Spory problem z glonami

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
emiksme
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw kwie 01, 2021 6:48 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:

Spory problem z glonami

#1

Post autor: emiksme »

Witam,
Otóż założyłem akwarium 200L w styczniu tego roku. Miałem przez pewien czas problem z NO2, NO3. Problem został wyeliminowany całkowicie, parametry wody wyglądają ok. Miałem sporo roślin, bardzo szybko rozrastających się, więc trochę je wyciąłem, większość z korzeniami (straszny miszmasz się robił). Po pewnym czasie pojawił się bardzo silny rozkwit glonów. Już nie mam sił z nimi walczyć, poniżej kilka zdjęć jak to wygląda... Podłoże to piasek + ziemia z kulkami torfowymi.
ps. kamienie i korzenie już się "odkażają" w solance.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Spory problem z glonami

#2

Post autor: K-bomba »

Zdjęcia bardzo łądne, ale podstawą do pomocy są dane o tym środowisku.
Zbiornik, światło, obsada, filtracja...
Dane wody, szczególnie NO3/PO4/Fe

Gdzieś tu była taka ankieta...
https://fawa.pl/viewtopic.php?f=21&t=13768

Autor
emiksme
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw kwie 01, 2021 6:48 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:

Spory problem z glonami

#3

Post autor: emiksme »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - styczeń 2021
2. Litraż i wymiary akwarium - 200L, 100x40x50(wysokość)
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - Aquael Leddy Tube PLANT 16W + Aquael Leddy Tube SUNNY 16W
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - około 8h
5. Podłoże -biały piasek kwarcowy 0,5-1,2 + AQUA SOIL (podłoże na bazie ziemi ogrodowej)
6. Filtracja - SUNSUN HW302
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) - ogólny
8. Ozdoby (jakie) - 2 x korzeń RED MOOR, kilka kamieni Dragon Stone dark
9. Rośliny (ile, jakie) - jak zdjęciu, niestety nie znam się na nich :(
10. Ryby (jw.) - 3 x skalar, 5 x akara błękitna, 3 x kirysek, 1 x zbrojnik
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - co tydzień, około 30%
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - brak
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - brak
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - NO3 - 25, NO2 - 0,25, GH - >4D, KH - 6D, PH - 7, chlro - 0, CO2 - 15
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - wycinka roślin
16. Fotka -
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Spory problem z glonami

#4

Post autor: K-bomba »

Ja się nie znam, ale zanim fachowcy coś podpowiedzą:
1. NO2 powinno być <0,10 ppm 0,25 to próg śmiertelności - zła filtracja? Dawałeś jakieś bakterie na start?
2. GH < KH - czy oby na pewno?

IMHO: jak masz podłoże z ziemią ogrodową, to go nie ruszasz, tniesz rośliny w piachu, korzenie zostawiasz forever.

Żeby szybko zbić NO2 (bo ryby mogą paść) to duża podmianka wody (50%), ale wtedy bio całkiem siądzie, więc może masz jakiegoś znajomka, żeby "pożyczyć" starą gąbkę z filtra?

Autor
emiksme
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw kwie 01, 2021 6:48 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:

Spory problem z glonami

#5

Post autor: emiksme »

NO2 było dużo dużo większe. Filtr ma ceramike, zeolit + bio starter był. Poprzednio NO2 zbijałem preparatem TOXIVEC, oraz podałem żywe bakterie BioDigest. Tak to wygląda co do GH, KH, ale jeszcze zrobię bardziej aktualny test w domu.

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Spory problem z glonami

#6

Post autor: Krolic »

emiksme sinicami sypnęło- to dość częste w nowych akwariach
z innego watku masz jak to zwalczać

viewtopic.php?f=21&t=40148&p=362378&hil ... 8[quote][b]
Dodano do tego postu po 3 minutach 59 sekundach
[/b][/quote]aaa i zgadzam sie ż eszybko musiz opanowac NO2... ala zacząłbym od sprawdzenia czy testy nie sa przeterminowane :) przemysł temat podmian wody.. robisz bardzo duże podmiany wody.. wg mnie - za duże. To może tez przedłużać dojrzewanie zbiornika i kłopoty z azotem

Autor
emiksme
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw kwie 01, 2021 6:48 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:

Spory problem z glonami

#7

Post autor: emiksme »

Test są świeże i wydaje mi się, że miarodajne. Czyli z tego co czytam wyłączenie światła na 5 dni powinno pomóc?

