Witam wszystkich serdecznie

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ

Autor
Dawidoff
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 27, 2020 11:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów,Polki
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Witam wszystkich serdecznie

#1

Post autor: Dawidoff »

Hej witam wszystkich, trafiłem tu przypadkiem ale mam nadzieję że zostanę na dłużej. Moja przygoda z akwarystyką rozpoczęła się tragicznie, córka bardzo chciała zwierzątko i staneło na bojowniku niestety popełniłem makabryczny błąd początkujących, czyli poszedłem do sklepu kupiłem 4 litrowe akwarium bojownika i do domu. Żwirku z zestawu nie przepłukałem, wlałem wodę z rybką i zadowolony patrzyłem jak pływa. Szkoda tylko że pływała chyba niecałe 2 dni :( . No wiec zrobiłem to od czego powinienem zacząć czyli nauka podstaw. Córka w prezencie dostała 30 litrowe akwa zakupiona amazonia na podłoże (za namową sprzedawcy) do tego parę naturalnych kamyczków i roślinki. Obsady żadnej nie ma nawet w planach jeszcze bo córka cały czas nie może się zdecydować jakie rybki chce. Najgorsze jest to że po 2 tyg akwarium nie wystartowało poziomy NO2 i NO3 bardzo wysokie :(
dlatego jestem tu i będę szukał pomocy i rad.

Akwarium 30l
2 malutkie chińskie filtry zrobione na deszczownice
grzałka 50W
i oświetlenie to jakiś dramat (nie wiem skąd znajomi kupili to akwarium ale w pokrywie do oświetlania była zastosowana zwykła świecowa żarówka 25W) na chwilę obecną jest wkręcona żarówka LED ale to do czasu aż kupię porządne ledy i je jakoś zamontuje.
podłoże amazonia
roślinki to powiem szczerze nie pamiętam nazw ale wszystkie sadzone w podłoże i jeden anubias
łupinka kokosa
i 2 kamienie
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Witam wszystkich serdecznie

#2

Post autor: Komarowa »

Cześć Dawidoff :)
Witaj na FAWA !

To nic strasznego, że akwarium jeszcze " nie wystartowało".
Poczytaj to :
https://www.fawa.pl/viewforum.php?f=38
Ostatnio zmieniony sob lis 28, 2020 5:46 am przez Komarowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Witam wszystkich serdecznie

#3

Post autor: Lech-u »

Witaj na FAWA.

Fajnie, że doszedłeś do etapu nauki. Poczytaj to co Ci podesłała Komarowa.

Akwarium dojrzewa około 4 a nawet 6 tygodni.

Jeśli nie dawałeś żadnych bakterii na start to wsyp nieco pokarmu dla rybek. Ale nie dużo, bo to malutki zbiornik.

Autor
Dawidoff
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 27, 2020 11:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów,Polki
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Witam wszystkich serdecznie

#4

Post autor: Dawidoff »

Witam i dziękuję za powitanie i info. Już wczoraj troszkę zacząłem czytać bo nie ukrywam że do tej pory moja wiedza opierała się na razie na YouTube :oops: ale widzę że filmiki nie wystarczą a akwa nie zrobi się szybko i samo jak w filmach :D
Już widzę że popełniłem parę błędów ale mam nadzieję że nie były to za wielkie błędy.
A więc oto błędy (tak mi się wydaję)
1. Woda która zalalem akwa nie była odstana
2. Wlałem bakterie i potas (potas był za namową sprzedawcy)
3. Po znalezieniu wcześniej info że właśnie dobrze jest wsypać trochę pokarmu tak też zrobiłem pod koniec 1 tyg. (ale ponieważ nie należę do zbyt cierpliwych osób w połowie 2 tyg. znów dosypałem trochę i wrzuciłem jeszcze taką tabletkę która po 2 dniach zamieniła się jakby w kłębek pleśni ) oczywiście dolewalem bakterie i niestety znów potas
3. Wczoraj zaniepokojony średnimi wynikami testów paskowych pojechałem po kropelkowe i gdy zobaczyłem wyniki stwierdziłem że trzeba podmienić wody a więc do wody stała niestety tylko 12h ale został dolany specyfik aquaela na wiązanie chloru i akwa działa dalej testując moją cierpliwość i brak wiedzy :-(

Tylko teraz pytanie czy kupić odmulacz i posprzątać dokładniej dno (wczoraj przy podmianie ogarnąłem z grubsza gdyż kupiłem tylko wężyk w obi a tym za bardzo wciągało mi podłoże ), czy podmieniać wodę częściej czy dać działać naturze.
I kolejne dręczące mnie pytanie bo wiem że zwykłe żarówki raczej nie nadają się do akwa i chyba będę musiał kupić ledy i przerobić oświetlenie ???

Adrian
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz lut 10, 2019 6:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Witam wszystkich serdecznie

#5

Post autor: Adrian »

Zbierz z dna nadmiar pokarmu, które wsypales, podmień część wody (powiedzmy 20%) i daj czas na wytworzenie się biologii.
Jak rośliny się ukorzenią, zaczną rosnąć i pochłaniać związki, akwarium będzie na dobrej drodze do wpuszczenia życia.
ODPOWIEDZ