Pierwsze krewetkarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#31

Post autor: Krolic »

Ostatni post z poprzedniej strony:

banczy no to w końcu ktoś bardziej przekarmia niż ja ;) wg mnie musisz podmienić trochę wody zanim zabije Ci życie ten azot. tylko przy takim młodym akwarium nie rob podmiany większej jak 20-30 % na raz.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#32

Post autor: banczy »

Zrobiłem podmiankę, zebrałem cały syf z dna, wyczyściłem szkło z drobnych glonów. Jutro rano zrobię test i napiszę co i jak.
Dodano do tego postu po 3 dniach 33 minutach 58 sekundach
Dwa dni po podmianie wody parametry no3 zmniejszyły się trochę. Jedynie mam obawę z no2 ponieważ utrzymują się one cały czas wysokie na poziomi 6 mg/l. Macie może jakieś rady na to? Przy podmianie dolałem od kolegi odpowiednią dawkę preparatu aqua safe.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#33

Post autor: Kenross »

6 mg/l to nie jest wysokie... a tragicznie wysokie. Już woda toksyczna. Nie masz bakterii nitryfikacyjnych w akwarium skoro NO2 jest na takim poziomie. Tylko jeszcze skąd tak wielki poziom NO3 jak nie przez bakterie ?

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#34

Post autor: banczy »

Może to być wynik niedokładny bo korzystam z testów paskowych. To powiedz mi w jaki sposób to zbic? Podmianę wody robiłem 3 dni temu..
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#35

Post autor: Kenross »

Trzeba by było zacząć od w miarę wiarygodnych testów. Z paskowymi już tu na forum nie raz wyszło że nie są za dobre. To jak wróżenie z fusów. No ale załóżmy że te paskowe są nie miarodajne ale coś tam pokazują że masz NO2 w akwarium. NO2 zajmują się bakterie nitryfikacyjne które to "przerabiają" na NO3. Więc proponował bym wlać bakterie i chociaż by na tych paskowych testach sprawdzić czy jest jakaś różnica.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#36

Post autor: K-bomba »

Kenross pisze: śr kwie 21, 2021 8:12 am sprawdzić czy jest jakaś różnica
tak po tygodniu, bo samo wlanie bakterii jeszcze nic nie zmieni

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#37

Post autor: banczy »

Jakie bakterie polecacie? Raz wlałem jakieś bakterie z ampułki łamanej, a drugi raz dodałem jedynie ten aqua safe od tetry.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#38

Post autor: K-bomba »

AquaSafe to nie bakterie.
Ja używałem JBL Denitrol, ale to dawno temu, bo teraz to tylko gąbki przekładam.

Przykładowa lista bakterii:
https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... y/bakterie
https://www.plantagarden.pl/28-bakterie-i-biostartery
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/chemi ... 5_785.html

IMHO wszystkie takie same

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#39

Post autor: Krolic »

banczy taki pomysł do przemyślenia - masz dostęp do wody ro?? jak nie to kup wodę demineralizowana - zazwyczaj jest na stacji lub w marketach na dziale samochodowy, kosztuje naprawde niewiele... i sprawdź te testy.. o ile nie nawozisz roślin saletra amonowa ;) to wg mnie masz testy do bani.
co do bakterii... zamiast bakterii kup lepiej testy :D bakterie po takim czasie już powinny sie dość porzadnie rozwinac.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#40

Post autor: banczy »

Wczoraj zainwestowałem parę dych w test kropelkowy no2 i jak zrobiłem to skali brakło. Odczynnik w teście mocno czerwony. Po zrobieniu testu wlałem odpowiednio dokładnie dobraną dawkę BactoActive od Tropical. No trudno. Poczekam parę dni i zrobię jeszcze raz test.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#41

Post autor: Krolic »

wrzuć jak możesz fote tego zbiornika. Może coś nam umyka..