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Spory problem z glonami

#8

Post autor: Krolic »

co ja bym zrobił - zmniejszył podmiany wody, wyłączył co2 na te kilka dni, zaciemnił akwarium. Jak masz sterownik to skręc na maksa światełko
Obserwuj akwarium i dawaj znać co się dzieje.
Opcja dwa - zastosowanie chemii..
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Spory problem z glonami

#9

Post autor: Kenross »

Ja bym zaczął od testów. Bo te co masz (jeżeli dobrze odczytałeś wyniki) są do śmieci. Chodzi mi o :
emiksme pisze: czw kwie 01, 2021 9:03 am GH - >4D, KH - 6D
GH nie może być niższe od KH ponieważ KH (twardość węglanowa) jest zawarta w GH (twardość ogólna). To tak jak byś miał cztery samochody różnych marek, a wśród nich 6 jednej marki... No nie da się.
Chyba że GH po 4D przestałeś liczyć i było i 20D bo napisałeś że większe od 4D
emiksme pisze: czw kwie 01, 2021 10:49 am Tak to wygląda co do GH, KH, ale jeszcze zrobię bardziej aktualny test w domu.
Może to wyjaśni sytuację z testami :)
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Spory problem z glonami

#10

Post autor: K-bomba »

Kenross pisze: pt kwie 02, 2021 12:37 am GH nie może być niższe od KH
W sensie naukowym to chyba może być.
Twardość ogólna jest związana ze stężeniem Ca i Mg, węglanowa z jonami CO3 i HCO3
Jak dobijasz CO2 i robisz w zbiorniku wodę sodową ilość jonów CO3 rośnie (rośnie KH) a stężenie Ca i Mg nie.

Ale emicsme pisał, że nie dobija CO2, a wprowadzenie NA2CO3 czy K2CO3 znacząco by podwyższyło pH, a pH u niego jest 7
IMHO błąd - poza tym tak niskie GH to zazwyczaj RO albo kolumna, a o takich podmianach emicsme nie pisze.

Dlatego ciekawe jest nie tylko to, jakie robimy podmiany, ale też jakie parametry ma woda do podmian.

Autor
emiksme
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw kwie 01, 2021 6:48 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:

Spory problem z glonami

#11

Post autor: emiksme »

Witam, tak to wygląda na świeżo,
Obrazek
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Spory problem z glonami

#12

Post autor: Kenross »

K-bomba pisze: pt kwie 02, 2021 7:26 am W sensie naukowym to chyba może być.
Twardość ogólna jest związana ze stężeniem Ca i Mg, węglanowa z jonami CO3 i HCO3
Jak dobijasz CO2 i robisz w zbiorniku wodę sodową ilość jonów CO3 rośnie (rośnie KH) a stężenie Ca i Mg nie.
Hmmmm.... zgadza się i :
W testach wody rozróżniamy 3 rodzaje twardości:
- ogólną (GH) - głównie jony wapnia i magnezu.
- węglanową (KH) - głównie wodorowęglany, węglany i wodorotlenki wapnia i magnezu.
- niewęglanową - różnica miedzy GH a KH.
I z tego powyżej też wynika że Twardość ogólna (GH) to suma obu wartości (niewęglanowej i węglanowej) więc no zgodnie z prawami fizyki czy matematyki nie ma możliwości żeby KH było większe od GH :)
W każdym razie emiksme podał już wynik nowych testów i tam GH i KH są właściwe względem siebie.
emiksme pisze: pt kwie 02, 2021 10:03 am Witam, tak to wygląda na świeżo,
No i :
Azotyny NO2 można by było do 0 zbić... co prawda do 0,5 jest to wartość znośna... Ale znak że w akwarium jest za mało bakterii nitryfikacyjnych.
Azotany NO3 Za wysokie i to powód glonów. Tutaj ważny jest współczynnik redfielda czyli stosunek NO3 do PO4. Żeby współczynnik był zachowany przy NO3= 40 mg/l PO4 musiało by być na poziomi 4 mg/l (trochę sporo) przypuszczam że aż tak dużego stężenia PO4 nie masz. No i właśnie przydał by się jeszcze test na fosforany (PO4).
Mimo wszystko samo stężenie NO3 jest za wysokie pomijając już PO4.

