carbo

ODPOWIEDZ

Autor
djsiny
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: śr sty 06, 2021 8:07 pm
Lokalizacja: Radom
Na imię mam: Lukas
Płeć:

carbo

#1

Post autor: djsiny »

Witam zamierzam stosować w swoim akwarium carbo wyczytałem żeby podczas stosowania wyłączyć filtr na 10min teraz pytanie posiadam filtr gabkowy jak go wyłączenie cały syf z niego spadnie teraz jak to rozwiązać ktoś ma pomysł? ;). Nałożyć na niego siatkę foliowana ?.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

carbo

#2

Post autor: Lech-u »

djsiny pisze: wt sty 12, 2021 9:44 pm wyczytałem żeby podczas stosowania wyłączyć filtr na 10min
A dlaczego trzeba wyłączyć filtr?

Autor
djsiny
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: śr sty 06, 2021 8:07 pm
Lokalizacja: Radom
Na imię mam: Lukas
Płeć:

carbo

#3

Post autor: djsiny »

No takie informacje znajdują się w internecie na kilku forach z taką opinia się spotkałem.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

carbo

#4

Post autor: Lech-u »

djsiny pisze: śr sty 13, 2021 9:09 am No takie informacje znajdują się w internecie na kilku forach z taką opinia się spotkałem.
Jakoś nie widzę uzasadnienia do takiego postępowania. Może na tych "kilku forach" wyjaśniali dlaczego tak trzeba zrobić?
Według mnie to wyłączanie filtra jest bez sensu.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

carbo

#5

Post autor: JJP2 »

Lech-u
To zależy do jakich celów chcesz użyć aldehydu glutarowego.
Do stosowania ogólnego (codzienne dawkowanie) wyłączanie filtra jest niepotrzebne.
W przypadku stosowania miejscowego (podawanie np. za pomocą strzykawki w miejscu występowania glona) jak najbardziej właściwe jest zatrzymanie obiegu wody w akwarium w celu jak najdłuższego kontaktu aldehydu z glonem.
djsiny pisze: wt sty 12, 2021 9:44 pm posiadam filtr gabkowy jak go wyłączenie cały syf z niego spadnie
wyczyść gąbkę i nie będzie miało co spadać.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

carbo

#6

Post autor: Lech-u »

JJP2 pisze: śr sty 13, 2021 11:16 am W przypadku stosowania miejscowego (podawanie np. za pomocą strzykawki w miejscu występowania glona) jak najbardziej właściwe jest zatrzymanie obiegu wody w akwarium w celu jak najdłuższego kontaktu aldehydu z glonem.
Tak, to ma sens.

Jakoś mi się wydawało, że będzie stosowane ogólnie.

Autor
djsiny
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: śr sty 06, 2021 8:07 pm
Lokalizacja: Radom
Na imię mam: Lukas
Płeć:

carbo

#7

Post autor: djsiny »

Jeszcze jest mowa o podawaniu przy wyłączonym świetle to przy ogólnym dawkowaniu czy przy użyciu strzykawki

maroo23
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: pn paź 12, 2020 3:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marek
Płeć:

carbo

#8

Post autor: maroo23 »

Światło może być włączone przez cały czas do jednego czy drugiego zastosowania. Gdzie takie coś wyczytales?

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka


Autor
djsiny
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: śr sty 06, 2021 8:07 pm
Lokalizacja: Radom
Na imię mam: Lukas
Płeć:

carbo

#9

Post autor: djsiny »

Wracając jeszcze do carbo stosowanie 2ml/100l według zaleceń producenta.
1. Jeśli mam glony, dziury w liściach oraz obumieraja listki to zwiększyć dawkę ?. Ogólna zła kondycja roslin
2. czy dawać podczas święcenia czy po zgaszeniu swiatla czy może z godzinę przed włączeniem? .

Obecnie dawałem w nocy przy wyłączonym ale podobno to mógł być błąd z powodu mniejszej fotosyntezy roślin w nocy świece od 13 do 22. Podawałem o 23.
Ostatnio zmieniony sob sty 16, 2021 11:13 am przez djsiny, łącznie zmieniany 1 raz.

maroo23
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: pn paź 12, 2020 3:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marek
Płeć:

carbo

#10

Post autor: maroo23 »

1. Zrób testy czego brakuje. Nie zwiększaj carbo. Brakuje pewnie jakichś mikro/ makro elementów.
2. Dawaj 2h przed włączeniem światła





Ostatnio zmieniony sob sty 16, 2021 12:22 pm przez maroo23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

carbo

#11

Post autor: JJP2 »

Też kiedyś wierzyłem, że roztwór wodny aldehydu glutarowego (zwany handlowo/marketingowo: CARBO) jest nawozem dla roślin. :bęc:
Aldehyd natomiast wspomaga walkę ze skutkami niewłaściwej dla danego zbiornika proporcji pierwiastków i ich związków.
To musisz zapamiętać i popatrzeć w necie za wskazówkami (jakie wyjściowe wartości poszczególnych związków ustawić w zbiorniku).
Podobne działanie ma kwas salicylowy (nie mylić ze spirytusem salicylowym z apteki).
I jedno, i drugie możesz kupi za grosze w sklepie z chemikaliami. Mieszasz w odpowiednich proporcjach z "dobrą" wodą demineralizowaną (kwas salicylowy bardzo długo trzeba mieszać bo jest trudno rozpuszczalny w wodzie) i w cenie 1 butelki akwarystycznego carbo masz kilka litrów różnych środków i nawozów. :gwizd:
ODPOWIEDZ