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#42

Post autor: banczy »

To najwyżej wieczorem bo do późna jestem w pracy. W akwarium niewiele się zmieniło. Dodałem gąbkę na wlot do filtra i roślinki trochę podrosły. Może za dużo naświetlam to akwa, bo jakieś 12 h to lekko. Poza tym mam filtr fzn2 i jest on skręcony na jakąś 1/2

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Znajomy ma jakieś roślinki, m. In. Pistie. Czytałem że dobrze przerabia ona azot. Myślałem żeby zapodać kilka sztuk.
Ewentualnie zakupić pompkę i dozować tlen do akwarium.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#43

Post autor: Ziemiojad »

Krewetkom niepotrzebne są te kamienie. Lepiej daj im dużo mchu. Za to ci podziekują. A kamień?

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#44

Post autor: Krolic »

Ziemiojad jakie kamienie?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#45

Post autor: Ziemiojad »

Krolic
Post numer 25

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#46

Post autor: banczy »

Ten największy kamień idzie do wywalenie dosłownie na dniach bo ma przyjść mi kulka na mech żebym ja napchal. Teraz po powrocie z pracy zauważyłem na dnie pęcherzyki powietrza. Dziwne, rano jeszcze ich nie było.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#47

Post autor: Krolic »

ale tylko pęcherzyki? czy pecherzyki pod glonami?

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#48

Post autor: banczy »

Same pęcherzyki:

Obrazek Obrazek

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#49

Post autor: Krolic »

no nie..to sa pęcherzyki pod glonkiem... a dokładnie to początek sinic. Jakiś masz bardzo trudny start twego akwarium.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#50

Post autor: banczy »

Krolic pisze:no nie..to sa pęcherzyki pod glonkiem... a dokładnie to początek sinic. Jakiś masz bardzo trudny start twego akwarium.
No to co ja na to mam poradzić?? Te pęcherzyki na drugim zdjęciu to wydaje mi się z dna się uwolniły.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#51

Post autor: Krolic »

jest kilka metod - bardzo dobrze opisanych na forum. Najczęstsza i najprostsza jest wyłączeni światła na kilka dni. Zastanawia mnie bardziej co sie dzieje w tym Twoim akwarium. co tam żyje w tej chwili?
Na spokojnie - każdy przerabiał sinice w akwarium :) akwarystyka to sport dla cierpliwych i wytwalych wiec sie nie spinaj że kolejne wyzwanie :)

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#52

Post autor: banczy »

Obecnie trochę tych roślin co widać, 2 otoski i 5 galaxy. Światło dziennie swieci się około 15 godzin.
Wydaje mi się że wcześniej miałem filtr źle ustawiony :/ bo wirował prawie na max siły.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka



Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#53

Post autor: Krolic »

banczy pisze: czw kwie 22, 2021 9:38 pm15 godzin.
dużo za dużo... skręć światełko
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#54

Post autor: Ziemiojad »

15 godzin? Szok. To masz odpowiedź na swoje problemy.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#55

Post autor: Kenross »

banczy pisze: czw kwie 22, 2021 9:38 pm 2 otoski i 5 galaxy
I te stworzenia żyją przy NO2 wychodzącym po za skalę ??? Na pewno nie jest im tam za dobrze :smutny:
banczy pisze: czw kwie 22, 2021 1:27 pm Znajomy ma jakieś roślinki, m. In. Pistie. Czytałem że dobrze przerabia ona azot.
Wszystko się zgadza... tylko azot pod postacią NO3 który "tworzą" bakterie z NO2. Takie roślinki dobre na obniżenie NO3.
To tak dla wyjaśnienia bo te roślinki mogą Tobie się przydać gdy już "zamienisz" NO2 na NO3. Za dużo NO3 = glony.
Zaczynasz jednak walczyć z sinicami... wiec pewnie za dużo NO3 nie ma... za to jest za dużo fosforanów PO4.
Już wyżej użytkownicy pisali jak walczyć i co może być przyczyną.... Światła na pewno jest stanowczo za dużo.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#56

Post autor: banczy »

