Pierwsze krewetkarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Pierwsze krewetkarium

#61

Post autor: Lucas »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Do powyższego warto dodać systematyczność - ryby tak samo jak inne zwierzęta (w moim odczuciu po godzinach obserwacji :) ) przyzwyczajają się do:
a) pory karmienia (moje tak mają że jak wieczorem koło 19 podchodzę do akwarium to wszystkie podpływają do tafli wody)
b) sposobu i miejsca (jak i gdzie podajesz pokarm, czy wyłączasz filtr / włączasz filtr, jak spada jedzenie zgodnie z wylotem z filtra - i tu nie ma reguły - niektóre rybki od razu wiedzą co gdzie i jak, a niektóre przestawiają się dłuższy okres czasu, np. piskorki przez jakiś czas u mnie były przyzwyczajone że jak filtr był wyłączony to leciało jedzenie w określonym miejscu - i tu ciekawa obserwacja jak wyłączałem filtr na podmiankę - piskorki płynęły w "standardowe miejsce karmienia"). Jak zacząłem podawać pokarm bez wyłączania filtra przez około 2 tygodnie piskorki zanim się zorientowały gdzie jest jedzenie to prawie go już nie było.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#62

Post autor: Ziemiojad »

Poważnie? Ja tam karmie gdzie popadnie. Raz tu, raz tam. A nawet stałych godzin karmienia nie mam. Niech sobie ryby główkują gdzie i kiedy spadnie.
Dodano do tego postu po 1 minucie 18 sekundach
A już wyłączania filtra do karmienia totalnie nie ogarniam. Jak działa filtr to nawet lepiej, żarełko lata po całym akwarium niby żywiec...

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#63

Post autor: banczy »

Niedawno zmierzyłem no3 i no2 i wszystko spadło o połowę do wartości 51 i 3. Także myślę że wszystko jest na dobrej drodze. Oby szybko do zera.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#64

Post autor: Ziemiojad »

N02 do zera a NO3 jeszcze o połowę.

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#65

Post autor: banczy »

Zauważyłem, że te pęcherzyki powietrza pojawiają się bliżej wieczora. Oczywiście ograniczyłem światło do zera i małymi odstępami co dzień będę zwiększał. Mam jeszcze kilka pytań. Ponownie: co ile robić podmiany wody? Kolejne: W robionych testach paskowych twardość ogólna pH jest w granicy 8.3 - 8.6. W jaki sposób w miarę naturalny obniżyć to ph? Czytałem o wodzie destylowanej. Mam jej trochę w domu, tylko czy to bezpieczny sposób i nie pogłębi moich problemów i w jaki sposób ją dawkować? Następne dotyczące obsady. Na chwilę obecną jak pisałem mam te 5 szt. galaxy i 2 otoski. Ile mogę mieć tych ryb maksymalnie w przyszłości? To tak poza krewetkami. Ewentualnie jakie jeszcze rybki polecacie i w jakiej ilości? Oczywiście ta obsada będzie wtedy gdy ustabilizuje już w dużym stopniu ich dom :)

Dzisiaj zmierzyłem testem kropelkowy azotyny no2 i poziom wynosi ~0.3 mg/l. Także jest zadowalająco. :)
Dodano do tego postu po 18 dniach 16 godzinach 41 minutach 16 sekundach
Witam :)
Moje akwarium wkoncu się ustabilizowalo i życie zaczęło tętnić. Mam jednak pewien problem. Zakupiłem mech że sklepu, przebadalem go pod względem jakiś ślimaków i nic nie zauważyłem. Ostatnio w ciug 3 tygodni z akwarium wylowilem 3 malutkie ślimaki nie wiem jakiej odmiany. Zapewne przeniosłem je ze sklepu na mchu. Kolega powiedział mi, że problem mogę rozwiązać dokładają do akwarium jeden ślimak helenke i ona zje wszystkie małe ślimaki. Prawda to? Ewentualnie jak usunąć te ślimaki?

