Ryby i inne organizmy do walki z glonami!

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Patmoon
Bywalec
Posty: 66
Rejestracja: ndz gru 09, 2018 9:13 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Ryby i inne organizmy do walki z glonami!

#1

Post autor: Patmoon »

Witam, przez ostatnie dwa miesiące nie miałem możliwości dbać o akwarium z powodu wypadku i pobytu w szpitalu, przez co wszytko rosło jak chciało i gdzie chciało, podobnie jak glony (krótkie nitki oraz krasnorosty) o tyle co z krasnorostami poradzę sobie przez podmianę wody, usunięcie zakażonych liści i zwiększeniem przepływu wody przez wyczyszczenie filtrów o tyle nitek tak łatwo się nie pozbędę, zrobiłem restart (podłoże nieruszone, woda wymieniona tylko w 30% wyczyszczony tylko jeden filtr z dwóch), doszła jako dekoracja lawa wulkaniczna i najbardziej zakażone rośliny wyleciały z akwarium. Najbardziej porośnięte są anubiasy i microzorium. Nie chcę lać chemii więc myślę nad walką z użyciem ryb, ślimaków czy krewetek. Aktualna obsada to 3 skalary, 15 bystrzyków ozdobnych, 10 kirysków spiżowych, 3 zbrojniki niebieskie oraz 2 krewetki filtrujące. Akwarium 250l, oświetlenie ledowe 75w (paski ledowe 14,4w/m) rośliny epifity dają na tym bardzo ładny przyrost. Jakie stworzenia można by dodać do walki z glonami? Na pewno chcę zakupić ok 10 krewetek amano, czy znacie coś jeszcze co pomoże w walce i nada się do akwarium z taką obsadą?
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Ryby i inne organizmy do walki z glonami!

#2

Post autor: Komarowa »

Kosiarki :) towarzyskie, zero agresji i wcinają wszelkie glony.
To ryby , które trzyma się w grupie 6+
Ślimaki Helmet . Doskonale czyszczą szyby i duże liście.
Ostatnio zmieniony czw wrz 26, 2019 3:39 pm przez Komarowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ryby i inne organizmy do walki z glonami!

#3

Post autor: DanielP »

Do walki z glonami polecam kosiarki, młode molinezje, ślimaki helmet(wadą jest to,że składają jajeczka w akwarium) i ślimaki zebry.
Ostatnio zmieniony pt wrz 27, 2019 10:53 am przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby i inne organizmy do walki z glonami!

#4

Post autor: Lech-u »

Patmoon pisze: czw wrz 26, 2019 3:29 pm Jakie stworzenia można by dodać do walki z glonami?
Do zestawu podanego powyżej przez Komarowa oraz DanielP, dołożę jeszcze zbrojniki z grupy Loricaria Red oraz Sturisoma Aureum. Te zbrojniki jedzą glony przez całe życie.
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Ryby i inne organizmy do walki z glonami!

#5

Post autor: Rysiek »

Ja bym do tego dorzucił jeszcze podmianę części wody np. co 3 dni. U mnie to pomogło + easycarbo.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
ODPOWIEDZ