Powrót do akwarystyki po latach

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#1

Post autor: Faqo »

Cześć! Na samym początku chciałbym się przedstawić i przywitać :-)
Nazywam się Sławek i mieszkam w małej Niemieckiej wiosce pod Szwajcaria. Okolo 8 lat temu skończyłem moja przygodę z akwarystyka lecz latach pokusiło mnie żeby założyć ponownie akwarium.

Poszperałem po internecie i znalazłem w bardzo dobrym stanie akwarium z całym zestawem które mam od wczoraj w domu. :viva:

Moje akwarium:

Zbiornik- Juwel Lido 120l 60x40x50
Filtr- Juwel ECCOFLOW 600l/h, w filtrze znajdują się gąbki, porcelana oraz filtr z aktywnym węglem
Grzałka- Juwel Aquaheat 100W

Dzisiaj kupiłem korzeń, zamówiłem kamienie lawy wulkanicznej i akwa czeka na jeszcze pare rzeczy zanim przystapie to dekoracji, sadzenia roślin i startu zbiornika.
Kupiłem tez testy paseczkowe aby sprawdzić co jest w mojej wodzie kranowej i oto efekty.
CI2 - 0,8mg/l
NO3 - 10mg/l
NO2 - 0mg/l
GH*d - 5
KH*d - 6
pH - 7
CO2 - 11mg/l
Martwi mnie zawartość chloru w wodzie ale wydaje mi się ze zle nie jest.

Ogólnie zbiornik ma trochę kiepskie wymiary pod względem długości i ciężko dobrać mi do niego obsadę.
Z Fauny marzyłem o Zwinnikach Blehera około 15sztk., parke Barwniaka Czerwonobrzuchego, 5 Otoskow plus jakies krewetki ale trochę poczytałem o Barwniakach i krewetki się utrzymają ale niestety tylko chwile. Zwinniki Blehera pięknie pływają w ławicy ale akwarium jest trochę za krótkie i wydaje mi się ze będzie im niekomfortowo przez co tej pięknej ławicy nie będzie.
Z Flory głównie myslalem o Anubiasach, Kryptokorynie, Rogatku oraz Mchu Jawajskim.

Moje pytanie brzmi co sądzicie o takiej Faunie? Oraz chciałbym dowiedzieć się jaka obsadę mogę zrobić aby żyły w moim akwa krewetki.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#2

Post autor: Ziemiojad »

Zwinniki i 60 cm to katorga dla nich. Miałem kiedyś w akwarium długości 80cm i niestety. To są małe ale bardzo szybkie ryby. Odradzam szczerze. Dziwny format tego akwarium masz. Hm.
A te kamienie po co zamówiłeś?
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#3

Post autor: Faqo »

Kamienie mam zamiar obłożyć koło korzenia plus zrobić jakiś skalniak z grotami. Trochę tez się martwię ze będą ranić ryby bo są dosyć ostre.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#4

Post autor: Ziemiojad »

A po co ci to?
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#5

Post autor: Faqo »

Dla efektu wizualnego jak i tez dla bakterii nitryfikacyjnych. Poza tym bardzo dobrze trzymają się go rośliny jak np. Mech.
Jeżeli Zwinniki odpadają to co mógłbym do takiego akwa wprowadzić?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#6

Post autor: Ziemiojad »

Freiburg im Breisgau Jest tam świetny sklep. Nie idź na łatwiznę, możesz mieć fajne ryby. A kamienie niezbyt udany to pomysł. No ale sam się musisz przekonać.
Dodano do tego postu po 17 sekundach
To dość blisko do ciebie.
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#7

Post autor: Faqo »

Tak, Freiburg to rzut beretem i staram się objechać jak najwiecej sklepów akwarystycznych w moim regionie żeby trafić na najlepszy :-)
Nie staram się iść na łatwiznę, wiem ze coś co szybko przychodzi szybko odchodzi dlatego tez dołączyłem do Waszego forum w celu uzyskania informacji, które pomogą mi stworzyć w akwarium odpowiednie warunki dla jego mieszkańców.
Chciałbym dlatego pozyskać rade jak i wiedzę od ludzi którzy maja w dziedzinie akwarystyki duże doświadczenie, informacje które pomogą mi złożyć ciekawa obsadę.