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#66

Post autor: Krolic »

Masz już krewetki w akwarium ? jak nie to proponuje zastosować chemie... polecam femnga wurzel activ.. teoretycznie nie ma złego wpływu na krewetki ale ja go tak nie testowalem. Jak bywasz w wraszawie to mogę dać CI porcje na załatwienie sparwy..

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#67

Post autor: banczy »

Właśnie kilka krewetek już mam w akwarium. W Warszawie niestety na codzień nie bywam :(

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 18 godzinach 46 minutach 33 sekundach
Krolic pisze: pt maja 14, 2021 3:03 pm Masz już krewetki w akwarium ? jak nie to proponuje zastosować chemie... polecam femnga wurzel activ.. teoretycznie nie ma złego wpływu na krewetki ale ja go tak nie testowalem. Jak bywasz w wraszawie to mogę dać CI porcje na załatwienie sparwy..
A powiedz mi jak ten środek działa na ryby i rośliny? I przez jaki czas jest on aktywny w akwarium? Jeżeli z dzień dwa to mogę upuścić wody z akwarium do pojemnika i wyłowić krewetki bo mam ich dosłownie kilka dorosłych sztuk...
Dodano do tego postu po 3 dniach 23 godzinach 30 minutach 17 sekundach
Słuchajcie, w ostatnich dniach nasiliły mi się glony. Jak z nimi walczyć? Parametry wody mam okej.Te glony złapały mi tylko mchy.. Czy wystarczy je po prostu odciąć?

Poniżej wstawiam zdjęcia:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#68

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

Usunięcie całego glona będzie raczej trudne ale można spróbować. Chociaż i tak pewnie będzie trzeba znaleźć przyczynę, z moich obserwacji wynika że nitki pojawiają się kiedy w akwarium jest mocne oświetlenie ale już mniej co2 (nie tylko w wodzie ale bardziej liczy się jego docieranie do roślin)
A tu właśnie znalazłem poradnik usuwania glonów i przyczyn, może przyda się w przyszłości;
https://www.plantagarden.pl/blog/wpis/w ... nia-glonow
Walka z glonami - rodzaje i metody zwalczania glonów

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#69

Post autor: Krolic »

banczy pisze: śr maja 19, 2021 9:25 am A powiedz mi jak ten środek działa na ryby i rośliny? I przez jaki czas jest on aktywny w akwarium? Jeżeli z dzień dwa to mogę upuścić wody z akwarium do pojemnika i wyłowić krewetki bo mam ich dosłownie kilka dorosłych sztuk...
dopiero zobaczyłem pytanie... widzę, że już poszedłeś dalej z tematem ale pozwól że odpowiem na zaległy temat - femnga wurzel activ jest generlanie nawozem dla roślin a jego działania ślmiko bójcze śą tak troche przy okazji :) a wiec na rośłiny ma świetny wpływ, na inne zwierzęta nie powienien miec wpływu. Ja go używałem w akwa z narybkiem sterby i nic im się nie stało. Oczywiście jak walczysz ze ślimakami, i masz ich bardzo dużo.. i całe towarzystwo ślimakowe zacznie zdychać to mogą popsuć wode.. Ja zawsze usuwam jak najwięcej ślimaków mechanicznie i wtedy chemia

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#70

Post autor: banczy »

Krolic pisze:
banczy pisze: śr maja 19, 2021 9:25 am A powiedz mi jak ten środek działa na ryby i rośliny? I przez jaki czas jest on aktywny w akwarium? Jeżeli z dzień dwa to mogę upuścić wody z akwarium do pojemnika i wyłowić krewetki bo mam ich dosłownie kilka dorosłych sztuk...
dopiero zobaczyłem pytanie... widzę, że już poszedłeś dalej z tematem ale pozwól że odpowiem na zaległy temat - femnga wurzel activ jest generlanie nawozem dla roślin a jego działania ślmiko bójcze śą tak troche przy okazji :) a wiec na rośłiny ma świetny wpływ, na inne zwierzęta nie powienien miec wpływu. Ja go używałem w akwa z narybkiem sterby i nic im się nie stało. Oczywiście jak walczysz ze ślimakami, i masz ich bardzo dużo.. i całe towarzystwo ślimakowe zacznie zdychać to mogą popsuć wode.. Ja zawsze usuwam jak najwięcej ślimaków mechanicznie i wtedy chemia
A co myślisz na temat tych glonów? Wycięcie je mechaniczne, podmiana wody około 50% i jeszcze zmniejszenie światła wystarczy? Obecnie ma te swoje 43 litry mam 10w Led aquaela.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#71

