Nitki, nitki, nitki

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Nitki, nitki, nitki

#1

Post autor: Aqlover »

Witam.
Mam ostatnio problem z nitkami w moim baniaku.
Akwa standardowe 112l

Oświetlenie niestety tylko zestawowa świetlówka led 16w.
Obsada:pielęgniczka kakadu 1+3
Neon innesa 14
Kirysek spiżowy 5
Otosek 1 (tak, wiem, że powinno być więcej, ale zastanawiam się czy akwa i tak nie jest już przerybione)
Tylomelaniax2( zapewne oddam, bo mi rośliny obgryzają)
Świecę 7 godzin
Podłoże: piasek
Nawozenie: tabletki pod korzenie, ostatnio również kupiłem no3 i fosfor, dozowałem je jakiś tydzień temu, ale wolę do tego podchodzić z ostrożnością.
Woda:czysty kranovit
Filtracja: fluval u3+ hydroponika z doniczki 80cm
Testy kropelkowe narazie posiadam tylko na no3 i fosfor.
Reszta pomiarów wykonana paskowym
Ph:7.2
Gh:8
Kh:10
No2:0
No3:~8-10 roztwór według mnie jest pomiędzy kolorem oznaczającym 10, a 5, ale bliżej do 10
Po4: 0,5
Co2 nie dozuję.
Więc tak, co moglibyście mi poradzić? Zazwyczaj miałem mniej azotanów, ale właśnie ostatnio dolałem azot i fosfor.Generalnie to azotany miałem małe. Chciałem utrzymać stosunek redfielda, ale nie wiem, czy jestem na tyle doświadczony, by wiedzieć jak to wszystko dodawać, dlatego ostatnio dolewalem azot i fosfor, lecz teraz zaprzestałem, bo boję się jeszcze większego wysypu glonów. Wiem, że nie ma co się spierac na temat skuteczności stosunku redfielda, jedyne co moze zaszkodzić to my sami, gdy robimy to w zły sposób. Mam również carbo, ale nie dozowałem go jakiś długi czas, bo boję się o bakterie, oczywiście wyłączam filtry, gdy stosuję punktowo. No i nie wiem teraz, brakuję co2?, może brakuje nawozu, może woda jest za żyzna? Już zgłupiałem z tymi glonami, jest to dosyć zagmatwany jak dla mnie temat. Nie sądze, żeby przyczyną było za dużo światła, jeśli chodzi o świetlówkę, bo to nic specjalnego. Jedyne, czego jestem pewien to fakt, że akwarium stoi 2.7m od zachodniego okna :/ Tak, wiem że technicznie akwarium nie powinno być blisko okna, ale nie wiem, czy to rzeczywiście tak blisko, a poza tym staram się zasłaniać żaluzje, gdy do okna zagląda słońce. Co mam robić, czy powinienem najpierw usunąć glon aldehydem glutarowym, a później postarać się o np. Stosunek redfielda? Rośliny to łatwo rosnące typu anubiasy, echindorusy, kryptokoryna, rotala(nie pamiętam odmiany), nurzaniec(rośnie jak chwast).



ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nitki, nitki, nitki

#2

Post autor: K-bomba »

Następna osoba, która ma większe KH od GH.
Co Wy lejecie do tych baniaków?

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Nitki, nitki, nitki

#3

Post autor: Aqlover »

W sumie nie zwróciłem uwagi na to, ale tak jak napisałem, akurat na te parametry nie mam testu kropelkowego, a na testach paskowych, które używam po gh8 następne jest 16 i jest to bardzo podobny kolor, więc nie sugerowałbym się bardzo tym testem, wiem, że musi być większe kh od gh, ale zdjęcie chyba powie samo za siebieObrazek

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nitki, nitki, nitki

#4

Post autor: K-bomba »

Nie musi być, ale bez rozpisywania się (ponownego) nie jest to zwykły stan rzeczy.
Teraz już wiem, że jak ktoś podaje parametry wody, to trzeba się pytać o paski :)
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Nitki, nitki, nitki

#5

Post autor: Kenross »

A rośliny rosną ??? czy stanęły ??? No i kiedy był baniak zakładany ??? bo tego nie mogę doczytać w opisie :)

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Nitki, nitki, nitki

#6

Post autor: Aqlover »

Baniak był zalewany chyba w grudniu 2020, chyba jakoś 10 stycznia wpuściłem pierwsze ryby. Rośliny? Hmm no moze trochę się zastały ostatnio. Kryptokoryna dostała żółte plamy na liściach, ale daj tabletki do podłoża i przez to nie jest to tak widoczne. Nurzaniec chyba trochę spowolnił ekspansję, ale może to moje wrażenie, bo mi tylomelanie skutecznie go obgryzają i z tafli wody co jakiś czas muszę zbierać "źdźbła".



Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nitki, nitki, nitki

#7

Post autor: Ziemiojad »

Aqlover pisze: śr kwie 14, 2021 2:21 pm Obsada:pielęgniczka kakadu 1+3
Jak samiczki się dogadują? Trzy sztuki jak wyprowadzą młode to będzie się działo...

Aqlover pisze: śr kwie 14, 2021 2:49 pm Otosek 1 (tak, wiem, że powinno być więcej, ale zastanawiam się czy akwa i tak nie jest już przerybione)

Wow. :oklaski:
Naprawdę godne pochwały słowa. Super, bo mnóstwo osób pcha do stu litrów dziesiątki ryb.
Otoski możesz mieć i z 10 w takim zbiorniku. A i na glony pomogą.

Autor
Aqlover
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:44 pm
Lokalizacja: Parzęczew
Na imię mam: Robert

Nitki, nitki, nitki

#8

Post autor: Aqlover »

Jak samiczki się dogadują? Trzy sztuki jak wyprowadzą młode to będzie się działo...

Narazie jest ok. Jedna z nich odstaję wielkością- jest najmniejsza. Zobaczę jak to będzie wyglądać w przyszłości, jak będzie jadka to zredukuje. Chyba zdecyduję się rzeczywiście na kilka otosków (3, 4 jakoś) dokupić, a zrezygnować z tych tylomelanii. Kryją się cały czas , więc nie można ich za bardzo obserwować, a nurzańca to można garściami zbierać z powierzchni. A poza tym to trochę mi niszczą ten jak ja to nazywam "pseudobiotop", bo biotopem to nie śmiem nazywać mojego akwarium, ale starałem się wybierać ryby z A. Południowej, a tylomelania z Azji. Mam nadzieję, że otoski mi pomogą z glonami.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