Ciekawi mnie tez czy akwaryści dalej podstawę gruntu w swoim akwarium robią z ziemi ogrodowej wymieszanej z keramzytem oraz aktywnym węglem i piaskiem czy raczej inwestuje się w specjalne podłoża.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#8

Post autor: DanielP »

Witam na forum. Zbiornik ma faktycznie niestandardowe wymiary ale do każdego zbiornika można dobrać obsadę :D Zwinniki Blehera w tak małym zbiorniku to nie jest dobry pomysł. A może by tam wpuścić stado małych i niedocenianych kirysków corydoras hastatus. Miałem te ryby przez pewien czas i nie trzymają się one jak wszystkie corydoras dna, tylko pływają w ławicy, głównie w środkowej strefie zbiornika. Czy krewetki w twoim zbiorniku są must have? Pytam tylko z ciekawosci ponieważ przy rybach które zaproponowałem, krewetki powinny sobie spokojnie żyć. Kwestia wyboru podłoża moim zdaniem zawsze powinna być zależna od potrzeb akwarysty i wizji jego zbiornika (fauna i flora). Staram się namawiać ludzi do zakładania akwariów biotopowych lub do tego, aby w ich zbiornikach znajdowały się rośliny i ryby z jednego kontynentu. To tak w bardzo dużym uproszczeniu :D
Ostatnio zmieniony pt sty 15, 2021 12:20 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#9

Post autor: Faqo »

Kirysow nie wykluczam bo są ciekawymi rybkami a na dodatek pomagają w utrzymaniu czystości :-D
Wiesz ogolnie z krewetkami nie jest tak ze muszę je mieć i koniec ale trochę o nich poczytałem plus pooglądałem na żywo i fajnie byłoby mieć je w obsadzie. Wiadomo nie wszystko da się pogodzić dlatego jestem otwarty na propozycje :)
Dodano do tego postu po 10 godzinach 26 minutach 37 sekundach
Co bym mógł dodatkowo trzymać razem z Kirysami Corydoras Hastatus i Krewetkami?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#10

Post autor: DanielP »

Może jakieś drobnoustki (marginatus, trifasciata) lub pstrążenice marmurkowe.
Ostatnio zmieniony pt sty 15, 2021 11:04 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#11

Post autor: aquilamp »

Polecam ci tęczanki filigranowe. 60cm w zupełności im wystarczy. Rybka bardzo ciekawa w obserwacji.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#12

Post autor: Lech-u »

Faqo, przejrzyj proszę nasz Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA.

Na pewno znajdziesz tu ciekawe gatunki i przede wszystkim opinie użytkowników FAWA.
To na pewno nieco ukierunkuje Twoje poszukiwania obsady do tego zbiornika.
Oczywiście, nadal będziemy pomagać.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#13

Post autor: Ziemiojad »

Wszelkiego rodzaju Nannostomusy to świetny wybór. Ryby ciekawe. I dość powolne. Więc te 60 cm chyba byłoby dla nich nienajgorsze.
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#14

Post autor: Faqo »

Pooglądałem trochę i wydaje mi się ze w skład wejdą:
Corydoras Hastatus
Nannostomus marginatus
Otoski
Krewetki Red Cherry

Myslalem tez o jakimś alternatywnym składzie w którym nie znajdują się krewetki. Co myślicie o parkach Pielegniczki Ramireza/Boliwijska, Nannacara Anomala lub Barwniakow Czerwonych/Szmaragdowych (oczywiście nie wszystkie razem) wraz z Kirysami Corydoras Hastatus i Microrasbora Kubotai?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#15

Post autor: Ziemiojad »

Straszny misz masz. Ameryka z Azja. Ciełolubne z zimnolubnymi. Najgorszy grzrch początkujących?
Kupić jak najwięcej najróżniejszych ryb. To nie jest ciekawe. Naprawdę. Lepiej mieć kilka gatunków licznych niż mnóstwo po troszkę. Wiem, że cię nie przekonam. Ale jedz do tego sklepu z linka.
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#16

Post autor: Faqo »

Dopiero w poniedziałek zawitam w tym sklepie, cały weekend pracuje. W zbiorniku celuje na maks 3 gatunki ryb plus krewetki, nie wiem czy to taki duży misz masz.
Co do Pielęgnic czy Barwniakow itd. To pytam z czym mógłbym połączyć takie ryby, ponieważ nie ukrywam ze w alternatywnym składzie chciałbym mieć jakaś parke lub haremik.
W Poniedzialek zawitam do tego sklepu i spróbuje znaleźć ze sprzedawca jakiś odpowiedni sklad na alternatywę.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#17

Post autor: Ziemiojad »

Pamiętaj. Sprzedawca jest po to by Ci sprzedać.
My po to by Ci doradzić.
:duży uśmiech:
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#18

Post autor: mariom222 »

Ziemiojad pisze: pt sty 15, 2021 8:59 pm Pamiętaj. Sprzedawca jest po to by Ci sprzedać.
My po to by Ci doradzić.
:duży uśmiech:
:OK:
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#19

Post autor: Faqo »

