Filtr kubełkowy - kiedy czyścić?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr kubełkowy - kiedy czyścić?

#1

Post autor: Lech-u »

Wiemy, że filtry kubełkowe czyści się stosunkowo rzadko. Czasami mija 5-8 miesięcy i nadal nie zaglądamy do kubełka.
Czasami zapominamy ile minęło czasu od ostatniego czyszczenia. Zwłaszcza, że filtr kubełkowy powinno się czyścić rzadko. W sumie im rzadziej tym lepiej.

Jak więc poznać, że przyszedł czas na czyszczenie filtra kubełkowego?

Jest wiele symptomów, które mogą świadczyć o tym, że coś się dzieje wewnątrz filtra i wymaga to naszej ingerencji.
Poniżej zebrałem różne symptomy (objawy) świadczące o tym, że warto filtr wyczyścić. Każdy z tych objawów może wystąpić samodzielnie lub razem z innymi:
  1. Obniżenie przepływu przez filtr. To wydaje się najbardziej oczywisty objaw. Jednak wcale nie łatwo jest to stwierdzić, bo zwykle wlot filtra (ssanie) jest pod wodą, a wylot (wylewka) cały czas pokazuje wypychaną z filtra wodę. Proponuję co jakiś czas pozwolić naszej dłoni poczuć jak filtr "ciągnie". W tym celu można na chwilę "przyssać" palca do rurki ssącej. Filtr powinien przyssać palca dość intensywnie, aż do nagłego zatkania rurki ssącej. Oderwanie palca od rurki ssącej powinno być lekko utrudnione, czyli trzeba włożyć w to trochę siły. Można także sprawdzić jaki jest wyrzut wody w podobny sposób. Zatkać na chwilę wylot i zobaczyć czy woda stawia nam duży napór na palec.
  2. Zmniejszenie "bąblowania" jeśli mamy dyfuzor lub końcówkę napowietrzającą. Na przykład taką: Obrazek.
    Jeśli nie udaje się osiągnąć pełnego "bąblowania" na wylocie filtra to znaczy, że przepływ przez filtr jest ograniczony. Filtr nadaje się do czyszczenia.
  3. Całkowite zatrzymanie przepływu. Woda w ogóle nie leci z filtra. Tak się może zdarzyć jeśli coś wpłynie i zatka ssanie w filtrze. Może to być ryba, kawałek rośliny, ozdoba w akwarium itp. Taki objaw jest bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowego czyszczenia (lub sprawdzenia awarii filtra). Oczywiście zanim to zrobimy warto sprawdzić, czy jakiś krasnal nam nie wyłączył wtyczki z gniazdka.
  4. Brudne węże. Można podświetlić latarką węże w kubełku. Jeśli są mocno zabrudzone to i w filtrze jest "bagienko".
  5. Głośniejsza niż zwykle praca filtra. Może to być terkotanie, stuki lub po prostu warczenie filtra.
  6. Zmiana parametrów wody. Jeśli wykonamy testy i coś nam nie pasuje, to jedną z przyczyn może być brudny filtr. Szczególnie warto przyjrzeć się azotowi w różnych postaciach, pH, twardości, fosforowi.
  7. Wysiew glonów. To akurat przypadek z mojego akwarium. Niby nic się nie zmieniło w akwarium a nagle na szybach pojawiły się glony. Przez jakiś czas ignorowałem to zjawisko. Ale po mniej więcej dwóch miesiącach oczekiwania aż glony same znikną wyczyściłem filtr (łącznie nie był czyszczony jakieś 8-10 miesięcy) i nagle po wyczyszczeniu filtra glony z szyb zniknęły. To mogą być różne glony w zależności od wielu innych czynników. Warto jednak pamiętać, że niewystarczająca filtracja może sprzyjać rozwojowi glonów. Zanim nalejemy jakąś glono-bójczą chemię warto zerknąć do filtra.
  8. Zabrudzenie filtra widoczne przez obudowę. Czasami przez obudowę filtra widać zawartość. Szczególnie jak się przyłoży do obudowy filtra mocną latarkę. Jeśli przez obudowę widać dużo syfku, to może warto zajrzeć do filtra i go wyczyścić.
  9. Wydobywające się bąbelki gazu z filtra (przez wylot do akwarium). To także może świadczyć o zabrudzenia naszego kubełka. Zwykle takie bąble pojawiają się "od czasu do czasu", czyli jako nagły szum przy wylocie. Bąblowanie cały czas może świadczyć o nieszczelności na połączeniach.
  10. Wyrzucanie brudu do akwarium. To dość łatwo poznać. Jeśli filtr brudzi a nie czyści to trzeba go wyczyścić. To może także świadczyć o tym, że wewnątrz filtra doszło do odłączenia jakiejś gumki lub połączenie między koszami.
  11. Woda w akwarium nie jest czysta. To może świadczyć o zabrudzeniu filtra (pomijając przerybienie lub nadmierne karmienie lub ryby - koparki, które mącą wodę). Możliwe, że wewnątrz filtra coś się poluzowało i woda ma "lewy" obieg w filtrze i zamiast filtrować to przelewa wodę obok wkładów filtracyjnych.
  12. Wycieki z filtra. Przy znaczącym zabrudzeniu może się wydobywać woda z miejsc, które normalnie nie puszczają wody. Na przykład spod pokrywy filtra lub przy zaworach.

    Od użytkowników FAWA:
  13. Przy wylocie zaczynają pokazywać się glony, szczególnie krasnorosty. To też jest sygnał do mycia filtra. marcinzabki29
Jeśli ktoś z Was ma swoje przemyślenia na temat zabrudzenia filtra to może dopisać w poście poniżej, a ja dopiszę do pierwszego postu, żeby wszystkie objawy były w jednym miejscu.
Ostatnio zmieniony pn mar 19, 2018 12:09 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtr kubełkowy - kiedy czyścić?

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Jeszcze jedna przyczyna brudnego filtra.
Przy wylocie zaczynają pokazywać się glony, szczególnie krasnorosty.
To też jest sygnał do mycia filtra.
Po za tym przy starszych akwariach z doświadczenia już wiemy kiedy go umyć.
Pozdrawiam Marcin

Velvz
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 03, 2018 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek

Filtr kubełkowy - kiedy czyścić?

#3

Post autor: Velvz »

Dobrze jest też założyć prefiltr z mechaniką, np chińczyka hw 602 lub 603 :>
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtr kubełkowy - kiedy czyścić?

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Osobiście używam prefiltrów Eheima.
Zawsze założenie gąbki na zasysy powoduje wydłużenie odstępów w czyszczeniu filtra. Jak również zapobiegają zassaniu drobniejszych żyjątek z akwarium.
Pozdrawiam Marcin

Velvz
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 03, 2018 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek

Filtr kubełkowy - kiedy czyścić?

#5

Post autor: Velvz »

marcinzabki29 pisze: pn mar 19, 2018 1:11 pmJak również zapobiegają zassaniu drobniejszych żyjątek z akwarium.
Nie ma dochodzenia w stylu "gdzie jest moje 6 z 10 krewetek" :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”