Autor
emiksme
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw kwie 01, 2021 6:48 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:

Spory problem z glonami

#13

Post autor: emiksme »

Mam ten preparat toxivec, może go dodać? Ostatnio dość mocno ustabilizował wartości w akwa. Test na fosforany postaram się kupić jutro. Na razie im nie świece w ogóle jak polecił kolega wyżej oraz ograniczyłem karmienie do 1/dzień.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Spory problem z glonami

#14

Post autor: K-bomba »

https://zoolek.pl/kalkulator-parametrow-wody/


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Spory problem z glonami

#15

Post autor: Kenross »

emiksme pisze: pt kwie 02, 2021 8:32 pm Mam ten preparat toxivec, może go dodać?
Ten preparat usunie ewentualnie (z interesujących nas składników) NO2 z wody. NO3 nie koniecznie. żeby pozbyć się nadmiaru NO3 najprostszym sposobem jest podmiana wody. Innym sposobem woreczki absorbujące NO3 wieszane w akwie albo wkładane do filtra.

K-bomba Fajna strona :) ja to zacofany widzę jestem :) Niedawno na forum się dowiedziałem od jakiegoś użytkownika że jest apka na telefon z testami... tutaj taka stronka z opisem co i do czego. Dzięki :)

Autor
emiksme
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw kwie 01, 2021 6:48 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:

Spory problem z glonami

#16

Post autor: emiksme »

Wlałem wczoraj 50ml, zaraz zerkne jak wyniki testu. Od dwóch dni mają ciemno i chyba zaczyna być mniej glonów...

Obrazek
Tak to wygląda...
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Spory problem z glonami

#17

Post autor: K-bomba »

Kenross pisze: sob kwie 03, 2021 8:35 amFajna strona
Nie jesteś zacofany :) po prostu nie trafiłeś na ten link.
IMHO po to jest forum, żeby dzielić się wiedzą, czy odnośnikami do ciekawych informacji.

Ta strona nieco przybliża mechanizm czułości testu; niestety, nieco mało klarownie opisana jest selektywność kolorymetrii.
Na przykład "GH jest miarą stężenia kationów dwuwartościowych w wodzie" no to pytanie jakie dwuwartościowe kationy mamy w akwarium?

Oczywiście Ca2 i Mg2, ale tez Fe2. Kolorymetryczny test GH zakłada, że stężenie Ca2 i Mg2 jest przeważająco wysokie i stężenie pozostałych kationów 2+ można pominąć. Ogólnie jest to przybliżenie dobre, bo stężenie micro (miedź, bizmut, arsen, stront, bar, kobalt, molibden) jest faktycznie na bardzo niskim poziomie; pomijalne. Ale jeśli chodzi o żelazo, to ono może się pojawić nie tylko z podmian wody, nie tylko z nawożenia, ale też z podłoża i np. dekoracji. Wysoki poziom żelaza może zakłócać wynik badania kolorymetrycznego.

Mi się generalnie te wyniki mało podobają, bo pH, GH i KH są niskie.
Ciekaw jestem skąd masz taką wodę do podmian o pH poniżej 7, bo RO nie używasz, jeśli dobrze czytam.
Dodałbym do nawożenia Wapń (CaCO3): obniży pH, zwiększy GH i KH

Ale główny nacisk położyłbym na uzyskanie równowagi biologicznej.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Spory problem z glonami

#18

Post autor: Kenross »

K-bomba pisze: pn kwie 05, 2021 8:36 am Nie jesteś zacofany :) po prostu nie trafiłeś na ten link.
IMHO po to jest forum, żeby dzielić się wiedzą, czy odnośnikami do ciekawych informacji.
No no żeby zacofani się mogli czegoś dowiedzieć :P :P
K-bomba pisze: pn kwie 05, 2021 8:36 am Mi się generalnie te wyniki mało podobają, bo pH, GH i KH są niskie.
Ciekaw jestem skąd masz taką wodę do podmian o pH poniżej 7, bo RO nie używasz, jeśli dobrze czytam.
I jeszcze do tego taką mięciutką bez RO... Ile tam jest ??? 4 stopnie ???
K-bomba pisze: pn kwie 05, 2021 8:36 am Ale główny nacisk położyłbym na uzyskanie równowagi biologicznej.
Jestem tego samego zdania. NO2 zbić do 0,00 mg/l (stężenie na poziomie 0,25 mg/l nie jest jakoś niebezpieczne jeszcze znośny poziom ale znak że brakuje bakterii nitryfikacyjnych). Zbić NO3 do co najmniej 20 mg/l.
Jednak zaczął bym od innych testów. Bo te coś dziwne wartości pokazują i skąd mamy wiedzieć czy NO3 to na pewno wynosi 40mg/l w twoim akwarium.
ODPOWIEDZ