Pierwsze krewetkarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#1

Post autor: banczy »

Witam wszystkich. Poniżej przedstawię opis mojego zestawu, który chciałbym zakupić i bardzo proszę o ocenę. A więc:
1. Kostka Mitoja Glass 35x35x35 - 4mm
2. Aquael LEDDY SMART SUNNY D&N 4,8W
3. FILTR KASKADOWY VERSAMAX FZN-2
4. Podłoże BENIBACHI BLACK SOIL NORMAL 3kg
poza tym
- SEACHEM STABILITY 100ml BAKTERIE NA START AKWARIUM
- trochę kamieni dragon stone
- żwirek piaskowy na pierwszy plan
- zestaw roślin na start ze sklepu Eleocharis parvula, Echinodorus tenellus, Bacopa monnieri, Limnophila aromatica, Micrantheum umbrosum, Alternanthera reineckii Red mini, Limnophila Sessiliflora, Rotala rotundifolia, losowy mech.

Jakiego nawożenia będę potrzebował do akwarium? Byłem dziś w sklepie z akwariami i Pan powiedział mi, że jedyne co do utrzymania będę potrzebował to przy wodzie kranowej jakaś substancja za kilka złotych na miesiąc...

Nadmieniam, że będą to moje początki więc baaardzo proszę o wyrozumiałość...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#2

Post autor: Lech-u »

banczy pisze: pn mar 22, 2021 10:06 pm Nadmieniam, że będą to moje początki więc baaardzo proszę o wyrozumiałość...
To jest maleńkie akwarium.
Zastanów się co chcesz w nim trzymać.
Krewetki? Jakieś malutkie ryby?

Przy planowaniu zbiornika dobrze jest to najpierw przemyśleć. Do tych przemyśleń robisz zakupy.
Jeśli zrobisz to w drugą stronę (czyli najpierw nakupisz wszystko to co pan w sklepie doradzi, to jedyne co osiągniesz to długi rachunek i ograniczone możliwości akwarystyczne).

Czy to ma być akwarium roslinne (głównie) czy ze zwierzętami?
Bo jeśli roślinne to na pewno potrzebujesz jakiegoś zetawu z CO2

Poczytaj, proszę Kącik Początkującego Akwarysty. Tam jest sporo porad.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#3

Post autor: banczy »

W tym akwarium chciałbym trzymać jakieś mało wymagające krewetki no i jakąś parkę miniaturowych rybek. Na pewno jakieś roślinki chciałbym mieć i stąd pytanie kolejne czy do jakichkolwiek roślin potrzebuje co2?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#4

Post autor: Kenross »

banczy pisze: wt mar 23, 2021 8:15 am czy do jakichkolwiek roślin potrzebuje co2?
Są roślinki do których co2 będzie niezbędne a są i tak zwane "małowymagające" które rosną w żwirku bez niczego po za kulkami GT i światłem. A np. Rogatek i kulek nie potrzebuje bo czerpie składniki odżywcze głównie z wody nie z podłoża. Tak jak Lech-u
wyżej napisał... zastanów się dobrze co chcesz tam mieć... Dopasuj obsadę i parametry i ciesz się z widoków :) Tylko wszystko powoli... Z obliczeń mi wynika że to zbiornik 42 litry. To nawet ze dwie jakieś parki mogą być :) albo np. stadko razborek galaxy... to micro rybki i z krewetkami dobrze żyją :)

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#5

Post autor: banczy »

A jeżeli chodzi o wyposażenie to śmiało mogę zamawiać? Czy muszę coś zmienić dla krewetek i tej parki galaxy? Zależy mi, żeby zamówić wszystko co potrzebne z allegro np. Co do roślinek to przemyślę to raz jeszcze. Poza tym jeśli chodzi o krewetki i rybki jestem pewny że to będą właśnie one. Dobrze dobrałem podłoże, światło, filtr?
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#6

Post autor: K-bomba »

