ile czasu światło w akwarium?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
gxdn
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn lut 08, 2021 12:09 pm
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#1

Post autor: gxdn »

mam akwarium 30l z światłem led ale nie za mocnym a także lampką nocną (tak naprawdę bardzo słabą niebieską diodą) obsada:neony sztuk 7 i jedna przylga chińska .inne parametry chyba nie mają znaczenia w tym temacie. potrzebuje krótkiej odpowiedzi na pytanie:ile czasu światło w takim akwarium?
szukam na różnych stronach ale wszędzie jest inaczej i już sam niewiem . proszę najlepiej czas najkrótszy , najleprzy i najdłóższy
Ostatnio zmieniony wt lut 09, 2021 8:44 am przez gxdn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#2

Post autor: Kenross »

gxdn pisze: pn lut 08, 2021 8:56 pm obsada:neony sztuk 7 i jedna przylga chińska
Właśnie pozostałe parametry są dość ważne do dobrania światła. Ilość roślin (żywych nie sztucznych to głownie dla nich to światło) i jak masz możliwość sprawdzenia to parametry wody...
Ale ogólnie możesz zacząć od świecenia 10h na dobę a potem walczyć.
Ważne parametry to też ta moc oświetlenia której nie znasz. Jak podasz trochę więcej szczegółów może będziemy w stanie Tobie pomóc.

Autor
gxdn
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn lut 08, 2021 12:09 pm
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#3

Post autor: gxdn »

Kenross pisze: pn lut 08, 2021 11:10 pm
Kenross pisze: pn lut 08, 2021 11:10 pm Właśnie pozostałe parametry są dość ważne do dobrania światła. Ilość roślin (żywych nie sztucznych to głownie dla nich to światło) i jak masz możliwość sprawdzenia to parametry wody...
Ale ogólnie możesz zacząć od świecenia 10h na dobę a potem walczyć.
Ważne parametry to też ta moc oświetlenia której nie znasz. Jak podasz trochę więcej szczegółów może będziemy w stanie Tobie pomóc.
parametry to twardość ok. 4 GH a PH to 6,7 - 7,3 . roślin mało bo tylko jedna średniego rozmiaru i dwie bardzo małe. niestety nie znam nazw tych roślin i mocy lampy . jak świeciłem 12 h robiły się glony zielone na podłożu a jak 10 h to to podłoże robiło się brązowe i narazie od kilku miesięcy jestem przy 10,5 ale przez to wieczorem muszę akwarium przykrywać bo światło jest od 8 do 18:30 i wieczorem jak coś robie w pokoju to bym je budził

djsiny
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: śr sty 06, 2021 8:07 pm
Lokalizacja: Radom
Na imię mam: Lukas
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#4

Post autor: djsiny »

Polecam zejść na 7h przez pierwszy tydzień obserwować następnie podnieść na 8h obserwować i opisać wnioski
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#5

Post autor: Lech-u »

gxdn pisze: wt lut 09, 2021 8:38 am roślin mało bo tylko jedna średniego rozmiaru i dwie bardzo małe.
Światło jest potrzebne tylko:
  1. Roślinom w akwarium do prawidłowego wzrostu
  2. Akwaryście cieszącemu się z posiadanego akwarium
A więc w Twoim przypadku, przy jednej roślince, dostosuj czas świecenia w akwarium do okresu obserwacji zbiornika przez Ciebie i bliskich.
I nie martw się, że to będzie mniej niż 7h bo, nie sadzę, żebyś dłużej się "glapił" w zbiornik.
Roślinka i tak da sobie radę. A reszta nie potrzebuje światła w dużej ilości.

Autor
gxdn
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn lut 08, 2021 12:09 pm
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#6

Post autor: gxdn »

Lech-u pisze: wt lut 09, 2021 10:18 am Światło jest potrzebne tylko:
Roślinom w akwarium do prawidłowego wzrostu
Akwaryście cieszącemu się z posiadanego akwarium
A więc w Twoim przypadku, przy jednej roślince, dostosuj czas świecenia w akwarium do okresu obserwacji zbiornika przez Ciebie i bliskich.
I nie martw się, że to będzie mniej niż 7h bo, nie sadzę, żebyś dłużej się "glapił" w zbiornik.
Roślinka i tak da sobie radę. A reszta nie potrzebuje światła w dużej ilości.
ale właśnie jak jest za mało światła to kamienie mają brązowy i niezbyt ładny porost a jak za dużo to zwykłe glony w dużej ilości a rybkom też chyba potrzebne światło bo akwarium stoi w bardzo zacienionym miejscu
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#7

Post autor: Lech-u »

gxdn pisze: wt lut 09, 2021 11:48 am w bardzo zacienionym miejscu
Nie ma tam jakiegoś okna w pomieszczeniu?
Czy to pomieszczenie takie jak piwnica, że jest całkiem, całkiem, całkiem ciemno?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#8

Post autor: DanielP »

A może ten brązowy glon to okrzemek, który występuje przy dojrzewaniu akwarium. Kiedy został założony zbiornik?

Autor
gxdn
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn lut 08, 2021 12:09 pm
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

ile czasu światło w akwarium?

#9

Post autor: gxdn »

chyba to okrzemek a zbiornik ma prawie rok (ok.10 miesięcy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”