Krolic pisze:
banczy pisze: czw kwie 22, 2021 9:38 pm15 godzin.
dużo za dużo... skręć światełko
Na początek nie będę świecił kilka dni i zobaczę jaki będzie efekt tego.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#57

Post autor: Krolic »

banczy jakoś nie mogę sie doszukać jak pielęgnujesz to akwarium - jak robisz podmiany wody - ile, na jaka i jak często ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#58

Post autor: Ziemiojad »

Roślin praktycznie brak. Światło 15 godzin dziennie!! To jak ma nie być glonów? To podstawy są.
I jeszcze karmisz glony nawozami.
Wywal te głazy, wrzuć dużo mchu, sprawdź parametry wody i jak akwarium dojrzało to wrzucaj krewetki. One poradzą sobie z glonami.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#59

Post autor: banczy »

Podmianę 30% wody zrobiłem po 18 dniach, czyli 5 dni temu. Wtedy dokonałem czyszczenia akwarium itd. Rybki w akwarium są bardzo aktywne, pływają w stadzie i ganiają się po całym akwa. Dziś już nie zapalam światła i z tego co rano zauważyłem to wszystkie pęcherzyki powietrza zniknęły. To ile godzin dziennie ma się palić na przyszłość? Około 6h? I co ile robić te podmianę. Tak jak mówiłem, kamienie wyjmę jak skombinuję trochę mchu, myślę, że będzie to na dniach dosłownie.
Jeszcze odnośnie karmienia. Wcześniej przekarmilem bo wyczytałem że 3 razy dziennie się powinno. A okazuje się ze można karmić nawet co 3 dni.

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#60

Post autor: Krolic »

ja sie do końca nie zgadzam z tymi kamieniami - akwarium ma Ci sie podobać i jak podobają Ci sie kamienie to miej kamienie.. jak podobają CI się krasnale ogrodowe to miej krasnale ogrodowe... ważne jest tylko to żeby nie "oddawały" nic do wody.
Światło.. bardzo zależy od akwarium... ogranicz na razie do 8 h i zobaczysz co sie będzie działo. Ja mam u siebie w krewetkarium ustawione na 12 h i nie mam problemów z glonam.. w drugim akwarium mam 10 h i walcze z glonami non stop :) tylko w krewetkarium mam 300 krewetek które zjadaja glony bardzo chętnie i cała masę roślin które pochłaniają substancje odżywcze na których "pasą" sie glony.
Karmienie.. dobrze jest karmić często ale małymi porcjami.. więc najlepiej rzucić prace i karmić co 3 h :D a poważnie to krewetki - raz dziennie, ryby zazwyczaj karmi sie 2 razy dziennie niedużymi porcjami... tak żeby zżarły w kilka minut.
Jak wyjezdzasz na weeknd to nie syp żarcia na zapas.. kilka dni bez jedzenia nic im sie nie stanie.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Pierwsze krewetkarium

#61

Post autor: Lucas »

Do powyższego warto dodać systematyczność - ryby tak samo jak inne zwierzęta (w moim odczuciu po godzinach obserwacji :) ) przyzwyczajają się do:
a) pory karmienia (moje tak mają że jak wieczorem koło 19 podchodzę do akwarium to wszystkie podpływają do tafli wody)
b) sposobu i miejsca (jak i gdzie podajesz pokarm, czy wyłączasz filtr / włączasz filtr, jak spada jedzenie zgodnie z wylotem z filtra - i tu nie ma reguły - niektóre rybki od razu wiedzą co gdzie i jak, a niektóre przestawiają się dłuższy okres czasu, np. piskorki przez jakiś czas u mnie były przyzwyczajone że jak filtr był wyłączony to leciało jedzenie w określonym miejscu - i tu ciekawa obserwacja jak wyłączałem filtr na podmiankę - piskorki płynęły w "standardowe miejsce karmienia"). Jak zacząłem podawać pokarm bez wyłączania filtra przez około 2 tygodnie piskorki zanim się zorientowały gdzie jest jedzenie to prawie go już nie było.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”