Ja myślę, że jeśli krewetki, to mchy. A są takie, co mało wymagają.
Krewetki na nich się dobrze prezentują a do tego rośliny nie penetrują podłoża.
Pewnie to wiesz, ale w mini akwarium (takim 40l) jest dużo trudniej utrzymać równowagę niż w takim np. 200l

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#7

Post autor: banczy »

K-bomba pisze: wt mar 23, 2021 9:18 am Ja myślę, że jeśli krewetki, to mchy. A są takie, co mało wymagają.
Krewetki na nich się dobrze prezentują a do tego rośliny nie penetrują podłoża.
Pewnie to wiesz, ale w mini akwarium (takim 40l) jest dużo trudniej utrzymać równowagę niż w takim np. 200l
Co zdążyłem się dowiedzieć jedynie, że seachem stability to zbędny wydatek i nic poza tym. Na yt oglądałem dziesiątki filmików i uwierzcie mi, że każdy film opowiada coś innego o starcie i potrzebnym sprzęcie. Chodzi mi o krewetki Red Cherry, rybkach galaxy i roślinek.
Co forum to też różne odpowiedzi. Wszyscy piszą "czytaj, czytaj", ale jest tyle informacji i źródeł, że ciężko to złożyć w jedną całość. Dlatego pozwoliłem sobie zapytać tu na forum..
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#8

Post autor: K-bomba »

i słusznie, bo tutaj na pewno są ludzie z dużym i bardzo dużym doświadczeniem.
Ja niestety nie mam doświadczenia z krewetkarium, choć w moich baniakach krewetki zawsze były, więc rad żadnych dać nie mogę.

Koledzy wcześniej już Ci napisali: powoli buduj swoje akwarium.
Zacznij od wersji minimum: trochę piachu frakcji 1-3mm, jakiś mały korzonek wygotowany, na nim mech i 10 kreweci.
Popatrz, jak dasz sobie radę z podmianami wody, z czyszczeniem filtrów, dna z resztek jedzenia, z ewentualnymi glonami...

Nie wiem, czy mój pomysł jest dobry, bo doświadczenia nie mam, ale chyba lepszy niż nawalić roślin i ryb i walczyć z chorobami i glonami.
Bo wtedy nie ma przyjemności...

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#9

Post autor: banczy »

K-bomba pisze: wt mar 23, 2021 11:49 am Koledzy wcześniej już Ci napisali: powoli buduj swoje akwarium.
Zacznij od wersji minimum: trochę piachu frakcji 1-3mm, jakiś mały korzonek wygotowany, na nim mech i 10 kreweci.
Popatrz, jak dasz sobie radę z podmianami wody, z czyszczeniem filtrów, dna z resztek jedzenia, z ewentualnymi glonami...
Rozumiem, dzięki za wszystko. To powiedz mi, czy ten sprzęt będzie ok? 1. Kostka Mitoja Glass 35x35x35 - 4mm
2. Aquael LEDDY SMART SUNNY D&N 4,8W
3. FILTR KASKADOWY VERSAMAX FZN-2, czy właśnie do tego na początek będzie mi coś potrzebne więcej?
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#10

Post autor: K-bomba »

Niestety nie jestem fachowcem w tych kwestiach.
Ponieważ się nie znam, to przyjąłem inna taktykę: kupuję z dolnej półki i patrzę, czego mi w tym brakuje.
Jak sprzęt ma duże braki, to wymieniam na to czego potrzebuję, często droższe, ale bardziej pasujące do koncepcji.

Oczywiście, lepiej być fachowcem niż wiecznym eksperymentatorem.
Ale na początek lepiej poeksperymentować IMHO.
Nie radzę tylko eksperymentować z filtrami kubełkowymi. Lepiej od razu kupić za duży i za dobry. :roll:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#11

Post autor: Ziemiojad »

Z mojego krótkiego doświadczenia z krewetkami wynika, że albo się hoduje krewetki albo ryby. Tak czy siak nawet najmniejsze ryby zjedzą młodą krewetkę. A za dużą będą ganiać.
Mam Dario Dario. To male ryby. Samiec już zrozumiał po co samIca krewetkowa siada na korzeniu pod mchem.
Czeka i cap dopiero co urodzona krewetka już jest w pyszczku.
A duże były tak zestresowane, że siedziały wszystkie schowane.
Więc musialem to rozdzielić.