Żebym nie wyszedł na hipokrytę. Jestem trochę nakręcony i czytam trochę materiałów na temat różnych ryb jak ich zachowań. Nie doczekałem do wizyty w sklepie akwarystycznym, ponieważ moja praca przeszkadza mi w zorganizowaniu czasu w tych trudnych czasach..
Celuje w Amerykę Południowa, myśle dużo o składzie Pielegnica Kakadu (Apistogramma Cacatuoides) para, Kirysy (Corydoras Hastatus) tutaj nie wiem ile sztuk, Otoski 8 sztuk i ślimaki Helenka 5 sztuk (Wiem ze ślimaki to inny kontynent ale wydaje mi się ze mógłbym je pogodzić z takim składem)

Jak sądzicie, jest to w porządku połączenie w moim zbiorniku?
Jakie maksymalne stadko jednych ryb ławicowych mogę trzymać przy takim składzie?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#20

Post autor: Lech-u »

Ameryka Południowa daje tyyyyyyyle możliwości, że nie wiem co Ci doradzić.

PS. Byłeś już w Atlasie Fotograficznym Zwierząt FAWA
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#21

Post autor: Faqo »

Tak tak, byłem w Atlasie fotograficznym. Może nie przeczytałem o wszystkich rybach (Słabo interesują mnie Skalary, Zbrojniki itp. dlatego poczytałem Pielegniczkach Kakadu) ale trochę waszej wiedzy liznąłem :P
Wydaje mi się ze Pielegnice nic nie zrobią innym rybom w trakcie tarła. Te kirysy to całkiem zwinne rybki i ewentualnie zbudują mocna ławice niż dadza sobie zrobic krzywdę. A chciałbym w Akwa mieć cos co zachwyca swoim zachowaniem i potrafi postawic wszystko do pionu.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#22

Post autor: DanielP »

Jeżeli chcesz mieć ciekawy zbiornik i biotopową obsadę to proponuję parkę apistogramma trifasciata lub apistogramma borelli i 15- 20 sztuk corydoras hastatus. Takie zestawienie gwarantuje ci piękne ryby, ciekawe zachowanie i wypełnione strefy w zbiorniku.
Ostatnio zmieniony sob sty 16, 2021 11:14 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#23

Post autor: Ziemiojad »

Mówiąc szczerze to kakadusy mogą Ci zeżreć hastasusy. Naprawdę bez żartów.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#24

Post autor: DanielP »

A.kakadu faktycznie mogą potraktować c.hastatus jako pokarm ale też i będąc same w zbiorniku, bez kirysków mogą być dla siebie zbyt agresywne (wewnątrzgatunkowa). Fajną opcja byłoby też przeznaczenie zbiornika tylko dla jednego gatunku i wpuszczenie samego stada c.hastatus :viva:
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#25

Post autor: Faqo »

Jeszcze mam pytanie odnośnie bakterii nitryfikacyjnych. Powinien em kupić jakieś bakterie czy mogę wystartować zbiornik, odczekać 4tyg. I wpuścić do niego mieszkancow bez kombinowania z kolonia bakterii?
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Powrót do akwarystyki po latach

#26

Post autor: Komarowa »

Nie musisz wlewać bakterii.
Wrzuć odrobinę pokarmu dla ryb. To wystarczy.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#27

Post autor: Ziemiojad »

DanielP pisze: sob sty 16, 2021 11:17 pm wpuszczenie samego stada c.hastatus
Pokaż mi takiego odważnego :gwizd:
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#28

Post autor: Faqo »

Samo stadko Hastatus niestety u mnie odpada, są to ciekawe rybki ale nie chciałbym mieć ich samych w akwa.
Uparłem się na Kakadu i raczej padnie na parke oraz stadko Drobnoustek Obrzeżony plus kilka Otoskow.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Powrót do akwarystyki po latach

#29

Post autor: DanielP »

Zapewniam Cię Ziemiojad, że wśród akwarystów znajdzie się wielu ortodoksyjnych biotopowców, którzy promując swoją ideę, przyczyniają się do zwiększania świadomości dotyczących biotopów i środowisk wodnych. Moim zdaniem duże zbiorniki z małymi rybami lub jednogatunkowe, wyglądają bardzo ciekawie i dają duży komfort mieszkańcom zbiornika. Nie wspominając już o możliwości obserwacji prawdziwych zachowań występujących w naturze.
Ostatnio zmieniony śr sty 20, 2021 12:40 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Faqo
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 13, 2021 2:55 am
Lokalizacja: Bonndorf

Powrót do akwarystyki po latach

#30

Post autor: Faqo »

Zbiornik dzisiaj wystartował. Wieczorem zrobie test wody i będę porównywał co tydzień wyniki. Myśle ze za miesiąc mogę już wprowadzać domowników jeżeli wszystko będzie szło po mojej myśli. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”