KRASNOROSTY

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
SMK1977
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 2:55 pm
Lokalizacja: Skieniewice
Na imię mam: Smyk

KRASNOROSTY

#1

Post autor: SMK1977 »

Witam
W ostatnim czasie pojawiły sie u mnie krasnorosty na roslinkach. Jakis szybki pomysł na ich zwalczenie?
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

KRASNOROSTY

#2

Post autor: Komarowa »

Przedawkowanie Carbo w płynie.
Bezpośrednio strzykawką po dziadach.
Lub do słupa.
Dodano do tego postu po 2 minutach 39 sekundach
Wskazania producenta x 5 Lub więcej.
Rano. Zaraz przed włączeniem światła.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

KRASNOROSTY

#3

Post autor: Lech-u »

Najszybciej jest je polubić.
Krasnorosty są ładne.
Awatar użytkownika

pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

KRASNOROSTY

#4

Post autor: pkalan »

SMK1977 pisze: pt mar 15, 2019 9:49 am Witam
W ostatnim czasie pojawiły sie u mnie krasnorosty na roslinkach. Jakis szybki pomysł na ich zwalczenie?
Pozdrawiam
Marcin
a ja odeślę Cię do "szukajki" . nt. krasnych jest tyle wątków że głowa mała. troszeczkę zaangażowania, chęci odnalezienia odpowiedzi na nurtujące pytanie...

mam nadzieję że Cię nie uraziłem. szukajcie a będzie Wam dane... :D

pozdrawiam,
PK
pozdrawiam,
PK

Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

KRASNOROSTY

#5

Post autor: Kryc »

Walka z krasnorostami to ciężka sprawa. Bardzo często długa, mozolna i ostatecznie przegrana. Kończy się tak jak Lechu napisał, musem polubienia tych ustrojstw.

Metody walki pokrótce to bezpośrednie traktowanie glonów carbo/octem; uregulowanie i ograniczenie przepływu wody (lubią wartką wodę), ale nie wolno pozostawić stref bez obiegu, co się wiąże z następnym punktem; częste intensywne podmiany wody (lubią wodę gorszej jakości).

Można stosować te wszystkie zabiegi a i tak masz 50% szans. Albo się uda albo nie.

staw3330
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: ndz mar 11, 2018 10:21 pm
Lokalizacja: Gorlice Małopolska

KRASNOROSTY

#6

Post autor: staw3330 »

Polecam polubic krasnale Do zwalczania: carbo, woda utleniona, octanisept, przejscie na wode RO, niskie ph ( u mnie ph 6,2 ai tak rosna w najlepsze), niskie GH, dbanie o czystosc zbiornika i filtrow, czeste podmiany wody, co2, garbniki,uregulowanie proporcji do fosforanow, zmniejszenie DOC, odmulenie podłoża, super uber duper chemia przeciw gloną (femanga u mnie działała), uregulowanie przepływu wody... Wszystko to przerobilem a i tak musialem je polubic

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

KRASNOROSTY

#7

Post autor: kazmirz_pawlak »

U mnie wystarczyło zrobić duża podmiane wody, przez 3 dni nie karmić i nie świecić. Krasnale zniknęły. Obecnie po prawie roku znowu powróciły więc akcje powtórzę.
Awatar użytkownika

pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

KRASNOROSTY

#8

Post autor: pkalan »

to i ja się ustosunkuję...

akwarium to nie basen a "żywy organizm". w każdym akwarium jest glon. nasze prace przy zbiornikach polegają na tym aby się nie rozrósł na całe szkło. niestety najczęściej problem z tymi jak i innymi glonami pojawia się w świeżych zbiornikach bądź w tych które nie są pielęgnowane w prawidłowy sposób. Jak koledzy pisali wyżej, wiele czynników wpływa na rozwój tego glonu. z moich obserwacji wynika że regularne co tygodniowe sprzątanie akwarium, czyszczenie filtra raz miesiącu + wymiana węgla aktywnego w znaczącym stopniu spowalniają rozwój bądź niszczą ten glon. moim zdaniem sumienność oraz systematyczność jest najważniejsza. oczywiście wskazane jest dozowanie co2 do akwarium co bezpośrednio wpływa na ten glon bądź lanie do lustra co2 w płynie.

sprawdzone i moim zdaniem najlepsze w momencie inwazji krasnych jest przedawkowanie Carbo +strzykawka i punktowo na krasne. jak już są ładne kępy to zawsze mechanicznie powinno się je odciąć. krasne też nie rosną w godzinę... zawsze widać po zbiorniku że coś się złego dzieje... zwalczać glona jak zaczyna się pokazywać i nie dopuszczać do inwazji...

i polecam, jak już jest problem po kolei a nie wszystko na raz... jak podaję zwiększone carbo to nie zasłaniam akwarium, itd. bo to często prowadzi do jeszcze większych problemów o czym przekonała się część forumowiczów. jak nie pomoże carbo to zmieniamy strategię...aż do skutku :)
Ostatnio zmieniony pn kwie 15, 2019 1:44 pm przez pkalan, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
PK
ODPOWIEDZ