Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
menelpijak
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob wrz 18, 2021 6:47 pm
Telefon: 0731203967
Lokalizacja: Münster
Na imię mam: Andrzej

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#1

Post autor: menelpijak »

Witam,
2 tygodnie temu przejąłem akwarium od osoby która w ogóle o nie nie dbała. "Czekam aż wszystko zdechnie i wyrzucam" - to usłyszałem od tej osoby. Akwarium 60 l, oświetlenie nie działało, filtr malutki (taki na max 25 litrów), woda zamulona, zielona, śmierdząca. Mieszkańcy - 12 neonkow, 6 krewetek, 4 ślimaki. Aż żal było na to patrzeć, więc zabrałem akwarium z mieszkańcami do siebie. Kupiłem większy filtr, wymieniłem wodę (swoje odstała), zamontowałem oświetlenie ledowe, wymieniłem podłoże, wymylem akwarium. Zmuszony byłem jednak do wpuszczenia neonkow i reszty, odrazu do tego akwarium (po wymyciu itp.). Neonki już mają się lepiej, jedna krewetka padła. Kupiłem testy do wody i mam bardzo wysoki poziom NO2 i NO3. Jak mogę go zmniejszyć? Domyślam się że flora bakteryjną nie istnieje i to jest problemem. Odmulam dno z resztek jedzenia i w ogóle staram się utrzymać czystość w akwarium na dużym poziomie ale moje zerowe doświadczenie akwarystyczne daje się we znaki. Nie chcemy by mieszkańcy akwarium znowu przechodzili przez to co u tego osobnika od którego zabrałem akwarium. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#2

Post autor: Komarowa »

W akwarium jest nowa woda, podłoże i filtr.
Jeśli znasz kogoś, kto ma dojrzałe akwarium, poproś o trochę wody ze zbiornika i syfek z filtra albo starą gąbkę ( z filtra) to przyspieszy trochę dojrzewanie akwarium.
Poczytaj :

https://www.fawa.pl/viewforum.php?f=38
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#3

Post autor: Tygrys »

Filtr kubelek Eheim 150 wkłady gabka matrix gabka purigen.tej kolejności. Mechanik aqel turbo mini z gabka.
zawieszony profil

Autor
menelpijak
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob wrz 18, 2021 6:47 pm
Telefon: 0731203967
Lokalizacja: Münster
Na imię mam: Andrzej

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#4

Post autor: menelpijak »

filtr jaki mam to eheim 160, kolejność inna niż mówisz więc dziękuję za radę. Nie znam nikogo z akwarium ale kupiłem Salt&Fresh Microbe-Lift Special Blend (nie wiem na ile takie szczepienie bakterii działa) i dzisiaj zacząłem dodawać do wody. Musiałem użyć Algol bo algi stały się problemem (i to dość sporym). Algol dodany był kilka dni temu i ewidentnie widać poprawę. Myślicie że bakterie kupowane dadzą radę?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#5

Post autor: Tygrys »

Kupowane bakterie są na rozwój flory bakteryjnej,bakterie nitryfikacyjne pojawiają po 3-4 tygodniach na ceramice kuble.
zawieszony profil

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#6

Post autor: Eva »

menelpijakMicrobe lift special blend to dobre bakterie, u mnie łagodziły znacznie skoki NO2 przy dojrzewaniu akwarium. Mogą jednak nie wystarczyć. Najlepiej tak jak pisze Komarowa, działa brud wyciśnięty ze starego, długo działającego filtra. Może popytaj znajomych/sąsiadów albo poszukaj podobnego forum akwarystycznego w swojej okolicy.
Przychodzi mi też taki pomysł do głowy, żeby zapytać o to w dobrym sklepie akwarystycznym. Jak trafisz na doświadczonego akwarystę, to poratuje Cię brudem z filtra.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#7

Post autor: Ziemiojad »

Eva pisze: ndz wrz 19, 2021 8:43 am o poratuje Cię brudem z filtra
To jest ryzykowne zawsze.

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#8

Post autor: Eva »

ZiemiojadZgadzam się w pełni, że ryzykowne i lepiej brać tylko brud z pewnego źródła. Nie wiem tylko, czy nie lepiej podjąć to ryzyko, skoro jest bardzo duży poziom NO2 i rybki mogą od tego paść. Trudna kwestia.

Autor
menelpijak
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob wrz 18, 2021 6:47 pm
Telefon: 0731203967
Lokalizacja: Münster
Na imię mam: Andrzej

Akwarium z dużym natężeniem NO2 i NO3

#9

Post autor: menelpijak »

NO2 powoli spada, NO3 nadal wysokie ale widać poprawę. Algi z roślin powoli znikają ale na szybach i kamieniach nadal zielone kropki się pojawiają. W piątek podmienie 30% wody gdy będę odmulam dno i znów użyje Algol - tak napisali w instrukcji. Rybki żyją i mają się dobrze. Dziękuję za rady, zobaczymy za tydzień :)
Dodano do tego postu po 14 dniach 4 godzinach 32 minutach 42 sekundach
po kolejnym tygodniu sprawa wygląda tak: Gh strasznie małe, muszę jakoś to podnieść. Z tego co wyczytałem to jest to taka własność wody tutaj u mnie (wysokie Kh, bardzo niskie Gh). W jaki sposób mógłbym to podnies?
NO2 spadło do poziomu 0,2-0 (różne testy pokazują inną wartość). NO3 spadło ze 180 na 75-25(różne testy, różne wartości). Posłuchałem rady faceta ze sklepu akwarystycznego który powiedział że to niezły wynik, i abym nic z tym nie robił przez następny tydzień/2tygodnie (skoro spada i widać poprawę to nic nie zmieniać. Martwi mnie tylko to Gh. Wartość bliska zeru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”