Edit : aha mam 175 litrów netto więc krewetki miały przestrzeń. A jednak.
Ostatnio zmieniony wt mar 23, 2021 5:49 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#12

Post autor: K-bomba »


Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#13

Post autor: banczy »

Dziękuję za odpowiedzi, mijają kolejne dni i moja wiedza się pogłębia. Mam tylko małe pytanie odnośnie oświetlenia...
Czy jeżeli szedł bym w prostokątne akwarium o wymiarach 50x30x30 to lampka Jeneca D-7, która nadaje się do kostek, czy iść w jakąś belkę led.. będzie w stanie dobrze oświetlić moje akwarium? PS. Dziś zrobiłem test mojej wody. Poniżej wstawiam wynik :) pozdrawiam
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#14

Post autor: Kenross »

:offtopic:
banczy pisze: wt mar 23, 2021 9:52 pm Dziękuję za odpowiedzi
A ja dziękuję tobie za umieszczenie screena z aplikacji "tetra" :) Nie wiedziałem że takowa istnieje... poszukałem, znalazłem, zainstalowałem i bardzo fajna do testów :) Szczególnie interesują mnie wykresy po kilku testach :) banczy jeszcze raz dzięki :)

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#15

Post autor: banczy »

Dzięki :)
Powiedzcie mi czy są jakieś uchwyty do belek led lub protip, żeby zamontować do akwarium bez pokrywy?
Zależy mi na montażu tuby Belka LED AquaEL LEDDY TUBE Day & Night. Bardzo podobają mi się te tryby świecenia.
Pozdrawiam
Dodano do tego postu po 2 dniach 13 godzinach 24 minutach 50 sekundach
Edit:
Czy takie połączenie sprawdzi się?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#16

Post autor: Kenross »

Może być problem z połączeniem ledów z osłoną. Osłona jest ja jarzeniówkę T8. Grubość jarzeniówki T8 na pewno jest większa niż tej ledowej. W zestawie do ledów są przejściówki na T8 i T5 ale to będą pewnie jakieś gniazda na końcach lampy, a osłona jest montowana bliżej środka. Po za tym przy ledach nie jest Tobie potrzebny odbłyśnik bo do góry nie świecą.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#17

Post autor: banczy »

Kenross pisze: sob mar 27, 2021 2:04 am Może być problem z połączeniem ledów z osłoną. Osłona jest ja jarzeniówkę T8. Grubość jarzeniówki T8 na pewno jest większa niż tej ledowej. W zestawie do ledów są przejściówki na T8 i T5 ale to będą pewnie jakieś gniazda na końcach lampy, a osłona jest montowana bliżej środka. Po za tym przy ledach nie jest Tobie potrzebny odbłyśnik bo do góry nie świecą.
Pomyślałem, że z tą osłoną będzie wyglądało estetycznie, gdy zawieszę na żyłce z tych uchwytów. Ale jeżeli w sumie zbędna to nie będę inwestował narazie w nią. Samą tubę led myślę, że bez problemu podwiesi się na tych uchwytach...
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#18

Post autor: Kenross »

banczy pisze: sob mar 27, 2021 10:40 am Pomyślałem, że z tą osłoną będzie wyglądało estetycznie, gdy zawieszę na żyłce z tych uchwytów. Ale jeżeli w sumie zbędna to nie będę inwestował narazie w nią. Samą tubę led myślę, że bez problemu podwiesi się na tych uchwytach...
No tak w kwestii estetycznej by zadziałała no i ewentualnie jako osłona żeby lampa nie raziła po oczach, ale jako odbłyśnik nie za dużo zdziała.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#19

Post autor: banczy »

Wkońcu udało mi się wszystko skompletować oraz uzupełnić zbiornik wodą. Powiedzcie mi jak z tymi podmianami wody? Czy podmieniać co tydzień 25% ilości czy dopiero po 4 tygodniach? Co ile robić ewentualne testy wody??

