za pomocą wężyka bez konieczności wyjmowania korzenia ze zbiornika.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#14

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: śr paź 13, 2021 12:21 pmOtoski trzeba dokarmiać. Na samych glonach nie pojadą. Stąd duża śmiertelność. Ja swoje 7 sztuk potrafiłem przerzucić z jednego zbiornika do drugiego żeby zjadły glony a potem z powrotem. I żyły. Ale karmiłem je codziennie dodatkowo tabletkami dla kirysków.
Coś w tym jest, bo te truchełka co u mnie schodziły były chudzinami :chory:.
Na giełdzie w niedzielę dokupiłem 4 szt. z zaletą taką, że można było zajrzeć od góry do zbiornika (w sklepie na regale to nierealne) i kazać wybrać najgrubsze tłuściochy :języczek:.
Konkretnie jakimi tabletkami karmisz kiryski i otoski? Ja od czasu do czasu dokarmiam cukinią (kroję cienki plasterek, sparzam przez 2 minuty wrzątkiem i wrzucam, ale i tak najlepiej smakuje towarzystwu otoskowo-kiryskowemu dopiero na trzeci dzień), bo ani ogórka ani marchewki nic w moim akwa nie chce nawet spróbować.



Before You Buy Otos, Please, Read This!
Ostatnio zmieniony czw paź 21, 2021 2:17 pm przez r10, łącznie zmieniany 2 razy.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Adriian0
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: sob wrz 25, 2021 3:48 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#15

Post autor: Adriian0 »

DanielP pisze: czw paź 21, 2021 7:54 am Czy preparowałeś jakoś korzeń przed umieszczeniem go w zbiorniku? Potraktowałeś go wrzątkiem itp.? Śluz który się na nim pojawia możesz odessać za pomocą wężyka bez konieczności wyjmowania korzenia ze zbiornika.
Korzeń był preparowany. Nic z czasem się z tym uporam 😊
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#16

Post autor: Ziemiojad »

r10 pisze: sob wrz 25, 2021 4:40 pm Konkretnie jakimi tabletkami karmisz kiryski i otoski?
ObrazekObrazek

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#17

Post autor: r10 »

Który z tych pokarmów jest wyłącznie roślinny, bez składników odzwierzęcych? Otoski w naturze nie pobierają w ogóle innej fauny jako pokarmu.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Adriian0
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: sob wrz 25, 2021 3:48 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#18

Post autor: Adriian0 »

A oto mały update po 3 tygodniach.
Wpuściłem 6 neonkow zielonych, niestety jeden padł pierwszego dnia. Jest również 6 krewetek red cherry i dwa zbroniki albinosy.
ObrazekObrazek

Mapet
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 09, 2022 8:11 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Pomysł na pierwsze akwarium 60L

#19

Post autor: Mapet »

Adriian0
pozwól, że odświeżę temat. Jak rozumiem, zakupiłeś ten zestaw Anione? Jesteś zadowolony? Wszystkie załączone sprzęty działają jak należy? Jakie są Twoje wrażenia i opinie?

z góry dzięki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”