Post autor: Krolic »

banczy ja uwielbiam te glony :) nawet z innych akwarium przenoszę rośliny do krewetek z glonami... jezlei to miekkie nitki - a tak wyglądaja , to krewetki maja co jeść.. usuwaj nadmiar.. podmieniaj wodę.. ogranicz światło... i poczekaj jak się krewecie namnożą... zobacz jak ekipa sprzątająca działa :) wrzucam na jedna noc roślinne typu anubias - on ma tak ze 20 cm i rano jest czysty :)
Obrazek
Dodano do tego postu po 3 minutach 55 sekundach
szkoda tylko że krasnali nie zjadają ;)

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#72

Post autor: banczy »

No ja to widzę, że masz co karmić. Krewetek to ja mam dosłownie 10 sztuk dorosłych. Kilka samiczek nosi na siodelku jajeczka niezaplodnione więc w przyszłym czasie może coś z nich będzie :)

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#73

Post autor: Krolic »

zaczynałem od 8 redek :) trzeba cierpliwości i będzie dobrze :) a co jakiś czas każdego trafiają faile akwarystyczne :) mi sie ostatnio zatrzymał filtr i zanim sie zorientowałem padło z 15 kreweci w tym oczywicie 5 taiwan bee pand..

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#74

Post autor: banczy »

Witam po przerwie. Dziś w moim akwarium zauważyłem straszny widok. Mianowicie jedna z galaxy pływała do góry brzuchem. Już wczoraj pod wieczór zauważyłem dziwne zachowanie tej rybki, była jak by ospała itp. Czy istnieje jakiś ratunek dla niej? Odizolowałem ją do kotnika. Poniżej przesyłam jej zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#75

Post autor: r10 »

Krolic pisze: pt kwie 23, 2021 11:35 ammam 300 krewetek
Jak robisz krewetkowy spis powszechny? :roll:
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#76

Post autor: Ziemiojad »

Krolic
Ale ty dajesz te krewetki do akwarium z paletkami?

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#77

Post autor: Krolic »

r10 pisze: czw cze 17, 2021 12:49 pm Jak robisz krewetkowy spis powszechny?
wyszkoleni rachmistrzowie ogarniają :) za jakies 2-3 tygodnie redukcje znowu musze zrobić.
Ziemiojad pisze: czw cze 17, 2021 1:03 pm Ale ty dajesz te krewetki do akwarium z paletkami?
nie specjalnie... ale przerzucam rośliny które rosną na kamieniach/korzeniach.. jak sie zagloni anubias to przenosze go do krewetkarium.. i tam uczta. Kiedyś w ten sposób przeniosłem na microsorium z 3-4 krewetki do paletek.. spodziewałem się że szybko zamienia sie w pokarm ale radziły sobie świetnie.. w końcu je wyłapałem i przeniosłem do krewetek

Autor
banczy
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn mar 22, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Kielce

Pierwsze krewetkarium

#78

Post autor: banczy »

Witam po przerwie :)
Chciałbym zmienić w swoim akwarium oświetlenie, tzn chamsko przymocowaną świetlówkę aquaela 10W.
I stąd pytanie, czy takie belki będą ok?
1. Jeneca SC-50 14W
2. Jeneca SZ-50D 20W
3. Jakiś SUNSUN ADE 24W
przypominam - akwa 45 l 50x30x30.

A poza tym, do takich belek można stosować ściemniacze??
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze krewetkarium

#79

Post autor: Ziemiojad »

banczy
Jakieś zmiany w akwarium?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”