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#20

Post autor: Krolic »

Daj dojrzeć zbiornikowi. Wymiana 25 % wody co tydzień w nowym akwarium to proszenie sie o sinice :)
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#21

Post autor: Kenross »

banczy pisze: czw kwie 01, 2021 10:25 pm Co ile robić ewentualne testy wody??
Kiedy chcesz :) i obserwuj jakie cuda się dzieją przy dojrzewaniu :) nawet codziennie :) Wszystko kwestia twojego czasu, chęci, no i oczywiście dostępności testów, ewentualnie i kosztów.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#22

Post autor: banczy »

Można powiedzieć że obserwuję cały czas :) dziś jedynie mam dniowe w pracy i przed wyjściem zauważyłem że woda zrobiła się trochę mętna, już mnie strach obleciał.. . :/ wieczorem zrobię sobie test.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#23

Post autor: Kenross »

banczy pisze: pt kwie 02, 2021 9:17 am zauważyłem że woda zrobiła się trochę mętna
Taka mleczna ??? Jeżeli tak to normalne przy dojrzewaniu akwa i to pierwotniaki. Jest kilka sposobów na nie... Najskuteczniejsze i najdroższe zarazem to lampa UV. Najtańsze i mniej skuteczne zasłonić akwarium kocem :P
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#24

Post autor: Ziemiojad »

Jest jeszcze trzeci opcja. Poczekać.
Jak same przyszły to same pójdą.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#25

Post autor: banczy »

Kenross pisze: pt kwie 02, 2021 7:48 pm Taka mleczna ???
A czy ja wiem, czy taka mleczna. No może trochę. Na pewno nie bardzo. Dla porównania dodaje fotki akwarium z wczoraj i dzisiaj.

Obrazek Obrazek

Te pierwotniaki rozwinęły by się tak szybko?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#26

Post autor: Kenross »

Ziemiojad pisze: pt kwie 02, 2021 8:02 pm Jest jeszcze trzeci opcja. Poczekać.
opcji w sumie jest wiele... I dokładnie zgadzam się z Ziemiojad ze jest jeszcze opcja poczekać :) zapomniałem o tej wersji :) Tylko wiadomo dłużej trwa.
banczy pisze: pt kwie 02, 2021 9:38 pm Te pierwotniaki rozwinęły by się tak szybko?
Właśnie tak szybko się rozwijają pierwotniaki... i po zdjęciach można by się pokusić o opinię że to właśnie one zagościły u ciebie w akwarium.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#27

Post autor: banczy »

Wczoraj już zauważyłem poprawę. Woda trochę się odmulila. Dzisiaj po powrocie z nocki kryształ. Tak jak dopiero po zalaniu akwarium :)
Dodano do tego postu po 12 dniach 5 godzinach 23 minutach 56 sekundach
Witam kolejny raz. Dziś po 17 dniach wykonałem test tetra wody. Poziom azotanów NO3 drastycznie wzrósł do poziomu około 138. Czy to oznaka natychmiastowej wymiany wody?

DZIEŃ NO3 NO2
2021-03-31 15 0,01
2021-04-05 22 1,93
2021-04-08 0 0,7
2021-04-16 138 6

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#28

Post autor: Krolic »

powtórzyłeś test? o ile nie wpadł CI pojemnik z żarciem do wody to raczej mało realne to jest

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#29

Post autor: banczy »

Obawiam się, że za dużo jedzenia sypnęło mi się na start.

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#30

Post autor: Krolic »

banczy no to w końcu ktoś bardziej przekarmia niż ja ;) wg mnie musisz podmienić trochę wody zanim zabije Ci życie ten azot. tylko przy takim młodym akwarium nie rob podmiany większej jak 20-30 % na raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”